عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ – قسمت دوم

عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ

در عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ در قسمت اول ما U1 و CR12 را طبق آنالوگ مشخصه‌ای Huntron Tracker، که آنرا بد نشان می‌داد، تعویض کردیم.

عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ

U1 و CR12 (فلش های زرد) که جایگزین شده اند

بررسی مجدد برای عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ

در بررسی مجدد، هنگامی که مقایسه مشخصه‌ها نتایج خوبی داشت ، واحد آزمایش را با موفقیت ( برای اهداف عملی) گذراند ؛ هیچ مشکل فاجعه‌باری برای اینکه ما واحد را تحت توان قرار دهیم وجود نداشت. بنابراین ما برای اندازه‌گیری‌های اولیه واحد را با مولتی‌متر دیجیتال که به یک خروجی 12V وصل بود ، بدون اعمال بار تحت توان قرار دادیم.

اندازه‌گیری خروجی 12 ولت بدون اعمال بار

اندازه‌گیری خروجی 12 ولت بدون اعمال بار

خروجی‌های 12V، 5V و 3.3V در این مرحله به درستی اندازه‌گیری شد. سپس منبع تغذیه را تحت بار قرار دادیم و اندازه‌گیری‌های مشابه DC را انجام دادیم ( اندازه‌گیری 3.3V در شکل زیر نشان داده شده است)

اندازه‌گیری خروجی 3.3V وقتی که منبع توان تحت بارقرار دارد.

اندازه‌گیری خروجی 3.3V وقتی که منبع توان تحت بارقرار دارد

تمام ولتاژها تحت بار به درستی اندازه‌گیری شدند.در بررسی نهایی برای اطمینان از اینکه ریپل AC در خطوط منبع وجود ندارد، ولتاژ AC در هر خروجی اندازه‌گیری شد. هیچ یک از خروجی‌ها مقداری بیشتر از 12mVAC را نشان نمی‌دادند که مشخص می‌کند فیلترهای ولتاژ در وضعیت خوبی هستند.

اندازه‌گیری AC ریپل در خطوط خروجی

اندازه‌گیری AC ریپل در خطوط خروجی

به نظر می‌رسد تعمیر ما برای عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ موفقیت‌آمیز بوده است. برای اطمینان ما منبع را در یک ماموریت کاری قرار خواهیم داد. بنابراین سوال این است که چرا منبع تغذیه خراب شد؟ مدار آسیب‌دیده در مکانی نبود که در معرض آسیب امواج تیز و ناگهانی قرار بگیرد. برای پاسخ به سوال، به تصویر نزدیک دیود سوخته دقیق‌تر نگاه می‌کنیم. به نظر می‌رسد آند CR12 ( پین شماره 3) اتصال لحیمی بدی دارد! ما در اولین بررسی متوجه این موضوع نشدیم، بنابراین خوشحالیم که تصویر را دراختیار داریم.

اتصال لحیمی بد که در شکل با مربع قرمز نشان داده شده است

اتصال لحیمی بد که در شکل با مربع قرمز نشان داده شده است

در این مرحله از عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ یک حدس و گمان که می‌تواند اتفاق بیوفتد این است که پین آند که به زمین متصل است غیر هادی شده باشد. به دیاگرام شکل زیر به عنوان یک مرجع نگاه کنید.

دیاگرام مدار مربوط به محرک خروجی U1

دیاگرام مدار مربوط به محرک خروجی U1

این احتمال وجود دارد که در طول زمان اتصال لحیمی CR12 (که با فلش قرمز مشخص شده است) مقاومت بیشتری نسبت به نقطه‌ای که کنترل ICU1 تلاش می‌کند با افزایش اتصال محرک پین 11 آن را جبران کند ؛ داشته باشد. اینکار می‌تواند به CR12 در نقطه‌ای بیش از حد فشار وارد کند و باعث سوختن آن شود. وقتی که CR12 سوخت و اتصال به زمین آن آزاد شد، خروجی PMW نیز کلمپ ندارد ، بیش از حد به آن فشار وارد شده و باز می‌شود ( با چک کردن پین 11 از IC خارج از مدار تایید می‌شود). در این زمان عیب‌یابی منبع تغذیه سوئیچینگ در موردی که ما به آن برخورد کردیم به پایان رسید.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه بردهای الکترونیک بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات بردهای الکترونیک

در صورتی که قصد دارید به صورت کامل تعمیرات بردهای الکترونیک را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش تعمیرات بردهای الکترونیک آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار تعمیرات بردهای الکترونیک نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟