آموزش برطرف کردن صدای کولر گازی

آموزش برطرف کردن صدای کولر گازی

آیا در فصل تابستان از صدای زیاد کولر گازی خود آزرده می شوید و به دنبال روشی برای برطرف نمودن این صداها می باشید؟ در صورتی که پاسختان مثبت است بهتر است مطلب زیر را با دقت مطالعه نمایید.

در فصل تابستان یکی از سیستم های سرمایشی پرطرفداری که قادر است فضای اطراف را به صورت کاملا یکنواخت خنک نموده و آسایش افراد را به دنبال داشته باشد، کولر گازی می باشد. کولر گازی بدون این که مانند کولر آبی رطوبتی را وارد محیط نماید به خنک کردن ساختمان می پردازد و از بروز بیماری ها و مشکلاتی مانند بدن درد که بر اثر باد همراه با رطوبت ایجاد می شود جلوگیری می نماید. علاوه بر آن کولرهای آبی ریزگردها و عوامل بیماری زای مختلفی را از طریق کانال ها وارد ساختمان کرده که منجر به بیماری می گردند. به علت این که کولرهای گازی معایبی که در کولرهای آبی وجود دارد را نداشته و همچنین از ظاهر زیبایی نیز برخوردارند استفاده از آنها گسترش بسیاری در تمام مناطق جهان یافته است.

 

اما با گذشت زمان و به علت نصب یا استفاده نادرست کولر گازی ممکن است مشکلاتی در آن به چشم بخورد که این مشکلات در اکثر موارد قابل برطرف شدن می باشند. وجود صدای زیاد در کولر گازی و اسپیلت از جمله این مشکلات می تواند بسیار آزاردهنده بوده و باید هرچه سریع تر برطرف گردد. در این مطلب به آموزش برطرف کردن صدای کولر گازی که به دلایل مختلف ایجاد شده پرداخته شده است.

علت صدای کولر گازی

گاهی ممکن است صداهای مختلفی از کولر گازی شما به گوش برسد که این صداها متنوع بوده و ممکن است با هم تفاوات داشته باشند. به عنوان مثال گاهی صدای کولر گازی به صورت جیر جیر بوده و گاهی مانند سوت زدن می باشد. برای برطرف نمودن صدای کولر گازی در ابتدا باید علت آن را شناسایی کرده و سپس اقدام به رفع آن با استفاده از روش های مختلف نماییم.

همانطور که حتما می دانید کولرهای گازی از دو قسمت یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند که وجود مشکل در قطعات هر یک از این بخش ها می تواند سبب بروز صداهای مختلف در دستگاه گردد.

دلایل باد گرم کولر گازی به همراه راه حل
ادامه مطلب

وجود مشکل در کندانسور یا یونیت خارجی

یونیت خارجی که در واقع کندانسور دستگاه می باشد در فضایی خارج از ساختمان نصب شده و با لوله کشی به سمت یونیت داخلی به خنک سازی فضا می پردازد. نصب یونیت خارجی باید با دقت زیادی انجام گردد و در مکانی که در معرض نور مستقیم خورشید نباشد بر روی سطحی صاف و هموار نصب می گردد.

 • یکی از دلایلی که می تواند منجر به صدای زیاد در کولر گازی گردد عدم نصب صحیح یونیت خارجی و تراز نبودن آن می باشد. گاهی نیز ممکن است در هنگام نصب، تراز بودن کولر گازی به درستی رعایت گردد اما پس از مدتی کار کردن، کندانسور جا به جا شده و تراز آن از بین برود. در این گونه مواقع نیاز است تا محل کندانسور را بررسی کرده و در صورتی که مشکلی در تراز بودن آن وجود دارد این مشکل برطرف گردد. در بسیاری از مواقع پس از این که یونیت خارجی تراز گردید صدای بلندی که از کولر گازی شنیده میشد برطرف می گردد.
 • علاوه بر آن به دلیل این که کندانسور خارجی کولر گازی در محیط بیرونی ساختمان قرار دارد ممکن است جانوران مختلفی مانند خفاش، پرندگان مختلف، موش و غیره وارد دستگاه شده و گیر بیفتند. در این گونه موارد نیز امکان به وجود آمدن سر و صدا در هنگام روشن کردن کولر گازی وجود دارد.
 • در هنگامی که یونیت خارجی یا کندانسور کولر گازی نصب می گردد از پیچ و مهره های مختلفی استفاده می شود که ممکن این پیچ و مهره ها به مرور زمان و در اثر عواملی مانند باد و باران شل شده و سر و صدای زیادی را در کولر گازی ایجاد نمایند.
 • در پنل خارجی یک فن وجود دارد که ممکن است بلبرینگ های آن دچار مشکل شده و صداهای بلندی را در کولر گازی به وجود آورد. علاوه بر آن پره های فن نیز ممکن است شکسته باشند که باز هم می تواند منجر به صدا دادن دستگاه گردد که در این صورت باید اقدام به تعویض پره های فن نمود.
 • یک موتور فن دو شفتی در پنل خارجی کولر گازی وجود دارد که این موتورها دارای یک سری یاتاقان می باشند. در صورتی که روغن کاری یاتاقان ها خارج گردد و نیاز به روغن کاری داشته باشند کولر گازی شروع به صدا دادن می کند.
 • در پایان امکان فرسوده شدن کمپرسور کولر گازی نیز وجود دارد و در صورتی که سال های زیادی از کار کردن کولر گازی گذشته باشد ممکن است صداهایی را تولید نماید که این صداها ناشی از بالا رفتن عمر کمپرسور می باشد.

وجود مشکلات مختلف در یونیت داخلی کولر گازی

یونیت داخلی کولر گازی

علاوه بر یونیت خارجی، کولر گازی از قسمتی دیگر تشکیل شده که در داخل ساختمان قرار گرفته و ظاهر دستگاه را تشکیل می دهد. این قسمت پنل داخلی نام دارد و خود از بخش های مختلفی تشکیل شده است. در بسیاری از مواقع ممکن است دلیل صدا دادن کولر گازی در هنگام روشن بودن، وجود مشکل یا خرابی یکی از قطعات یونیت داخلی باشد که نیاز است توسط تعمیرکار بررسی گردد. در ادامه به مشکلاتی که در یونیت داخلی کولر گازی ممکن است باعث ایجاد سر و صدا نمایند اشاره می گردد:

علاوه بر مشکلات گفته شده، وجود سر و صدا در کولر گازی می تواند به دلایل دیگری مانند داغ شدن زیاد کمپرسور در زمان هایی که دستگاه به صورت دائم در حال کار کردن می باشد، قطع شدن در هنگامی که کولر گازی روشن است، نشتی روغن در اطراف کمپرسور و یا لرزیدن کمپرسور در زمانی که کار می کند نیز باشد که باید برای برطرف نمودن آنها در اسرع وقت اقدام نمود.

البته هر یک از دلایلی که برای وجود سر و صدا در کولر گازی گفته شد باید تک تک توسط تعمیرکار حرفه ای کولر گازی بررسی شده و پس از عیب یابی دقیق دستگاه، اقدام به رفع مشکل مربوطه نمود.

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن
ادامه مطلب

رفع مشکل صدا دادن کولر گازی

در صورتی که کولر گازی شما شروع به صدا دادن کرده و این سر و صدا در حین روشن بودن دستگاه ادامه دار بوده و قطع نمی گردد نیاز است تا در ابتدا به دنبال دلیل آن باسید. برای این کار باید به نوع صدا توجه کرده و آن را مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال وجود صدای جیر جیر در کولر گازی به علت خراب بودن بلبرینگ های بلوور موجود در پنل داخلی دستگاه می باشد که این مشکل با روغن کاری بلبرینگ ها قابل برطرف شدن می باشد. صدای تیک تیک نیز می تواند دلیلی برای سوختن بلوور باشد که باید توسط تعمیرکار با یک قطعه جدید جایگزین گردد.

صدا دادن کولر گازی

وجود صدای هو هو مانند می تواند به علت تاب برداشتن شفت بلوور باشد که در این صورت موتور دستگاه باید به کلی توسط تعمیرکار تعویض گردد.

در صورت آلودگی بلوور و وجود سر و صدا به خاطر آن، باید این قطعه به درستی تمیز شده و با این کار مشکل سر و صدا رفع می گردد.

پنل داخلی و خارجی به صورت کامل و دقیق باید مورد بررسی قرار گفته و در صورتی که ایراد از شل بودن پیچ ها یا قرار نگرفتن قاب جلویی دستگاه باشد آنها را توسط پیچ گوشتی محکم نموده و قاب را نیز به درستی در جای خود نصب نمود. پنل خارجی نیز باید در صورت وجود سر و صدا در کولر گازی بررسی شده و از عدم وجود جانوران و پرندگان مختلف در یونیت خارجی اطمینان حاصل کرد. همچنین محل نصب آن و پایه های یونیت خارجی و پیچ و مهره های آن نیز به دقت مورد بررسی قرار گرفته و در صورت شل بودن به دقت آنها را محکم نمود.

اتصالات داخلی کولر گازی نیز باید مورد بررسی قرار گرفته و در صورت شل بودن هر یک، این اتصالات به درستی محکم گردند چرا که وجود مشکل در اتصالات نیز می تواند باعث شل شدن قطعات و یا قطع لحیم کاری آنها گردد و به سر و صدای کولر گازی منجر شود.

در پایان این نکته شایان ذکر است که عیب یابی و برطرف نمودن صدای کولر گازی باید حتما توسط تعمیرکار متخصص در این حرفه صورت گیرد و در صورتی که فرد دارای تخصص کافی برای انجام این کار می باشد وارد عمل شده و در غیر این صورت به هیچ عنوان اقدام به تعمیر دستگاه ننماید.

درآمد شغل نصب و تعمیرات کولر گازی
ادامه مطلب

آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی می باشد .برای اطلاع دقیق از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • Amin گفت :

  , سلام پنل بیرونی کولر گازی صدای جیرجیرک میده برند دوو ممنون از لطفتون

 • 02166477628
  02166477628