نحوه کار پنل های خورشیدی

پنل های خورشیدی ژنراتورهای الکتریکی سازگار با محیط زیست هستند. پنل های خورشیدی با تبدیل نور خورشید به الکتریسیته بدون قسمت متحرک، انتشار صفر و بدون تعمیر و نگهداری، انرژی الکتریکی را از خورشید تولید می کنند. در این مقاله از پاتخت فناوری به بررسی نحوه کار پنل های خورشیدی می پردازیم.

نحوه کار پنل های خورشیدی
نحوه کار پنل های خورشیدی

پنل های خورشیدی، اولین جز یک سیستم انرژی خورشیدی الکتریکی، مجموعه ای از سلول های سیلیکانی هستند که الکتریسیته را از نور خورشید تولید می کنند.

اجزای اصلی یک پنل خورشیدی سلول خورشیدی یا سلول فتوولتائیک هستند.

سلول های خورشیدی:

یک سلول خورشیدی یا سلول فتوولتائیک دستگاهی است که با استفاده از اثرات فتوولتائیک الکتریسیته را مستقیما از نور مرئی تولید میکند. به منظور تولید توان مفید، لازم است برای تشکیل یک پنل خورشیدی تعدادی از سلول ها را به یکدیگر متصل کنیم که به عنوان یک ماژول فتوولتائیک شناخته می شود.

نحوه کار پنل های خورشیدی
نحوه کار پنل های خورشیدی

اثرات فتوولتائیک:

سلول خورشیدی چیست؟

چگونه کار می کند؟

چه مقدار انرژی می تواند تولید کند؟

فوتون ها (ذرات نور) همانطور که به سطح نازک سیلیکونی برخورد می کند، جریان الکتریسیته تولید می کند. هر سلول خورشیدی به تنهایی حدود 1.2 (0.5) ولت جریان تولید می کند.

با این حال، یک پنل 12 ولت معمولی حدودا 25 اینچی، با 54 اینچ شامل 36 سلول است که برای تولید حدود 17 ولت خروجی برنامه ریزی شده است. اگر پنل خورشیدی بتواند خروجی 24 ولت را پیکربندی کند، 72 سلول وجود خواهد داشت بنا براین  2 گروه 12 ولت از 36تا هر کدام می تواند به صورت سری به هم متصل شود.

پنل های خورشیدی چند گانه به صورت موازی برای افزایش ظرفیت جریان ( قدرت بیشتر) و به صورت سری برای افزایش ولتاژ 24، 48، یا حتی سیستم های ولتاژ بالاتر متصل شوند.

انواع پنل های خورشیدی:

پنل های مونوکریستال:

کار آمد ترین و گران ترین پنل های خورشیدی با سلول های مونو کریستال ساخته می شود. این سلول های خورشیدی از سیلیکون بسیار خالص استفاده می کنند و فرآیند رشد کریستال پیچیده را شامل می شوند.

میله های بلند سیلیکونی که تولید می شوند به بخش هایی از صفحات یا قطعات ضخیم ۰.۲ تا ۰.۴ میلی متر برش داده می شوند و سپس به سلول های انفرادی پردازش می شوند که در پنل های خورشیدی به یکدیگر متصل می شوند.

پنل های پلی کریستال:

اغلب به آن ها کریستال چند گانه می گویند. پنل های خورشیدی که با سلول های پلی کریستال ساخته شده اند اندکی ارزان تر با بازدهی کمتر نسبت به سلول های مونو کریستال هستند چون سلول ها در کریستال های تکی رشد نمی کنند اما در یک بلوک بزرگ از چندین کریستال رشد می کند.

آنها همانند سلول های مونو کریستال عمل می کنند همچنین برای تولید سلول های انفرادی که پنل های خورشیدی را تشکیل می دهند به دو قطعه برش داده می شوند.

پنل های خورشیدی امورف:

در حقیقت کریستال وجود ندارد اما برای ایجاد پنل های خورشیدی یک لایه نازک سیلیکون در یک ماده پایه مانند فلز یا شیشه رسوب می کند. این پنل های خورشیدی امورف بسیار ارزان تر اما بازدهی انرژی آن ها بسیار پایین است بنابراین برای تولید مقدار انرژی مشابه پنل های خورشیدی مونو کریستال یا پلی کریستال، مساحت بیشتری مورد نیاز است.

صفحات خورشیدی امورف حتی می توانند برای پوشش مناطق وسیعی از سطح جنوبی بام به ورقه های بزرگ مورد استفاده در مصالح پشت بام تبدیل شوند. سایه ها و تاریکی در پنل های خورشیدی

هنگام تصمیم گیری در مورد مکان پنل های خود، مطمئن شوید که هیچ سایه ای بر روی ارایه پنل ها در ساعات اوج نور خورشید قرار نخواهد گرفت (مثلا ساعت ۹ تا ۴ بعد از ظهر).

سایه پنل های خورشیدی نه تنها خروجی آن ها را به طور قابل توجهی کاهش می دهد، بلکه می تواند باعث آسیب شود.

نحوه کار پنل های خورشیدی
نحوه کار پنل های خورشیدی

بازدهی پنل های خورشیدی

بررسی شرایط دما و باد
همانطور که قبلا گفته شد، شما می خواهید پنل ها را در یک مکان آفتابی و بدون سایه نصب کنید تا حداکثر نور خورشید را به دست آورید. اما اینجا گرما نیز یک مشکل است.

زیرا با افزایش دما بازدهی سلول های خورشیدی کاهش می یابد ، سیستم نصب کننده پنل خورشیدی باید امکان ایجاد فاصله دور پنل ها برای گردش هوا را فراهم کند. به این شکل که خنک کننده هوا در هوای گرم اجازه می دهد تا دمای پنل ها را کاهش دهد.

مسئله دیگر حرکت باد است. با امکان جریان هوا در اطراف صفحات خورشیدی، نه تنها آن ها خنک تر خواهند ماند، بلکه تاثیر باد روی کل ارایه کمتر می شود.

نحوه کار پنل های خورشیدی
نحوه کار پنل های خورشیدی

انواع ارایه های خورشیدی

ثابت، قابل تنظیم و پیگردی

پایه ثابت: اگر شما از ساده ترین و ارزان ترین نوع نصب سیستم پنل خورشیدی استفاده کنید، به طور کامل ثابت می شود. پنل های خورشیدی همیشه باید به سمت استوا باشد.

پایه قابل تنظیم: زاویه انحراف (شیب) یک پایه خورشیدی قابل تنظیم می تواند دو یا چند بار در طول سال عوض شود تا زاویه کم تر خورشید در زمستان در مقایسه با تابستان محاسبه شود.

پایه پیگردی: پایه پنل های خورشیدی پیگردی در طول روز ،مسیر تابش خورشید را دنبال میکند تا تشعشعات خورشیدی که پنل های خورشیدی دریافت می کنند را به حداکثر برسانند.

یک ردیاب تک محور خورشید را از شرق به غرب ردیابی می کند و یک ردیاب دو محور روزانه حرکت خورشید را از شرق به غرب و انحراف فصلی حرکت خورشید را ردیابی می کند. این نوع صفحات خورشیدی کارآمد اما پر هزینه هستند.

برای اطلاع از دوره های آموزشی مجتمع پایتخت فناوری با مشاورین ما در ارتباط باشید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟