نحوه انتقال تصویر در دوربین مداربسته – انتقال سیگنال ویدئویی

نحوه انتقال تصویر در دوربین مداربسته – انتقال سیگنال ویدئویی

رایج ترین شیوه ی انتقال سیگنال ویدئویی استفاده از کابل کواکسیال است . استفاده از این کابل از زمان استفاده ی دوربین های مداربسته ی قدیمی در سیستم های حفاظتی تا اکنون ادامه دارد . این کابل ارزان است و به شیوه ی مناسبی سیگنال ویدئویی را بدون تلفات و یا با اندکی تلفات انتقال می دهد . در این مطلب چگونگی انتقال تصویر در دوربین مداربسته می پردازیم.

نحوه انتقال تصویر در دوربین مداربسته

امپدانس (Impedance ) الکتریکی این کابل ۷۵ اهم است و انطباق آن با امپدانس دوربین و نمایشگر این اطمینان را می دهد که تصاویر ویدئویی دچار خرابی نمی شوند . این کابل ها غلافی از جنس مس دارند و هسته مرکزی آن برای انتقال سیگنال تا مسافتی حدود ۳۰۰ متر مناسب است .

زوج تابیده شده

در دهه ۹۰ میلادی استفاده از زوج تابیده شده برای انتقال سیگنال ویدئویی رواج پیدا کرد . در این روش انتقال ، در دوربین یک فرستنده و در نمایشگر یک گیرنده قرار می گیرد و اتصال میان گیرنده و فرستنده از طریق زوج سیم تابیده شده انجام می شود .

دلایل متعددی برای پر کاربرد بودن این روش برای انتقال سیگنال ویدئویی وجود دارد . به عنوان مثال:

۱) زوج تابیده شده سیگنال ویدئویی را نسبت به کابل کو آکسیال به مسافت های طولانی تری انتقال می دهد

۲) از سیم های ارزان در این تکنیک استفاده می شود

3) در بسیاری از مکان ها به صورت پیش ساخته سیم زوج تابیده شده وجود دارد

۴) دستگاه های فرستنده و گیرنده ارزان قیمت هستند

۵) حذف نویز الکتریکی در زوج تابیده شده در مقایسه با کابل کو آکسیال بیشتر است

۶) از طریق زوج تابیده شده با استفاده از گیرنده و فرستنده – های حرفه ای می توان سیگنال ویدئویی را تا بیش از ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ متر منتقل کرد .

WAN  ، LAN  ، اینترانت و اینترنت

سیر تکاملی شبکه های رایانه ای محلی (LAN) ، گسترده (WAN) ، اینترانت و اینترنت باعث تحول اساسی در روش های ارسال سیگنال های ویدئویی در قالب جدید (دیجیتالی ) شده است و تاثیر استفاده از سیستم های ویدئویی در سیستم های حفاظتی بیش از گذشته پررنگ تر کرده است .

با گسترش استفاده از رایانه های شخصی و در پی آن گسترش استفاده از شبکه های رایانه ای ، بستر مخابراتی و پروتکل های شبکه ای تبدیل به رسانه ای مطمئن برای ارسال سیگنال ویدئویی شده اند .

روش های انتقال سیگنال ویدئو که پیش از این توضیح داده شدند ، سیگنال ویدئویی را به صورت زنده ارسال می کنند و برای باز تولید آنی تصاویر نیاز به پهنای باند MHZ 2/4  دارند اما در این روش ها ارسال ویدئو غیر لحظه ای است و برخی از فعالیت های انجام شده در صحنه ها به دلیل عدم انتقال به موقع در مقصد مشاهده نمی شوند .

در این روش ها دیجیتالی کردن و فشرده سازی ویدئو توسط فرستنده انجام می شود و پس از ارسال آن از طریق شبکه ی اینترنت یا LAN در مرکز کنترل به وسیله ی گیرنده ویدئو از حالت فشرده شده خارج و باز تولید می گردد .

کاربر می تواند نرخ ارسال تصاویر را از حالت نزدیک به لحظه ای (15fps) تا ارسال کم سرعت (تعداد کمی فریم در هر ثانیه) تغییر دهد .

تجهیزات مخابراتی بی سیم

در سیستم های ویدئوی آنالوگ ارسال لحظه ای سیگنال ویدئو از دوربین به نمایشگر بدون کابل (بی سیم) و با استفاده از امواج رادیویی (RF) یا ارتباط مادون قرمز (IR) از نظر اقتصادی و بهره وری به صرفه تر است .

در سیستم های ویدئویی دیجیتال امروزی که از مخابرات دیجیتال استفاده می کنند امکان مسیردهی سیگنال های ویدئویی و کنترلی به هر مرکز کنترل از راه دور از طریق شبکه های بی سیم (Wi – Fi) وجود دارد .

در هر دو گونه ی سیستم های آنالوگ و دیجیتال به منظور جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به اطلاعات و نفوذ به سیستم انتقال از روش های رمزنگاری استفاده می شود .

سه کاربرد مهم مخابرات بی سیم در ایجاد مجموعه های حفاظتی عبارتند از:

۱) امکان گسترش سریع شبکه ویدئویی با پوشش دهی مناسب

۲) ارسال ویدئو از ساختمانی به ساختمان دیگر در حالی که میان آنها فاصله زیادی وجود داشته باشد

3) برقراری ارتباط از دکل های روشنایی نصب شده در پارکینگ با ساختمان مرکزی .

فرکانس استاندارد برای مصارف غیر نظامی و تجاری مخابرات بی سیم RF، 920 MHZ ، GHz 4/2 و GHz  5/8 است . زمانی که امنیت بالای ارسال ویدئو مدنظر باشد از ارسال ویدئو از طریق ارتباط مادون – قرمز استفاده می شود . در شکل ۲-۲۲ برخی از روش های امروزی مخابرات بی سیم نشان داده شده اند .

انتقال سیگنال ویدئویی

شکل ۲- ۲۲ خطوط انتقال سیگنال ویدئوی RF ، میکروویو و IR  .

فیبرنوری

در دهه اخیر استفاده از فیبر نوری به علت عملکرد خوب و امنیت بالای انتقال طلاعات از طریق آن رشد چشمگیری پیدا کرده است و در بسیاری از مجموعه های حفاظتی که بهترین کیفیت تصویر و امنیت بالا مدنظر باشد ، از فیبر نوری استفاده می شود .

استفاده از فیبر نوری نسبت به دیگر ابزار انتقال اطلاعات دارای مزیت های مهمی است . از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) انتقال سیگنال ویدئویی به مسافت های بسیار دور بدون از بین رفتن ویژگی های رنگی و سیاه سفید تصویری

۲) عایق بودن نسبت به اختلالات الکتریکی بیرونی ناشی از جو یا تجهیزات الکتریکی

۳) پهنای باند بسیار زیاد فیبر نوری اجازه ی می دهد از طریق یک تار فیبر نوری همزمان چند سیگنال ویدئویی ، کنترلی ،  صوتی تافته شده ارسال شود

۴) امکان دسترسی به اطلاعات ارسالی از طریق فیبر نوری وجود ندارد و به همین دلیل امنیت بالایی دارد .

توجه به این نکته ضروری است که فیبر نوری به خمش و شرایط نصب حساسیت بسیار بالای دارد و کیفیت سیگنال انتقالی به شدت تحت تاثیر شرایط نصب فیبر نوری است . به همین دلیل برای نصب و اتصال فیبر نوری باید از افراد متخصص و خبره کمک گرفت .

سوئیچ

سوئیچ های ویدئویی (Switcher) سیگنال های ویدئویی یک یا چند دوربین دریافتی را به یک یا چند نمایشگر یا دستگاه ضبط کننده متصل می کنند . سوئیچ با توجه به پیام های هشداردهنده ی دوربین های متصل به خود ، آنها را به نمایشگر / ضبط کننده ی از پیش تعیین شده و یا دیگر دستگاه ها و مکان های مربوطه متصل می کند .

معرفی انواع مختلف سوئیچ های استاندارد

در شکل ۲-۲۳ چهار دسته ی اصلی سوئیچ های دستی (Manual) ، ترتیبی (Sequential) ، برنامه پذیر (Homing) ، هشدار گیر (Alarming) به سیستم ویدئویی متصل شده اند .

سوئیچ دستی در هر زمان فقط یک دوربین را به نمایشگر ، ضبط کننده ، یا چاپگر متصل می کند . دوربین ها به ترتیب و به طور خودکار توسط سوئیچ ترتیبی به دستگاه های خروجی متصل می شوند .

کاربر با استفاده از سوئیچ برنامه پذیر می تواند چگونگی اتصال دوربین های مداربسته به دستگاه های خروجی را تنظیم کند . دوربین هایی که پیام های هشداردهنده از آنها ارسال می شود به وسیله ی سوئیچ هشدار گیر به دستگاه های خروجی متصل می شوند .

سیگنال ویدئویی

شکل 2 – 23 انواع سوئیچ های ویدئو .

سوئیچ های دارای پردازشگر داخلی

در مجموعه های حفاظتی بزرگ برای کنترل دوربین ها و مدیریت حجم اطلاعات و پیام های ارسالی متنوع آنها و نیز سیستم ها و تجهیزات حفاظتی جانبی نصب شده از سوئیچ های دارای پردازشگر داخلی (سوئیچ ماتریسی) و صفحه کلید استفاده می شود (شکل ۲-۲۴) .

در سیستم های بزرگ حفاظتی (کنترل ترافیک ، …) سوئیچ ماتریسی می تواند از طریق 232-RS با دیگر خطوط مخابراتی چندصد دوربین و مجموعه ای از نمایشگرها ، ضبط کننده ها و یا چاپگرهای ویدئویی را پشتیبانی کند . بسیاری از تولید کنندگان سیستم های ویدئوی حفاظتی این سوئیچ ها را برای یکپارچه سازی تجهیزات کنترلی تولید می کنند .

تصاویر ویدئویی

شکل ۲- 24 سوئیچ ماتریسی

آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار کننده دوره های آموزش نصب دوربین مدار بسته در کلاس های مجهز توسط اساتید مجرب آماده ارائه خدمات به علاقه مندان در این رشته می باشد.

امتیاز دهید


دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
02166577378
02166577378