کد خطاهای یخچال ساید بای ساید سامسونگ

کد خطاهای یخچال ساید بای ساید سامسونگ

با نصب برد بر روی یخچال‌ های پیشرفته امروزی زمانی‌ که هر قسمت از یخچال دچار ایراد شود، نیازی به بررسی تمام قطعات و اجزا نیست و به راحتی می‌توان همان قطعه معیوب یخچال را شناسایی و تعمیر کرد. یخچال و فریزرهای سامسونگ هنگام تشخیص از کار افتادن یک قطعه، کد خطاهای یخچال سامسونگ روی نمایشگر دیجیتال دمای یخچال نمایش داده می‌شود.

نمایشگر دمای یخچال نشانگر تعداد کدها و نمایشگر دمای یخچال است. هنگامی که مرکز کنترل خطای ارتباطی بین کنترل پنل و برد کنترل الکترونیکی را تشخیص می‌دهد، نمایشگر دمای فریزر Er و صفحه نمایش یخچال Pc را نشان می‌دهد. با ما همراه باشید تا برخی از این کد خطاهای یخچال ساید بای ساید سامسونگ را شناسایی کنیم.

در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی و آموزش تعمیرات یخچال فریزر آموزشگاه پایتخت فناوری، کارآموزان با خطاهای رایج در انواع یخچال ها آشنا شده و راه تعمیر آن ها را فرا می گیرند. جزئیات بیشتر را از راه تماس با کارشناسان آموزشگاه جویا شوید.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

معرفی کد خطاهای یخچال ساید بای ساید سامسونگ

برند کره‌ای سامسونگ تولیدکننده انواع لوازم خانگی و گوشی تلفن و غیره سال‌ها است در ایران به یک برند محبوب و پرفروش تبدیل شده است. محصولات یخچال و فریزر سامسونگ در مدل‌های متنوع جایگاه ویژه‌ای در آشپزخانه‌‌ها پیدا کرده است و معمولا بدون مشکل خاصی سال‌ها کار می‌کنند. اما به هر حال یخچال‌های سامسونگ نیز مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر دچار مشکل می‌شود.

برای تشخیص راحت‌تر ایرادات، شرکت سامسونگ تدابیری اندیشیده و هر عیب و ایراد را به صورت یک کد خطا در نمایشگر یخچال ساید بای ساید نشان می‌دهد. افراد با خواندن کد خطا به راحتی قطعه معیوب را شناسایی می‌کنند. در این صورت، سرعت برطرف کردن ایرادات بالا می‌رود و در ضمن از تعمیرات یا تعویض نابجا سایر قطعات جلوگیری می‌شود.

خطای 41 یا 42 و چراغ آبی چشمک‌زن

یخچال سامسونگ را با استفاده از دکمه پاور در قسمت داخلی بالای سمت راست درب مجدد راه‌اندازی کنید.

خطای 41C

خطای 41C‌ یخچال سامسونگ فقط در مدل‌های سه دره دیده می شود. باید آخرین به روزرسانی نرم افزار دانلود و نصب شود. بعد از به روزرسانی دوباره خطا نمایش داده می‌شود، روی OK بزنید.

خطای 76C

خطای 76Cیا چشمک‌ زدن نشانگر پر شدن خودکار، این کد وجود آب را در محفظه پر شدن خودکار نشان می‌دهد.

خطای 86C

این کد خطا نشان دهنده ولتاژ کم در منبع تغذیه یخچال ساید بای ساید سامسونگ است، که می‌تواند در اثر قطع کوتاه مدت برق باشد. این خطا مشکلی ایجاد نمی‌کند و با فشار دادن OK برای 3 ثانیه، پاک می‌شود.

خطای E21 یا خطای فن فریزر

این خطا معمولاً به معنی یخ‌زدگی فن است که می‌تواند به دلیل باز ماندن درب یا وجود شکافی در لاستیک دور درب یخچال باشد. همچنین از کار افتادن موتور فن نیز می‌تواند دلیل این خطا شود. توصیه می‌شود اقدام به یخ‌زدایی یخچال کنید. علاوه بر یخ‌زدایی، اطمینان حاصل کنید که داخل یخچال آنقدر پر نیست که از بسته شدن کامل درها جلوگیری کند. همچنین لاستیک دور درب یخچال را چک کنید تا از عدم پارگی و چفت شدن درب مطمئن شوید.

خطای C22, E22 یا  خطای فن یخچال

این خطا می‌تواند ناشی از کارکردن یخچال در طولانی مدت با درب باز باشد. اگر این اتفاق افتاد، یخچال را از برق بکشید و درها را برای چند ساعت باز بگذارید، سپس یخچال را دوباره به برق وصل کنید و درها را ببندید و تا یخچال دوباره به طور عادی کار خود را از سر بگیرید. در صورت بازگشت خطا، باید به متخصص تعمیرات یخچال ساید بای ساید سامسونگ تماس بگیرید.

خطاهای 88 88,83E, 85E, 86E

این خطاها مربوط به ولتاژ یا برق یخچال است. که می‌تواند در صورت افزایش ولتاژ برق یا ناهنجاری الکتریکی دیگر، مانند حالت نیمه خاموشی، ایجاد شوند که به طور بالقوه می‌تواند باعث خطای ارتباطی شود. در زمان نمایش این خطا، یخچال را از برق بکشید یا برق را به مدت 60 ثانیه در قطع کننده مدار خاموش کنید و سپس دوباره روشن کنید.

خطای 83E

این خطا جریان غیر عادی کمپرسور یخچال را نشان می‌دهد. ممکن است افزایش جریان برق یا ناهنجاری الکتریکی دیگری رخ داده باشد.

خطای 88 88

این خطا زمانی رخ می‌دهد که در هنگام راه اندازی برق قطع شود.

خطای ارتباطی PC ER, PC CH

این خطاهای ارتباطی بین اجزای موجود در یخچال سامسونگ رخ می‌دهد و در صورت افزایش جریان برق یا عدم بستن شدن صحیح درها، نمایش داده می‌شود. یخچال را از برق بکشید، سیم بالای درب را جدا کرده و دوباره وصل کنید و سپس یخچال را به برق بزنید.

خطای 1E

در  صورت نمایش این خطا احتمال خرابی سنسور دمای فریزر وجود دارد. یخچال را از برق بکشید و اتصال سیم را روی سنسور دمای فریزر بررسی کنید. سیم‌های معیوب را تعمیر یا جایگزین کنید، اگر ایراد از سیم‌ها نبود مقاومت سنسور را با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید.

کد خطای e1 یخچال ساید سامسونگ

در دمای 72 درجه مقاومت سنسور 5600 اهم و 13290 اهم در 32 درجه و 29000 اهم در 0 درجه باید باشد. اگر مقاومت سنسور مناسب نیست، سنسور دما را دوباره نصب کنید و اتصالات سیم سنسور را به صفحه کنترل الکترونیکی بررسی کنید. در صورت شل بودن سیم‌ها آن ها را دوباره وصل کنید. اگر اتصالات سیم مشکلی ندارند، سیم‌های سنسور را از صفحه کنترل الکترونیکی جدا کنید و مقاومت سیم‌های سنسور دما اندازه بگیرید.

دستگاه اهم متر باید همان مقاومت سنسور دما را بخواند. اگر دستگاه مقاومت سنسور را به درستی از طریق سیم‌ها اندازه‌گیری کند، احتمالاً باید برد کنترل الکترونیکی را تعویض کنید زیرا برد مقاومت سنسور را به درستی تشخیص نمی‌دهد. اگر دستگاه اهم متر مقاومت زیادی را از طریق سیم‌های سنسور نشان می‌دهد، خرابی سیم کشی سنسور را پیدا و تعمیر کنید.

خطای 2E

با این خطا ایرادی در سنسور دمای محفظه یخچال وجود دارد. در این خطا نیز مانند خطای 1E‌ عمل کنید و سیم‌کشی‌های سنسور و برد کنترلی را بررسی کنید و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض کنید.

خطای 4E

خرابی سنسور دمای یخ زدایی اواپراتور فریز  را نشان می‌دهد. برای رفع این خطا ابتدا اتصالات سیم‌ها را روی سنسور دمای یخ زدایی اواپراتور فریزر بررسی کنید. در صورت شل بودن سیم سنسور دمای یخ زدایی اواپراتور فریزر را دوباره وصل کنید. برای رفع این خطا نیز مانند خطای 1E‌ عمل کنید و مقاومت سنسور را اندازه‌گیری نمایید در صورت نیاز سنسور یا برد کنترلی را تعمیر ویا تعویض نمایید.

خطای 5E SE

این کد خطاها نشان دهنده قطع برق و وجود برفک درون یخچال شماست .راه حل آن این است که دکمه‌های

Energy Saver و Lightning   را به مدت 15 ثانیه فشار دهید تا کد خطا برطرف شود.

خطای 6E

خطای سنسور محیطی است که ممکن است بر اثر قطعی برق رخ داده باشد. برای رفع این کد دکمه‌های power freez‌ و power cool‌ را حدود 15 تا 20 ثانیه با هم نگه‌دارید. با این کار معمولا یخچال ساید بای ساید سامسونگ به حالت عادی بر می‌گردد.

خطای 8E

در صورتی که سنسور یخ ساز قطع یا غیر فعال شده باشد این خطا نمایش داده می‌شود. برای رفع آن اتصالات سنسور یخ‌ساز را یررسی کنید و مطمئن شوید یخ‌ساز غیر فعال نیست. در صورت معیوب بودن سنسور آن را می‌توانید تعویض نمایید.

خطای 13E

خرابی سنسور رطوبت یخچال را نشان می‌دهد. اتصال سیم سنسور رطوبت را بررسی کنید. سیم ها را تعمیر نمایید. اگر سیم‌ها شل است دوباره وصل کنید. اگر اتصالات مشکلی ندارند، مقاومت سنسور رطوبت را با استفاده از یک مولتی متر اندازه‌گیری کنید.

دستگاه باید حدود 50 اهم مقاومت را نشان دهد. اگر مقاومت زیاد یا نزدیک به صفر بود، سنسور رطوبت را تعویض کنید. در صورتی که سنسور مشکلی نداشت مقاومت سیم قهوه ای روی CN30 و سیم خاکستری روی CN40 صفحه کنترل الکترونیکی بررسی کنید.

اگر مقاومت سیم‌های قهوه ای و خاکستری که سنسور رطوبت را به صفحه کنترل متصل می‌کند حدود 50 اهم است، پس احتمالاً باید صفحه کنترل الکترونیکی را تعویض کنید. در صورت مقاومت مناسب سیم‌های سنسور رطوبت قهوه ای و خاکستری که به صفحه کنترل متصل هستند، خرابی سیم کشی سنسور رطوبت را پیدا کرده و تعمیر کنید.

خطای 14E

این خطا نشان دهنده ایراد در یخ‌ساز است. برای رفع ایرادات سنسور یخ‌ساز، شیر برقی و موتور تایم یخ ساز را به دقت بررسی کنید. آن‌ها را در صورت پیدا کردن ایراد تعمیر و یا تعویض نمایید.

خطای 23E

این خطا ایرادی در فن خنک‌کننده، پانل کنترل و سیم‌کشی را نشان می‌دهد. ابتدا فن را بررسی کنید تا ایرادی نداشته باشد، ایرادات را برطرف کنید یا در صورت نیاز آن را تعویض نمایید. در مرحله آخر می‌توانید برد الکترونیکی را بررسی کنید و اگر نیاز به تعویض داشت آن را با برد جدید جایگزین کنید.

خطای 24E

خرابی سیستم یخ زدایی اواپراتور فریزر را نشان می‌دهد. اتصالات سیم‌کشی مجموعه هیتر یخ‌زدایی فریزر به صفحه کنترل الکترونیکی بررسی کنید. سیم‌هایی که به تعمیر احتیاج دارد را درست کنید. اگر اتصال سیم کشی درست است، سنسور دمای یخ زدایی اواپراتور فریزر را همانطور که در عیب یابی برای کد خطای 1E یخچال ساید بای ساید سامسونگ شرح داده شده است، بررسی کنید.

اگر مقاومت سنسور مناسب نبود، سنسور را تعویض کنید زیرا یک سنسور دمای برفک‌زدایی معیوب می‌تواند از عملکرد مناسب سیستم یخ‌زدایی جلوگیری کند. اگر سنسور دمای یخ‌زدایی مشکلی ندارد، مقاومت را از طریق هیتر یخ‌زدایی و با استفاده از یک مولتی متر اندازه‌گیری کنید. دستگاه باید حدود 66 اهم مقاومت طریق هیتر یخ‌زدایی را اندازه گیری کند.

اگر مقاومت خیلی بالا بود، هیتر یخ‌زدایی را تعویض کنید. در صورتی که هیتر یخ‌زدایی نیز مشکلی نداشت، مقاومت ترموستات بی‌- متال یخ‌زدایی را اندازه‌گیری کنید. دستگاه باید مقاومت صفر اهم را نشان دهد. در صورتی که مقاومت صفر نبود، ترموستات بی متال یخ‌زدایی را تعویض کنید. اگر ایراد از ترموستات نیز نبود. مقاومت فیوز حرارتی یخ‌زدایی اندازه‌گیری کنید.

دستگاه باید نزدیک به 0 اهم مقاومت را اندازه‌گیری کند. اگر مقاومت مناسب نبود، فیوز حرارتی را تعویض کنید. اگر فیوز حرارتی یخ زدایی نیز مشکلی نداشت، سیم‌کشی را بررسی کنید و سیم آسیب دیده را تعمیر کنید. اگر در چرخه یخ زدایی خودکار هیتر یخ‌زدایی روشن نمی‌شود، ممکن است لازم باشد صفحه کنترل الکترونیکی را تعویض کنید.

خطای OF OF یا O FF

اگر صفحه نمایش خطای OF OF، O FF، OFF OFF‌ یا نوارهای پیمایش دمای را نشان می‌دهد، یخچال در حالت Cooling Off Mode است که آن را حالت آزمایشی یا دمو یا حالت خرید می نامند. تعمیرات خاصی برای یخچال لازم نیست.

کد خطای 0 ff در یخچال سامسونگ

مراحل خاموش کردن این حالت در هر مدل یخچال ساید بای ساید سامسونگ متفاوت است و می‌توانید آن را در کتابچه راهنمای یخچال سامسونگ خود مشاهده کنید، با این وجود متداول‌ترین روش در کنترل پنل‌ها در قسمت جلویی بیرون یخچال، در سمت چپ است.

دو دکمه بالا در سمت چپ پانل قرار دارند. در مدل‌های جدید، دکمه بالا در سمت راست پنل نیز لازم است. با این حال، توصیه می کنیم ابتدا فقط با 2 دکمه امتحان کنید زیرا احتمال اینکه یخچال به طور تصادفی در حالت Cooling Off Mode قرار گیرند، در مدل هایی که به 3 دکمه نیاز دارند، کمتر است.

به طور همزمان این دکمه ها را برای 5 تا 8 ثانیه فشار دهید و نگه دارید تا زنگ ملودی به صدا در بیاید. صدای این زنگ ملودی با زمانی که یک دکمه را فشار می‌دهید متفاوت است. چند لحظه صبر کنید تا تأیید شود صفحه نمایش دوباره به حالت Cooling Off Mode بر نمی‌گردد. اما  اگر دوباره به این حالت برگشت، این مراحل را تکرار کنید تا جایی که درست شود.

همه آیکون‌ها پس از اتصال به برق یا قطع برق چشمک می‌زنند، این روند طبیعی است. یخچال و فریزر سامسونگ دارای تشخیص خودکار است.

خطای 26E

این خطا وجود مشکلی در یخ‌ساز یخچال را نشان می‌دهد. در ابتدا بهتر است سیم‌های یخ‌ساز را بررسی کنید. در صورت وجود خرابی در سیم‌ها آن‌ها را تعمیر نمایید. در صورت عدم مشکل در سیم‌ها، صفحه کنترل الکترونیکی بررسی کنید. اگر اتصالات سیم کشی یخ ساز به صفحه کنترل الکترونیکی اشکالی ندارد، یخ ساز را تعویض کنید.

  خطای 39E

نشان دهنده ایرادی در یخ‌ساز یخچال است. که ممکن است این ایراد مربوط به حسگر یخ‌ساز یخچال و یا به دلیل کمبود آب در یخ‌ساز باشد. برای رفع این خطا یخ‌ساز را به دقت بررسی کنید. اتصالات سیم‌ها و لوله‌های آب و همه اجزا را دقیق چک کنید در صورت نیاز، تعمیر و یا تعویض نمایید.

خطای 44E

مربوط به خطای ارتباطی بین برد کنترل الکترونیکی و برد اینورتر می‌باشد. یخچال را از برق بکشید و اتصالات سیم را بین برد اینورتر و برد کنترل الکترونیکی بررسی کنید. سیم‌های شل شده را دوباره وصل کرده و سیم‌های خراب را تعمیر و یا تعویض کنید. اگر اتصالات سیم‌کشی مشکل دارد در این مورد حتما با تکنسین تعمیرات یخچال تماس بگیرید.

خطای 71E

نشان دهنده دمای خیلی زیاد محفظه فریزر است. اگر درب فریزر باز مانده باشد، درب را ببندید و اجازه دهید قسمت فریزر خنک شود. به محض خنک شدن محفظه فریزر تا دمای طبیعی، کد از بین می رود. اگر کد در حالتی دمای نرمال فریزر (حدود صفر درجه)، ظاهر شد، باید سنسور دمای فریزر عیب‌یابی شود و در صورت نیاز سنسور را تعویض کنید زیرا یک سنسور دمای معیوب باعث نمایش کد خطای 71E یخچال سامسونگ می‌شود.

خطای 72E

این کد خطا نیز مانند 71E است با این تفاوت که این خطا برای قسمت یخچال است.

خطای 81E

کمپرسور کار نمی‌کند. یخچال را از برق بکشید و اتصالات سیم را بین برد اینورتر و کمپرسور بررسی کنید. سیم‌های قطع شده را دوباره وصل کرده و سیم‌های خراب را ترمیم کنید. اگر اتصالات سیم کشی اشکالی ندارد، برای تشخیص و تعمیر خرابی کمپرسور با یک تکنسین خدمات تماس بگیرید. تکنسین برای تعیین علت بروز مشکل نیاز به بررسی ولتاژ مستقیم دارد.

خطای 82E

زمانی که این خطا نمایش داده می‌شود باید به خرابی برد اینورتر شک کنید. یخچال را از برق بکشید و اتصالات سیم‌ها را بین برد کنترل الکترونیکی و برد کنترل اینورتر و همچنین اتصالات سیم‌کشی بین برد اینورتر و کمپرسور را بررسی کنید. سیم‌های مشکل‌دار را دوباره وصل کرده و یا ترمیم و تعویض کنید. اگر اتصالات سیم‌کشی مشکلی ندارند، برای تشخیص و رفع خرابی با یک تکنسین تعمیرات تماس بگیرید.

خطای 84E

نشان دهنده قفل شدن کمپرسور است. برای تشخیص و رفع این خرابی با یک تکنسین خدمات تماس بگیرید. احتمالاً نیاز به تعویض کمپرسور است. این تعمیر نیاز به بازیابی و شارژ گاز یخچال دارد.

خطای 85E

خطای کمپرسور تحت ولتاژ را نشان می‌دهد. ممکن است حالت نیمه خاموشی در یخچال سامسونگ بوجود آمده باشد.

خطای 86E

ولتاژ بیش از حد در کمپرسور را نشان می‌دهد. ممکن است افزایش ولتاژ در زمان‌هایی مثل رعد و برق رخ دهد.

از دوره های مرتبط با این دوره در مجموعه پایتخت فناوری می توان به دوره های آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ، آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی ، آموزش تعمیرات قهوه ساز ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و … اشاره کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا تماس بگیرید.

4.8/5 - (6 امتیاز)
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه