علت های بالا نرفتن کرکره برقی به همراه راه حل

علت های بالا نرفتن کرکره برقی به همراه راه حل

اگر به دنبال علت بالا نرفتن کرکره برقی هستید، باید موارد مختلفی را مورد بررسی قرار دهید. بالا نرفتن درب یکی از مشکلات رایج کرکره برقی محسوب می شود. دلایل گوناگونی برای بروز این مشکل وجود دارد که با عیب یابی دقیق می توان آنها را مشخص کرد و سپس راه حل مناسب را انتخاب نمود.

اگر شما هم به دنبال پیدا کردن دلایل به وجود آمدن این مشکل هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. در این مقاله قصد داریم به طور جامع و کامل به معرفی و بررسی دلایل بالا نرفتن کرکره برقی بپردازیم.

1- خرابی ریموت

بروز هرگونه خرابی و اختلال در ریموت کنترل، می تواند باعث مختل شدن عملکرد درب کرکره برقی شود. تمام شدن باتری، ضربه خوردن، فشار بیش از حد، نفوذ آب یا گرد و غبار، خرابی برد، معیوب شدن دکمه ها و … باعث خرابی ریموت و در نتیجه بالا نرفتن کرکره برقی می شوند.

خرابی ریموت کرکره برقی

در صورت تمام شدن باتری شما می توانید آن را با باتری جدید تعویض کنید. اما گر خرابی ریموت به خاطر دلایل دیگری باشد، باید از تعمیرکاران و متخصصان ماهر و باتجربه در زمینه تعمیر ریموت کنترل درب کرکره برقی کمک بگیرید.

3- نوسانات برق

نوسانات برق و کاهش جریان می تواند یکی از اصلی ترین دلایل اختلال در عملکرد صحیح درب کرکره برقی باشد. بنابراین، در اولین گام باید وضعیت برق و اتصالات برقی را بررسی کنید.

در این مواقع باید وضعیت سیم ها و اتصالات را بررسی کرده و در صورت پارگی یا فرسودگی سیم و شل شدن اتصالات آنها را تعمیر کنید. همچنین، خراب شدن فیوز نیز می تواند باعث قطع یا نوسان جریان برق شده و در نتیجه کرکره برقی بالا یا پایین نمی رود.

3- خرابی موتور

از دیگر دلایل رایج بالا نرفتن کرکره برقی می توان خرابی موتور را نام برد. موتور درب کرکره برقی نقش اساسی در بالا و پایین رفتن درست تیغه ها دارد. بنابراین، هرگونه عیب و ایراد در موتور می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی از جمله بالا نرفتن کرکره شود.

خرابی موتور کرکره برقی

وارد آمدن فشار بیش از حد به موتور، داغ کردن، فرسودگی قطعات، شکستگی اجزا و قطعات، عدم روغن کاری مناسب و به موقع، گیر کردن اجسام و اشیا خارجی، نفوذ گرد و غبار یا آب به داخل موتور و … از مهمترین دلایل خرابی موتور کرکره برقی محسوب می شوند که در نتیجه بالا نرفتن درب را به همراه خواهد داشت.

5- خرابی بازویی

اگر علاوه بر بالا نرفتن، درب کرکره برقی ساختمان شما پایین نیز نمی آید، حتما باید وضعیت بازویی را بررسی کنید. این جک بازویی ممکن است به خاطر فرسودگی قطعات و یا عوامل دیگر دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.

4- خرابی چشمی

از دیگر مواردی که باید مورد بررسی قرار داد، خرابی چشمی یا همان فتوسل است. این قطعه وظیفه برقراری ارتباط با ریموت کنترل و دریافت سیگنال های لازم و ارسال آن به دستگاه مرکزی را دارد. یعنی زمانی که شما دکمه ریموت را فشار می دهید پیام باز یا بسته شدن درب از طریق فوتوسل دریافت شده و در نتیجه کرکره برقی بالا یا پایین می رود.

خرابی چشمی کرکره برقی

اگر این چشمی خراب شود و یا هرگونه عیب و ایرادی در آن به وجود آید، این ارتباط و انتقال سیگنال به درستی صورت نخواهد گرفت. در نتیجه درب کرکره برقی بالا نمی رود. گاهی اوقات نیز ممکن است گرد و غبار، نفوذ آب، چسبیدن اشیا خارجی به چشمی مانع از رسیدن اشعه مادون قرمز به گیرنده شوند که در این صورت باید فتوسل را تمیز کنید.

همچنین، برخی از مدل های چشمی به خاطر تابش مستقیم نور خورشید دچار مشکل می شوند. از آنجایی که نور خورشید نیز دارای اشعه هایی است، فوتوسل دچار ایراد شده و در نتیجه نمی تواند عملکرد صحیحی داشته باشد. بنابراین، تهیه یک عایق مناسب و جلوگیری از تابش نور خورشید به صورت مستقیم به چشمی، می تواند مشکل بالا نرفتن کرکره برقی را برطرف کند.

6- ایراد در دستگاه مرکزی

درب های اتومات کرکره برقی دارای یک دستگاه مرکزی هستند که وظیفه دریافت سیگنال ها و صادر کردن دستورات لازم برای باز و بسته شدن تیغه های کرکره را برعهده دارد. هرگونه عیب و ایراد در این دستگاه مرکزی می تواند موجب مختل شدن عملکرد تیغه ها شود.

اگر با مشکل بالا نرفتن درب کرکره برقی مواجه شدید، حتما وضعیت رسیور یا همان مدار برد را با دقت بررسی کنید. ممکن است فیوز یا رله دچار مشکل شده و ایراداتی در مدار فرمان به وجود آمده باشد. برای برطرف کردن این مشکل باید به سراغ تعمیرکاران و نصابان ماهر و باتجربه درب کرکره برقی بروید.

سوالات متداول

1- اصلی ترین علت بالا نرفتن درب کرکره برقی چیست؟

عوامل زیادی باعث بروز مشکل در عملکرد درب اتوماتیک و بالا نرفتن تیغه های کرکره برقی می شوند که اصلی ترین آنها عبارتند از: خرابی موتور، نوسان یا قطعی برق، خرابی چشمی، خرابی جک بازویی، خرابی ریموت، معیوب شدن مدار فرمان و سوختن رله و فیوز.

2- برای جلوگیری از مشکل بالا نرفتن کرکره برقی چه باید کرد؟

بهترین راه پیشگیری از بروز مشکلات مختلف کرکره برقی مانند بالا نرفتن یا پایین نیامدن، سرویس و نگهداری مناسب است. با انجام سرویس های دوره ای منظم و چک کردن وضعیت سلامت بخش ها و قطعات مختلف درب کرکره برقی می توان از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کرد.

نتیجه گیری

کرکره برقی به عنوان یکی از بهترین و جدیدترین انواع درب اتومات، در سال های اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در ساختمان های مختلف مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و … از درب کرکره برقی استفاده می شود. این نوع درب نیز همانند سایر درب های اتومات می تواند بر اثر عواملی دچار عیب و ایراد و خرابی شود.

یکی از این مشکلات بالا نرفتن درب کرکره برقی می باشد که پیدا کردن علت آن نیاز به عیب یابی دقیق دارد. زیرا باید محل دقیق مشکل و دلیل بروز آن مشخص شود تا بتوان بهترین راهکار برای برطرف کردن آن انتخاب گردد. امیدواریم با استفاده از مطالب ارائه شده بتوانید در مواقعی که درب کرکره برقی ساختمان محل زندگی یا محل کارتان بالا نمی رود، علت مشکل را پیدا و آن رفع کنید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628