بازار کار و درآمد عالی شغل تعمیرات لوازم خانگی

لوازم خانگی

شغل تعمیرات لوازم خانگی

تکنسین­ های تعمیر لوازم خانگی همان گونه که از نامشان پیداست به عیب یابی و تعمیرات لوازم خانگی ، تعمیر و سرویس سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان می­ پردازند. یک تعمیرکار باید بر تعمیر لوازم برقی اصلی تسلط داشته باشد و به شکلی ویژه در حوزه­ عیب یابی، سرویس کردن و تعمیر لوازم الکترونیکی و اجزا و قطعات آن­ ها اطلاعات داشته باشد. افرادی که در زمینه­ تعمیرات لوازم خانگی فعالیت می­کنند بهتر است که در این حوزه تحصیل کرده باشند اما افراد علاقه مندی که به صورت جدا از فضای تحصیل دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی را دیده اند نیز می­ توانند در این کار موفق باشند.

لوازم خانگی

یک تعمیرکار لوازم خانگی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

  1. فردی که در حوزه­ تعمیر لوازم برقی خانه فعالیت می­ کند باید بتواند هر دستگاهی را باز کند و اجزای آن را از هم جدا کند تا متوجه شود که مشکل از کجاست و وسیله­ مورد نظر را تعمیر کند.
  2. یک تعمیرکار باید بتواند از ابزارهای مختلف استفاده کند. او باید بر مدارها و طرح­ های آن­ها تسلط داشته باشد و بتواند با استفاده از تست کننده­ ها و این گونه ابزارها محلی که در آن اتصال کوتاه یا اتصال به زمین رخ داده است را پیدا کند. همچنین باید بتواند با دستگاه های تِستر سالم بودن قطعات لوازم برقی را تشخیص دهد.
  3. یک تعمیرکار لوازم خانگی باید در سرویس کردن و تعمیرات لوازم خانگی و لوازم گاز سوز مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرف شویی، یخچال و انواع گازهای رو میزی و فر گاز تبحر داشته باشد. او باید بتواند قطعاتی که فرسوده شده اند، آسیب دیده اند و یا خراب شده اند را تعمیر کند.
  4. یک تعمیرکار لوازم خانگی باید بتواند قطعات خراب و فرسوده مانند سوئیچ ­ها، یاتاقان ها، تسمه­ ها، چرخ دنده­ ها، تخته مدارها و یا سیم کشی ­های فرسوده را تعمیر و نو سازی کند. او باید بتواند قطعات مکانیکی فرسوده و از کار افتاده را تعویض کند.
  5. فردی که در حوزه­ تعمیرات لوازم خانگی کار می­ کند باید بتواند پس از باز کردن و جدا کردن قطعات از هم، آن­ها را مجدداً در جای خود قرار دهد و دستگاه را جمع کند. او باید قادر به تنظیم کردن، تمیز کردن و روغن کاری قطعات باشد تا در صورت لزوم این کارها را انجام دهد.
  6. یک تعمیرکار باید با مشتریان به خوبی ارتباط برقرار کند و با آنان صحبت کند تا بتواند راحت تر دستگاه مورد نظر را عیب یابی و تعمیر کند. در صورت وجود مشکل او باید دستورالعمل های لازم را مطالعه کند تا بتواند به تعمیر و تنظیم دستگاه یا سیستم مورد نظر بپردازد.
  7. یک تعمیرکار باید بتواند هزینه­ های ناشی از تعمیر یک وسیله­ برقی یا سیستم را تخمین بزند و آن را به مشتری اعلام کند. او باید بداند که تعمیر کردن یک دستگاه بهتر است یا خریدن یک دستگاه جدید. یک تعمیرکار باید قیمت روز انواع قطعات و دستمزد خدمات را بداند. او باید بتواند درباره­ تعمیرات، نصب و طراحی تجهیزات برقی به دیگران مشاوره بدهد.
  8. یک تعمیرکار متخصص باید حین فعالیت یک وسیله­ برقی آن را بررسی و ارزیابی کند تا مشکلات خاصی همچون نشتی و یا شل شدن قطعات را بتواند تشخیص دهد. قطعات را در حال فعالیت بررسی کند تا ایراد آن­ ها را متوجه شود.
  9. همان طور که گفته شد یک تعمیرکار لوازم خانگی باید در تعمیر و نصب سیستم های گرمایشی و سرمایشی نیز مهارت داشته باشد. او باید پس از نصب عملکرد سیستم را بررسی کند و در صورت لزوم تنظیمات اولیه­ سیستم را انجام دهد. برای اطمینان از عملکرد صحیح قطعات مکانیکی باید آن­ها را تست کند.
  10. فردی که در حوزه­ تعمیرات لوازم خانگی فعالیت می­ کند باید بتواند با استفاده از ابزار دستی شلنگ­ ها و لوله های آب را به دیسپنسر آب و یخ یخچال فریزر متصل کند. پایه ­ها و درب­ه ای یخچال را هم تراز کند و یخچال را تنظیم کند. داشتن مهارت در اتصال لوله­ های آب برای لوازمی همچون ماشین لباسشویی و ماشین ظرف شویی نیز لازم است. علاوه بر لوله کشی آب او باید در نصب لوازم گاز سوز همچون انواع اجاق گازها و پکیج های دیواری مهارت لازم را داشته باشد.

ملزومات شغل تعمیر لوازم خانگی چه چیزهایی هستند؟

تجربه : یکی از چیزهایی که برای یک تعمیرکار لوازم خانگی لازم است داشتن تجربه و آشنایی با سیستم­ ها و دستگاه های مختلف است. مهارت­ های زمین ه­ای، دانش کافی و تجربه برای چنین شغلی لازم اند. برای مثال یک تعمیرکار لوازم خانگی باید سه الی چهار سال کامل تحت آموزش فنی و حرف ه­ای باشد و امتحانات لازم را گذرانده باشد تا بتواند به صورت مستقل فعالیت کند.

تحصیلات : افرادی که در این شغل فعالیت می­ کنند عمدتاً دوره ­های فنی و حرفه ای را گذرانده اند. این افراد بعدها در حین کار تجربیات بیشتری کسب می­ کنند و بر دانش و اطلاعات خود می افزایند.

5 مهارت لازم در ­حرفه تعمیر لوازم خانگی

مهارت در تعمیر : یک تعمیرکار لوازم خانگی باید بتواند با استفاده از ابزار آلات انواع ماشین­ ها و سیستم ­ها را تعمیر کند.

مهارت در سرویس کردن و مراقبت­ های روتین : یک تعمیرکار باید بتواند انواع سیستم­ ها را به صورت منظم چک کند و از عملکرد درست آن­ها اطمینان پیدا کند. او باید تشخیص دهد که در هر زمان لازم است چه اقدامات و تعمیراتی صورت گیرند.

مهارت در عیب یابی : یک تعمیرکار باید بتواند تشخیص دهد که علت مشکل موجود در هر دستگاه چیست و چه اقدامی باید صورت گیرد.

مهارت در گوش دادن : یک تعمیرکار باید به صحبت­ های دیگران با دقت گوش دهد، برای فهمیدن عامل ایجاد مشکل وقت صرف کند و برای فهم بهتر مشکل سؤالات درستی بپرسد.

مهارت در نظارت و بررسی : تعمیرکار باید با دقت درجه­ ها، مصرف سنج­ ها و این گونه نشان گرها را بررسی کند تا از عملکرد درست وسیله­ یا سیستم مورد نظر اطمینان حاصل کند.

بازار کار و درآمد شغل تعمیرات لوازم خانگی چگونه است؟

همان طور که می­ دانید انواع مختلفی از لوازم برقی در تمامی خانه­ ها مورد استفاده قرار می­ گیرند و کاربرد زیادی هم دارند. به دلیل این که استفاده از لوازم برقی در داخل منازل افزایش یافته است طبیعتاً نیاز به تعمیر این گونه وسایل نیز افزایش یافته است. افزایش قیمت لوازم برقی خانگی نیز یکی دیگر از دلایلی است که نیاز به تعمیر آن ­ها را تشدید کرده است. در گذشته افراد به صورت تجربی این کار را انجام می­دادند اما امروزه افراد با گذراندن دوره­ های لازم مهارت  و دانش لازم را در این زمینه کسب می­ کنند.

اگر یک تعمیرکار لوازم خانگی دانش و مهارت کافی را داشته باشد و با دقت زیادی خدمات لازم را ارائه دهد مشتریان او نیز به تدریج بیشتر می­ شوند و سود زیادی در این شغل نصیب او خواهد شد. یکی دیگر از مواردی که میزان درآمد این شغل را افزایش می دهد به روز بودن و آشنایی با انواع مدل­ ها و برندها یکی دیگر از عواملی است که مشتریان شما را افزایش می­دهد. اگر تبلیغات درستی صورت گیرد و در ازای خدماتی که ارائه می دهید دستمزد مناسبی دریافت کنید نیز می­توانید در این شغل پیشرفت قابل توجهی داشته باشید.

سرمایه مورد نیاز تعمیر لوازم خانگی

سرمایه مورد نیاز برای این کار بستگی به نحوه کار شما دارد. اگر بخواهید بصورت سیار کار کنید سرمایه زیادی نیاز ندارد. اما اگر بخواهید یک مغازه داشته باشید حداقل به یک مبلغ بالا برای رهن مغازه در یک مکان خوب نیازمندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟