عیب یابی برق خودرو

عیب یابی برق خودرو

عیب یابی برق خودرو: برق خودرو پیچیده ترین قسمت خودرو است که روز به روز پیشرفته تر و گسترده تر می شود. به دلیل این که تجهیزات الکترونیکی مختلفی روی خودروها قرار داده می شود، ماشین های مدرن برای این که بتوانند درست کار کنند به شدت به سیستم الکتریکی خود متکی هستند. باتری، آلترناتور و قطعات الکتریکی دیگر بسیاری از فعالیت های خودرو را کنترل می کنند و اگر در این سیستم کوچکترین مشکلی به وجود بیاید بسیاری از فعالیت های خودرو مختل می شود. به همین دلیل در این مقاله، درباره عیب یابی برق خودرو، تعدادی از قطعات الکتریکی و وظایف و نقش های آنان، علائم خرابی سیم کشی خودرو و نحوه عیب یابی سیم کشی خودرو صحبت می کنیم و صفر تا صد آن را به شما یاد می دهیم.

دانلود فایل pdf عیب یابی برق خودرو

معرفی قسمت های مختلف برق خودرو

خودرو برای کار کردن نیاز به برق دارد که این برق 12 ولت و مستقیم است. به طور کلی سیستم برق خودرو از 5 قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از تولید کننده برق یعنی آلترناتور یا دینام، ذخیره کننده برق یا باتری، توزیع کننده برق یا دسته سیم، کنترل کننده و مصرف کننده برق که اکثر تجهیزات برقی خودرو در این دسته قرار می گیرند.

معرفی قسمت های مختلف برق خودرو

1- آلترناتور

در خودروهای قدیمی دینام و در خودروهای جدید آلترناتور وظیفه تولید برق خودرو را بر عهده دارند. زمانی که خودرو روشن است آلترناتور باتری را شارژ می کند به این صورت که از طریق تسمه دینام انرژی مکانیکی را می گیرد و آن را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. سپس، این انرژی الکتریکی را به ذخیره کننده انرژی یعنی باتری ارسال می کند. در صورت علاقه مند بودن مقاله “دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند” را بخوانید.

آلترناتور

2- باتری خودرو

این طور نیست که تجهیزات برقی خودرو مانند برف پاک کن، چراغ های راهنما، ضبط و رادیو و تجهیزات دیگر فقط زمانی که ودرو روشن است کار کنند. همان طور که گفته شد زمانی که خودرو روشن است باتری توسط آلترناتور شارژ می شود و در مواقع لازم که خودرو روشن نیست این انرژی را به مصرف کننده ها انتقال می دهد.

باتری خودرو

باتری خودرو هم مانند باتری های دیگر دارای قطب های مثبت و منفی است. در تمام خودرو ها برای جلوگیری از انجام سیم کشی بیش از حد قطب منفی باتری را به بدنه موتور و بدنه خودرو متصل می کنند تا تمامی تجهیزات الکتریکی مصرف کننده پتانسیل منفی را از بدنه و پتانسیل مثبت را از طریق سیم کشی دریافت کنند.

3- دسته سیم

در تمام خودروها برای انتقال انرژی الکتریکی به تجهیزات مصرف کننده از یک دسته سیم استفاده می کنند. تمام سیم ها دارای روکش هستند و در انتهای آن ها برق به مصرف کننده می رسد. این دسته سیم در داخل اتاقک خودرو قرار داده می شود و همه قطعات مصرف کننده را تغذیه می کند.

4- کنترل کننده برق (کلیدها و دکمه ها)

لازم نیست که همه تجهیزات مصرف کننده با حداکثر توان خود کار کنند یا از زمانی که خودرو روشن می شود تا زمانی که خاموش می شود فعال باشند. برای مثال شیشه ها زمانی که راننده صلاح بداند بالا یا پایین می روند. برف پاک کن ها فقط در مواقع بارش برف و باران کار می کنند و شدت فعالیت آن ها به شدت بارش بستگی دارد.

کنترل کننده برق (کلیدها و دکمه ها)

بعضی از مصرف کننده ها همچون برف پاک کن، بخاری و کولر دارای چند گزینه هستند که می توان حالت آن ها را انتخاب کرد. پس فقط برق رسانی به تجهیزات الکتریکی کافی نیست و کلیدها و دکمه هایی باید وجود داشته باشند تا فعالیت مصرف کننده را کنترل کنند.

5- مصرف کننده های برق

مصرف کننده ها تعداد و انواع زیادی دارند و داخل هر خودرویی موجود هستند. پنجره های اتوماتیک، چراغ ها، راهنما، برف پاک کن، ضبط و رادیو، کولر و غیره همگی از مصرف کننده های الکتریکی هستند.

آموزش عیب یابی برق خودرو

تشخیص مشکلات الکتریکی در وسایل نقلیه مدرن می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. توجه کنید که هر مداری در خودرو نیاز به منبع تغذیه دارد و باید پیوسته باشد. علاوه بر این، اکثر دستگاه های الکتریکی در خودرو برای درست کار کردن به حداقل ولتاژ نیاز دارند. در این بخش، به شما نحوه عیب یابی برق خودرو را یاد می دهیم تا بتوانید علائم خرابی سیم کشی خودرو را به درستی تشخیص دهید.

آموزش عیب یابی برق خودرو

1- خوب استارت نخوردن ماشین

عوامل مختلفی می توانند موجب استارت نخوردن خودرو شوند. در عیب یابی برق خودرو برای این مشکل ابتدا باید فیوزها را چک کنید. در بعضی از خودروها استارت به یک فیوز وابسته است که عیب یابی و تعویض آن می تواند مشکل استارت را حل کند. خوردگی باتری در اثر استفاده ی طولانی مدت از آن یا از کار افتادن آن هم می تواند مانع از استارت خوردن ماشین شود.

خوب استارت نخوردن ماشین

جرم گرفتگی یا خوردگی باتری را تمیز کنید و دوباره استارت بزنید ممکن است این کار مشکل را حل کند. همچنین اگر تستر در اختیار دارید آمپر استارت را چک کنید تا بفهمید باتری ضعیف است یا خیر. یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث استارت نخوردن ماشین شود خراب بودن اتصالات است. با باز کردن سوئیچ و بررسی جریان عبوری می توانید تشخیص دهید که استارت نیاز به تعویض دارد یا خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر مقاله “دلایل استارت نخوردن ماشین و ترفندهای برطرف کردن آن” را بخوانید.

2- شروع به کار نکردن موتور

موتور برای روشن شدن به انرژی الکتریکی نیاز دارد. باتری شما باید جرقه ایجاد کند تا سوخت موتور بسوزد. اگر موتور شما خوب کار نمی کند یا شروع به کار نمی کند این می تواند نشانه خراب بودن باتری، آلترناتور یا اجزای الکتریکی دیگر باشد. متداول ترین مشکلی که ممکن است به آن بر بخورید این است که هنگامی که استارت می زنید تا ماشینتان را روشن کنید صدای تق تق می شنوید. این نشان می دهد که در سیستم جریان کافی وجود ندارد تا موتور را فعال کند. معمولاً این مشکل از خالی یا خراب بودن باتری سرچشمه می گیرد اما گاهی ممکن است که استارتر منشأ آن باشد.

شروع به کار نکردن موتور

اگر ماشین شما قدیمی است و عدد کیلومتر شمار آن بسیار زیاد است در سیستم برق خودروی شما مشکلی وجود دارد و باید هرچه سریعتر به یک تعمیرگاه بروید و اجازه دهید که یک متخصص آن را بررسی و تعمیر کند.

3- معیوب بودن باتری

زمانی که متوجه می شوید باتری ماشین مشکل دارد نباید بدون چک کردن سیستم برق خودرو آن را تعویض کنید تا مشکلتان حل شود. بیشتر باتری های ماشین حدود 5 سال عمر می کنند و خراب شدن آن ها می تواند مشکلات مختلفی را به وجود آورد. عملکرد نامناسب باتری می تواند به خاطر آلترناتور یا اجزای الکتریکی دیگر سیستم برق رسانی باشد. اگر فکر می کنید که باتری خودرو خراب است بهتر است که کار خود را با بررسی کردن سیم های آن شروع کنید. مطمئن شوید که اتصال سیم ها محکم است و سیم ها قطع نشده و آسیب ندیده اند.

معیوب بودن باتری

اگر همه چیز را بررسی کردید ولی از مشکل سر در نیاوردید ماشین خود را به یک تعمیرگاه ببرید تا آن را به صورت تخصصی بررسی کنند. اگر باتری شما سالم است و اختلال در عملکرد آن عامل دیگری دارد، سیستم برق خودرو خود را به یک متخصص نشان دهید تا آن را عیب یابی و تعمیر کند. در صورت علاقه مند بودن می توانید مقاله “دلایل خراب شدن باتری خودرو و راه های تشخیص خرابی آن” را بخوانید.

4- روشن نشدن چراغ های ماشین

همان طور که گفته شد تمامی چراغ های اتومبیل از مصرف کننده های سیستم برق هستند و اگر در سیم ها یا تولید کننده و توزیع کننده برق مشکلی به وجود آید آن ها نمی توانند کار کنند. چراغ های اتومبیل یکی از اصلی ترین اجزایی هستند که توسط سیستم برق کنترل می شوند. چراغ های بالا، چراغ ترمز و راهنما امنیت شما را در جاده تأمین می کنند. زمانی که سیستم برق دچار مشکل شود بعضی از چراغ ها روشن نمی شوند. این مسئله به دلیل پایین بودن ولتاژ است. خراب شدن باتری، شل شدن سیم های متصل به چراغ ها و درست کار نکردن آلترناتور همگی می توانند باعث به وجود آمدن این مشکل شده باشند.

فرسودگی سیستم برق هم می تواند منجر به این مشکل شود. اگر ولت متر در دسترس نداشته باشید و نحوه ی استفاده از آن را ندانید نمی توانید خودتان سیستم برق را عیب یابی کنید، ماشین را به یک تعمیرگاه ببرید تا آن را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار دهند. در صورتی که می خواهید همه دلایل به وجود آمدن این مشکل را بدانید، مقاله علت روشن نشدن چراغ های ماشین و راه های تشخیص آن را بخوانید.

5- آب شدن مدام فیوزها

جعبه فیوز خودرو وظیفه دارد که از بالا رفتن بیش از حد ولتاژ و اتصال کوتاه جلوگیری کند. فیوز در زمان لازم مدار را قطع می کند و اجازه نمی دهد که سیستم های الکتریکی آسیب پذیر جریان زیادی را به سمت خود بکشند. گاهی اوقات بدون دلیل خاصی یک فیوز می سوزد و با عوض کردن آن مشکل حل می شود. اما اگر به صورت مداوم تعدادی از فیوزها می سوزند به احتمال زیاد سیستم برق خودرو مشکل دارد.

آب شدن مدام فیوزها

اگر اندکی بعد از عوض کردن یک فیوز مجدداً مجبور به تعویض آن شدید، ماشین را به یک تعمیرگاه ببرید تا به صورت تخصصی بررسی شود. این مسئله ناشی از وجود مشکل در سیستم برق یا اتصالی است. اگر به موقع سیستم برق را تعمیر نکنید صدمات بیشتری به خودرو وارد خواهد شد. در صورتی که خودتان می خواهید اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید، مقاله علت سوختن فیوزهای خودرو را بخوانید.

6- بوی سوختگی در زمان روشن بودن ماشین

اگر هر یک از مشکلات گفته شده را تجربه کردید و متوجه شدید که بوی پلاستیک سوخته به مشامتان می رسد، فوراً ماشین درحال حرکت را نگه دارید. این نشانه اتصالی یا خرابی سیستم برق است. به خصوص اگر با علائمی همچون چشمک زدن چراغ ها، سوختن فیوزها و ایجاد مشکل در استارت زدن باشد. در این شرایط از راندن خودرو شدیداً خودداری کنید زیرا به خودرو صدمات بیشتری وارد می کنید و مجبور می شوید هزینه تعمیر بیشتری بپردازید. از یک تعمیرکار متخصص بخواهید که سیستم برق خودرو را بررسی کند.

7- قطع شدن برق کامل خودرو

شاید برای شما هم پیش آمده که برق ماشین تان به صورت کامل قطع شود حالا چه ماشینتان در حال حرکت باشد چه هیچ حرکتی نکند. در چنین شرایطی دلیل می تواند ناشی از خرابی باتری، اتصالات نامناسب سر باتری، سولفات ایجاد شده روی سر باتری، معیوب بودن سوییچ، خرابی بست فیوز و دینام باشد. در صورتی که این مشکل را دارید و می خواهید خودتان این مشکل را برطرف کنید، مقاله دلایل اصلی قطع شدن برق خودرو با راه حل های برطرف کردن در پایتخت فناوری را مطالعه کنید. در این مقاله تک تک دلایل با جزئیات کامل توضیح داده شده است و با انجام اقدامات گفته شده می توانید مشکل قطعی برق ماشین تان را حل کنید.

8- ضعیف شدن برق ماشین

گاهی اوقات برق ماشین ضعیف می شود و موجب می شود که خودروی شما به درستی کار نکند. از علائم و نشانه هایی که از آن ها می توانید متوجه شوید که سیستم برق ماشین تان ضعیف شده می توان به موارد استارت نخوردن ماشین، کم شدن نور چراغ ها، سوختن فیوز ها، احساس بوی سوختگی، ریپ زدن و اختلال در عملکرد ضبط و باند خودرو اشاره کرد. اگر شما هم این مشکل را دارید می توانید مقاله علائم و نشانه های ضعیف بودن برق خودرو را مطالعه کنید. در این مقاله تمامی عوامل را به صورت جامع برای شما توضیح داده ایم تا بتوانید به درستی مشکل را برطرف کنید.

نحوه عیب یابی سیم کشی خودرو

به منظور عیب یابی سیم کشی خودرو، اقدامات زیر را مرحله به مرحله انجام دهید و ببینید مشکل از کدام قطعه برقی ماشین می تواند باشد. در صورتی که سوال داشتید در انتهای همین صفحه از ما بپرسید و یا اینکه با یک تعمیرکار صحبت کنید.

نحوه عیب یابی سیم کشی خودرو

  • در کاپوت را باز کنید و باتری را بررسی کنید. اگر ترمینال‌ ها دارای ضایعات سفید یا زباله ‌های دیگری هستند، آن ها را با یک برس سیمی کاملاً تمیز کنید. خوردگی می تواند سیستم الکتریکی خودروی شما را به زانو درآورد.
  • اگر علت آن نیست، کابل‌ های باتری را تکان دهید تا ببینید شل شده‌ اند یا خیر.
  • در حالی که کاپوت را بالا نگه داشته اید، تسمه دینام را بررسی کنید. اگر شل است، یا علائم ترک خوردگی یا ساییدگی را می بینید، فورا آن را تعویض کنید. یک تسمه بد می تواند حتی بهترین دینام ها را ضعیف کند.
  • یکی دیگر از دلایل بالقوه آسان برای تشخیص، شمع ها و سیم ها هستند. بررسی کنید که سیم ها در هر دو انتها محکم قرار گرفته باشند. با استفاده از یک اکستنشن روی آچار سوکت خود، مطمئن شوید که شمع ها نیز تا آخر سفت شده اند.
  • هنگامی که در حال رانندگی هستید و با مشکلات الکتریکی مانند کم شدن چراغ های جلو مواجه می شوید، معمولاً نشانه خاموش شدن دینام است.

در نهایت، تشخیص مشکلات برق و سیم کشی ماشین می تواند بسیار پیچیده باشد. به همین دلیل لازم است با مراجعه به مکانیک خودرو تمامی موارد بالا را بررسی نموده و اقدام به تعمیر یا تعویض قطعات نمایید.

چرا سرویس سیستم برق خودرو مهم است؟

ده‌ ها قطعه الکتریکی برای هدایت نیرو در سیستم برق خودروی شما مورد نیاز است و این قطعات می‌ توانند بسته به ساخت، مدل و سن خودرو بسیار متفاوت باشند. سیستم الکتریکی شما شامل باتری خودرو، دینام و استارت است. بسیاری از خودرو های جدید هم چنین دارای سیستم‌ های کامپیوتری پیچیده‌ ای هستند که بر عملکرد هایی مانند فرمان، ترمز، حسگر ها و موارد دیگر تأثیر می‌ گذارند. با وجود تمام اجزای الکتریکی موجود در داخل یک وسیله نقلیه، تشخیص منبع مشکلات الکتریکی خودرو ممکن است پیچیده باشد، اما اکثر آن ها با باتری شما شروع و به پایان می رسند.

چرا سرویس سیستم برق خودرو مهم است؟

هر چند وقت یکبار به خدمات سیستم برق نیاز است؟

باتری خودرو معمولا بین سه تا هفت سال عمر می کند، بنابراین ایده هوشمندانه ای است که هر چهار سال یک بار باتری خودرو را به عنوان یک اقدام ایمنی تعویض کنید. اگر:

  • وسیله نقلیه شما روشن نمی شود. کلید خود را می چرخانید و صدای کلیک را نمی شنوید.
  • چراغ های داخلی یا داشبورد به درستی روشن نمی شوند.
  • وسیله نقلیه شما به خوبی کار می کند، اما چراغ های جلو در هنگام حرکت با سرعت کم یا در حال حرکت در توقف، کم نور می شوند.

سوالات متداول

1- علائم رایج خرابی سیستم برق خودرو چیست؟

استارت نخوردن خودرو، عدم شروع به کار موتور خودرو، خراب بودن باتری و دینام خودرو، وجود بوی سوختگی در زمان شروع به کار ماشین، روشن نشدن چراغ های جلو و از بین رفتن فیوز و شمع در خودرو از علائم رایج هستند که در این مقاله هر کدام به صورت کامل توضیح داده شده است.

2- در صورت وجود مشکل در برق خودرو چه باید کرد؟

به دلیل پیچیدگی سیستم برق ماشین به خصوص در خودرو های مدرن لازم است در صورت وجود مشکل فورا به مکانیک خودرو مراجعه نموده تا با استفاده از دستگاه های تست باتری، باتری خودرو را بررسی نموده و سپس با بررسی اجزای دیگر، قطعات معیوب را شناسایی کرده و آن ها را تعمیر یا تعویض نماید.

نتیجه گیری

مشکلات برق خودرو می تواند برای رانندگان خسته کننده باشد، به خصوص زمانی که به نظر نمی رسد باتری خودرو مقصر باشد. در خودرو های قدیمی، باتری به احتمال زیاد علت هر گونه مشکل الکتریکی است. با این حال، خودرو های جدید تر اغلب دارای یک سیستم الکتریکی پیچیده و گسترده هستند. در حالی که پیشرفت ‌ها در فناوری خودرو رانندگی را برای اکثر رانندگان راحت ‌تر و ایمن ‌تر می‌کند، آن ها هم چنین به دلیل پیچیدگی ‌شان پتانسیل بیشتری برای شکست دارند.

وسایل نقلیه مدرن بسیار بیشتر از خودرو های قدیمی به سیستم الکتریکی خود وابسته هستند. اگر دینام، باتری یا سایر اجزای سیستم الکتریکی شروع به خرابی کنند، رانندگان اغلب با طیف گسترده ای از مشکلات مواجه می شوند. به همین دلیل لازم است هنگام مواجه با مشکلاتی از قبیل استارت نخوردن خودرو، روشن نشدن چراغ های خودرو و انتشار بوی سوختگی از ماشین به یک مکانیک خودرو با تجربه مراجعه کرده و قطعات معیوب را تعمیر و در صورت لزوم تعویض نمایید.

در این مقاله، آموزشگاه پایتخت فناوری سعی کرد به شما عیب یابی برق خودرو و علائم خرابی سیم کشی برق خودرو را یاد بدهد. در صورتی که علاقه مندید در این حوزه کسب درآمد کنید و حرفه ای شوید، نیاز است تا در یک دوره آموزشی برق خودرو ثبت نام و شرکت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628