علت سرد شدن بیش از اندازه هوای یخچال – چرا هوای یخچال بیش از اندازه سرد است؟

علت سرد شدن بیش از اندازه هوای یخچال – چرا هوای یخچال بیش از اندازه سرد است؟

عوامل متعددی وجود دارند که این سرد شدن بیش از اندازه هوای یخچال می­تواند ناشی از آن ­ها باشد. در ادامه به بررسی هر یک از این عوامل می­ پردازیم.

علت سرد شدن بیش از اندازه هوای یخچال

یکی از قطعات یخچال شما که مسئول متعادل سازی جریان هوای ورودی از محفظه­ ی فن اواپراتور می­باشد با نام­ هایی چون دمپر هوا، دیفیوزر، یا بافل شناخته می­شود.

در بیشتر یخچال­ ها دمپر هوا در محلی که هوای خنک وارد قسمت نگه داری از مواد غذایی می­ شود قرار دارد. به این شکل می ­توانید دمپر هوای ورودی را از کنترل کننده ­ی سرما تشخیص دهید که روی کلید دمپر هوا گزینه ­ی OFF وجود ندارد.

با استفاده از دکمه باید بتوانید به راحتی دمپر را باز و بسته کنید. اما اگر دمپر آسیب دیده است یا به خوبی به دکمه­ ی کنترل خود متصل نیست، هوای سرد بسیار زیادی وارد یخچال خواهد شد و در نتیجه دمای هوای داخل یخچال بیش از حد کاهش می­یابد.

باقل یا دمپر هوای ورودی در داخل پلاستیک روکش شده با استایروفوم قرار گرفته است.

در بعضی از یخچال­ ها ورود هوا از طریق یک برچسب فومی که بسیار محکم است ثابت نگه داشته می­شود بنابراین زمانی که در حال تست کردن دکمه ­ی دمپر هستید که ببینید باز و بسته می­ شود یا نه مراقب باشید که این فوم را نشکنید.

اگر دمپر به هیچ شکلی بسته نمی­شود یا از کار افتاده است آن را تعویض کنید.

اگر یک لامپ دارای حسگر دمای خودکار در داخل یخچال قرار دارد مطمئن شوید که درست در جای خود قرار گرفته است تا بتواند دمای هوای داخل یخچال را اندازه بگیرد و کار خود را با تنظیم کنترل کننده انجام دهد.

ترمیستور یا حسگر دما

اگر یخچال شما دارای یک برد کنترل کننده­ ی الکترونیکی است یعنی دمای آن توسط یک حسگر دما یا ترمیستور کنترل می­شود. ترمیستور معمولاً نزدیک ورودی هوا قرار گرفته است و به شکل کپسولی است که دارای روکش پلاستیکی است و دو سیم به آن متصل است.

اطلاعات مربوط به مقاومت حسگر در برابر دما فعالیت فن ­ها، کمپرسور، و یا حتی دمپر را کنترل می­کند.

بنابراین اگر حسگر آسیب دیده باشد یا درست کار نکند می­تواند باعث سرد شدن بیش از اندازه­ ی هوای داخل یخچال شود زیرا نمی­تواند به برد کنترل سیگنال ارسال کند تا موتور خاموش شود.

اگر روی نمایشگر یخچال کد خطا نوشته می­شود برای فهمیدن معنای آن به دفترچه راهنمای یخچال یا وبسایت شرکت تولید کننده مراجعه کنید یا روشی برای تشخیص مشکلات مربوط به حسگرهای دما پیدا کنید.

پیشنهاد ویژه کاربران: دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت کاملا عملی در آموزشگاه پایتخت فناوری

بُرد کنترل اصلی

اگر یخچال شما از یخچال­ های جدید است کمپرسور، فن­ها، سیستم ضد برفک، و دما همگی احتمالاً تحت فرمان یک برد کنترل الکترونیکی هستند.

این امر تعمیر در خانه را سخت می­کند زیرا برد کنترل چیزهای زیادی را تنظیم می­کند، به علاوه، بسیار گران قیمت و پیچیده است.

به همین دلیل است که قبل از بررسی و تعمیر برد کنترل باید همه­ ی قطعات دیگر را بررسی کرده باشید و مطمئن باشید که مشکل از جای دیگری سرچشمه نمی­گیرد. بنابراین اگر یخچال بیش از اندازه سرد می­شود ابتدا کنترل کننده­ های بیرونی و حسگرها را بررسی کنید.

یخچال را از برق بکشید و بررسی کنید که اتصالات برد کنترل نسوخته باشند، فویل آن­ ها پوسیده نشده باشد و یا نشانه­ ای از خمیدگی آن­ ها وجود نداشته باشد.

دفترچه راهنمای یخچال را مطالعه کنید و ببینید که درباره­ی عیب یابی و تعمیر این بخش اطلاعاتی در اختیارتان قرار می ­دهد یا خیر.

کنترل کننده­ ی دما یا کنترل کننده­ ی سرما

زمانی که دمای یخچال بیش از حد پایین می­ آید مشکل می­تواند ناشی از کنترل کننده­ ی سرما باشد. این قطعه یک سوئیچ است که برق مورد نیاز را به فن ­ها و کمپرسور ارسال می­کند و با تغییرات دما فعال می­شود.

وقتی کمپرسور که هوای سرد را تولید می­کند و فن­ ها که این هوای سرد را پخش می­کنند در حال فعالیت هستند اما دما در سطح درست باقی نمی­ ماند، احتمالاً کنترل کننده­ ی سرما نتوانسته است دمای صحیح را به یخچال یا فریزر شما ابلاغ کند.

معمولاً در نتیجه ­ی عملکرد نادرست کنترل­ کننده ­ی سرما هوای داخل یخچال یا فریزر بیش از حد سرد می­ شود و شما می ­شنوید که کمپرسور طولانی ­تر از میزانی که باید کار کند فعالیت می­کند.

ابتدا یخچال را از برق بکشید. سپس کنترل کننده­ ی سرما را پیدا کنید. کنترل کننده­ ی سرما کلیدی در داخل یخچال و در محل ذخیره ­ی مواد غذایی است که دارای یک طیف می­ باشد که با OFF شروع می­شود.

زمانی­ که کلید در میانه­ ی طیف خود قرار دارد دمای یخچال حدوداً 3 درجه­ ی سانتی گراد است. بررسی کنید که سیم یا لامپ کنترل کننده در جای خود متصل باشند و اثری از آسیب دیدگی در آن ­ها وجود نداشته باشد.

پایانه­ های سیم کنترل کننده را بررسی کنید که دچار خوردگی یا شل نشده باشند. به علاوه با استفاده از مولتی متر خود کنترل کننده را تست کنید که سالم باشد.

اگر پس از انجام بررسی­ ها همه چیز عادی به نظر می­رسد دوباره یخچال را به برق وصل کنید و کنترل کننده­ ی دما را ریست کرده و آن را روی حالت میانه تنظیم کنید. قبل از تغییر دادن تنظیمات حدود یک روز حواستان به دمای یخچال باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه