عیب یابی یخچال فریزر و روش های تعمیر آن

عیب یابی یخچال فریزر و روش های تعمیر آن

آیا نیاز به تعمیر یخچال فریزر دارید؟ از راهنمای عیب یابی یخچال فریزر ما برای یادگیری نحوه رفع مشکل یخچال خود استفاده کنید. علائمی که در یخچال مشاهده می کنید را در لیست زیر جست و جو کرده و مطلب آن را بخوانید تا مشکلاتان حل شود.

البته محتوایی که در ادامه خواهید خواند، تنها قسمت کوچکی از مشکلات احتمالی در یخچال ها را نشان می دهد. بدون شک برای کسب مهارت تعمیرات یخچال و پیدا کردن تسلط روی این موضوع نیاز است تا در دوره تخصصی آموزش تعمیرات یخچال فریزر شرکت کرده و مهارت آموزی کرد.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آموزشگاه پایتخت فناوری با برگزاری دوره جامع آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، تعمیر انواع ماشین های لباسشویی، ظرفشویی، یخچال فریزر، جاروبرقی و … را به کارآموزان آموزش می دهد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی با شماره تلفن 02166577378 تماس بگیرید.

خنک نکردن یخچال

 1. کثیفی کویل های کندانسور

کویل های کندانسور معمولاً در زیر یخچال قرار می گیرند. اگر کویل های کندانسور کثیف باشند، گرما به خوبی دفع نمی شود. با جمع شدن ذرات آشغال روی کویل ها، کارایی یخچال کمتر شده و باعث می شود یخچال برای خنک شدن انرژی بیشتری مصرف کند. پس اگر کویل های کندانسور کثیف هستند، آنها را تمیز کنید.

عیب شناسی یخچال فریزر

 1. معیوب بودن موتور فن کندانسور

موتور فن کندانسور هوا را از سیم پیچ کندانسور و روی کمپرسور می کشد. اگر موتور فن کندانسور به درستی کار نکند، یخچال به درستی خنک نمی شود. برای تشخیص معیوب بودن موتور فن، ابتدا تیغه فن را از نظر انسداد بررسی کنید.

در مرحله بعد، تیغه موتور فن را با دست بچرخانید. اگر تیغه آزادانه نمی چرخد، موتور فن کندانسور را تعویض کنید. اگر هیچ مانعی وجود ندارد و تیغه فن آزادانه می چرخد، از یک مولتی متر برای تست تداوم موتور فن استفاده کنید. اگر موتور فن کندانسور تداوم ندارد، باید آن را عوض کنید.

 1. کار نکردن موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور هوا را از روی کویل های اواپراتور (خنک کننده) عبور می دهد و آن را در تمام قسمت های یخچال و فریزر به گردش در می آورد. برخی از یخچال ها بیش از یک موتور فن اواپراتور دارند. در یخچال هایی که فقط یک اواپراتور دارند، اواپراتور در قسمت فریزر قرار دارد.

معایب یخچال فریزر

اگر فن اواپراتور کار نکند، هوای سرد را به محفظه یخچال نمی رساند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است فریزر همچنان سرد شود، در حالی که یخچال سرد نمی شود. برای تشخیص معیوب بودن موتور فن اواپراتور، تیغه فن را با دست بچرخانید. اگر تیغه فن آزادانه نمی چرخد، موتور فن را تعویض کنید.

علاوه بر این، اگر موتور به طور غیرعادی نویز دارد، آن را تعویض کنید. در نهایت، اگر موتور اصلا کار نمی کند، از یک مولتی متر برای تست اتصال سیم پیچ های موتور استفاده کنید. اگر سیم پیچ ها پیوستگی واتصال ندارند، موتور فن اواپراتور را تعویض کنید.

 1. خرابی رله استارت

رله استارت به همراه سیم پیچ استارت برای راه اندازی کمپرسور کار می کند. اگر رله استارت معیوب باشد، ممکن است گاهی اوقات کمپرسور کار نکند یا اصلا کار نکند. در نتیجه یخچال به اندازه کافی سرد نخواهد شد.

برای تعیین اینکه آیا رله استارت معیوب است، از یک مولتی متر برای تست تداوم بین سوکت های ترمینال راه اندازی و استارت استفاده کنید. اگر رله استارت پیوستگی بین سوکت های ترمینال راه اندازی و استارت ندارد، آن را تعویض کنید.

عیب یابی یخچال و فریزر

 1. کار نکردن کمپرسور

کمپرسور پمپی است که هوا  را فشرده کرده و آن را از طریق کویل های اواپراتور و کندانسور به گردش در می آورد. اگر کمپرسور کار نکند، یخچال خنک نمی شود. با این حال، این مورد به ندرت اتفاق می افتد. قبل از تعویض کمپرسور، ابتدا تمام قطعات معیوب تر را بررسی کنید.

اگر تشخیص داده اید که همه اجزای دیگر به درستی کار می کنند، کمپرسور را بررسی کنید. از یک مولتی متر برای تست تداوم بین پین های الکتریکی کنار کمپرسور استفاده کنید. اگر مدار باز باشد، کمپرسور احتمالا معیوب است. اگر کمپرسور معیوب باشد، باید توسط تعمیرکار حرفه ای تعویض شود.

علاوه بر موارد گفته شده، علت سرد نکردن یخچال را می توان با بررسی قطعاتی مثل ترموستات کنترل دما، خازن استارت، ترنیستور، برد کنترل دما و برد اصلی کشف و تعمیر کرد.

همچنین نقص در عملکرد قطعات ذکر شده، می تواند علت سرد شدن بیش از اندازه هوای یخچال و یخ زدن غذاها نیز باشد.

نشتی آب از پایین یخچال

نشتی یخچال

 1. لوله زهکش گرفته یا یخ زده دیفراست

اگر زهکش دیفراست یخ زده باشد، آب از زهکش سرریز می کند و به پایین محفظه می چکد. این آب در نهایت می تواند روی زمین نشت کند. زهکش دیفراست را بررسی کنید؛ اگر یخ زدگی دارد یا گرفته است، با آب داغ آن را بشویید که یخ ها آب شوند یا زباله زدوده شوند.

 1. سر یا محفظه فیلتر آب ترک خورده

ممکن است سر فیلتر آب ترک خورده باشد یا آب بندی آن پاره شده یا از بین رفته باشد. محفظه فیلتر آب را از نظر ترک بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه ترک در محفظه فیلتر آب، آن را تعویض کنید.

 1. نشتی شیر ورودی آب

دریچه ورودی آب برای تامین آب به دستگاه پخش کننده و یخ ساز باز می شود. اگر شیر ورودی آب ترک خورده یا دارای اتصالات شل باشد، آب از شیر نشت می کند. شیر ورودی آب را چک کنید و مطمئن شوید که ترک ندارد و محکم است.

 1. مونتاژ مخزن آب ترک خورده

علت نشت ممکن است بسیار کوچک و به سختی پیدا شود. اگر متوجه نشتی شدید، مخزن آب را تعویض کنید. سعی نکنید مخزن آب را تعمیر کنید. چرا که چسب به خوبی به پلاستیک مخزن نمی چسبد.

 1. ظرف تخلیه ترک خورده

ظرف تخلیه، یخ ذوب شده از کویل های اواپراتور را جمع آوری می کند. به منظور تبخیر آب در ظرف تخلیه، فن کندانسور هوای گرم را از سیم پیچ های کندانسور در بالای ظرف تخلیه می دمد. از آنجایی که فن کندانسور آب ظرف تخلیه را تبخیر می کند، لازم نیست خالی شود.

ظرف تخلیه ترک خورده

با این حال، اگر ظرف تخلیه ترک خورده باشد، با اجرای چرخه یخ زدایی، آب از آن نشت می کند. پس اگر ظرف تخلیه ترک خورده است، باید آن را تعویض کرد.

آموزشگاه فنی و حرفه ای پایتخت فناوری برگزار کننده انواع دوره ها در رشته های تعمیرات، برق و الکترونیک است و سالانه افراد زیادی با شرکت در این دوره ها صاحب شغل و درآمد می شوند. دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش PLC ، آموزش تعمیرات لپ تاپ و … در این آموزشگاه متقاضیان زیادی دارد.

سر و صدای یخچال

 1. آزاد نچرخیدن تیغه فن

اگر سر و صدای بلندی از یخچال می شنوید، ممکن است پره اواپراتور یا فن کندانسور مقصر باشد. ابتدا تیغه فن اواپراتور را در فریزر پشت پنل پشتی بررسی کنید. سعی کنید آن را با دست بچرخانید. اگر تیغه فن آزادانه نمی چرخد، بررسی کنید که آیا تیغه به چیزی ساییده شده است یا چیزی در تیغه گیر کرده است.

 1. صدای موتور فن اواپراتور

هنگامی که موتور فن اواپراتور در فریزر پشت پنل عقب از کار می افتد، اغلب صدای زیادی تولید می کند. این صدا با باز شدن درب یخچال بسیار بیشتر خواهد بود. اگر فن اواپراتور نویز دارد، آن را تعویض کنید.

 1. خرابی موتور فن کندانسور

ممکن است چیزی در تیغه موتور فن کندانسور گیر کرده باشد یا یاتاقان های موتور فن کندانسور معیوب باشند. موتور فن کندانسور معمولاً در زیر یخچال و در نزدیکی پشت قرار دارد.

 1. کمپرسور فرسوده

اگر صدا از کمپرسور می آید، ممکن است از داخل آسیب دیده باشد. اجزای داخلی کمپرسور می توانند در طول زمان فرسوده شوند و صدایی بیش از حد معمول ایجاد کنند. کمپرسور معمولاً در زیر یخچال و در نزدیکی پشت قرار دارد. یخچال را از جایش بیرون بکشید و پنل پشتی را بردارید تا به آن دسترسی داشته باشید.

کمپرسور

کمپرسورها اغلب پس از ایجاد نویز تا سالها کار می کنند. با این حال، بهتر است کمپرسور معیوب توسط تعمیرکار تعمیر شود.

شروع به کار نکردن یخچال

 1. چک کردن فیوز

قبل از این که دست به کار پیچیده ای بزنید بهتر است فیوز را چک کنید. سعی کنید فیوز مرتبط با پریزی که یخچال به آن وصل شده است را عوض کنید و ببینید که تغییری در وضعیت ایجاد می­شود یا خیر.

 1. رله­ ی اضافه بار معیوب

اگر یخچال شما سر و صدا می­کند یا حتی با وجود این که صدای کار کردن فن­ ها را می­شنوید کمپرسور کار نمی­کند، احتمالاً رله ی اضافه بار خم شده یا داغ کرده است.

رله­ ی اضافه بار یک قطعه­ ی حفاظتی است که در مدار کمپرسور یخچال استفاده می­شود. جریان برق از طریق رله­ ی اضافه بار به سیم پیچی موتور کمپرسور می­رسد و همچون حسگر از موتور محافظت می­کند.

تا زمانی که سرعت کمپرسور به حد لازم برسد، رله خازن شروع به کار کمپرسور را به سیم پیچی موتور وصل می­کند. اگر یخچال شما از مدل­ های جدید است رله­ ی شروع به کار و اضافه بار در یک محفظه قرار دارند و در پشت پنل دسترسی عقب یخچال به گوشه­ ی کمپرسور متصل شده اند.

 1. خرابی سوئیچ کنترل کننده­ ی سرما و دما

وقتی یخچال شما شروع به کار نمی­کند و حتی فن­ ها کار نمی­کنند ممکن است در کنترل کننده ­ی سرما مشکلی وجود داشته باشد.

این یک سوئیچ است که توسط تغییرات دما تحریک می­شود و انرژی الکتریکی را به فن­ ها و کمپرسور ارسال می­کند بنابراین اگر این سوئیچ خراب شده باشد یا کار نکند کمپرسور نیز کار نمی­کند و هوا توسط فن­ ها به گردش در نمی­ آیند.

محل قرار گرفتن آن دکمه­ ای است که برای افزایش و کاهش دادن دمای یخچال از آن استفاده می­کنیم، یعنی روی کنترل پنل یخچال. در یخچال های قدیمی تر این سیستم در داخل یخچال قرار دارد. این کنترل کننده دارای تنظیمات خاموش و روشن نیز می باشد.

ابتدا یخچال را از برق بکشید، پنل روی جعبه­ی کنترل را باز کنید و کنترل کننده ­ی دما را از جایگاه آن بیرون بیاورید و پایانه ­های آن را نیز جدا کنید. سپس در حالی که سوئیچ را در جهت کاهش دادن دما می چرخانیم با استفاده از یک مولتی متر سالم بودنش را بررسی می کنیم.

 1. خرابی برد کنترل الکتریکی

اگر یخچال شما از مدل­ های جدید است کمپرسور، فن­ ها، سیستم ضد برفک، و سیستم کنترل کننده ­ی دما همگی تحت فرمان برد کنترل الکتریکی هستند.

خرابی برد کنترل الکتریکی یخچال

به دلیل گران بودن این قطعه، بهتر است هنگامی که متوجه شدید یخچال کار نمی­کند ابتدا قطعات دیگر را بررسی کنید و از سلامت یا خرابی آن ­ها مطمئن شوید و در آخر به سراغ برد کنترل بیایید.

کنترل های خارجی را بررسی کنید. یخچال را از برق بکشید و برد کنترل را بررسی کنید تا از وجود شواهدی همچون سوختگی اتصالات، فرسوده شدن فویل، یا هر گونه اثری از خم شدگی مطمئن شوید.

فریزر سرد، یخچال گرم

 1. مات شدن کویل های اواپراتور

بخاری یخ زدایی چند بار در طول روز روشن می شود تا یخ هایی که ممکن است روی کویل های اواپراتور جمع شده باشند ذوب شوند. اگر بخاری یخ زدایی خراب باشد، یخ زدگی روی کویل های اواپراتور جمع شده و کویل ها مسدود می شوند.

در نتیجه، جریان هوا از طریق کویل ها محدود شده و باعث می شود یخچال سرد نشود. برای عیب یابی یخچال فریزر کویل های اواپراتور را بررسی کنید و ببینید که آیا روی آنها مات شده اند یا خیر. اگر کویل های اواپراتور مات شده اند، هر یک از اجزای سیستم یخ زدایی را آزمایش کنید.

 1. باز نشدن مجموعه کنترل دمپر

کنترل دمپر هوا باز و بسته می شود تا مقدار مناسبی از هوای سرد وارد محفظه یخچال شود. اگر دمپر به درستی باز نشود، هوای سرد کافی را وارد یخچال نمی کند. کنترل دمپر را بررسی کنید تا بفهمید که آیا شکسته یا بسته است.

عیب یابی یخچال فریزر و روش های تعمیر آن

 1. ترمیستور خراب

ترمیستور دمای یخچال را کنترل می کند و دما را به برد کنترل می فرستد. سپس برد کنترل قدرت کمپرسور و فن اواپراتور را بر اساس خوانش ترمیستور تنظیم می کند. اگر ترمیستور معیوب باشد، ممکن است کمپرسور و فن اواپراتور در مواقع لزوم کار نکنند یا به دفعات زیاد کار کنند.

برای تشخیص معیوب بودن ترمیستور، آن را با مولتی متر تست کنید. مقاومت ترمیستور باید در ارتباط با دمای یخچال تغییر کند. اگر مقاومت ترمیستور تغییر نکرد یا ترمیستور پیوستگی نداشت، آن را تعویض کنید.

 1. نقص در برد کنترل دما

برد کنترل دما ولتاژ کمپرسور و موتور فن را تامین می کند. اگر برد کنترل نقص داشته باشد، ممکن است ارسال ولتاژ به موتورهای کمپرسور یا فن متوقف شود. بردهای کنترل اغلب به اشتباه تشخیص داده می شوند – قبل از تعویض برد کنترل، ابتدا همه اجزای معیوب تر را آزمایش کنید. اگر هیچ یک از اجزای دیگر معیوب نیست، برد کنترل دما را جایگزین کنید.

 1. کار نکردن تایمر دیفراست

تایمر دیفراست بخاری یخ زدایی را چندین بار در طول روز روشن می کند تا یخ زدایی که ممکن است روی کویل های اواپراتور جمع شده باشد ذوب شود. اگر تایمر یخ زدایی معیوب باشد، ممکن است به چرخه تبرید آسیب نزند، یا ممکن است در طول چرخه یخ زدایی، برق به بخاری یخ زدایی ارسال نکند.

اگر سیستم تبرید کار نکند، یخ زدگی روی کویل های اواپراتور جمع می شود و یخچال باید برای دفع گرما سخت تر کار کند. در نتیجه ممکن است یخچال خیلی گرم باشد. برای تعیین اینکه آیا تایمر یخ زدایی معیوب است یا خیر، به آرامی چرخش را وارد چرخه یخ زدایی کنید.

کمپرسور باید خاموش شود و بخاری روشن شود. اگر تایمر برق را به اجزای یخ زدایی ارسال نکند یا در مدت 30 دقیقه از چرخه یخ زدایی خارج نشود، این نشان می دهد که تایمر یخ زدایی در حال پیشرفت نیست. اگر تایمر یخ زدایی جلو نمی رود، آن را تعویض کنید.

برفک زدن یخچال

برفک زدن یخچال

 1. مشکل در ترموستات ذوب کننده ی برفک

اگر فریزر شما بدون برفک است اما به خصوص در اطراف اواپراتور برفک تولید می کند، احتمالاً مشکلی در ترموستات ضد برفک وجود دارد. این نوع دارای یک هیتر ذوب کننده هستند که برفک های ایجاد شده روی کویل های اواپراتور را ذوب می کند تا از یخ زدن کل اواپراتور جلوگیری کند.

ترموستات ضد برفک نیروی الکتریکی مورد نیاز هیتر را تأمین می کند و هنگامی که چرخه ی ذوب تمام می شود سیگنال خاموش شدن را برای آن ارسال می کند.

شما می توانید با استفاده از یک مولتی متر عملکرد ترموستات ضد برفک را بررسی کنید به این صورت که هنگامی که فریزر روی دمای انجاد قرار دارد، باید در ترموستات اتصال کوتاه برقرار شود و هنگامی که روی بالاتر از 2 درجه ی سانتی گراد تنظیم شده است باید مدار آن باز باشد.

عدم وجود اتصال کوتاه در ترموستات به این معناست که برق مورد نیاز هیتر را تأمین نمی کند و منجر به ایجاد برفک در فریزر می شود .

 1. لاستیک یا واشر دور درب آسیب دیده

اگر فریزرتان پر از برفک می شود، این ممکن است به دلیل پارگی یا شکستگی لاستیک دور درب آن باشد. این لاستیک که بین درب و اتاقک داخلی یخچال قرار می گیرد، به عنوان یک محافظ غیرقابل نفوذ در برابر هوا عمل می کند.

اگر این لاستیک آسیب ببیند به هوای گرم اجازه ی ورود به محفظه داخلی و ایجاد رطوبت در داخل آن را می دهد که باعث می شود این هوا در اثر برخورد به سطوح سرد داخلی تبدیل به برفک شود.

اگر لاستیک درب فریزر بدون برفک شما سوراخ باشد، روی اواپراتور برفک تشکیل می شود و کمپرسور باید بیشتر از حد نرمال کار کند. لاستیک را چک کنید که دچار پارگی یا آسیب نشده باشد.

اگر تنها در نقطه ی خاصی برفک ایجاد می شود احتمالاً این مکان به نقطه ی آسیب دیده ی لاستیک نزدیک است. در صورت مشاهده ی هرگونه آسیبی لاستیک درب را تعویض کنید .

 1. عملکرد ناکارآمد تایمر برفک زدایی

برفک زدایی در عیب یابی یخچال فریزر

ممکن است بروز مشکلی در تایمر برفک زدایی باعث مشاهده ی برفک در داخل فریزر شود. در فریزر های بدون برفک یک هیتر وجود دارد که قبل از اینکه یخ و برفک سرتاسر کویل های اواپراتور را فرا بگیرد، آن ها را ذوب می کند.

برای عملکرد کارآمد، تایمر در فواصل زمانی منظم سیگنال های شروع به کار را به هیتر می فرستد. اگر تایمر کار نکند، هیتر مانند همیشه شروع به فعالیت نخواهد کرد و کمپرسور به صورت مداوم به کار خود ادامه خواهد داد.

شما می توانید به صورت دستی تایمر برفک زدایی را روشن کنید تا چرخه ی ذوب برفک شروع شود؛ اگر بقیه ی اجزا به طور عادی کار می کنند، این بدان معناست که تایمر خراب شده است و باید تعویض شود .

در پایان شایان ذکر است که آموزشگاه پابتخت فناوری در دوره های برق ساختمان نیز دوره های آموزشی مفید و پرطرفداری ارائه می دهد. دوره هایی مانند آموزش برق ساختمان ، آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش تعمیرات پکیج و … به همراه مدرک فنی حرفه ای که در انتهای دوره به شرکت کنندگان داده می شود، افراد را برای فعالیت در بازار کار پر رونق این رشته ها آماده می کنند.

شما می توانید با مراجعه حضوری به آموزشگاه و از طریق تماس با شماره 02166577378 اطلاعات و جزئیات بیشتر در این خصوص را از کارشناسان ما دریافت کنید.

3/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه