عیب یابی یخچال فریزر و روش های بر طرف کردن آن

عیب یابی یخچال فریزر و روش های بر طرف کردن آن

تعمیر یخچال در خانه و به دست خود شما موضوعی است که ما قصد آموزش آن را طی این مقاله داریم. اگر یخچال شما مود غذایی را خنک نگه نمی دارد نگران نباشید، با این آموزش ها درست خواهد شد. در این مطلب به بررسی عیب یابی یخچال فریزر می پردازیم.

عیب یابی یخچال فریزر

مقدمه

اگر فریزر یخچال شما خراب شده است و مواد غذایی را خنک نگه نمی دارد می توانید با استفاده از آموزش گام به گام امروز مشکل را شناسایی کنید و خودتان شروع به تعمیر یخچال کنید. با این کار می توانید در هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید.

ابزارهای مورد نیاز

  1. سوکت/ جعبه ابزار
  2. سیم لخت کن / کاتر

لوازم مورد نیاز

فن خنک کننده یا فن کاندنسور

مشکل : یخچال خنک نمی کند

دلایل مختلفی می تواند باعث ایجاد مشکل در سیستم خنک کننده یخچال باشد که در اینحا به برخی از آن ها اشاره شده است. قبل از شروع تعمیر یخچال موارد زیر را بررسی کنید.

  • مطمئن شوید یخچال به برق وصل شده و برق دریافت می کند. باید وقتی در را باز می کنید چراغ روشن شود.
  • ترموستات را چک کنید تا مطمئن شوید که اشتباه نصب نشده است. اگر ترموستات یخچال یا فریزر کار نمی کند از طریق فروشگاه های محلی یا اینترنتی می توانید ترموستات خریداری و نصب کنید.
  • مطمئن شوید که دریچه های پشت محفظه فریزر با جعبه های بستنی و یا سبزیجات منجمد مسدود نشده است– برای اینکه گردش هوای سرد داشته باشیم باید راه این دریچه باز باشد.
  • سیم پیچ یا کویل های زیر یا پشت یخچال را تمیز کنید. کویل های مسدود شده می توانند باعث خنک سازی ضعیف شود.
  • فن ها را چک کنید و مطمئن شوید که هیچ مشکلی در فن خنک کننده وجود ندارد و به صورت آزاد می چرخد ( کویل هایی که در پشت هستند فن ندارند).
  • برای انجام این کار باید یخچال را از هم باز کنید و فن خنک کننده را بیرون بیاورید. پنل فن را تمیز کنید و فن را با دست بچرخانید و ببینید آیا گیر می کند یا نه.
  • فن خنک کننده را در یخچال قرار دهید و مطمئن شوید که در هنگام کار کمپرسور فن کار می کند. اگر فن کار نمی کندد دستورالعمل های زیر را دنبال کنید و فن را عوض کنید.

فن خنک کننده یخچال را عوض کنید

اگر یخچال شما خاصیت خنک کنندگی اش را از دست داده است، در اینجا چند نکته برای تعمیر یخچال وجود دارد که به شما کمک می کند که مشکل یخچالتان را حل کنید.

اگر صدای کارکردن کمپرسور را می شنوید اما یخچال خنک نمی کند به احتمال زیاد مشکل از مسدود شدن کویل های خنک کننده یا شکسته شدن یا بسته شدن فن خنک کننده باشد.

فن های خنک کننده هنگامی که خراب می شوند صدای جیر جیر می دهند و هنگامی که درب یخچال را باز می کنید صدای فن خنک کننده بلندتر می شود. کویل و فن های خنک کننده در پشت یک پوشش در محفظه ی فریزر واقع شده اند.

اگر شما پوشش داخلی فریزر را بردارید احتمالا کویل هایی که کاملا برفک زده اند را پیدا خواهید کرد، همه موادی که داخل فریزر است را بیرون بیاورید و یخچال را به مدت 24 تا 48 ساعت از برق بکشید تا برفک ها اب شوند.

 آب هایی که در کف جمع شده اند را با پارچه های حوله ای خشک کنید. وقتی که همه برفک ها آب شدند یخچال را دوباره به برق وصل کنید.

 در صورتی که یخچال کار کرد ممکن است مشکل مربوط به ترموستات defrost، یا هیتر defrost یا تایمر defrost باشد که عوض کردن این قطعات کار سختی نیست، اما باید بدانید که این مشکل نیاز به عیب یابی دارد و ما در اینجا این موضوع را بحث نخواهیم کرد.

 به طور معمول، در اکثر یخچال ها فن خنک کننده و کمپرسور، در نزدیکی کف و در پشت قرار دارد، زمانی که ترموستات به خنک کنندگی بیشتری نیاز دارد این قطعات باهم کار می کنند.

در ادامه شما نحوه تعویض فن خنک کننده یخچال را یاد خواهید گرفت.

پروژه ی گام به گام هفت مرحله ای

گام اول برداشتن کاور یخچال

برای دسترسی به فن خنک کننده و بررسی قسمت خنک کننده یخچال کاور را بردارید. پیچ های کاور ممکن است با پوشش های پلاستیکی پوشیده شده باشند.

عیب یابی یخچال فریزر

گام دوم برداشتن کاور فن یخچال

اگر یخچال شما کاور فن دارد پس پیچ هایی که فن را نگه داشته است را باز کنید و بعد برای دسترسی به فن کاور را بردارید.

عیب یابی یخچال فریزر

 گام سوم برداشتن فن خنک کننده یخچال

اگر فن خنک کننده صدا می دهد یا نمی چرخد آن را عوض کنید. ابتدا یخچال را از برق بکشید. سپس پیچ هایی که فن را به دیواره فریزر وصل کرده است است را باز کنید. سپس شروع به ادامه تعمیر یخچال کنید.

تعمیرات فریزر

گام چهارم عوض کردن فن یخچال یخچال

فن قدیمی را با یک فن جدید عوض کنید. براکت نصب شده را از فن قدیمی جدا و به فن جدید متصل کنید. سیم ها را از فن قدیمی جدا و به فن جدید وصل کنید. فن را دوباره نصب کنید و کاور را در جای خود قرار دهید.

تعمیر فریزر

گام پنجم فن کاندنسور یخچال را به منظور تعمیر یخچال عوض کنید

یخچال را از کنار دیوار دور کنید آن را از برق بکشید و پنل نازک را در پشت و قسمت پایین بردارید تا به کمپرسور و فن کاندنسور دسترسی پیدا کنید.

سپس یخچال را ببندید و صبر کنید تا کمپرسور روشن شود. فن باید کار کند. اگر کمپرسور کار می کند اما فن کار نمی کند یا اگر فن پر سر و صدا باشد، شما نیاز به یک فن جدید دارید.

اگر هیچ کدام کار نمی کنند و فن گرم است یخچال را از برق بکشید و از یک فن یا سشوار جهت سرد کردن کمپرسور استفاده کنید.

صبر کنید تا کمپرسور خنک شود و دوباره امتحان کنید. اگر کمپرسور کار می کند اما فن کار نمی کند فن خراب شده است.

یخچال را از برق بکشید و فن را عوض کنید (طبق دستور العمل های زیر). اگر هیچ کدام کار نکردند ممکن است به یک رله یا کمپرسور جدید نیاز پیدا کنید.

گام ششم عوض کردن فن کاندنسور

فن کاندنسور را در صورت کار نکردن یا سروصدا کردن عوض کنید. بسته به تعمیر یخچال ممکن است لازم باشد ابتدا براکت فن را بردارید و سپس فن را از براکت باز کنید.

عیب یابی یخچال فریزر

گام هفتم نصب فن جدید برای تعمیر یخچال

سیم های متصل به فن قدیمی را قطع کنید. دسته ی سیم ها را توسط کانکتورهای سیمی به فن جدید متصل کنید. فن جدید را به براکت وصل کنید و فن و براکت را در یخچال دوباره نصب کنید.

تمامی آموزش های مربوط به تعمیرات یخچال در مجتمع آموزشی پایتخت فناوری به صورت کاملا عملی با به روز ترین تجهیزات و مجرب ترین اساتید آموزش داده می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برگزاری کلاس ها با مشاورین ما در تماس باشید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه