PLC چیست

PLC چیست

PLC مخفف Pragrammable Logic Controller  به معنی کنترل کننده منطقی برنامه پذیر، یک کامپیوتر خاص برای کنترل سیستم‌های صنعتی است و در اغلب صنایع از جمله پتروشیمی و انواع خطوط تولید مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین اصطلاحاتی مشابه با آنچه در کامپیوترهای معمولی وجود دارد را در PLC ها نیز می توان یافت از جمله واحد پردازش مرکزی، حافظه، نرم افزار و ارتباطات. اما برخلاف کامپیوترهای معمولی،PLCها  به گونه ایی طراحی شده اند که در شرایط سخت صنعتی مقاوم اند و برای ارتباط با ورودی ها و خروجی های دنیای واقعی از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند.

هر PLC  از سه بخش اصلی زیر تشکیل شده است:

  • منبع تغذیه و رک
  • واحد پردازش مرکزی
  • بخش ورودی / خروجی

PLC ها در شکلها و سایزهای مختلفی عرضه می شوند. حتی می‌توانند به اندازه‌ایی کوچک باشند که در جیب جا شوند اما اکثر سیستم‌های کنترل با PLC های بزرگ درگیر هستند. در PLC های کوچک هر سه بخش فوق به صورت یکپارچه در کنار یکدیگر قرار می گیرند که اصطلاحا به آنها PLC های کامپکت می‌گویند. در اینجا برای توضیح بیشتر ما دسته‌ی دیگری از PLC ها به نام PLC های ماژولار را در نظر می گیریم که در آنها  ماژول های مختلف به سادگی در رک کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

 

منبع تغذیه و رک PLC

برای شروع تمامی ماژول‌ها را برمی داریم که در این حالت فقط منبع تغذیه و رک برای PLC باقی می‌ماند.

PLC چیست

 

رک قطعه‌ایی است که تمامی ماژولها را کنار هم نگه می‌دارد. بسته به نیاز سیستم کنترل می توان آن را در اندازه‌های مختلف برای نگه داشتن ماژول‌های بیشتری سفارش داد. همانند ستون فقرات یک انسان، رک در پشت PLC این اجازه را به کارت ها می دهد تا با CPU ارتباط برقرار کنند. منبع تغذیه نیز به رک متصل می‌شود و یک توان DC تنظیم شده را برای سایر ماژول‌های متصل به رک تامین می کند. رایج ترین منابع تغذیه با ولتاژهای  120VAC یا 24VDC کار می کنند.

واحد پردازش مرکزی PLC 

ماژول CPU به عنوان مغز PLC است. این ماژول اغلب کنار منبع تغذیه قرار می‌گیرد. شرکتهای تولیدکننده‌ انواع مختلفی از CPU ها را باتوجه به پیچیدگی که برای سیستم کنترل مورد نیاز است، عرضه می‌کنند. هر CPU از یک میکروپروسسور، حافظه و سایر IC ها برای کنترل منطقی، مانیتورینگ و ارتباطات تشکیل می شود. CPU حالتهای عملکردی متفاوتی دارد. در حالت برنامه نویسی (programming mode)   منطق دانلود شده از PC را می پذیرد سپس در حالت اجرا (run mode)  قرار می‌گیرد که در این حالت می‌تواند برنامه را اجرا کند.

سیستم ورودی / خروجی  PLC

سیستم ورودی / خروجی ارتباط فیزیکی بین تجهیزات و PLC را فراهم می‌آورد.

ورودی ‌های PLC

دستگاه‌های ورودی شامل دستگاه‌های ورودی دیجیتال و آنالوگ می‌شوند. کارت‌های ورودی دیجیتال دستگاه‌هایی را مدیریت می کند که در آنها داده ها با مقادیر گسسته صفر یا یک مشخص میشوند همانند شستیها، لیمیت سوئیچها و برخی سنسورهای دیجیتال. کارتهای ورودی آنالوگ مقادیر ولتاژ یا جریان را به معادل دیجیتال آنها تبدیل می‌کنند تا برای CPU  قابل فهم باشد.

خروجی‌های PLC

دستگاه‌های خروجی نیز شامل انواع دیجیتال و آنالوگ می‌شوند. کارت‌های خروجی دیجیتال می‌توانند یک دستگاه مانند لامپ‌ها، LED ها ، موتورهای کوچک و رله‌ها را روشن یا خاموش کنند. کارت‌های خروجی آنالوگ ابتدا مقدار دیجیتالی که cpu برای آنها می‌فرستد را به مقدار واقعی ولتاژ یا جریان تبدیل می‌کند. سیگنال‌های خروجی معمولا در رنج 0 تا 10 ولت DC یا 4 تا 20 میلی آمپر هستند.

 برنامه نویسی PLC

برای برنامه نویسی PLC به یک کامپیوتر شخصی به همراه نرم افزار مخصوصی که شرکت تولید کننده PLC  ارائه می‌دهد، نیاز داریم. رایج ترین شکل برنامه‌نویسی PLCها  برنامه نویسی به زبان لدر است. برنامه نوشته شده توسط کابل مخصوصی که به CPU متصل می‌شود از PC روی PLC دانلود می‌شود. سپس CPU وارد حالت اجرا می‌شود، برنامه را اسکن و خروجی‌ها را کنترل می‌کند.

 

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه PLC بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات PLC

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل در زمینه PLC اطلاعات کسب نمایید ، توصیه می کنیم در کلاس آموزش plc آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار PLC نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟