راهنمای جامع شغل نقاشی خودرو

راهنمای جامع شغل نقاشی خودرو

نقاشی خودرو یکی از مشاغل پر درآمد مرتبط با خودرو و بسیار آینده دار است. یک کارشناس حرفه ای در رنگ و نقاشی کردن انواع اتومبیل از جمله کامیون، اتوبوس و خودروهای سواری مهارت دارد و می تواند آسیب های بدنه اتومبیل و خوردگی های آن را برطرف نماید. اگر علاقه مند به کارهای فنی و مرتبط با خودرو هستید، نقاشی خودرو یکی از بهترین گزینه ها است.

برای آشنایی با درآمد و بازار کار شغل نقاشی اتومبیل می توانید مطالب پیش رو را دنبال کنید تا با مزایا و معایب این حرفه و چگونگی ورود به بازار کار آشنا شوید.

نقاشی خودرو چیست؟

یک کارشناس با استفاده از ابزارهای مخصوص می تواند تغییرات ظاهری را بر روی قسمت های داخلی و بدنه اتومبیل اعمال کند. برخی مواقع لازم است ترمیم هایی قبل از رنگ کردن انجام شود. بنابراین، یک نقاش اتومبیل باید قسمت های آماده شده برای نقاشی را به دقت بررسی کند. در صورت شناسایی نواقص، باید آن قسمت ها ترمیم شوند.

نقاشی خودرو چیست؟

شغل نقاشی اتومبیل در واقع نوعی هنر است که فرد باید بتواند رنگ و سایه ها را تشخیص دهد و میزان مواد مصرفی را به خوبی محاسبه کند. نقاشان بدنه با تجربه معمولا تا جایی که امکان دارد رنگ زدن را به صورت خیلی حرفه ای انجام می دهند. این افراد مسلما مشتریان بیشتر و درآمد بالاتری دارند.

راهنمای جامع شغل صافکاری خودرو
ادامه مطلب

وظایف یک نقاش اتومبیل

از مهمترین وظایف یک نقاش اتومبیل خوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آماده سازی سطح وسیله نقلیه برای رنگ آمیزی
 • انتخاب صحیح و دقیق مواد رنگ
 • رنگ آمیزی مستقیم قطعات
 • تمیز کردن مناسب ابزار کار
 • مهر و موم کردن قسمت هایی از اتومبیل که در معرض رنگ آمیزی نیستند

مهارت ها و توانایی های مورد نیاز نقاش ماشین حرفه ای

یک متخصص حرفه ای برای موفق شدن در شغل نقاش ماشین باید مهارت های زیر را داشته باشد:

 • آشنایی مقدماتی با قطعات داخلی محفظه خودرو
 • آشنایی کامل با رنگ و سایه ها
 • مهارت محاسبه میزان دقیق مواد مصرفی
 • مهارت آماده سازی سطح رنگ
 • آشنایی به نکات ایمنی و حفاظتی در کارگاه

ویژگی های شخصیتی فرد نقاش خودرو

تست های شخصیتی انجام شده بر روی نقاشان بدنه اتومبیل نشان می دهد افراد خلاق در این حرفه موفق تر هستند. این افراد همچنین کار با اتومبیل و ابزار مختلف را دوست دارند. دقت و حوصله زیاد، توانایی حل مسئله و برخورداری از آمادگی جسمانی مناسب از ویژگی های شخصیتی افراد شاغل در این زمینه می باشد.

ایا شغل نقاشی اتومبیل پردرآمد است؟

نمی توان به طور دقیق درآمد و میزان دستمزد یک نقاش خودرو را مشخص کرد. عوامل و فاکتورهای مختلفی در تعیین درآمد این شغل تاثیرگذارند که مهمترین آنها میزان مهارت، توانایی، تجربه و کیفیت کار فرد است. هرچقدر نقاش خودرو تخصصی تر و با کیفیت بالاتر کار را انجام دهد، درآمد بیشتری خواهد داشت.

ایا شغل نقاشی اتومبیل پردرآمد است؟

به طور کلی، نقاشی خودرو همانند سایر مشاغل فنی حوزه خودرو از درآمد خوب و نسبتا بالایی برخوردار است. این حرفه درواقع نوعی هنر محسوب می شود و نیاز به دقت بالایی دارد. بنابراین دستمزد افراد بالاتر است.

آینده شغلی نقاشی ماشین چگونه است؟

اتفاقات مختلفی مانند تصادفات دلیل اصلی خرابی رنگ بدنه ماشین می شوند و این امری اجتناب ناپذیر است. نیاز به نقاش ماشین همیشه و در هر زمانی احساس می شود و افراد زیادی به دنبال ترمیم رنگ بدنه اتومبیل خود هستند. از این رو آینده شغلی این حرفه را می توان در وضعیتی عالی در نظر گرفت.

استخدام و بازار کار نقاش اتومبیل در ایران و کشورهای خارجی

علاقمندان به شغل نقاش خودرو می توانند پس از کسب مهارت ها و مدارک معتبر و لازم از فرصت های شغلی مختلفی استفاده کنند.

استخدام و بازار کار نقاش اتومبیل

از مهمترین فرصت های کاری این حرفه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استخدام در کارخانه تولید خودرو
 • استخدام در نمایندگی های مجاز تعمیرات خودرو
 • فعالیت در مجموعه های نقاشی اتومبیل

همچنین با داشتن سرمایه کافی افراد می توانند مجموعه شخصی خود را راه اندازی کنند. طبیعتا کار در مجموعه شخصی درآمد بیشتری نسبت به استخدام در مجموعه های دیگر دارد.

لوازم و ابزارهای مورد نیاز شغل نقاشی خودرو

نقاشی خودرو نیز همانند دیگر مشاغل فنی نیاز به یکسری ابزار و لوازم مخصوص دارد. هرچقدر کیفیت این ابزار بالاتر باشد و لوازم و تجهیزات مورد استفاده پیشرفته تر و به روزتر باشند، قطعا کیفیت کار بالاتر می رود. موارد زیر را می توان اصلی ترین لوازم و ابزار موردنیاز این شغل در نظر گرفت:

 • تفنگ اسپری یا رنگ پاش
 • سنباده یا سندر مدور تصادفی الکتریکی
 • کمپرسور هوا
 • سنباده و بلوک سنباده
 • اسپری ضد زنگ
 • نوار چسب کاغذی
 • پرکننده بدنه یا بتونه
 • پرایمر یا آستر
 • انواع رنگ
 • آستر تینر
 • حلال تمیز کننده
 • ماسک تنفسی
 • عینک و دستکش ایمنی
 • روپوش مخصوص
 • دستگاه ضخامت سنج رنگ

در صورتی که می خواهید لیست این ابزارها را به صورت کامل بدانید، مقاله ابزار مورد نیاز برای نقاشی خودرو را مطالعه کنید.

مدارک و مجوزهای موردنیاز برای ورود به شغل نقاشی ماشین

برای فعالیت در این حرفه نیاز به مدارک و مجوزهای مخصوصی است. اولین و یکی از مهمترین مدارک، مدرک معتبر از سازمان فنی و حرفه ای است. شما می توانید با شرکت در دوره آموزش نقاشی خودرو این مدرک را از آموزشگاه های مختلف مانند آموزشگاه پایتخت فناوری اخذ کنید.

مدارک و مجوزهای موردنیاز برای ورود به شغل نقاشی ماشین

از دیگر مجوزهای مورد نیاز می توان به پروانه کسب یا اجازه کار صادر شده از طرف صنف مربوطه اشاره کرد. مانند هر شغل دیگری افراد نیز برای کار در این حرفه باید مجوز لازم از صنف تعمیرکاران و نقاشان خودرو را دریافت کنند.

سرمایه لازم برای شروع حرفه نقاشی اتومبیل

برای ورود به شغل نقاش خودرو نیاز به سرمایه و صرف هزینه های مختلفی است. اولین سرمایه به گذراندن دوره آموزشی اختصاص می یابد. شما باید با پرداخت شهریه مورد نظر آموزشگاه، کلاس های تئوری و عملی را شرکت نموده و مهارت ها و مدرک لازم را اخذ کنید.

علاوه بر هزینه یادگیری، هزینه راه اندازی یک مجموعه را نیز می توان جزو سرمایه های مورد نیاز این حرفه در نظر گرفت. اگر به فکر راه اندازی مجموعه شخصی نقاشی خودرو هستید باید هزینه هایی جهت اجاره محل، خرید لوازم و تجهیزات، خرید رنگ و مواد اولیه، استخدام پرسنل، تبلیغات و … در نظر بگیرید.

مزایا و معایب شغل نقاشی خودرو

هر شغلی مزایا و معایب خاص خود را دارد و حرفه نقاشی اتومبیل نیز از این قاعده مستثنی نیست. این حرفه دارای مزایای خوبی است که افراد زیادی به خاطر این مزیت ها علاقمند به ورود به آن می باشند. بازار کار خوب، آینده شغلی مطمئن، فرصت های کاری مختلف و درآمد بالا از مهمترین مزایای آن محسوب می شوند.

مزایا و معایب شغل نقاشی خودرو

از معایب و سختی های کار نقاشی خودرو نیز می توان به قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و خطرناک، کار در محیط کوچک، نیاز به دقت و حساسیت بالا، کار با دستگاه های مختلف و … اشاره کرد.

راهنمای جامع شغل جلوبندی سازی ماشین
ادامه مطلب

چگونه می توان یک نقاش ماشین حرفه ای شویم؟

برای تبدیل شدن به یک نقاش خودرو حرفه ای بهترین کار مراجعه به آموزشگاه های فنی و شرکت در دوره نقاشی خودرو است. برای یادگیری هر چه بهتر مطالب تئوری و عملی و کسب مهارت ها و فنون و تکنیک های نقاشی بدنه خودرو باید به سراغ یک آموزشگاه عالی و معتبر بروید. انتخاب آموزشگاه خوب در تسریع روند آموزشی و بالا رفتن کیفیت یادگیری شما تاثیر زیادی دارد.

چگونه می توان یک نقاش ماشین حرفه ای شویم؟

پایتخت فناوری بهترین آموزشگاه نقاشی خودرو در تهران

آموزشگاه پایتخت فناوری به عنوان بهترین آموزشگاه برگزار کننده دوره در زمینه آموزش صفر تا صد نقاشی خودرو شناخته می شود. در این آموزشگاه تمامی سرفصل ها با استفاده از متدهای آموزشی به روز و کاربردی به صورت تئوری و عملی توسط بهترین اساتید و کارشناسان خودرو ماهر و با تجربه ارائه می شوند.

پایتخت فناوری بهترین آموزشگاه نقاشی خودرو در تهران

کارگاه های عملی آموزشگاه پایتخت فناوری مجهز به پیشرفته ترین و جدیدترین دستگاه ها و ابزارها و لوازم موردنیاز شغل نقاش خودرو هستند. از دیگر مزایای شرکت در این دوره می توان به استفاده از پشتیبانی نامحدود، تجدید دوره در صورت نیاز، کار عملی، مدرک معتبر سازمان فنی و حرفه ای و … اشاره کرد.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628