چرا لوله ­ی بازگشت پکیج سرد است – نحوه حل مشکلات لوله­ های رفت و برگشت پکیج

چرا لوله ­ی بازگشت پکیج سرد است – نحوه حل مشکلات لوله­ های رفت و برگشت پکیج

آن چه که ما در این مقاله بدان می­پردازیم همه ­ی آن چه را که باید درباره­ ی دمای لوله ­ی رفت و لوله ­ی برگشت آب بدانید به شما توضیح می­دهد. در این مطلب به بررسی لوله ­ی بازگشت پکیج سرد را مورد بررسی قرار می دهیم.

در این جا متوجه می­شوید که چرا دمای جریان رفت و جریان برگشت با هم متفاوت است، اندازه ­ی مناسب برای لوله­ ی رفت و بازگشت جریان آب چیست و چرا لوله­ ی رفت گرم است ولی لوله­ ی بازگشت سرد است.

چرا لوله ­ی بازگشت پکیج سرد است

پس از این که پکیج آب را گرم می­کند، آب به بیرون جریان می­یابد و در سیستم گرمایشی شما به گردش درمی­ آید این آب از طریق لوله­ ی رفت وارد سیستم گرمایشی می­شود.

همین آب پس از به گردش درآمدن در سیست توسط لوله­ ی بازگشت به پکیج باز می­گردد. احتمالاً توجه کرده ­اید که لوله­ ی رفت سریع داغ می­شود و معمولاً داغ­تر از لوله­ ی برگشت است.

این به خاطر آن است که وقتی شما پکیج را روشن می­کنید تمام رادیاتورها سرد هستند. آن­ها مقداری از گرمای آب را جذب می­کنند و به همین دلیل آبی که وارد لوله­ ی برگشت می­شود خنک­تر است.

هرچه سیستم گرمایشی منزل گرم­تر شود اختلاف دمای بین این دو لوله نیز کم­تر خواهد شد.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در آموزشگاه پایتخت فناوری

اندازه­ ی لوله­ ی رفت و برگشت

برای این که آب به سرعت به گردش دربیاید، قطر لوله­ های مسی رفت و برگشتی پکیج باید حداقل 22 میلی متر باشد.

بررسی مشکلات مربوط به لوله­ های رفت و برگشت

لوله­ ی رفت داغ است اما لوله­ ی برگشت سرد است

یکی از متداول­ترین مشکلات مربوط به دمای لوله ­ها این است که با وجود داغ بودن لوله­ ی رفت لوله­ ی برگشت سرد است.

معمولاٌ لوله­ های رفت زودتر از لوله ­های برگشت داغ می­شوند اما اگر با گذشت زمان لوله­ ی برگشت داغ و یا حتی گرم هم نشد احتمالاً مشکلاتی وجود دارند.

عواملی که باعث بروز این مشکل می­شوند عبارتند از:

 1. خراب بودن پمپ یا تنظیمات نادرست سرعت

پس از این که پکیج آب را گرم کرد وظیفه ­ی پمپ آن است که این آب را در داخل لوله­ ها و سیستم به گردش درآورد. اگر پمپ خراب باشد احتمالاً نمی­تواند با سرعت کافی این آب را در داخل سیستم به گردش دربیاورد.

به همین خاطر زمانی که آب به آهستگی از سیستم عبور می­کند و وارد لوله ­ی برگشت می­شود به میزان قابل توجهی سرد شده است. در نتیجه،­ لوله­ ی بازگشت بسیار سردتر از لوله­ ی رفت خواهد بود. خراب شدن پمپ می­تواند ناشی از این عوامل باشد:

 • کثیفی آب گرم موجب مسدود شدن پمپ شده است.
 • تنظیمات سرعت پمپ غلط است.
 • شَفت پمپ کار نمی­کند.
 • PCB به درستی با پمپ ارتباط برقرار نمی­کند.
 1. تجمع هوا در سیستم

هو گونه تجمع هوا در سیستم می­تواند باعث شود که سیستم به شکل متناوب و ناپایدار کار کند. این تجمع هوا می­تواند در پمپ، رادیاتورها و یا ریل­ های حوله ­ای باشد.

همه­ ی این هوا باید از سیستم خارج شود. ریل های حوله ­ای و رادیاتورها دارای شیر تخلیه­ ای هستند که اجازه می­دهد این هوا به بیرون راه پیدا کند. هوای آن­ها با استفاده از کلید هواگیری تخلیه می­شود.

اگر پس از هواگیری هنوز لوله­ ی برگشت سرد است ممکن است هوا در داخل پمپ جمع شده باشد. اگر مشکل این باشد به احتمال زیاد صدا تق تق از پکیج شنیده می­شود زیرا پمپ نمی­تواند درست کار کند.

به دلیل این که هواگیری پمپ نیاز به باز کردن کاور روی پکیج دارد بهتر است برای انجام این کار  با یک متخصص تماس بگیرید.

 1. مسدود شدن سیستم گرمایشی

زمانی که لوله ­ی رفت داغ ایت اما لوله­ ی برگشت سرد است به احتمال زیاد عامل بروز مشکل وجود انسداد در سیستم گرمایشی است. این انسداد می­تواند تجمع لجن در داخل سیستم گرمایشی مرکزی یا تجمع رسوبات باشد.

این رسوبات املاح موجود در آب هستند که به هرجایی می­چسبند در حالی که لجن از زنگ زدن داخلی لوله ­ها و رادیاتورها سرچشمه می­گیرد.

زمانی که این مواد تجمع یابند می­توانند رادیاتورها و یا حتی لوله­ ی برگشت پکیج شما را مسدود کنند. این انسداد جلوی جریان آب را می­گیرد بنابراین رادیاتورها گرم نمی­شوند و دمای لوله­ ی برگشت هم در بهترین حالت کمی گرم خواهد بود.

اولین راه حل این است که با استفاده از مواد شیمیایی انسداد سیستم را از بین ببرید.

با این کار بخش عمده­ای از لجن­ ها و رسوبات از بین می­روند. چیزی که پس از آن بدان نیاز دارید یک رسوب زدا برای گرفتن رسوبات و یک فیلتر پکیج برای گرفتن لجن سیستم گرمایشی است.

هر دوی این­ ها پس از هر سرویس باید تمیز شوند. در غیر این صورت دچار انسداد می­شوند و دیگر نمی­توانند موادی که در سیستم به گردش درمی­آیند را جذب کنند.

 1. تعداد زیادی ریل حوله ­ای یا رادیاتور به سیستم اضافه کرده­اید

پکیج­ ها بر اساس BTU دارای مشخصاتی هستند. این یک واحد اندازه­ گیری برای گرما است.

لوله ­ها، رادیاتورها، پکیج و حتی پمپ آن همگی متناسب با مصرف انرژی شما مهیا شده اند اگر تعداد رادیاتورها یا ریل­ های حوله ای را افزایش دهید لازم است که پکیج آب بیشتری را گرم کند و پمپ آب بیشتری را به گردش درآورد.

این یک مسئله­ ی رایج نیست اما اگر تعداد رادیاتورها و ریل­ های حوله ­ای را افزایش دهید ممکن است سیستم تشنه باقی بماند و آب کافی دریافت نکند و در نتیجه لوله­ ی برگشت سرد شود.

بدون دانستن اندازه­ ی خانه، اندازه­ ی پکیج، ظرفیت پمپ پکیج، و تعداد ریل­ های حوله ­ای و رادیاتورها سخت است که تشخیص دهیم مشکل همین است یا خیر. از یک مبرهندس تأسیسات گرمایشی بخواهید که بیاید و سیستم شما را بررسی کند. در این مطلب به دلایل لوله ­ی بازگشت پکیج سرد مورد بررسی قرار دادیم.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • م.الف گفت:

  سلام با تشکر از اطلاعات خوب شما ،سوال من اینه
  1- اگر لوله های رفت وبرگشت رادیاتور در هنگام نصب به پکیج زمینی جابجا بشه چه اشکالی پیش میاد؟
  2- لوله رفت وبرگشت رادیاتورها چگونه تشخیص بدیم؟ یعنی چطوری بفهمیم رفت کدومه وبرگشت کدمه؟

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه