علت گرم نکردن مایکروویو به همراه راه حل

علت گرم نکردن مایکروویو به همراه راه حل

گرم نشدن غذا یکی از مشکلات متداول مایکروفر است که می تواند بر اثر عوامل مختلفی اتفاق بیفتد. با اطلاع از دلایل گرم نکردن مایکروفر و آشنایی با نحوه عیب یابی می توان راحت تر و بهتر این مشکل را برطرف کرد. مایکروفر همانند دیگر لوازم خانگی از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است که بروز عیب و ایراد برای آن ها می توان منجر به بروز مشکلات مختلف از جمله گرم نکردن غذا شود. اگر مایکروفر شما هم به خوبی غذاها را گرم نمی کند، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه با آموزشگاه پایتخت فناوری باشید.

1- خرابی لامپ مگنترون

لامپ مگنترون یکی از اصلی ترین اجزای مایکروفر است که وظیفه تولید اشعه لازم برای فعالیت دستگاه را بر عهده دارد. درواقع لامپ مگنترون که با نام لامپ اشعه نیز شناخته می شود، نقش اصلی در ایجاد گرمای لازم جهت گرم کردن غذاها را دارد.

خرابی لامپ مگنترون

خرابی این لامپ بر اثر عوامل مختلف مانند استفاده نادرست، روشن ماندن طولانی مدت، تمام شدن عمر، وارد آمدن ضربه سنگین، نوسان شدید برق و … اتفاق می افتد. گاهی اوقات در زمان خرابی لامپ مگنترون علاوه بر گرم نشدن مایکروفر، ممکن است جرقه ای نیز در دستگاه ایجاد شود که خطرناک است. از این رو باید سریعا برطرف کردن این مشکل را به دست افراد متخصص و تعمیرکاران باتجربه سپرد.

2- خرابی برد

همانند دیگر لوازم خانگی الکترونیکی، در مایکروفر نیز برد به عنوان مغز متفکر دستگاه عمل می کند. تمامی تصمیمات جهت برنامه کاری مایکروفر توسط برد گرفته شده و بروز هرگونه مشکل برای این قطعه مهم و حساس می تواند منجر به بروز مشکلاتی مانند گرم نکردن شود.

خرابی برد

برد دارای اجزا و قطعات مختلفی است که سوختن یا معیوب شدن آن ها در اثر وارد آمدن فشار زیاد، نوسانات برق، اتمام طول عمر و … عملکرد کلی مایکروفر را مختل می کند. اگر دستکاه مایکروفر شما به خوبی غذاها را گرم نمی کند و به دنبال پیدا کردن علت این موضوع هستید، حتما وضعیت برد را بررسی کنید.

3- ایراد در دیود

دیود نیز از قطعات اصلی مایکروفر محسوب می شود که به نوعی مکمل لامپ مگنترون است. دیود جریان DC را به AC تبدیل و ولتاژ مناسب برای فعالیت مگنترون را تامین می کند. بنا به هر دلیلی دیود دچار عیب و ایرادی شود و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، مگنترون قادر به تولید و انتشار اشعه لازم برای گرمابخشی به غذا نخواهد بود.

ایراد در دیود

4- عدم سرویس و نگهداری مناسب

یکی دیگر از دلایل گرم نکردن مایکروفر، عدم سرویس و نگهداری مناسب است. مایکروفر مانند دیگر دستگاه ها نیاز به رسیدگی منظم دارد تا قطعات پیش از خراب شدن یا اتمام طول عمر تعمیر یا تعویض شوند. این امر موجب می شود با بروز یک مشکل، به دیگر بخش های مایکروفر آسیبی وارد نشود و از بروز مشکلات بیشتر و جدی تر جلوگیری شود.

5- خرابی ترموسوئیچ

خراب شدن ترموسوئیچ باعث می شود انرژی برق لازم به قطعات داخلی مایکروفر منتقل نشود. در نتیجه دستگاه انرژی کافی برای تولید گرما را نخواهد داشت. خراب شدن ترموسوئیچ یکی دیگر از علت های گرم نکردن مایکروفر محسوب می شود که باید تعمیر یا تعویض آن توسط کارشناسان و افراد متخصص صورت بگیرد.

خرابی ترموسوئیچ

6- ایراد در ترانس

برای تامین انرژی مگنترون، قطعه ای به نام ترانس در مایکروفر فعالیت می کند. این قطعه از تعداد زیادی سیم پیچ و خازن تشکیل شده که اگر آن ها دچار ایراد شوند، عملکرد ترانس و به طور کلی عملکرد دستگاه دچار اختلال می گردد. از مهمترین علت های خرابی ترانس می توان به ضربه فیزیکی، فرسودگی و اتمام طول عمر، روشن ماندن طولانی مدت دستگاه، نوسان شدید برق و … اشاره کرد.

ایراد در ترانس

7- خرابی درب

از دیگر دلایل گرم نکردن مایکروفر می توان به خراب شدن درب دستگاه اشاره کرد. درب مایکروفرها دارای چند سوئیچ ایمنی است که برای اطمینان از بسته شدن درب طراحی و تعبیه شده اند. درواقع این سوئیچ ها جهت جلوگیری از باز شدن درب و خروج اشعه به بیرون مورد استفاده قرار می گیرند.

خرابی درب

زمانی که این سوئیچ ها خراب شده و درب دستگاه به خوبی بسته نشود، هوای گرم از داخل به بیرون منتقل شده و در نتیجه عمل طبخ یا گرم کردن غذا به درستی صورت نمی گیرد. اگر مایکروفر شما به خوبی گرم نمی کند، باید وضعیت میکروسوئیچ های درب را بررسی کنید تا در صورت خراب بودن آن ها را تعویض نمایید.

8- معیوب شدن فیوز حرارتی

از دیگر قطعات مایکروفر فیوز حرارتی است که میزان گرما و حرارت داخل دستگاه را اندازه گیری و کنترل می کند. اگر دمای داخل مایکروفر بیش از حد بالا برود، این قطعه وارد عمل شده و جهت حفظ ایمنی دستگاه را خاموش می کند. گاهی اوقات ممکن است فیوز حرارتی بدون دلیل خاصی باعث خاموش شدن مایکروفر شود. در نتیجه، وقتی دستگاه خاموش باشد نمی توان از آن برای گرم کردن غذا استفاده کرد.

معیوب شدن فیوز حرارتی

9- خرابی خازن

خازن قطعه ای است که با عملکرد صحیح خود باعث گرم شدن مایکروفر به شکلی مناسب و یکنواخت می شود. خازن در کنار دیود ولتاژ لازم برای مگنترون را فراهم کرده تا غذاها به خوبی گرم شوند. در نتیجه اگر خازن خراب یا نیم سوز شود، این عملیات مختل شده و منجر به بروز مشکلات مختلفی به ویژه کرم نکردن مایکروفر خواهد شد.

خرابی خازن

نتیجه گیری

امیدواریم مطالب ارائه شده راجع به دلایل گرم نکردن مایکروفر در این مقاله مفید واقع شده باشند. با داشتن اطلاعات و اگاهی کافی در این زمینه می توانید در مواقع خرابی مایکروفر و گرم نکردن آن، عیب یابی درستی انجام دهید و راهکار مناسبی برای برطرف کردن این مشکل بیابید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628