روش های مراقبت و نگهداری از پنل های خورشیدی

روش های مراقبت و نگهداری از پنل های خورشیدی

مراقبت از پنل های خورشیدی حائز اهمیت است زیرا بی توجهی به پنل ها می تواند سبب کاهش میزان انرژی ای که آن ها برای خانه تولید می کنند شود. به دلیل این که پنل های خورشیدی باید از خورشید انرژی جذب کنند مهم ترین مسئله در مراقبت از پنل ها تمیز نگه داشتن آن هاست. برای نگهداری پنل ها ی خورشیدی می توانید از همان وسایلی استفاده کنید که با آن ها پنجره های خانه و یا اتومبیل خود را تمیز می کنید و به طور منظم به آن ها رسیدگی کنید و اجازه ندهید گرد و غبار یا سایر ذرات محیطی برای مدت طولانی روی پنل ها باقی بمانند.

آموزش رباتیک

نحوه ی تمیز کردن پنل های خورشیدی

یک بسته ی تمیز کننده ی پنل خریداری کنید. این بسته حاوی یک فرچه ی کوچک، یک وایپر (طی کوچک)، مایع شوینده و گاهی اوقات دارای یک فرچه ی دیگر با دسته ای بلندتر می باشد. این ابزارها مشابه ابزارهایی هستند که با آن ها ماشین خود را تمیز می کنید بنابراین اگر نمی توانید بسته ی مخصوص برای تمیز کردن پنل های خورشیدی را خریداری کنید از همان ابزارها استفاده کنید.

نحوه ی تمیز کردن پنل های خورشیدی

در داخل یک سطل مایع شوینده و آب ر ا مخلوط کنید. میزان ماده ی شوینده ی مورد نیاز روی جلد آن نوشته شده است.

طی را داخل مخلوط آب و شوینده برده و به آرامی آن را روی پنل های خورشیدی بکشید. اگر قطعات پنل شما کوچک هستند می توانید برای تمیز کردن از یک طی کوچکتر استفاده کنید. در این صورت تمیز کردن پنل های بزرگتر سخت تر خواهد شد به این دلیل بهتر است از یک طی با دسته ی بلند استفاده کنید.

پس از کشیدن طی بر روی پنل ها با وایپر یا طی خشک روی پنل های خیس را تمیز کنید. این که اجازه ندهید شوینده بر روی پنل ها خشک شده و باقی بماند بسیار مهم است زیرا جلوی جذب انرژی خورشیدی را می گیرند و کارایی پنل ها را کاهش می دهند.

اگر نقاطی وجود دارند که خودتان نمی توانید به آن ها دسترسی پیدا کرده و تمیزشان کنید از یک فرد حرفه ای بخواهید آن ها را برایتان تمیز کند. گاهی اوقات لکه و کثیفی خاصی روی پنل ها وجود دارد که نمی توانید آن را پاک کنید. در این شرایط بهتر است به جای صدمه زدن به پنل های خود یک کارگر حرفه ای استخدام کنید. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن پنل ها از ابزارهای زبر استفاده نکنید چرا که باعث صدمه دیدن پنل ها می شوند و تعمیر کردن پنل ها هزینه ی زیادی دارد.

نحوه ی تمیز کردن پنل های خورشیدی

از دیگر اقدامات مربوط به مراقبت از پنل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • پنل ها را دور از سایه نگه دارید زیرا هنگامی که پنل ها نتوانند نور خورشید را جذب کنند بازدهی تولید انرژی کاهش می یابد.
  • بر پنل ها نظارت داشته باشید و مطمئن شوید که چراغ سبز چشمک زن اینورتر ها روشن است.
  • عملکرد روزانه ی پنل های خود را یادداشت کنید. نوشتن این که پنل ها روزانه چه میزان انرژی تولید کرده اند بسیار مهم است.

نظارت و بررسی عملکرد پنل ها

یک سیستم نظارتی نصب کنید تا بر عملکرد پنل های خورشیدی خود نظارت داشته باشید. هنگامی که عملکرد سیستم خورشیدی ضعیف می شود متوجه می شوید که به تعمیر و محافظت نیاز دارید.

نظارت و بررسی عملکرد پنل ها

بیشتر این سیستم های نظارتی باید به صورت حرفه ای نصب شوند و باید اشتراک ماهانه بریشان پرداخت شود. در ادامه تعدادی از مزایای نصب سیستم نظارت بر پنل های خورشیدی ارائه شده است :

  • شما می توانید از میزان انرژی ای که توسط پنل های خورشیدی تان تولید می شود آگاه شوید.
  • می توانید از طریق سیستم نظارتی مشکلات را تشخیص دهید. بسیاری از این دستگاه ها به شما نشان می دهند که کدام قسمت از پنل ها خوب کار نمی کنند و نیاز به تعمیر دارند.
  • اطلاعات مربوط به پنل های خورشیدی خود را می توانید در یک مانیتور در داخل خانه و یا در گوشی خود از طریق اینترنت مشاهده کنید.
  • سیستم های نظارتی به شما کمک می کنند تا بفهمید چه میزان برای محیط سودمند بوده اید و چه اندازه CO2 منتشر کرده اید.
5/5 - (1 امتیاز)

پست های مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
02166488266
02166488266