دستگاه های برش کابینت MDF

دستگاه های برش کابینت MDF

در بسیاری از صنایع همچون صنایع تولیدی، تجهیزات و ابزار آلات بسیار ضروری است و برای ساخت، تولید و طراحی مورد نیاز است. شغل کابینت سازی نیز از این اصل مستثنی نیست. برای مثال، برای ساختن وسایلی همچون میز و صندلی و کابینت و مبلمان و… علاوه بر متریال اصلی همچون چوب و ورقه های MDF به دستگاه های برش کابینت MDF نیاز است تا بتوان فرآیند ساخت را شروع کرد.

در نظر داشته باشید که کار ساخت کابینت نیازمند دقت و ظرافت بالایی می باشد بنابراین انتخاب ابزار مناسب می تواند به شما کمک بسیار زیادی نماید. البته به یاد داشته باشید که برای شروع به کار لازم نیست حتما ابزار و تجهیزات گران قیمت تهیه نمایید، بلکه با بهره گیری از وسایل قابل حمل هم می تواند کاربردی باشد.

در دوره آموزش کابینت سازی آموزشگاه پایتخت فناوری برخی از این دستگاه ها به همراه روش کار با آن ها به شما آموزش داده می شود. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن آموزشگاه تماس بگیرید.

آموزش کابینت سازی

ویدیو معرفی دستگاه های مورد نیاز برای کارگاه برش کابینت

راه اندازی کارگاه کابینت سازی MDF

عموما یکسری از افراد که دارای بودجه کافی هستند، تمامی دستگاه ها و ابزار آلات مربوط به راه اندازی کارگاه ام دی اف را خریداری می کنند. این گونه افراد اصولا دیدی بلند مدت برای کسب و کار خود دارند و در واقع با خرید تجهیزات مورد نیاز، برای ساخت مصنوعات ام دی اف و چوبی به استفلال کاملی خواهند رسید.

در این صورت با محدودیت کمتری برای دریافت سفارشات روبرو خواهند شد و کلیه مراحل کار به صورت درون سپاری می گردد. تنها کافی است که نیروی متخصص استخدام نمایند و کسب و کار خود را رونق ببخشند. اگرچه همانند تمامی کارها دارای مزایا و معایب منحصر بفرد خود است که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

مزایای خرید دستگاه برای راه اندازی کارگاه MDF

  • به عنوان مهم ترین مزیت می توان به این نکته اشاره نمود که مجموعه شما کاملا مستقل می شود و نیازی به برون سپاری یکسری کارها نخواهید داشت و بدون محدودیت می توانید سفارش بگیرید.
  • سرعت انجام کار بالا می رود.
  • متحمل هزینه تولید کمتری خواهید شد و در نتیجه سود بیشتری عاید شما خواهد شد.
  • امکان گرفتن سفارشات بیشتر وجود دارد.

معایب خرید دستگاه برای راه اندازی کارگاه MDF

  • خرید دستگاه های اصلی به سرمایه زیادی نیاز دارد.
  • فضای کارگاهی زیادی برای بهره بردن از دستگاه ها نیاز است.
  • چنانچه نیروی کار به اندازه کافی نداشته باشید با مشکل روبرو خواهید شد.
  • نیازمند استخدام و یا آموزش نیروی کار حرفه ای به منظور کار با دستگاه های MDF خواهید بود.

معرفی دستگاه های برش کابینت MDF

در آغاز کار با دیدن اشکال و طرح های متفاوت چوب، ممکن است در انتخاب تجهیزات و ابزارآلات مورد نیاز برای کار دچار سردرگمی شوید چرا که بسته به طرح و نوع چوب بکار رفته باید از دستگاه متفاوتی استفاده کرد. انتخاب برند تجهیزات کاملا سلیقه ای است اما سعی کنید ابزار با کیفیت مطلوب تهیه نمایید. در ادامه تعدادی از دستگاه ها و ابزار آلات مهم در شغل کابینت سازی MDF لیست شده اند که بررسی هرکدام خواهیم پرداخت.

دستگاه لبه چسبان  PVC

به طور قطع می توان گفت که دستگاه لبه چسبان از جمله دستگاه هایی است که در هر کارگاه کابینت سازی نیاز است. زمانی که قطعات مختلف کابینت را برد دادید، لبه های آن خشن و تیز می گردند و زیبایی و ظرافت خود را از دست می دهند. همچنین مقاومت بالایی در برابر آب و رطوبت از خود نشان نمی دهند. در نتیجه به کمک این دستگاه یک نوار نازک بر روی آن به عنوان روکش می چسبانند.

دستگاه لبه چسبان pvc

دستگاه PVC زن منحنی

برای پوشاندن لبه های منحنی ورق های MDF که برش خورده اند، این دستگاه بکار می آید.

دستگاه PVC زن پرتابل

این دستگاه را می توان به صورت دستی بر روی لبه کار قرار داد و هدایت کرد. با استفاده از این دستگاه پرتابل می توان به لبه چسبانی صاف و منحنی پرداخت. در صورتی که کارگاهی با تیراژ کم دارید این دستگاه می تواند گزینه مناسبی باشد.

دستگاه کرنر زن

پس از اینکه عمل PVC بر روی ورق های MDF انجام شد، ممکن است لبه های آن دارای تیزی و عدم تقارن باشد، در نتیجه به منظور گرد کردن و رفع این مشکل از دستگاه کرنر زن استفاده می گردد.

دستگاه سوراخ زن

شاید زیاد نام دستگاه سوراخ رن به گوش شما نخورده باشد، اما در نظر داشته باشید که این دستگاه حرفه ای برای ایجاد سوراخ استفاده می شود و دارای مته های مختلفی می باشد. درست است که ایجاد سوراخ آن هم به تعداد زیاد ممکن است برای اپراتور کار دشواری به نظر آید و یا با خطای زیادی همراه باشد، اما مزیت این دستگاه امکان ایجاد سوراخ به صورت همزمان و در تعداد زیاد می باشد که باعث سرعت بخشیدن به کار می شود.

کمپرسور هوا

یکی دیگر از عناصر جدانشدنی کارگاه کابینت سازی، دستگاه کمپرسور است که با نام پمپ باد نیز شناخته می شود که عموما برای راه انداختن دستگاه میخکوب و یا منگنه کوب کاربرد دارد.

دریل ستونی

این نوع دریل هنگامی که نیاز به ایجاد سوراخی دقیق در انواع چوب و فیبر را دارید به کمک شما می آید. از مهم ترین مشخصه های آن می توان به صفحه کار محکم و همچنین موتور قوی آن اشاره نمود.

زاویه سنج

هنگامی که می خواهید در زوایای مختلف برش ایجاد نمایید، دستگاه زاویه سنج انتخاب مناسبی می باشد. به کمک آن می توان در هر زاویه ای تیغه دستگاه را تنظیم نمود.

میخ کوب و منگنه کوب

برای اتصال قطعات و ورق های چوبی عموما از پیچ استفاده می شود اما ممکن است گاهی نیاز باشد که این کار را به وسیله میخکوب انجام داد. میخکوب بادی این امکان را به شما می دهد که با سرعت بالاتری کار کنید. چنانچه هنگام استفاده از این دستگاه از چسب چوب نیز بهره ببرید، اتصال محکم تری خواهید داشت.

دستگاه میخ کوب و منگنه کوب

دریل برقی و پیچ گوشتی شارژی

این دو ابزار هم همانند دیگر تجهیزات، جزئی جدا نشدنی از کارگاه ام دی اف را تشکیل می دهند که از آن ها به منظور ایجاد سوراخ و همچنین اتصال پیچ استفاده می گردد.

گیره گونیا

هنگام ساخت قاب چوبی ممکن است به اتصال دو قطعه چوبی به یکدیگر با زاویه 90 درجه نیاز پیدا کنید. برای این کار کابینت ساز به کمک فارسی بر چوب را با زاویه 45 درجه برش می دهد و در کنار یکدیگر قرار می دهد تا شکل 90 درجه بگیرد. پس از اینکه اتصال اولیه حاصل شد، آن را با میخ، چسب و … به هم می چسباند تا محکم شود.

مینی فرز

یکی از اساسی ترین ابزارها در حرفه کابینت سازی مینی فرز است که برای حذف اضافه های چوب و یا آهن بر روی سطح و علاوه بر آن صیقلی نمودن سطح کاربرد دارد. از این دستگاه می توان به منظور برش موادی که دارای ضخامت کم هستند، استفاده نمود.

دستگاه مینی فرز

اره چکشی یا عمود بر

اره چکشی که با نام اره عمودبر هم نامیده می شود، یکی از ابزارهای ضروری شغل کابینت سازی به شمار می رود. از این نوع اره به منظور برش دادن چوب، سرامیک، پلاستیک و هرآنچه که دارای ضخامت کم است استفاده می شود.

اره چکشی یا عمود بر

فرز دستی یا انگشتی

برای ایجاد لبه و یا شیار بر روی چوب، فرز دستی ابزاری مفید محسوب می گردد.

رنده برقی

با استفاده از رنده برقی می توان قسمت های ناهموار و ناصاف سطح کار را هم سطح نمود. علاوه بر این، می تواند به ایجاد دو راهی و کم نمودن ضخامت کار هم کمک نماید.

دستگاه رنده برقی

تراز لیزری

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تراز لیزری توانسته است جایگزین مناسبی برای ترازهای حبابی و شاقول گردد. این ترازها به وسیله باریکه ای از نور لیزر عمل می کنند و در دو راستای افقی و عمودی و هردو باهم می توانند عمل کنند. این ابزار هنگام نصب نرده، نصب پایه و کابینت کاربرد دارد.

اره فارسی بر

از این دستگاه برای برش دادن قسمت هایی از چوب که نیازمند دقت بالا و زاویه مناسب است، استفاده می گردد. زاویه بندی اره فارسی بر از صفر شروع شده و تا 45 درجه قابلیت تغییر دارد. البته در انواع جدید این دستگاه ها زاویه تا 67 درجه افزایش یافته است.

اره فارسی بر

دستگاه CNC

دستگاه سی ان سی (CNC) را می توان از پرکاربردترین دستگاه ها در عرصه کابینت سازی چوبی و MDF دانست. روش کار این دستگاه بدین صورت است که طرح اولیه را به آن ارائه نموده و به دنبال آن، دستگاه شروع به برش و حکاکی طبق طرح داده شده می کند. این کار باعث تسریع در فرآیند ساخت می شود.

دستگاه CNC

آموزشگاه پایتخت فناوری پیشرو در برگزاری طیف گسترده ای از دوره های آموزشی در تهران است. علاقه مندان به رشته های برق، مکانیک، تعمیرات و رشته های مهارتی می توانند دوره مورد نظر خود را در لیست این مجموعه پیدا کنند. برای مثال برخی از دوره های ما عبارتند از آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش  PLC ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش تعمیرات پکیج و … .

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628