علت سر و صدای زیاد و انواع صدا دادن پکیج دیواری

صدا دادن پکیج دیواری

یکی از سیستم های گرمایشی پرطرفدار در سال های اخیر را می توان پکیج دیواری به شمار آورد که نه تنها در ایران که در سایر کشورها نیز استقبال چشمگیری از این دستگاه شده است. پکیج ها دارای مزایای بسیاری بوده که باعث شده تا بسیاری از افراد این سیستم را به دیگر وسایل سرمایشی موجود در بازار ترجیح دهند. در این مطلب قصد داریم علت سر و صدای زیاد و انواع صدا دادن پکیج دیواری را بررسی کنیم.

به علت قطعات مختلف به کار رفته در آن و استفاده مداوم از پکیج مشکلات و خرابی های مختلفی ممکن است در آن به وجود آید که یکی از این مشکلات رایج سر و صدای زیاد پکیج می باشد.علت سر و صدای زیاد و انواع صدا دادن پکیج دیواری

این مشکل یکی از مشکلات آزار دهنده بوده که باعث بر هم زدن آرامش ساکنین ساختمان می گردد. دلایل مختلفی می تواند برای وجود سر و صدای پکیج وجود داشته باشد.

معرفی انواع صدا دادن پکیج دیواری

صداهایی که توسط پکیج دیواری تولید می شود متفاوت بوده و هر یک از این صداها می توانند به علت خاصی به وجود آیند. توجه کردن به نوع صداهای تولید شده می تواند کمک بسیاری به تعمیرکار جهت عیب یابی دقیق و برطرف نمودن این صداها نماید. در ادامه به انواع این صداها اشاره می شود:معرفی انواع صدا دادن پکیج دیواری

صدای بنگ بنگ یا جیرینگ جیرینگ

یکی از انواع صداهایی که پکیج دیواری به گوش می رسد صدای جیرینگ جیرینگ یا بنگ بنگ می باشد. البته این صدا را معمولا از رادیاتور دستگاه می شنویم که دلیل آن وجود بخار در لوله های رادیاتور می باشد.

زمانی که لوله های رادیاتور زیاد گرم می شوند، آبی که از پکیج به سمت لوله های رادیاتور جهت گرم کردن فضا فرستاده می شود تبخیر شده و در نتیجه باعث صدا دادن پکیج می گردد.

در صورتی که این صدا از پکیج شما به گوش رسید نیاز است تا برای رفع آن با تعمیرکار تماس گرفته تا جهت تعمیر آن در محل حاضر شود اما می توان با شیب دادن به یک طرف پکیج به طور موقت از ایجاد این صدا جلوگیری کرد.

وجود صدای تق تق در پکیج دیواری

تق تق کردن نیز انواع دیگری از صداهای شنیده شده در پکیج دیواری می باشد که موجب اذیت و آزار ساکنین می گردد و آرامش آنها را بر هم می زند.وجود صدای تق تق در پکیج دیواری

دلیل این امر می تواند مشکلاتی مانند سرد بودن آب ورودی به پکیج، خراب بودن پمپ اصلی دستگاه، وجود مشکل در شیر اطمینان، خراب بودن فلوسوئیچ فشار دستگاه، وجود رسوب و جرم در مبدل های پکیج و یا پایین بودن فشار ورودی آب باشد.

برطرف نمودن این مشکلات تنها توسط تعمیرکار پکیج امکان پذیر بوده و تعمیر آنها توسط خود فرد ممکن است خطرساز باشد. مشکل تق تق کردن پکیج می تواند به علت وجود مشکلات مختلف در لوله کشی دستگاه نیز باشد که باید پس از بررسی موارد فوق توسط تعمیرکار و عدم وجود مشکل در آنها، لوله کشی پکیج مورد بررسی قرار گرفته و در صورت وجود مشکل، رفع گردد.

ایجاد صدای سوت در پکیج دیواری

اگر دریچه هوا در رادیاتور پکیج دچار مشکلی شده باشد امکان شنیدن صدای سوت مانندی از پکیج وجود خواهد داشت. محل نصب دریچه رادیاتور در لوله پایینی دستگاه می باشد.

برای برطرف نمودن صدای سوت نیاز است تا در ابتدا نسبت به بستن شیر ترموستات اقدام نموده و دریچه هوا را تعویض نمایید. بستن دریچه با تفلون و محکم کردن آن می تواند از ایجاد سر و صدا در پکیج جلوگیری نماید.

برای تعویض دریچه نیاز به دقت و احتیاط بالایی می باشد و آبی که از آن خارج می شود دمای بسیار بالایی داشته و جوش می باشد و در صورتی که جوانب احتیاط رعایت نگردد امکان سوختگی دست وجود خواهد داشت.

وجود صدای چکش مانند در پکیج دیواری

در صورتی که مشکلی در پمپ آب پکیج وجود داشه باشد معمولا صدای کوبیدن چکش از پکیج به گوش می رسد. لرزش پمپ می تواند این صدا را ایجاد کرده و در برندهای مختلف پکیج باعث آزردگی خاطر اطرافیان گردد.

سرعت پمپ و حجم آبی که در گردش است در به وجود آمدن این صدا تاثیر بسیاری دارند و باید این موارد توسط تعمیرکار و تکنسین پکیج مورد بررسی قرار گیرند. علاوه بر آن استفاده از لوله های مناسب نیز ممکن است بر روی ایجاد صدای چکش مانند پکیج موثر باشند.

علت های مختلف صدا دادن پکیج دیواری

اما پس از این که با انواع صداهایی که پکیج به علت مشکلات مختلف می دهد آشنا شدید نیاز است تا با علت های مختلفی که باعث می شوند تا پکیج شروع به صدا دادن نماید نیز آشنا گردید.

البته بسیاری از صداهای پکیج مانند صدای جرقه زن، صدای فن و صدای شمعک طبیعی بوده و نیازی به برطرف نمودن آنها نمی باشد. در ادامه به دلایل صدا دادن پکیج دیواری در تمامی برندها و مدل ها پرداخته شده است:

ناصاف بودن و تراز نبودن پکیج

نصب صحیح پکیج اهمیت فراوانی داشته و در صورتی که به طور صحیح و اصولی انجام نشود مشکلات مختلفی را در پکیج به بار می آورد. ممکن است قاب پکیج فشار زیادی را به بدنه دستگاه وارد کرده و باعث ایجاد سر و صدا در آن گردد.

گاهی نیز ممکن است پکیج به صورت صاف نصب شده باشد اما دیوار و یا سطحی که پکیج به آن متصل شده است کج و ناصاف باشد و باعث ایجاد سر و صدا در دستگاه گردد. نیاز است تا قبل از نصب پکیج از صاف بودن دیوار مطمئن شده و دستگاه را به صورت کاملا تراز نصب نمایید.

وجود مشکلات مختلف در فن پکیج

گاهی اوقات ممکن است فن پکیج دچار شکستگی شده باشد و در نتیجه ایجاد صدای آزار دهنده ای را در پکیج نماید. در این صورت نیاز به تعویض فن پکیج توسط تعمیرکار می باشد.وجود مشکلات مختلف در فن پکیج

علاوه بر آن گاهی آلودگی، دوده و گرد و غبار بر روی فن نشسته و باعث می شود تا فن نتواند به درستی کار کند و یا در هنگام کار کردن صدا دهد. در این گونه مواقع نیاز به تمیز کردن فن و پروانه دستگاه می باشد و فن باید به طور محکم در جای خود فیکس گردد تا از ایجاد صدا جلوگیری شود.

وجود رسوب در مبدل اصلی پکیج

به علت وجود املاح مختلف در آب و سختی آب لوله کشی، رسوب گرفتن لوله های پکیج بعد از مدتی استفاده کردن امری طبیعی بوده و ممکن است این رسوب گرفتن مبدل ها پکیج منجر به صدا دادن پکیج در حین کار کردن گردد.

برای رفع این مشکل تعمیرکار در ابتدا مبدل ها را چک کرده و فشار ورودی و خروجی آنها را اندازه گیری می نماید. در صورتی که مبدل دچار جرم و رسوب شده باشد توسط روش خاصی اقدام به رسوب زدایی آن می نماید. پس از رسوب گیری در صورتی که مشکل دیگری در پکیج وجود نداشته باشد صدای آزار دهنده پکیج برطرف خواهد شد.

خراب بودن پمپ پکیج

یکی از اجزای اصلی در انواع پکیج ها پمپ می باشد که در صورتی که عملکرد این پمپ با اختلال مواجه شود و یا جسمی به داخل آن نفوذ پیدا کرده باشد قطعا پکیج صداهایی را از خود بروز می دهد که باید ریشه آن را در پمپ دستگاه جست وجو کرد. همچنین پمپ ها دارای ضربه گیرهایی می باشند که در صورت تکان خوردن و جا به جا شدن این ضربه گیرها امکان صدا دادن پکیج وجود خواهد داشت.خراب بودن پمپ پکیج

وجود هوا در پکیج

در صورتی که هوا به مدار پکیج وارد شود به احتمال زیاد پکیج شروع به صدا دادن کرده و باید این مشکل هر چه سریع تر رفع گردد. هواگیری پکیج و همینطور رادیاتورها باید توسط تعمیرکار انجام گیرد که تکنسین های مربوطه این عمل را توسط آچار هواگیری و شیر هواگیری که در زیر پکیج قرار دارد انجام می دهند.

سرد بودن آب ورودی پکیج

در فصل زمستان که آب ورودی به پکیج سرد بوده و دستگاه دمای بالایی دارد، نوسان دمایی اتفاق افتاده و پکیج سرد و گرم می شود. این عمل موجب می شود تا پکیج شروع به سر و صدا کردن نماید. دمای آب ورودی به پکیج نباید زیاد سرد بوده و باید متعادل گردد.

وجود مشکل در لوله کشی پکیج

لوله کشی از موارد مهمی است که در هنگام اجرای آن باید دقت و توجه زیادی را به خرج داد. استفاده از لوله هایی که دارای قطر بسیار کم یا زیاد نباشند می توانند در آینده از ایجاد صدا در پکیج جلوگیری نمایند.وجود مشکل در لوله کشی پکیج

علاوه بر آن تا حد ممکن نباید لوله کشی را از مسیرهای پر پیچ و خم انجام داد چرا که این کار سبب انقباض و انبساط نادرست لوله ها شده و منجر به صدا دادن پکیج می گردد.

پیشهاد ویژه: اگر علاقه مند به ورود به بازار کار پردرآمد حرفه پکیج هستید، پیشنهاد می‌شود دوره آموزش نصب پکیج دیواری و آموزش تعمیرات پکیج را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟