علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی و راه های برطرف کردن

علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی و راه های برطرف کردن

چیزی بدتر از این نیست که پس از شست و شوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی، متوجه شوید که کف آشپزخانه را آب فرا گرفته است. نشتی آب یکی از رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی محسوب می شود که بر اثر عوامل مختلفی اتفاق می افتد. در صورت بروز این مشکل پیش از هرکاری ابتدا باید علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی را پیدا کنید و سپس با استفاده راهکار مناسب آن را رفع کنید.

در این مقاله قصد داریم اصلی ترین دلایل نشت آب از ظرفشویی را به همراه راه حل های برطرف کردن شان معرفی کنیم. اگر شما هم به دنبال دانستن این دلایل هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه پایتخت فناوری باشید.

چرا آب از ماشین ظرفشویی نشت می کند؟

در پاسخ به این سوال باید موارد مختلفی را معرفی و بررسی کرد. اگر ماشین ظرفشویی شما دچار نشتی شده است، نگران نباشید. با توجه به مواردی که در ادامه ذکر می شوند، می توانید در زمان وقوع این مشکل، عیب یابی دقیقی انجام داده و علت را بیابید.

1- خرابی واشرهای محفظه مواد شوینده

یکی از متداول ترین علت های این مشکل، خراب شدن واشرهای محفظه مواد شوینده است. این محفظه در قسمت جلو قرار گفته است و اگر نشت آب از بخش های بالایی ظرفشویی باشد، ابتدا باید این محفظه را بررسی کنید. علاوه بر خرابی واشرهای محفظه مواد شوینده، سوراخ شدن یا جا نخوردن درست آن نیز می تواند باعث خروج و نشت آب شود.

خرابی واشرهای محفظه مواد شوینده

2- خرابی شلنگ ها و بست ها

شلنگ ها و بست های متصل کننده آن ها به لوله های آب، در صورت خراب شدن، باعث نشت آب از ظرفشویی می شوند. معیوب شدن شلنگ ها و بست ها در اثر عوامل مختلف مانند اتمام طول عمر و فرسودگی، ساییدگی و پاره شدن، وارد آمدن فشار بیش از حد و … رخ می دهد. همچنین، اگر شلنگ ها سالم باشند اما بست های آن ها به درستی و محکم بسته نشده باشند، امکان نشت آب وجود دارد.

3- معیوب شدن واشر لاستیکی درب

درب ماشین ظرفشویی دارای یک واشر لاستیکی است که جهت بسته شدن محکم درب و جلوگیری از خروج آب تعبیه شده است. این واشر اگر فرسوده و خراب شود، درب به خوبی بسته نشده و در نتیجه نشتی آب از ظرفشویی رخ می دهد. از مهمترین دلایل خرابی واشر لاستیک درب می توان به باز و بسته شدن زیاد و با فشار، اتمام طول عمر، خشک نکردن آب پس از اتمام شستشو و … اشاره کرد.

معیوب شدن واشر لاستیکی درب

4- خراب شدن شناور

یکی از قطعات مهم ماشین ظرفشویی شناور است که وظیفه کنترل میزان آب را برعهده دارد. این شناور از پر شدن بیش از اندازه دستگاه از آب جلوگیری می کند. زمانی که شناور خراب شود، مقدار آب از حد مجاز بالاتر رفته و نشتی رخ می دهد. برای برطرف کردن مشکل شناور ماشین ظرفشویی توصیه می کنیم حتما به یک تعمیرکار و تکنسین مجرب مراجعه کنید.

5- خرابی شیر ورودی آب

خرابی شیر ورودی آب یکی دیگر از علت های نشتی آب از ماشین ظرفشویی محسوب می شود. این شیر آب مورد نیاز برای شستشوی ظروف را فراهم می کند. خراب شدن شیر ورودی موجب می شود مقدار آب از کنترل خارج شده و به خاطر فشار و اندازه زیاد مقداری از آن نشت می کند. خرابی شیر ورودی باید هرچه سریعتر برطرف گردد تا علاوه بر نشتی آب، در مصرف آن نیز صرفه جویی گردد.

خرابی شیر ورودی آب

6- گرفتگی فیلتر و شلنگ تخلیه

در قسمت کف ماشین ظرفشویی و در سر راه خروج آب فیلتری تعبیه شده است که مانع از عبور آشغال ها و باقی مانده مواد غذایی می شود. اگر این فیلتر مسدود شود، آب در ماشین ظرفشویی جمع شده و در نهایت باعث نشتی می شود. همچنین، اگر شلنگ تخلیه نیز مسدود شود و با مواد غذایی و اشیا ریز و درشت مسیر خروج آب گرفته شود، آب به درون دستگاه بازمی گردد و نشتی اتفاق می افتد.

7- خرابی پمپ

برای گردش و جریان آب در ماشین ظرفشویی از قطعه ای به نام پمپ استفاده می شود. این پمپ وظیفه ورود و خروج و گردش آب را بر عهده دارد و اگر کوچکترین مشکلی برای آن به وجود آید، وضعیت آب درون دستگاه تحت تاثیر قرار می گیرد. با خراب شدن پمپ، آب از جریان افتاده و راکد ماندن آن منجر به نشتی می شود.

خرابی پمپ ظرفشویی

8- اشکال در بازوهای آب پاش

اسپری های آب پاش وظیفه پخش کردن آب به اندازه کافی درون دستگاه برای شستشوی ظروف را برعهده دارند. این قطعات نقش مهمی در فرایند شستشو دارند و معمولا در قسمت های میانی دستگاه قرار دارند. بازوهای آب پاش یا همان اسپری ها ممکن است در اثر استفاده بیش از حد، فشار زیاد آب و … دچار خرابی می شوند و در نتیجه نشتی آب به مرور زمان رخ می دهد.

9- نصب نادرست دستگاه

یکی از مهمترین موارد برای استفاده از لوازم خانگی به ویژه ظرفشویی که با آب سر و کار دارد، نصب درست و اصولی است. ماشین ظرفشویی باید در محیطی مناسب و به صورت تراز و اصولی نصب شود. در صورتی که ماشین ظرفشویی مقداری کج باشد، ممکن است آب به درستی تخلیه نشده و یا بازوهای آب پاش به درستی کار نکنند و آب از زیر دستگاه خارج شود.

سوالات متداول

1- چگونه از نشتی آب از زیر ماشین ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

برای پیشگیری از این مشکل باید یکسری از نکات را رعایت کنید. توجه به مواردی همچون نصب اصولی، استفاده درست، سرویس دوره ای منظم و … به جلوگیری از این مشکل کمک زیادی خواهد کرد.

2- در زمان نشتی آب از ظرفشویی چه کاری انجام دهیم؟

در اولین گام باید دلیل به وجود آمدن این مشکل را پیدا کنید. سپس با توجه به نوع مشکل آن را برطرف کنید. اگر مشکل ساده باشد می توانید خودتان دست به کار شوید. در غیر این صورت باید به تعمیرکار ماهر و متخصص مراجعه کنید.

نتیجه گیری

دانستن علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی در برطرف کردن این مشکل بیشترین تاثیر را دارد. ماشین ظرفشویی جزو کاربردی ترین لوازم خانگی محسوب می شود که اگر آب از آن نشت کند، مشکلات و خطرات بزرگی پیش می آید. امیدواریم با استفاده از مطالب ارائه شده در صورت بروز این مشکل بتوانید به بهترین شکل ممکن آن را رفع کنید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628