ویژگی های دوربین مدار بسته

ویژگی های دوربین مدار بسته

امروزه با پیشرفت فن آوری تولید حسگرهای تصویربرداری و توسعه سیستم های مخابراتی ، نقش دوربین مداربسته  در تامین امنیت واحدهای خانگی ، صنعتی ، اداری و بیش از پیش پررنگ تر شده است. در این مطلب ویژگی های دوربین مدار بسته بررسی می کنیم.

جایگزینی سریع سیستم های آنالوگ با سیستم های دیجیتال و دسترسی آسان به اینترنت و نیز استفاده از پروتکل های اینترنتی (Internet Protocol – IP ) برای انتقال تصاویر ، باعث توسعه سریع سیستم های حفاظتی شده است.

ویژگی های دوربین مدار بسته ویژگی های دوربین مدار بسته

به لطف وجود شبکه سراسری اینترنت و ارسال ویدئو در کسری از ثانیه به هر نقطه از دنیا ، ایجاد سیستم های یکپارچه در گستره ی وسیع جغرافیایی نظیر سیستم های اعلام حریق ، کنترل دسترسی و مدیریت ساختمان های بزرگ و شهری امکان پذیر شده است.

صنعت سیستم های ویدئوی حفاظتی(دوربین مداربسته) که به آن سیستم مداربسته نیز گفته می شود ، دارای سابقه ای ۳۰ ساله است و با استفاده از فن آوری های روز دنیا مانند صنایع دیگر توانسته خود را با رشد انفجاری تقاضای استفاده از محصولات متنوع و کاربری های پیچیده همگام سازد.

ویژگی های زیر در بازار سیستم های ویدئوی حفاظتی (دوربین مداربسته) نقش مهمی در فروش محصولات دارند:

  • فیلم برداری با کیفیت بالا .
  • سهولت در نصب و نگهداری
  • استفاده از فن آوری های مطمئن در ایجاد شبکه های ویدئوی حفاظتی برای جلوگیری از نفوذ نفوذگران.
  • کاهش هزینه های اجرای سیستم .
  • توسعه ی آسان سیستم
  • امکان کنترل از راه دور سیستم .
  • يکپارچه سازی سیستم با سیستم هایی نظیر سیستم اعلام حریق ، کنترل دسترسی و …. .
  • سیستم های هوشمندی با تجهیزات ویدئویی دارای قابلیت های بیشتر .

فن آوری ساخت تجهیزات ویدئویی

این فن آوری شاهد جهش های بزرگ بوده است . آخرین تحول بزرگ در صنعت دوربین مداربسته گذر از دوربین آنالوگ به دوربین کاملاً دیجیتال و مبتنی بر شبکه است .

سیستم های ویدئوی حفاظتی( دوربین مداربسته)  اولیه کام آنالوگ بودند ، اما به مرور زمان و با تولید قطعات الکترونیکی ، تجهیزات دیجیتال جایگزین تجهیزات آنالوگ شده اند.

پیشرفت سریع در فن آوری تولید قطعات الکترونیکی باعث جایگزینی فن آوری دوربین شبکه و رایانه های سرویس دهنده ( PC server) به جای فن آوری قدیمی دوربین آنالوگ متصل به (VCR  ( Video Cassette Recorder شده است .

علاوه بر سیستم های ویدئویی(دوربین مدار بسته) کاملاً آنالوگ و کاملاً دیجیتال ، سیستم های دیگری نیز وجود دارند که در آنها هم زمان از تجهیزات آنالوگ و دیجیتال استفاده شده است.

این سیستم های ترکیبی باعث به وجود آمدن برخی سردرگمی ها در استفاده از واژه ی سیستم های دیجیتال در صنعت سیستم های ویدئوی حفاظتی شده است.

برخی از متخصصین از واژه سیستم دیجیتال برای دوربین های آنالوگ متصل به  (DVR  (Digital Video Recorder   استفاده می کنند و برخی دیگر از این واژه برای توصیف شبکه ی ویدئوی حفاظتی مجهز به دوربین های شبکه استفاده می کنند.

با وجود این که در هر دو سیستم از تجهیزات دیجیتال استفاده شده است ، بین آنها چند وجه تمایز بسیار مهم وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد .

در بخش های باقیمانده ی این فصل سیر تکاملی سیستم های ویدئوی حفاظتی توضیح داده می شود و در ادامه پیکربندی های مختلف سیستم های ویدئویی از سیستم های کاملاً آنالوگ گرفته تا سیستم های کام دیجیتال و مزایای هر یک از آنها بیان می شود.

در این سیستم ها به طور پیوسته از صحنه فیلم برداری می شود و ویدئو از طریق شبکه ی IP (پروتکل اینترنت) انتقال می یابد . به علت ماهیت ذاتی شبکه های IP ، توسعه پذیری سیستم های تحت شبکه بدون محدودیت است .

دوره های آموزش نصب دوربین مدار بسته به طور کاملا عملی توسط اساتید مجرب این مجموعه در کلاس های مجهز برگزار می گردد.

امتیاز دهید


دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
02166577378
02166577378