نحوه صحیح عیب یابی برد الکترونیکی – قسمت اول

عیب یابی برد عیب یابی برد الکترونیکی

یکی از اولین گام‌ها برای عیب یابی برد الکترونیکی ، بررسی چشمی است. ما این کار را با یک محرک موتور پله‌ای نو انجام دادیم و هیچ مشکلی مشاهده نشد. گام بعدی برای عیب یابی برد الکترونیکی ساخت یک آزمون تجزیه و تحلیل مشخصه‌ها برای دریافت برخی علائم تشخیصی در حالتی که مدار خاموش است، می‌باشد. این روند حدودا نیم ساعت زمان می‌برد تا نقطه‌ای را بیابیم که بتوانیم مشخصه یک محرک موتور پله‌ای سالم و خراب را مقایسه کنیم.

آزمون تحلیل مشخصه‌ای برای عیب یابی برد الکترونیکی

بعد از اجرای آزمون تحلیل مشخصه‌ای در سیستم Trusty Huntron، اختلاف مشخصه جالب (در شکل زیر نشان داده شده است) در رگلاتور ولتاژ VR1 شناسایی شد که حاکی از تغییر قابل توجه در مقدار ظرفیت خازن در آن نقطه است.

اختلاف مشخصه ای در VR1 هنگام مقایسه PCB خوب و PCB بد

اختلاف مشخصه ای در VR1 هنگام مقایسه PCB خوب و PCB بد

این مشخصه‌ها به ما می‌گوید که میزان ظرفیت خازنی کاهش یافته است که می‌تواند در نتیجه‌ی عدم وجود و یا خرابی یک خازن باشد.اکنون زمان آن رسیده است که برای دومین بار یک نگاه دقیقتر به PCB بیندازیم.

فلش‌های قرمز رنگ به مفاصل لحیمی جانبی اشاره می‌کند

فلش‌های قرمز رنگ به مفاصل لحیمی جانبی اشاره می‌کند

توجه داشته باشید که کیفیت لحیم‌کاری مفاصل در زیر این خازن الکترولیتی ایده‌آل نیست. چگونه این مشکل را ندیدم؟ برای دفاع از خودمان، در اینجا اتصالات لحیمی را در پیرامون PCB از بالا نگاه کردیم که خیلی بد نبود.

اتصالات لحیمی از این زاویه

اتصالات لحیمی از این زاویه

اما، اگر از زاویه میکروسکوپ تصویری به اتصالات نگاه کنیم داستان متفاوت می‌شود.

اتصال لحیمی شکسته در خازنی که به PCB هدایت می‌شود

اتصال لحیمی شکسته در خازنی که به PCB هدایت می‌شود

اتصال لحیمی شکسته احتمالا در زمان‌هایی ، به طور متناوب یا به طور کلی باز بوده است. خازن الکترولیتی به عنوان یکی از فیلترهای خط ولتاژ استفاده می‌شود. بنابراین، ازآنجا که این خازن خارج از مدار است ، مقداری نویز با عبور از خط ولتاژ می‌تواند در موقع استفاده از محرک موتور پله‌ای ، باعث خرابی شود.
در بررسی بعدی « اشاره به مقاله عیب یابی برد الکترونیکی (قسمت دوم) » ، زمانی را برای انجام یک بازرسی دقیق‌تر با صرفه‌جویی در زمان برای عیب یابی برد الکترونیکی اختصاص خواهیم داد.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه بردهای الکترونیک بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات بردهای الکترونیک

در صورتی که قصد دارید به صورت کامل تعمیرات بردهای الکترونیک را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش تعمیرات بردهای الکترونیک آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار تعمیرات بردهای الکترونیک نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

یک دیدگاه در “نحوه صحیح عیب یابی برد الکترونیکی – قسمت اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟