مراحل تعمیر بردهای الکترونیکی چگونه است؟

مراحل تعمیر بردهای الکترونیکی چگونه است؟

تمامی دستگاه های الکترونیکی از موبایل های هوشمند و کنسول های بازی گرفته تا لوازم الکترونیکی داخل منزل نظیر کولر گازی، یخچال، ماشین لباسشویی و غیره و همچنین دستگاه های الکترونیکی موجود در ادارات همگی دارای برد الکترونیکی هستند که فعالیت آن ها را کنترل می کند و همچون مغز دستگاه عمل می کند.

به همین دلیل است که خرابی برد می تواند موجب از کار افتادن یا اختلال در عملکرد دستگاه شود. بسیاری از شرکت ها برای محصولات خود گارانتی تعویض برد در نظر می گیرند و این مسئله به خاطر اطمینان خاطر مشتری است.

در این مقاله نحوه تعمیر برد های الکترونیکی آورده شده است. البته نکته بسیار مهم این است که انجام دادن تعمیرات روی بردها کاری تخصصی است و بدون داشتن دانش و مهارت نمی توان اقدام به این کار کرد. برای کسب تخصص مورد نیاز می توانید در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی پایتخت فناوری شرکت کنید.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

بردهای الکترونیکی – قطعات و انواع

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، بردهای الکترونیکی به کار رفته در لوازم مختلف هم دستخوش تغییراتی می شوند و به بردهایی ظریف و پیشرفته تبدیل می شوند. بردهای الکترونیکی خود از قطعات الکترونیکی ریز و مهمی تشکیل شده اند که در کنار همدیگر کار می کنند و خرابی هر کدام می تواند عملکرد کلی برد را مختل کند.

برخی از این قطعات عبارتند از خازن، مقاومت، سلف، دیود، ترانزیستور و غیره. تعمیر بردهای الکترونیکی و عیب یابی و تعویض هر یک از این قطعات کاری تخصصی و دشوار است به همین دلیل افراد عادی و نابلد نمی توانند دست به تعمیر برد الکترونیکی بزنند. به علاوه، تعمیر بردهای الکترونیکی توسط ابزارهای مخصوصی انجام می شود که در دسترس مردم عادی قرار ندارند.

اگر بدون داشتن مهارت و اطلاعات لازم اقدام به تعمیر برد الکترونیکی دستگاه مورد نظر خود کنید نه تنها نمی توانید برد را تعمیر کنید بلکه موجب وارد آمدن صدمات بیشتر به برد و دستگاه خواهید شد. مسئله دیگر این است که برد های الکترونیکی دستگاه های مختلف با یکدیگر تفاوت هایی دارند و یک فرد غیر متخصص که در زمینه تعمیر بردهای الکترونیکی آموزش ندیده است نمی تواند از پس تعمیر برد الکترونیکی دستگاه های مختلف بربیاید.

تعمیر بردهای الکترونیکی قدیمی تر، حتی بردهایی که چند سال قبل تولید می شدند، نسبت به ترمیم برد الکترونیکی جدید کار راحت تری بود. علت کار نکردن بردهای قدیمی معمولاً خراب شدن یک قطعه روی برد مثلاً خازن بود؛ اما امروزه کار نکردن بردها می تواند دلایل مختلفی نظیر اشتباهات تولید کننده در ساخت برد، درست لحیم نشدن قطعات، سوختن قطعات و … باشد.

مراحل تعمیر بردهای الکترونیکی

با وجود این که در بیشتر مواقع جدا کردن قطعه و لحیم کاری قطعه جدید می تواند به راحتی مشکل را حل کند اما بعضی اوقات روش های خاصی لازم است تا مشکل برد تشخیص داده شود و برطرف گردد.

یک تعمیرکار ابتدا باید با تمام بردهای الکتریکی آشنا باشد و بر طراحی و عملکرد همه آن ها تسلط کافی داشته باشد تا بتواند شروع به تعمیر کند. بردهای الکترونیکی از نظر تعداد لایه و جنس فیبر با همدیگر تفاوت دارند. انواع بردهای الکترونیکی بر اساس تعداد لایه عبارتند از : PCB تک لایه، PCB دو لایه و PCB چند لایه. انواع بردهای الکترونیکی بر اساس جنس فیبر عبارتند از : PCB سخت، PCB فلکسیبل، PCB سخت و فلکسیبل.

آشنایی با قطعات برد، آشنایی با نحوه جدا کردن قطعات از برد، تسلط بر اتصالات برد، تسلط بر تست و بررسی قطعات برد و مهارت در تعمیر و تعویض قطعات از شرایط دیگری هستند که برای تعمیر برد لازم هستند. در ادامه مراحل عیب یابی و تعمیر برد شکسته با جزئیات بیشتر توضیح داده می شود.

عیب یابی اصولی بردهای الکترونیکی

برای عیب یابی صحیح برد الکترونیکی ابتدا باید بر نحوه عملکرد و وظیفه قطعات روی برد تسلط کامل داشته باشید. نکته دیگر در عیب یابی این است که به نشانه ها دقت کنیم یعنی از فردی که دستگاه را استفاده می کرده بپرسیم که دستگاه قبل از از کار افتادن چه عکس العملی از خود نشان داده است.

عیب یابی بردهای الکترونیکی

اگر صدا یا حالت خاصی در دستگاه مشاهده شده است این نشانه می تواند عیب یابی را سرعت ببخشد. هر گونه بوی غیر عادی، رنگ پریدگی، سیاه شدگی، داغ شدن بیش از اندازه و تغییر شکل در قطعات می تواند نشان دهنده خرابی آن قسمت از مدار باشد. بیشتر عیب های برد الکترونیکی با دقت و استفاده از حواس پنجگانه قابل تشخیص هستند.

به عنوان یک تعمیرکار مدار الکترونیکی اگر با مشاهده متوجه شدید که قطعه ای از مدار خراب شده است (مثلاً خازن باد کرده یا تغییر رنگ داده یا مقاومت سوخته است) باید آن را تعویض کنید. به احتمال زیاد عیب برد با تعویض قطعه برطرف می شود اما این احتمال هم وجود دارد که مشکل دیگری در مدار باعث سوختن یا خراب شدن این قطعه شده باشد و بعد از عوض کردن این قطعه باز هم بعد از مدتی بسوزد.

در این شرایط باید بررسی کنید که مشکل اصلی برد الکترونیکی چیست و بعد از برطرف کردن آن نسبت به تعویض قطعات اقدام کنید. برای حدس مشکل اصلی و تعمیر برد الکترونیکی مهارت و تجربه بیشترین اهمیت را دارند زیرا شما باید تمام احتمالات را در نظر بگیرید و بر اساس احتمالات قسمت های مختلف برد را بررسی و تست کنید تا در نهایت به مشکل برد پی ببرید.

تعمیر بردهای الکترونیکی طی چه مراحلی انجام می شود؟

با توجه به این که بردهای الکترونیکی در تمامی دستگاه های الکترونیکی نظیر خودروها، تلفن های همراه، لوازم برقی خانگی، رایانه ها و دستگاه های اداری، سیستم های روشنایی، سیستم های امنیتی و غیره به کار برده می شوند شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی همواره یکی از مشاغل پردرآمد و پررونق در ایران به حساب می آید.

برای این که یک فرد بتواند به عنوان تعمیرکار بردهای الکترونیکی فعالیت کند باید وقت صرف کند و دوره های تخصصی تعمیرات برد های الکترونیکی را در یک آموزشگاه معتبر بگذراند. کارآموز با شرکت در این کلاس ها صفر تا صد عیب یابی و تعمیرات بردهای الکترونیکی را فرا می گیرد.

تعمیرات برد الکترونیکی

اولین مرحله برای تعمیر بردهای الکترونیکی این است که تشخیص دهیم کدام برد دچار مشکل شده است. انواع مختلفی از بردهای الکترونیکی در داخل دستگاه های الکترونیکی جاگذاری می شوند نظیر برد اصلی، برد تقویتی، برد منطقی و برد رابط کاربر. در بعضی از دستگاه ها این بردها با همدیگر در اتصال با هم قرار دارند اما در برخی دیگر از دستگاه ها این بردها جداگانه قرار داده شده اند. برای بررسی برد الکترونیکی باید آن را با دقت از دستگاه مورد نظر جدا کرد.

بردهای منطقی مرکز محاسبات هستند و از طریق چیپ ها، مقاومت ها و خازن های ریز شناخته می شوند. تعمیر بردهای منطقی کار راحتی نیست و فرآیندی پیچیده است که به توضیحات مفصل احتیاج دارد. نوع دیگر بردها بردهای تقویتی هستند. این بردها توسط برد اصلی کنترل می شوند و روی آن قرار دارند.

این بردها با تقویت کننده ها، خازن ها و مقاومت های بزرگ شناخته می شوند. تعمیر این بردهای الکترونیکی بسیار راحت است. برد رابط کاربر دستورات وارد شده توسط کاربر را دریافت می کند و سپس از طریق سیگنال هایی به برد اصلی تفهیم می کند که کاربر قصد انجام چه کاری را دارد. برد اصلی بردی است که اطلاعات را از برد رابط کاربر دریافت می کند و به برد تقویت کننده انرژی لازم را می دهد.

یکی از رایج ترین خرابی های بردهای الکترونیکی خراب شدن اتصال لحیم شده است. به اتصال لحیم کاری شده روی تمام بردها نگاهی بیاندازید تا مطمئن شوید که تمامی قطعات محکم به برد متصل هستند. تمامی اجزای بردها با لحیم کاری به آن ها متصل می شوند. اتصال لحیم کاری که می سوزد به رنگ سیاه در می آید.

اگر خرابی اتصال بیش از اندازه باشد اتصال تعمیر پذیر نیست و اگر صدمه اندک باشد برد تعمیر می شود. یکی دیگر از مشکلات اتصال لحیم خشک است. به موقعیتی که در آن دور تا دور اتصال شکسته است و موجب قطعی اتصال شده است اتصال لحیم خشک می گویند. برای حل مشکل تنها لازم است که اتصالات را مجدداً لحیم کاری کنید.

بررسی کنید که دور اتصالات کاملاً تمیز باشد و هیچ ذره خارجی روی آن جمع نشده باشد. سپس اتصال سیم ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که سیم ها قطع نشده اند. اگر سیم ها قطع شده اند آن ها را تعویض کنید. بعد از این که تمامی موارد گفته شده را بررسی کردید نوبت به بررسی چشمی قطعات می رسد. معمولاً قطعاتی که خراب می شوند دچار تغییراتی در ظاهر و رنگ می شوند.

اگر از روی ظاهر نمی توان قطعه معیوب را تشخیص داد باید از مولتی متر و تجهیزات دیگر برای تست و بررسی قطعات برد استفاده کنید. زمانی که توانستید قطعه معیوب را پیدا کنید آن را با یک قطعه جایگزین تعویض کرده و محل اتصال را محکم لحیم کاری کنید. ممکن است که کنداکتور یا سیم فلتی که جریان را در برد به گردش در می آورد شکسته باشد. اگر مشکل از این سیم است محل شکستگی را لحیم بزنید و برد را به حالت اول خود باز گردانید.

پایتخت فناوری یکی از برترین آموزشگاه های پیشرو در زمینه برق و تعمیرات محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان فنی مجموعه تماس حاصل فرمایید. برخی از دوره های پرطرفدار در این مجموعه عبارتند از : آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش طراحی برد الکترونیکی ، آموزش  PLC ،  آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات پکیج و … .

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه