آشنایی با تعمیرات برد الکترونیکی کولر گازی

آشنایی با تعمیرات برد الکترونیکی کولر گازی

یکی از وسایل سرمایشی پر کاربرد که امروزه در بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد کولر گازی می باشد. مکانیسم عملکرد کولرهای گازی بر اساس تبرید بوده و گاز موجود در کولر گازی به مایع و مجددا به گاز تبدیل شده و باعث ایجاد هوای سرد در محیط می گردد. این مقاله به آشنایی با تعمیرات برد الکترونیکی کولر گازی پرداخته است.

برای این که کولر گازی عمل خنک سازی را انجام دهد نیاز به کارکرد قطعات مختلف در آن می باشد. از جمله این قطعات می توان به کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، برد الکترونیکی و غیره اشاره کرد. برد الکترونیکی قطعه اصلی در کولر گازی بوده و در صورتی که دچار مشکلی شود نیاز به تعمیر هر چه سریع تر خواهد داشت.تعمیرات برد الکترونیکی کولر گازی

معرفی قسمت های الکترونیکی کولر گازی

کولرهای گازی از دو قسمت الکترونیکی و مکانیکی تشکیل شده اند که عملکرد این دو بخش در کنار یکدیگر منجر به خنک کردن محیط اطراف می گردد. قسمت های مکانیکی دستگاه شامل اجزایی مانند کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، گاز مبرد و لوله مویی می باشد. کمپرسور گاز مبرد را فشرده ساخته و با فشار زیاد وارد کندانسور می نماید. گاز در آنجا به مایع تبدیل شده و وارد لوله های اواپراتور می گردد. در آنجا مایع موجود در اثر دریافت هوای گرم از محیط تبدیل به گاز شده و به وسیله فن کولر گازی هوای سرد وارد محیط می گردد.

اما برای کار کردن کولر گازی علاوه بر قسمت های مکانیکی ذکر شده، نیاز به اجزای الکتریکی برای راه اندازی دستگاه می باشد. مهم ترین قطعه در قسمت الکتریکی کولر گازی، برد الکترونیکی می باشد و در کنار آن قطعاتی مانند الکتروموتور فن به همراه پروانه، فیوز حرارتی اتوماتیک، سنسور دما، خازن و تابلو برق به انجام وظایف خود می پردازند. در ادامه به آشنایی با برد الکترونیکی و تعمیرات تخصصی آن پرداخته شده است.

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن
ادامه مطلب

معرفی برد الکترونیکی و انواع آن

همه دستگاه های الکترونیکی از یک قطعه سخت افزاری به نام برد الکترونیکی در ساختار خود استفاده می کنند. برد الکترونیکی از قطعات مختلفی تشکیل شده که بر روی آن مونتاژ شده اند.معرفی برد الکترونیکی

از جمله این قطعات می توان مقاومت، خازن، ترانزیستور، دیود و غیره را نام برد که با توجه به عملکرد دستگاه نوع این قطعات متفاوت می باشد و تفاوت در نوع قطعات می تواند مدار متفاوتی را با کارکرد متفاوت ایجاد نماید.

بردهای الکترونیکی که به آنها بردهای مدار چاپی گفته می شود در انواع مختلفی وجود دارند. مدار چاپی یک لایه، مدار چاپی دو لایه و مدار چاپی چند لایه انواعی از بردهای الکترونیکی بوده که بسته به سادگی و پیچیدگی دستگاه از هر یک از این بردها استفاده می شود.

برای مونتاژ کردن قطعات مختلف بر روی صفحه برد از سیم کشی های مختلفی استفاده می کنند و قطعات با یکدیگر توسط این سیم کشی های نازک برقرار می گردد. ممکن است به دلایل مختلف این سیم کشی های ظریف قطع شده و عملکرد برد با اختلال مواجه شود که باید نسبت به تعمیر آن اقدام نمود.

علت باد گرم کولر گازی چیست و چگونه آن را برطرف کنیم
ادامه مطلب

خراب شدن برد الکترونیکی در کولر گازی

همانطور که گفته شد برد الکترونیکی قطعه ای ظریف و حساس بوده که ممکن است به دلایل مختلف دچار مشکل شود. گاهی ممکن است در اثر اعمال ولتاژهای بالا و یا کار کردن زیاد بعضی از قطعات برد الکترونیکی بسوزند. در این گونه مواقع نیاز به حضور تعمیرکار برد الکترونیکی کولر گازی بوده و باید این قطعه تعویض گردد. اما چگونه می توان متوجه شد که ایراد کولر گازی مربوط به برد آن می باشد؟ علائمی وجود دارند که یک تعمیرکار می تواند با مشاهده آنها این موضوع را متوجه شود که خرابی مربوط به برد دستگاه بوده و باید نسبت به تعمیر آن اقدام نماید. در ادامه به نشانه هایی که نشان دهنده خرابی برد کولر گازی می باشد اشاره شده است.

  • روشن نشدن کولر گازی: در مواقعی که کولر گازی شما روشن نمی شود علت های مختلفی را می توان برای آن جست و جو کرد. مسدود بودن مسیر آب خروجی از کولر گازی، کثیف بودن فیلترهای دستگاه، اشتباه بودن سیم کشی و موارد دیگر می تواند علت روشن نشدن کولر گازی باشد. در صورتی که تعمیرکار تمام این موارد را بررسی نمود و مشکلی در آن وجود نداشت قطعا علت روشن نشدن دستگاه مربوط به خراب بودن برد آن می باشد که باید با دقت بررسی شده و مشکل آن رفع گردد.
  • کار نکردن کمپرسور: خراب شدن خازن کولر گازی یا وجود مشکل در ترموستات آن موجب کار نکردن کمپرسور می گردد. علاوه بر آن خراب بودن برد الکترونیکی دستگاه نیز می تواند موجب از کار افتادن کمپرسور گردد.
  • کاهش میزان خنک کنندگی کولر گازی : گاهی ممکن است قدرت خنک کنندگی کولر گازی احساس شود که در این گونه موارد ممکن است کولر گازی شما نیاز به سرویس کردن داشته باشد و لوله ها کثیف شده و نیازمند تمیز شدن داشته باشند. علاوه بر آن در صورتی که برد الکترونیکی کولر گازی مشکلی داشته باشد قدرت خنک کردن دستگاه بسیار کاهش می یابد.خراب شدن برد الکترونیکی در کولر گازی

 

  • وجود باد گرم در کولر گازی: وجود مشکل در ترموستات یا کمپرسور و همچنین خراب بودن برد الکترونیکی می تواند سبب خروج باد گرم از دستگاه گردد.
نحوه سیم کشی برق کولر گازی
ادامه مطلب

عیب یابی و تعمیر برد الکترونیکی کولر گازی

در صورتی که تشخیص داده شد ایراد کولر گازی در رابطه با برد الکترونیکی آن می باشد در ابتدا باید به سراغ رله اصلی و یا پاور برد رفت. رله یک سوئیچ الکترومکانیکی می باشد که از کنتاکت و بوبین تشکیل شده است. در صورت خراب شدن رله، عملکرد کمپرسور دستگاه با اختلال مواجه شده و باید رله را از روی برد خارج نموده و آن را توسط آمپرمتر چک نمایید.

در صورت سالم بودن رله باید در مرحله بعد به سراغ آی سی برد رفت و آن را بررسی نمود. اگر آی سی برد دستگاه مشکل داشت نیاز به تعویض با یک آی سی سالم می باشد. یکی دیگر از قطعات قرار گرفته بر روی برد ترانسفورماتور می باشد و ممکن است است این قطعه به دلایل مختلف بسوزد که در این صورت باید آن را با قطعه ای سالم تعویض نمود.

فیش ها و سیم های مختلفی که به برد متصل می باشند ممکن است دچار قطعی شده و موجب اختلال در عملکرد کولر گازی گردند. در این صورت باید اتصالات متصل به برد را به صورت دقیق بررسی نموده و در صورت قطعی و یا پارگی سیم ها آنها را تعویض نمود.

مقاومت ها از قطعات اساسی بر روی بردهای الکترونیکی می باشند که بر سر راه آی سی ها و دیگر قطعات حساس قرار گرفته و باعث می شوند تا ولتاژ اضافی به این قطعات وارد نگردد و از سوختن این قطعات حساس جلوگیری می کنند.

گاهی ممکن است مقاومت ها به دلایل مختلفی دچار مشکل شده که برای چک کردن سالم بودن آنها باید از آمپرمتر استفاده نمود و در صورتی که این قطعات سوخته باشند باید نسبت به تعویض آنها اقدام نمود.

علاوه بر آن خازن نیز از قطعات مهمی است که در خازن های راه انداز به کار رفته است و می توان با استفاده از اهم متر از سلامت آنها اطمینان حاصل کرد و در صورت خرابی آنها را تعویض یا تعمیر نمود.

گاهی ممکن است برد الکترونیکی کولر گازی به طور کلی سوخته باشد و کولر گازی قادر به کار کردن بدون وجود این قطعه نمی باشد. در این گونه مواقع نیاز است تا برد دستگاه تعویض گردد.

برای تعویض این قطعه دقت و ظرافت کافی را باید به خرج داد و پس از باز کردن پیچ های متصل به آن، سیم های متصل به آن را با دقت توسط سیم چین بریده و برد را از درون کولر گازی خارج نمایید. پس از تست کردن برد جدید باید آن را بر طبق اتصالات برد قبلی جایگزین کرده و پیچ های آن را محکم به بدنه متصل نمایید.

آموزش جمع کردن گاز کولر گازی (پمپ داون کردن)
ادامه مطلب

نکته ای که در پایان قابل ذکر می باشد این است که به هیچ عنوان برای تعمیر و یا تعویض برد کولر گازی به صورت خودسرانه عمل نکرده و حتما به تعمیرکار متخصص و با تجربه در این کار استفاده نمایید.

پایتخت فناوری یکی از برترین مجموعه های پیشرو در زمینه آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش نصب کولر گازی و همچنین آموزش تعمیر برد الکترونیکی محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628