نکات مهم در تعمیرات لوازم خانگی برقی

نکات مهم در تعمیرات لوازم خانگی برقی

امروزه لوازم خانگی به یکی از مباحث پر اهمیت در همه منازل تبدیل شده است و معمولا در هر خانه های می توان ده ها لوازم خانگی برقی مختلف را پیدا کرد. این لوازم از وسایل اساسی و بزرگ مانند یخچال فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و جاروبرقی گرفته تا وسایل کوچکتر و غیر ضروری تر مانند آب میوه گیری، سشوار، چای ساز، غذاساز و غیره را شامل می شود. تکنولوژی و امکانات مختلف در انواع لوازم خانگی سبب شده تا کارها برای افراد بسیار راحت تر شده و در نتیجه ستقبال از این وسایل بسیار زیاد گردد. اما لوازم خانگی مختلف پس از مدتی استفاده به دلایل مختلفی مانند کارکرد زیاد و یا استفاده نادرست ممکن است دچار خرابی و مشکلات مختلفی گردند. خراب شدن این وسایل امری طبیعی بوده و نکته ای که اهمیت دارد تعمیرات انواع لوازم خانگی می باشد که باید توسط متخصص در این کار صورت گیرد. در این مقاله به نکات مهم در تعمیرات لوازم برقی و همچنین نکاتی جهت نگهداری درست آنها پرداخته شده است.

نکات مهم در تعمیرات لوازم خانگی برقی

تعمیرات لوازم خانگی برقی توسط تعمیرکار

اولین نکته ای که در رابطه با تعمیرات لوازم خانگی برقی به چشم می آید این است که انجام تعمیرات نباید توسط خود فرد و به صورت خودسرانه انجام شود چرا که این کار می تواند سبب بروز خسارات جبران ناپذیری به دستگاه و یا خود فرد گردد.

با توجه به این که لوازم خانگی اصولا با برق کار می کنند امکان بروز خطراتی مانند برق گرفتگی، آتش سوزی و یا سوختن دستگاه وجود خواهد داشت. تعمیرکاران لوازم خانگی آموزش های مختلفی را برای تعمیرات انواع مختلف لوازم خانگی فراگرفته اند و قادر به عیب یابی و تعمیر این وسایل در سریع ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت می باشند. پس نیاز است تا در صورت خراب شدن هر نوع لوازم خانگی در منزل در ابتدا با تعمیرکار متخصص در این کار تماس گرفته تا جهت تعمیر وسیله شما اقدام نماید.

البته نمی توان به هر تعمیرکاری اطمینان کرد و نیاز است تا تجربه این فرد مورد بررسی قرار گرفته و یا از طرف فردی که رضایت کافی از تعمیرکار دارد معرفی گردد. چرا که بسیاری از تعمیرکاران از تخصص لازم برخوردار نبوده و ممکن است به وسیله شما آسیب بیشتری وارد نمایند.

چک کردن ورودی های دستگاه

اولین گامی که برای تعمیرات لوازم خانگی برقی باید برداشته شود کنترل کردن ورودی های مختلف می باشد. ممکن است علت کار نکردن دستگاه و یا خاموش شدن آن در حین کار به علت این باشد که برق وارد دستگاه نمی گردد. در این گونه مواقع نیاز است تا دوشاخه برق دستگاه را مورد بررسی قرار داده و آن را با پریزهای مختلف چک کنید. همچنین پریزی که دوشاخه دستگاه در آن قرار دارد باید چک شده و از وجود برق در آن مطمئن شد.

قطع شدن اتصالات سیم ها به فیش های ورودی دستگاه می تواند دلیلی برای کار نکردن دستگاه باشد که در این صورت نیاز است تا اتصالات به طور کامل بررسی شده و در صورتی که قطعی در آن رخ داده است به سرعت و با احتیاط وصل گردد. علاوه بر آن امکان خراب شدن کلید برق ورودی نیز وجود دارد که می تواند سبب شود تا دستگاه روشن نگردد.

در صورتی که از خارج چیزی مبنی بر عدم اتصال دستگاه به برق مشاهده نشد امکان قطع شدن سیم ها در داخل کابل نیز وجود دارد که در صورتی که فردی فنی هستید و از برق سر رشته دارید می توانید به بررسی این سیم ها بپردازید و در غیر این صورت نیاز به حضور تعمیرکار برای بررسی آن خواهد بود. اگر فازمتر در منزل دارید می توانید با استفاده از فازمتر از سالم بودن پریزهای برق مطمئن شوید.

چک کردن فیوز برق ساختمان

گاهی ممکن است دلیل کار نکردن وسایل برقی منزل به علت پایی زدن فیوز برق باشد. نیاز است تا پس از چک کردن ورودی های دستگاه از سالم بودن فیوز برق نیز اطمینان حاصل نمایید.

علاوه بر آن بسیاری از لوازم خانگی برقی مانند یخچال، تلویزیون و لباسشویی از محافظ برای امنیت بیشتر و جلوگیری از سوختن این وسایل در مواقع رفتن برق استفاده می کنند. ممکن است دلیل کار نکردن دستگاه شما خراب بودن این محافظ های برق باشد.

تراز بودن دستگاه

در بسیاری از مواقع دیده شده که صدایی که از دستگاه بیرون می آید غیرطبیعی و بسیار آزار دهنده می باشد. وجود مشکلات مختلف و خراب بودن قطعات مختلف دستگاه می تواند سبب بروز این سر و صداها و لرزش های غیرطبیعی گردند. اما یکی از دلایل مهمی که می تواند سبب بروز سر و صدا در وسایلی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و یخچال فریزر گردد تراز نبودن دستگاه است.

پس نیاز است تا در ابتدا از تراز بودن دستگاه خود مطمئن شده و در صورتی که مشکل با تراز کردن نیز برطرف نگردید نیاز به مراجعه به تعمیرکار خواهد بود. معمولا پایه هایی در زیر این لوازم خانگی وجود دارد که می توان با تنظیم کردن این پایه وسیله مورد نظر را تراز نمود.

در صورتی که این پایه ها در دستگاه وجود نداشته باشند یا شکسته باشند می توان با قرار دادن  قطعه ای از یک جسم در زیر دستگاه آن را تراز نمود.

چک کردن قطعات متحرک دستگاه

در تمامی لوازم خانگی قطعاتی وجود دارند که بیشتر در معرض سایش می باشند که به آنها قطعات متحرک گفته می شود. در هنگام خراب شدن وسیله و تعمیر آن، نیاز است تا در ابتدا این قطعات مورد بررسی قرار گیرند. تعمیرات و تعویض قطعات متحرک در لوازم خانگی بسیار راحت بوده و دسترسی به آنها نیز راحت تر از قطعاتی مانند برد الکترونیکی یا موتور دستگاه می باشد.

در انواع لوازم خانگی خراب بودن فن موتور می تواند سبب بروز مشکلاتی گردد که این قطعه را می توان به راحتی تعویض نموده و به تعمیر وسیله مورد نظر پرداخت.

یادگیری چرخه تبرید

بسیاری از لوازم خانگی خنک کننده از سیستم تبرید برای عملکرد مناسب استفاده می کنند. این سیستم به صورت یک چرخه تکرار شده و در صورتی که اختلالی در این سیکل به وجود آید می تواند عملکرد دستگاه را با مشکل مواجه سازد.

در این مسیر قطعاتی مانند کمپرسور، کندانسور و لوله های مبرد وجود دارند که با آگاهی از کارکرد چرخه تبرید می توان از این مسئله آگاهی پیدا کرد که مشکل به وجود آمده به علت خرابی کدام یک از این قطعات می باشد. چرخه تبرید در وسایلی مانند یخچال، فریزر و کولر گازی و اسپیلت وجود دارد.

آگاهی از محل شلنگ ها

در وسایلی مانند ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی شلنگ های مختلفی برای ورود و خروج آب وجود دارد که ممکن است مسدود شدن این شلنگ ها باعث شود تا مشکلات مختلفی مانند عدم آبگیری دستگاه یا عدم تخلیه آب کثیف در دستگاه به وجود آید.

با آگاهی داشتن از محل آن شلنگ ها می توان از گرفتگی مسیر آنها اطلاع پیدا کرد و در صورتی که شیرهای مربوط به آنها بسته باشد ادام به باز نمودن آنها و برطرف نمودن مشکل نمود.

استفاده از یک مولتی متر خوب

در تعمیرات لوازم خانگی برقی استفاده از یک مولتی متر خوب می تواند شما را در شناسایی قطعات خراب و تعمیر آنها کمک بسیاری نماید. توسط این دستگاه می توان سیم ها و قطعات مختلف را از نظر مقدار جریان الکتریکی وارد شده به آنها مورد بررسی قرار داد.

همچنین در صورتی که خرابی دستگاه مربوط به برد الکترونیکی باشد می توان با قرار دادن دو سر مولتی متر در دو طرف قطعه نصب شده بر روی برد از سالم یا سوخته بودن آن اطمینان حاصل کرد و در صورتی که قطعه مورد نظر سوخته باشد نسبت به تعویض آن اقدام نمود. به طور کلی می توان گفت مولتی متر یک ابزار اساسی برای تعمیرکار لوازم خانگی بوده و بدون آن ممکن است امکان بررسی مشکلات مختلف دستگاه برای وی وجود نداشته باشد.

کسب اطلاعات در رابطه با ارورهای مختلف دستگاه ها

با پیشرفت تکنولوژی سنسورهای مختلفی در انواع لوازم خانگی تعبیه شده اند که وظیفه این سنسورها این است که در صورت بروز مشکل در هر یک از قطعات دستگاه کد خطا و ارور خاصی در نمایشگر آن ظاهر شود.

دستگاه ها در مدل های مختلف کد خطا و ارورها مخصوصی دارند و هر ارور نشان دهنده مشکل ویژه ای در دستگاه می باشد. یک تعمیرکار حرفه ای باید از تمامی ارورهایی که دستگاه های مختلف می دهند آگاه بوده تا بتواند دستگاه مورد نظر را در کوتاه ترین زمان ممکن عیب یابی و تعمیر نماید.

برخورداری از ابزار کار مناسب

برای تعمیرات انواع لوازم خانگی برقی نیاز است تا ابتدا دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی را با موفقیت به پایان برسانید و از ابزار کار مختلف این کار برخوردار باشید. در جعبه ابزارهایی که در بازار وجود دارند انواع لوازم مورد نیاز برای این کار وجود دارد و هر تعمیرکار لوازم خانگی باید از یک جعبه ابزار کامل و جامع برخوردار باشد.

در پایان باید گفت که لوازم خانگی مختلف نیاز به نگهداری های مخصوص به خود داشته و نیاز است تا نکات مختلفی که برای هر وسیله ای در دفترچه راهنمای آن گفته می شود را رعایت نموده تا بتوان طول عمر دستگاه خود را افزایش داده و از خرابی های پی در پی در آن جلوگیری نمود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه