دلایل کار نکردن ریموت کرکره برقی و نحوه برطرف کردن

دلایل کار نکردن ریموت کرکره برقی و نحوه برطرف کردن

ریموت یکی از اجزای مهم درب اتوماتیک کرکره برقی است که برای کنترل باز و بسته شدن مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات با استفاده از ریموت نمی توان کرکره برقی را باز یا بسته کرد که در این صورت باید عیب یابی دقیقی انجام شود. موارد مختلفی را می توان به عنوان دلایل کار نکردن ریموت کرکره برقی معرفی کرد که در این مقاله قصد داریم به بررسی جامع و کامل آن ها بپردازیم. اگر ریموت کنترل درب اتوماتیک شما نیز کار نمی کند، تا انتهای این مطلب همراه آموزشگاه فنی حرفه ای پایتخت فناوری باشید.

قطع برق

در زمان کار نکردن ریموت، در گام اول وضعیت برق را چک کنید. قطع برق می تواند کل سیستم درب اتوماتیک را از کار بیندازد. در این صورت با فشردن دکمه ریموت نیز تیغه های کرکره بالا یا پایین نمی روند. همچنین، ایراد در سیم ها و اتصالات برق نیز ممکن است دیگر علت کار نکردن ریموت کرکره برقی باشد. باید تمامی سیم ها و اتصالات را بررسی کرده و از صحت آنها مطمئن شوید.

تمام شدن باتری ریموت

از دیگر دلایل به وجود آمدن این مشکل می توان به تمام شدن باتری اشاره کرد. ریموت ها با توجه به نوع و مدل خود دارای یک یا چند باتری هستند که طول عمر مشخصی دارند. در صورت ضعیف شدن یا تمام شدن باتری، در عملکرد ریموت و درب کرکره برقی اختلال ایجاد می شود. در نتیجه، باید باتری جدید تهیه کنید تا دوباره ریموت فعال گردد.

تمام شدن باتری ریموت کنترل کرکره برقی

خرابی فرستنده ریموت

ریموت از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است که فرستنده از مهمترین آن ها محسوب می شود. زمانی که شما دکمه ریموت را جهت بالا یا پایین رفتن کرکره برقی فشار می دهید، سیگنالی از طریق فرستنده به سنسورها منتقل می شود و در نتیجه پیام به سیستم مرکزی رسیده و فرمان باز یا بسته شدن تیغه های کرکره برقی صادر می گردد. اگر فرستنده دچار ایراد شود، انتقال سیگنال به درستی صورت نخواهد گرفت.

ایراد در برد ریموت

از دیگر مواردی که می توان به عنوان علت کار نکردن ریموت کرکره برقی معرفی کرد، ایراد در برد الکترونیکی ریموت است. برد یکی دیگر از اجزای ریموت است که از قطعات مختلفی تشکیل شده است. بروز هرگونه عیب برای هرکدام از این قطعات می تواند عملکرد برد را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه تولید و انتقال سیگنال با مشکل مواجه شده و کرکره برقی کار نمی کند. در صورت خرابی برد ریموت کرکره برقی باید تعمیر آن ها را به دست افراد متخصص و ماهر در این زمینه بسپارید.

ایراد در برد ریموت

فشار، ضربه و آبخوردگی ریموت

ریموت قطعه ای کوچک و حساس است که مقاومت آنچنان زیادی ندارد. با اینکه مدل های مختلفی از ریموت کرکره برقی توسط تولید کنندگان طراحی شده و مقاومت و ساختار آن ها با یکدیگر متفاوت است؛ اما باز هم باید هنگام استفاده از ریموت دقت و توجه زیادی داشت.

وارد آمدن فشار یا ضربه سنگین مانند افتادن بر روی زمین سفت و سخت می تواند باعث بروز مشکلاتی در ریموت شود. آب خوردگی و نفوذ رطوبت یا حتی نفوذ گرد و غبار عملکرد ریموت را دچار اختلال کرده و در نتیجه در زمان لازم با فشردن دکمه های آن نیز کرکره برقی حرکت نمی کند.

خرابی چشمی یا فتوسل

چشمی یا فتوسل سنسوری است که وظیفه دریافت سیگنال های ریموت و انتقال آن ها به سیستم مرکزی را بر عهده دارد. اگر این سنسورها دچار خرابی شوند، نمی توانند به درستی پیام را دریافت یا ارسال کنند. در نتیجه کرکره برقی بالا یا پایین نمی رود.

خرابی چشمی یا فتوسل

خرابی چشمی بر اثر عوامل مختلفی صورت می گیرد. عایق بندی نامناسب و نفوذ گرد و غبار یا آب، تابش مستقیم نور خورشید، آلودگی سطح، ایراد در گیرنده ها، وارد آمدن ضربه یا فشار زیاد و … از دلایل خرابی فتوسل به شمار می روند.

خرابی موتور

گاهی اوقات کار نکردن ریموت کرکره برقی ناشی از خراب شدن آن نیست. موتور کرکره برقی از اجزای اصلی درب اتومات است که نقش اساسی در باز و بسته شدن تیغه ها دارد. موتور از قطعات و بخش های مختلف مانند گیربکس، بلبرینگها و … تشکیل شده و بروز ایراد در هر کدام از آن ها می تواند عملکرد موتور را مختل کند. در نتیجه با فشردن دکمه ریموت موتور شروع به کار نمی کند و کرکره برقی بالا یا پایین نمی رود.

خرابی موتور کرکره برقی

ایراد در سیستم مرکزی

بروز عیب در سیستم مرکزی می تواند باعث کار نکردن ریموت شود. پنل کنترل یا سیستم مرکزی از اجزای مهم درب های اتومات است که بالا یا پایین شدن تیغه های کرکره کاملا به تصمیمات این سیستم باز می گردد.

پنل مرکزی سیگنال های ارسال شده توسط ریموت و سنسورها را دریافت کرده و پس از پردازش فرمان حرکت کرکره برقی را صادر می کند. حال اگر این سیستم با مشکلی مواجه شود، در صورت سالم بودن ریموت نیز باز هم حرکت تیغه ها انجام نمی شود. اگر متوجه خرابی در سیستم مرکزی شدید، برای عیب یابی دقیق تر و رفع مشکل باید به تعمیرکاران و کارشناسان متخصص در این حوزه مراجعه کنید.

در مجتمع آموزشی پایتخت فناوری آموزش کلید سازی، آموزش کابینت سازی و آموزش تعمیرات لوازم خانگی با بهترین اساتید فنی و حرفه ای برگزار می شود.

امتیاز دهید


بهترین دوره های دپارتمان مهارتی پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166577378
02166577378