سیم کشی برق کولر گازی، روش ها و طریقه انجام آن

سیم کشی برق کولر گازی، روش ها و طریقه انجام آن

برای نصب و راه اندازی کولر گازی تان، نیاز دارید همه اتصالات آن را، از جمله کابل ها و سیم کشی های برقش را بررسی کنید، و در صورت نیاز اصلاح کنید و در مواردی به کل از نو این موارد را انجام دهید. البته، نکته مهم و قابل توجه این جاست که انجام این موارد، کار چندان ساده ای نیست، چرا که نیاز به دقت و ظرافت بسیار زیادی دارد. در صورت بروز یک اشتباه کوچک و پیش پا افتاده در این مراحل، مشکلات بسیار بزرگتر و کلی تری می توانند به وجود آیند که بر طرف کردنشان به مراتب سخت تر و دردسر ساز تر است. بنابراین، درصورتی که این مقاله را صرفا برای بالا بردن آگاهی تان از طریقه کار کولر گازی مطالعه می فرمایید که هیچ. اما اگر قصد انجام سیم کشی برق برای کولر گوزی تان را دارید، پیشنهاد ما این است: درصورتی که مهارت و آگاهی کافی دارید، و می توانید همه مراحل را با دقت هر چه تمام تر انجام دهید، که به احتمال زیاد مشکلی پیش نخواهد آمد، اما اگر، از مهارت خود اطمینان کافی ندارید، و مطمئن نیستید که همه مراحل را به بهترین شکل انجام خواهید داد، بهتر است که این کار را به یک متخصص بسپارید از از رخ دادن هر گونه مشکلات بزرگتر و دردسر های بیشتر جلوگیری به عمل آید.

 

قبل از آنکه به مسئله سیم کشی برق و روش درست انجام آن در کولر های گازی بپردازیم، بیایید کمی بیشتر درباره کولر گازی بدانیم:

کولر گازی چیست و چگونه عمل می کند؟

همانطور که به احتمال زیاد، خودتان نیز می دانید، کولر گازی یک دستگاه تهویه هواست و درواقع یک سیستم سرمایشی می باشد. عملکرد دستگاه های تهویه هواست، به شکل کنرتل تراکم و نیز کنترل دمای محیط می باشد. انواع و اقسام کولر گازی داریم. هر کدام از این انواع، عملکرد و ویژگی های خاص خود را دارند. فرضا برخی از کولر گازی ها، می توانند رطوبت محیط را کنترل کنند و درصورت مناسب نبود میزان رطوبت محیط، اقدام به اصلاح آن نمایند. حتی برخی از کولر گازی ها قادرند محیط را ضدعفونی نمایند.

اما به کل، وظیفه اصلی کولر گازی، این است با استفاده از مایع مبرد که در اوپراتور های کولر گازی وجود دارد، به تعدیل و سرد کردن دمای محیط بپردازد.

انواع کولر گازی:

درکل، علت اینکه ما انواع بسیار متفاوت و گسترده ای از کولر های گازی داریم، بسیار ساده است. هر کولر گازی، ویژگی های به خصوص خود را دارد. یکی ظرفیت بسیار زیادی دارد، یکی قدرت موتور بسیار بالایی دارد، یکی قابلیت بررسی رطوبت دارد، و بسیاری از قابلیت های دیگر که سبب متمایز شدن و تفاوت زیاد این کولر ها، و در نتیجه، گسترده بودن انواع آن ها می شود. این تفاوت ها به این علت پدیده آمده اند که هر شخصی نیاز های متفاوتی دارد. فرضا شاید برای شما مهم نباشد ظرفیت کولر گازی تان چقدر است و با ظرفیت پایین نیز بتوانید سر کنید. اما برای شخص دیگری، استفاده از کولر گازی با ظرفیت پایین غیرممکن باشد. در پایین، ما لیستی از انواع کولر های گازی را برایتان شرخ می دهیم. سازندگان کولر گازی با ساختن این انواع مختلف، سعی بر جلب رضایت همه مشتریان دارند.

 1. کولر های گازی داکت اسپلیت
 2. کولر های گازی یونیت یا مدل پنجره ای
 3. کولر های گازی مرکزی (ایستاده)
 4. کولر های گازی مدل سقفی و زمینی
 5. کولر های گازی مدل پورتال
 6. کولر های گازی اسپلیت یا دو تکه
 7. کولر های گازی مولتی اسپلیت

نکته اصلی و قابل توجه اینجاست! هر مدل خاص و هر نوع خاص از کولر های گازی، سیم کشی برق و اتصالات به خصوص خود را دارند، این به این معنی ست که شما نیاز دارید برای انجام سیم کشی برق هر نوع خاصی از کولر گازی، به ویژگی های خاص آن کولر گازی توجه کنید. اما به طور کلی، مراحل جامعی وجود دارد که انجام آنها برای غالب کولر های گازی، می تواند پاسخگو باشد.

حال وقت آن است به ارائه روش پیشنهادی مان برای نصب و تنظیم اتصالات و سیم کشی های کولر گازی بپردازیم. به یاد داشته باشید، همانطور که قبل تر نیز گفتیم، هر کولر گازی ویژگی های خاص خود را دارد، بنابراین این روش هایی که اکنون ما ذکر می کنیم، تنها کلیت هایی هستند که رعایت آنها می تواند به کمک شما بیاید. بنابراین، اگر اطلاعات کافی برای انجام این کار ها را ندارید، حتما از تیم متخصص کمک بگیرید.

برای نصب کولر گازی چه مراحلی را رعایت کنیم؟

نصب کولر گازی

 1. جای مناسبی برای نصب کولر گازی تان انتخاب کنید.
 2. قطعات مختلف کولر گازی تان را نصب نمایید.
 3. نیاز است سوراخ هایی بر سطح مورد نظر ایجاد نمایید، تا بتوانید کولر گازی را به آن متصل نمایید.
 4. حتما و حتما اتصالات کولرتان را بررسی نمایید تا مشکلی ایجاد نشود.
 5. حال وقت آن است که لوله های کولرتان را به هم متصل نمایید. دقت کنید، انجام این کار بسیار بسیار ضروری می باشد.
 6. اکنون وقت آن است که کندانسور را متصل نمایید.
 7. کولر گازی را روشن نمایید.
 8. فراموش نکنید که برای کولرتان هواگیری انجام دهید.
 9. جهت تامین امنیت، عایق بندی را فراموش نفرمایید.
 10. اتصالاتتان را سطح محکم نمایید.
 11. در آخر، تنها کافیست که فوم پلی اورتان را روی سوراخ گیره جای گذاری نمایید.

حال بیایید به موارد کلی که باید در فرآیند سیم کشی برق کولر گازی در نظر داشته باشیم، بپردازیم.

روش سیم کشی برق کولر گازی:

نکته ای که لازم است اکنون بدانید، این است سیم کشی کولر گازی بسیار حساس است و دقیق بودن مسیر هر کابل بسیار بسیار حائز اهمیت می باشد. البته لازم به ذکر است که غالب کولر های گازی، دفترچه راهنما دارند و موارد مورد نیاز و ضروری را در آن ها توضیح داده اند، اما همچنان، تاکید ما بر این است که در صورت نداشتن مهارت کافی، کار را به کاردان بسپارید. مراحلی که باید برای سیم کشی برق کولر گازی انجام دهید.

قبل از هر چیز، نیاز است درب تابلوی کولر گازی تان را باز کنید. بعلاوه باید درپوش بخش سیم کشی ها را نیز باز نمایید. مسیر سیم ها را از پشت یونیت داخلی مشخص بفرمایید. از سوراخ میانی مسیر اتصالات سیم کشی هار بررسی کنید. در این بخش با چهار رنگ سیم مواجه می شوید. سیم آبی رنگ باید به ترمینال 1 متصل بشود، سیم قهوه ای رنگ به ترمینال 2، سیم قرمز رنگ به ترمینال 3 و در نهایت، سیم زرد رنگ به ترمینال 4 باید متصل شود. پس از انجام این اقدامات، درپوش سیم کشی ها را ببندید. حال به نقشه کولر گازی تان مراجعه کنید و برق و صفحات ترمینال داخلی را با توجه به آن متصل نمایید.

روش سیم کشی برق

نکته بسیار مهم: این مرحله، مرحله ایست که باید خیلی به آن دقت نمایید! سیم ها تحت هیچ عنوان نباید قطعی داشته باشند. بعلاوه سیم ها تحت هیچ شرایطی نباید به هم دیگر اتصالی داشته باشند. دقت نمایید که سوکت های تمامی سیم ها سر جای خود محکم شده باشند. در صورت شل بودن اتصالات سیم ها، به ثابت کردن آن ها اقدام نمایید.

و در آخر، نکته دیگری که لازم دانستیم اینجا بیان کنیم، یکی از علل اصلی آسیب دیدن کولر ها گازی است. علتی که می خواهیم به آن اشاره کنیم، نوسانات برق است! با بالا پایین شدن مداوم برق، و ایجاد نوسان در جریان آن، آسیب های قابل توجهی به دستگاه وارد می گردد که می تواند باعث دکاهش عمر آن و یا حتی خرابی آن شود. یکی از راه حل های این مشکل، استفاده از محافظ برق می باشد. غیر از آن، می توان با استفاده از کابل ها و سیم های ضخیم تر، تا حدی این خطرات این مشکل کاست. بعلاوه، با انجام دادن مراحل ذکر شده برای سیم کشی به شکل درست و قابل قبول، و یا کمک گرفتن از متخصص، می توانیم از این خطرات بکاهیم. چرا که سیم کشی برق درست و بدون مشکل، یکی از بزرگترین اقدامات برای نگهداری خوب از کولر گازی می باشد و سبب افزایش عمر دستگاه، و نیز افزایش کیفیت عملکرد آن می شود.

برای به پایان رساندن این مقاله، برخی از تذکر هایی که خوب است برای راه اندازی کولر گازی تان بدانید را برایتان شرح می دهیم.

یکی از اقدامات بسیار ضروری، در فرآیند راه اندازی کولر گازی، تخلیه سیستم از هوا و رطوبت موجود در سیکل تبرید می باشد. چراکه در صورت وجود رطوبت در این بخش، عملکرد دستگاه تا حد بسیار زیادی دچار افت کیفیت می شود. بعلاوه، دقت داشته باشید، در صورتی که کولر گازی شما، از مبرد ندارد، برای انجام وکیوم دستگاه، نیاز است که شیر سرویس ها را کاملا باز بگذارید.

آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی می باشد .برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
02166488266
02166488266