بازار کار تعمیرات ایسیو به همراه سرمایه مورد نیاز و آینده شغلی

بازار کار تعمیرات ایسیو به همراه سرمایه مورد نیاز و آینده شغلی

با گذشت زمان سیستم کلی خودرو ها و فناوری های به کار برده شده در آن ها پیشرفته تر می شوند. تعداد تجهیزات الکترونیکی و ریز پردازنده هایی که در خودرو جاگذاری می شوند بیشتر شده است اما این بدان معنا نیست که تعمیر خودروها غیرممکن شده است. تمامی افرادی که به صورت تخصصی به تعمیرات خودرو می گردازند قادر به تعمیر انواع خودروهای قدیمی و پیشرفته هستند و پیشرفت سیستم خودروها کار را برای آن ها آسان تر نیز کرده است. در میان انواع قطعات و قسمت های خودرو ایسیو یکی از مهمترین قسمت های خودرو به شمار می رود. ایسیو نوعی کامپیوتر است که تمامی اطلاعات مربوط به وضعیت خودرو نظیر دمای آب رادیاتور، میزان اکسیژن موجود در اگزوز، وضعیت مصرف سوخت و غیره را از طریق سنسورهای موجود در قسمت های مختلف خودرو دریافت می کند، آن ها را تجزیه و تحلیل می کند و سپس پاسخ لازم را به آن ها می دهد.این قطعه گاهی ECM نیز نامیده می شود. ایسیو عملکرد موتور خودرو را کنترل کرده و بین تمامی قطعات الکترونیکی به کار برده شده در خودرو هماهنگی و پیوند ایجاد می کند. در هر لحظه هزاران محاسبه و پردازش در ایسیو صورت می گیرد و ایسیو برای فرآیندهای مختلف خودرو تصمیمات لازم را می گیرد. ECU تنظیمات لازم برای راه اندازی خودرو را که شامل تنظیم میزان هوا و سوخت وارد شده به موتور است انجام می دهد و نقش بسیار مهمی را در عملکرد درست خودرو و موتور آن ایفا می کند. به دلیل این که ایسیو فعالیت تمامی تجهیزات و قطعات الکترونیکی خودرو را کنترل می کند خراب شدن آن می تواند علائم مختلفی نظیر روشن نشدن چراغ های خودرو، سخت شدن حرکت دادن دنده، روشن نشدن و استارت نخوردن خودرو یا افزایش مصرف سوخت را به همراه داشته باشد.با توجه به مواردی که گفته شد می توان گفت که ایسیو همچون مغز خودرو است و اگر عملکرد درستس نداشته باشد به طور کلی فعالیت خودرو متوقف می شود. البته ایسیو به ندرت دچار خرابی می شود و هرگاه با مشکلی رو به رو شدید بهتر است ابتدا تمام احتمالات دیگر را در نظر گرفته و بررسی کنید، سپس به عنوان آخرین راه حل به سراغ ECU بروید. تعمیر یا تعویض ایسیو یکی از پر هزینه ترین تعمیرات خودرو است و از حساسیت بالایی برخوردار است. تعمیر ایسیو تنها باید به دست متخصصان انجام شود زیرا بررسی و تعمیر آن دشوار است و به مهارت و دانش کافی نیاز دارد. از طرف دیگر اگر افراد نابلد دست به تعمیرات ایسیو بزنند ممکن است به آن آسیب بیشتری وارد کنند و این موجب شود که هزینه های بیشتری را متحمل شوند.در این مطلب بازار کار تعمیرات ایسیو را از جهات مختلف بررسی می کنیم و به معرفی بیشتر آن می پردازیم تا اگر قصد دارید در این زمینه فعالیت کنید با اطلاعات کافی تصمیم گیری های لازم را انجام دهید.

تعمیرکار حرفه ای ایسیو

تعمیرات ایسیو خودرو یکی از مشاغل پردرآمد فنی است که نه تنها در سایر کشور های دنیا بلکه در ایران نیز از رونق و بازار کار خوبی برخوردار است. افرادی که به صورت تجربی به تعمیرات خودرو مشغول هستند و آموزش های لازم را ندیده اند ممکن است در تشخیص ایراد ایسیو و تعمیر آن موفق نباشند. مردم نیز ترجیح می دهند این قسمت مهم از خودروی خود را به دست تعمیرکار متخصصی بسپارند که در کمترین زمان ممکن درست ترین تشخیص را بدهد و خودرو را در اسرع وقت تعمیر کند و تحویل دهد. بسیاری از افراد مخصوصاً در شهرهای بزرگ برای رفت و آمد در شهر به خودرو نیاز دارند از این رو داشتن سرعت عمل و تشخیص به موقع مشکل ایسیو برای آن ها اهمیت زیادی دارد. فقط افرادی که به صورت تخصصی آموزش دیده اند می توانند در مواجهه با مشکلات ایسیو بهترین عملکرد را داشته باشند و بدون خطا ایسیو را تعمیر کنند.

 

چگونه به عنوان تعمیرکار حرفه ای ایسیو وارد بازار کار شویم؟

برای این که به عنوان تعمیرکار حرفه ای ایسیو وارد بازار کار شوید باید دوره های تخصصی مرتبط با این شغل را بگذرانید. آموزشگاه فنی پایتخت فناوری یکی از معتبر ترین آموزشگاه های فنی است که دوره تخصصی آموزش تعمیرات ایسیو را با بهره گیری از برترین و مجرب ترین اساتید برگزار می کند. با گذراندن این دوره شما می توانید با تجربه و مهارت کافی وارد بازار کار شوید و به صورت مستقل کسب و کار خود را راه اندازی کنید. شما با گذراندن این دوره تخصصی با سازوکار ایسیو و نحوه تعمیر انواع ایسیو های به کار برده شده در خودرو های داخلی، خارجی، ماشین های سنگین و غیره آشنا می شوید. آشنایی با نحوه تنظیم موتور، آشنایی با سنسورهای به کار رفته در خودرو و نحوه تعمیر آن ها، آموزش نقشه خوانی انواع مدارات ایسیو، آموزش بی کد کردن ایسیو خودرو، آموزش تعمیر بردهای ایسیو خودروهای داخلی و خارجی، آموزش ریست کردن ایسیو و مباحث بسیار دیگر در رابطه با تعمیر انواع ایسیو از جمله سرفصل های دوره تخصصی تعمیرات ایسیو خودرو هستند.

در این دوره شما برخی از مباحث را به صورت تئوری یاد میگیرید اما برای این که به طور کامل بر تست و تعمیر ایسیو مسلط شوید بیشتر کلاس ها شامل تدریس عملی هستند. پس از این که کارآمزان دوره را به اتمام رساندند به آن ها مدرک معتبری از جانب سازمان فنی و حرفه ای اعطا می شود که با استفاده از آن می توانند به راحتی برای أخذ مجوز کار اقدام کنند. کیفیت کلاس های این دوره تخصصی به گونه ای است که اگر کارآموز با دقت و پشتکار در آن ها شرکت کرده باشد بعد از اتمام دوره برای شروع به کار مشکلی نخواهد داشت و می تواند به صورت مستقل فعالیت خود را شروع کند.

 

آینده شغلی و بازار کار تعمیرات ایسیو خودرو

 

بیشتر خانواده ها یک خودرو و برخی از خانواده ها دو یا سه خودرو دارند که هر کدام از آن ها متعلق به یکی از افراد خانواده است. استفاده از خودرو های شخصی در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است و این بدان معناست که نیاز به تعمیرکارهای متخصص خودرو نیز با گذشت زمان افزایش پیدا کرده است. بسیاری از تعمیرکارانی که در سطح شهر به تعمیر خودروها می پردازند به صورت تخصصی تعمیرات خودرو را یاد نگرفته اند و به صورت تجربی با آموختن مهارت استادکاران خود این فعالیت را ادامه می دهند. همان طور که گفته شد ایسیو قطعه ای مهم است که عیب یابی و تعمیر نادرست آن می تواند هزینه های بالایی را برای صاحب خودرو به ارمغان آورد در نتیجه فقط باید توسط تعمیرکار متخصص و آموزش دیده تعمیر شود. همین مسئله باعث بیشتر شدن تعداد مراجعین به تعمیرکاران متخصص ایسیو می شود.

تعمیرات ایسیو یکی از مشاغل فنی جدید است که بازار کار آن اشباع نشده است. ایسیو در بیشتر خودرو های داخلی و خارجی استفاده می شود بنابراین افراد بیشتری باید بر تعمیرات ایسیو مسلط شده و وارد بازار کار شوند. استفاده گسترده از انواع خودروهای داخلی و خارجی باعث شده است که تعمیرات ایسیو شغلی پر رونق و پردرآمد باشد. اگر بخواهیم در رابطه با آینده شغلی این حرفه سخن بگوییم می توانیم به این نکته اشاره کنیم که استفاده از خودرو هنوز هم درحال افزایش است و در آینده حتی بیشتر از امروز به وجود تعمیرکاران متخصص برای تعمیر ایسیو احتیاج خواهیم داشت. از طرف دیگر، استفاده از خودرو هرگز متوقف نخواهد شد و مردم همواره به متخصصانی برای تعمیر خودرو های شخصی خود نیاز خواهند داشت.

 

سرمایه مورد نیاز برای شروع به کار چقدر است؟

بازار کار تعمیرات ایسیو خودرو

به طور کلی انتخاب مشاغل فنی و خدماتی نظیر تعمیرات ایسیو برای کسانی که سرمایه زیادی در دست ندارند گزینه مناسبی است. برای این که به عنوان تعمیرکار حرفه ای ایسیو وارد بازار کار شوید ابتدا باید در یک آموزشگاه معتبر آموزش ببینید. برای ثبت نام در دوره تخصصی تعمیرات ایسیو باید 1 الی 2 میلیون تومان هزینه کنید. برای این که بتوانید تست قطعات و تعمیرات ایسیو را انجام دهید به ابزارهای مخصوص نظیر پروگرامر، دیاگ، تستر ایسیو، انژکتور شور، تستر سیم کشی خودرو، مولتی متر، هویه و غیره نیازمندید در نتیجه برای تهیه این ابزارها هم کمی باید هزینه کنید.

پس از اتمام دوره ها باید به دنبال یک تعمیرگاه باشید تا کار خود را شروع کنید. بهتر است تعمیرگاه شما در محلی پر رفت و آمد و نزدیک به تعمیرگاه های دیگر قرار گرفته باشد تا تعداد مراجعان بیشتر باشد. البته در این صورت احتمالاً مبلغ پرداختی شما بابت رهن و اجاره بیشتر خواهد بود. اگر سرمایه ای که در دست دارید برای اجاره چنین تعمیرگاهی کافی نیست برای شروع می توانید در تعمیرگاه یک فرد دیگر کار کنید و به صورت توافقی درصدی از درآمد خود را به او بپردازید یا از او به صورت ماهانه حقوق دریافت کنید. اگر تمایلی به کار کردن در داخل تعمیرگاه فرد دیگر ندارید می توانید کار خود را با اجاره کردن یک تعمیرگاه کوچکتر در محله ای با قیمت مناسب تر شروع کنید و پس از رو به راه تر شدن اوضاع شغلی و مالی تعمیرگاه خود را به محله ای مطلوب تر انتقال دهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه