علت بسته نشدن درب ظرفشویی و راه های برطرف کردن آن

علت بسته نشدن درب ظرفشویی و راه های برطرف کردن آن

شاید شما هم در منزل برای شستن ظروف از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید و با مشکل بسته نشدن درب آن مواجه شده اید. اطلاع داشتن از دلایل بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی می تواند به رفع این مشکل کمک بزرگی کند. عوامل مختلفی باعث خراب شدن درب ظرفشویی و بسته نشدن آن می شوند که در این مقاله به طور جامع و کامل آنها را بررسی می کنیم. تا انتها همراه آموزشگاه پایتخت فناوری باشید.

چرا درب ماشین ظرفشویی بسته نمی شود؟

درب ماشین ظرفشویی و سیستم باز و بسته شدن آن شامل قطعات مختلفی می شود. همانطور که می دانید تا درب دستگاه بسته نشود فرآیند شستشو ظروف نیز شروع نمی شود. عملا با بروز این مشکل ماشین ظرفشویی از کار می افتد و باید هر چه سریعتر نسبت به برطرف کردن آن اقدام کرد.

چرا درب ماشین ظرفشویی بسته نمی شود؟

برخی از علت های بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی ممکن است سطحی بوده و خودتان بتوانید آن را رفع کنید. اما ممکن است مشکل پیچیده تر باشد که در این صورت باید به تعمیرکار معتبر و مجرب مراجعه نمایید. موارد زیر را می توان مهمترین دلایل بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی در نظر گرفت:

1- چینش نادرست ظروف

یکی از اصلی ترین عواملی که باعث می شود درب ماشین ظرفشویی بسته نشود، چینش نادرست ظروف است. ظروف باید به صورت مرتب در محفظه داخلی ظرفشویی قرار بگیرند تا مانع از بسته شدن درب نشوند. در صورت بروز این مشکل در گام اول چیدمان ظروف خود را بررسی کنید و در صورت نیاز آن ها را دوباره بچینید.

چینش نادرست ظروف

این کار باید با توجه به ظرفیت آن انجام شود. اگر تعداد ظروف بیشتر باشد علاوه بر اینکه ممکن است باعث بسته نشدن درب گردد، به ظرفشویی نیز فشار و آسیب زیادی وارد می کند.

2- خرابی قفل درب

درب ماشین ظرفشویی دارای یک قفل مخصوص است که وظیفه آن جلوگیری از باز شدن درب هنگام فرایند شستشو می باشد. از عمده ترین و رایج ترین دلایل بسته نشدن درب ظرفشویی می توان به خراب شدن همین قفل اشاره کرد. عوامل مختلفی باعث خراب شدن قفل می شوند که می توان به فرسودگی در طول زمان، وارد آمدن ضربه یا فشار به خاطر محکم باز و بسته کردن درب، نشت آب به داخل قفل و … اشاره کرد.

خرابی قفل درب

تعمیر یا تعویض این قفل باید به دست تعمیرکار صورت بگیرد، از این رو توصیه می کنیم خودتان وارد عمل نشوید زیرا ممکن است خسارت ها و آسیب های بیشتری به دستگاه وارد کنید. همچنین باید قفل جدید از کیفیت و استحکام بالایی برخوردار باشد تا دیگر این مشکل به وجود نیاید.

3- معیوب بودن لولای درب

لولا قطعه ای مهم در ظرفشویی محسوب می شود که وظیفه باز و بسته کردن درب دستگاه را بر عهده دارد. زمانی که لولا خراب شود درب ماشین ظرفشویی بسته نشده و در نتیجه فرایند شستشو صورت نمی گیرد. ممکن است لولا به دلایل مختلف مانند اتمام طول عمر، پوسیدگی و فرسودگی، کج شدن و … معیوب شده و نیاز به تعویض داشته باشد.

معیوب بودن لولای درب

برای پیشگیری از خراب شدن لولا توصیه می کنیم درب را با شدت و فشار زیاد باز و بسته نکنید. این کار باعث وارد آمدن فشار زیادی به لولا شده و در نتیجه آن را فرسوده می کند.

4- خراب شدن لاستیک یا نوار دور درب

از دیگر دلایل می توان خراب شدن لاستیک دور درب آن را نام برد. دور درب همه مدل ها و برندهای ماشین ظرفشویی یک لاستیک مخصوص تعبیه شده که باعث چفت شدن و خوب بسته شدن درب می شود. اگر این نوار لاستیکی خراب و فرسوده شود درب به طور کامل بسته نشده و دستگاه شروع به کار نمی کند. البته ممکن است دستگاه در این حالت فرایند شستشو را انجام دهد اما خطر نشت آب به بیرون وجود دارد.

خراب شدن لاستیک یا نوار دور درب

5- خرابی فنر درب

برای بسته شدن بهتر درب ماشین ظرفشویی یک فنر مخصوص طراحی شده است. معیوب شدن این فنر بسته نشدن درب را به همراه دارد. از این رو توصیه می شود برای پیشگیری از خراب شدن فنر درب، سرویس دوره ای ماشین ظرفشویی خود را به صورت مرتب انجام دهید.

خرابی فنر درب

6- خرابی بست یا چفت درب

زمانی که درب ماشین ظرفشویی بسته می شود قطعه ای به نام بست یا چفت وارد عمل شده و باعث می شود درب محکم شود. این کار برای اطمینان از عدم نشت آب به بیرون صورت می گیرد و درواقع پس از بسته شدن درب، قفل درون این چفت یا بست قرار می گیرد تا به هیچ عنوان حین شستشو درب باز نشود. این بست ممکن است به خاطر دلایل مختلف مانند وارد آمدن فشار و کج شدن، باز و بسته شدن زیاد در طول زمان و اتمام طول عمر و … خراب شود. در این صورت درب ماشین ظرفشویی به خوبی محکم و بسته نمی شود.

7- گیر کردن درب به کابینت

یکی از دلایل ساده بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی، گیر کردن آن به کابینت است. این مشکل ممکن است زیاد به چشم نیاید اما می تواند مانع از بسته شدن و شروع فعالیت دستگاه شما شود. گاهی اوقات ممکن است دستگاه به خاطر لرزش کمی جابجا شده و به کابینت نزدیک شود. بهتر است همیشه وضعیت قرارگیری ظرفشویی را بررسی کنید تا از بروز این مشکل جلوگیری شود.

سوالات متداول

1- در زمان بسته نشدن درب ظرفشویی چه اقدامی انجام دهیم؟

اگر با این مشکل مواجه شدید، در گام اول مواردی که در این مقاله گفته شد را بررسی کنید. درصورتی که رفع مشکل آسان است می توانید خودتان دست به کار شوید. در غیر این صورت حتما از یک تعمیرکار و متخصص کمک بخواهید.

2- بهترین کار برای جلوگیری از بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی چیست؟

بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل، سرویس دوره ای مرتب و استفاده و نگهداری درست و اصولی از دستگاه است. در سرویس دوره ای اگر قطعه ای خراب یا معیوب شده باشد تعمیرکار تشخیص داده و آن را تعمیر یا تعویض می کند. در نتیجه دیگر حین استفاده از ماشین ظرفشویی مشکلات مختلف مانند بسته نشدن درب رخ نمی دهد.

نتیجه گیری

در این مطلب مهمترین و اصلی ترین دلایل بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم. دانستن این دلایل به شما کمک می کند تا علت به وجود آمدن این مشکل را به راحتی تشخیص داده و برای رفع آن اقدام کنید. توصیه می کنیم برای برطرف کردن مشکل به مراکز و تعمیرگاه های مجاز و معتبر که از بهترین متخصصان و کارشناسان بهره می برند مراجعه کنید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628