مهمترین مشکلات رایج مایکروویو و نحوه برطرف کردن آن

مهمترین مشکلات رایج مایکروویو و نحوه برطرف کردن آن

این روز ها یکی از وسایل پر کاربرد آشپزخانه، مایکروویو است. مانند هر وسیله خانگی دیگری، مایکروویو در طول عمر خود خراب شده و از کار می افتد. در این جا مشکلات رایج مایکروویو و راه حل های احتمالی آن ها آورده شده است. با دانستن این مشکلات و راه های برطرف کردنشان به راحتی می توانید نقص مایکروفرتان را حل کنید. از اصلی ترین مشکلات متداول مایکروفر می توان به موارد زیر اشاره کرد که در ادامه هر کدام را به صورت کامل برای شما توضیح می دهیم.

 • عدم گرم کردن مایکروویو
 • روشن نشدن مایکروویو
 • توقف کار مایکروویو پس از روشن شدن
 • خاموش نشدن مایکروویو
 • کار نکردن دکمه های مایکروویو
 • عدم چرخش سینی مایکروویو
 • روشن نشدن لامپ مایکروویو در حین کار
 • جرقه در داخل مایکروویو
 • سر و صدا کردن مایکروویو
 • عدم بسته شدن صحیح درب مایکروویو

آموزش تعمیرات ماکروویو

1- عدم گرم کردن مایکروویو

عدم گرم کردن مایکروویو یکی از رایج ترین مشکلات مایکروویو است. به احتمال زیاد، شکست مگنترون دلیل به وجود آمدن این مشکل است. یک مگنترون از ولتاژ بالا برای تولید فرکانس مایکروویو برای پختن غذا استفاده می کند. اگر مایکروویو در حالت خالی روشن باشد، باعث سوختن مگنترون می شود. یک مگنترون سوخته باید تعویض شود زیرا قابل تعمیر نیست. از دیگر دلایل احتمالی این مشکل می توان به دیود های معیوب، سوختن خازن، معیوب بودن سوئیچ درب و خرابی ترانسفورماتور اشاره کرد. در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این مشکل کسب کنید، مقاله “دلایل گرم نکردن مایکروفر و نحوه رفع آن” را بخوانید.

عدم گرم کردن مایکروویو

2- روشن نشدن مایکرفر

مشکل روشن نشدن مایکروویو ممکن است به دلیل معیوب شدن قطعات به وجود آید. با بررسی دو شاخه دیواری شروع کنید تا مطمئن شوید که مایکروویو به برق وصل است. در مرحله بعد، سوئیچ درب و مجموعه قفل در را بررسی کنید. اگر درب دستگاه باز است، مایکروویو روشن نمی ‌شود. در مرحله بعد، دو فیوز حرارتی و فیوز سرامیکی را بررسی کنید تا ببینید آیا نیاز به تعویض دارند یا خیر.

روشن نشدن مایکروویو

3- متوقف شدن مایکروویو پس از روشن شدن

اگر مایکروویو شما در اولین باری که آن را تنظیم می کنید کار می کند اما به سرعت بعد از چند ثانیه از کار افتاده و متوقف می شود، احتمال زیادی وجود دارد که درز گیر درب شکسته شود. مهر و موم درب باید به درستی انجام شود تا مایکروویو بداند در بسته است تا کار کند.

متوقف شدن مایکروویو پس از روشن شدن

مهر و موم شکسته می تواند به این معنی باشد که مایکروویو هنوز فکر می کند باز است و باعث توقف عملکرد مایکروویو می شود. این نیز یک مشکل ساده است که قابل تعمیر است. دلایل احتمالی دیگر متوقف شدن مایکروویو پس از روشن شدن،  معیوب بودن سوئیچ درب، خرابی ترانسفورماتور، معیوب بودن پد لمسی و معیوب بودن موتور فن است.

4- خاموش نشدن مایکروفر

مشکل دیگر می تواند این باشد که وقتی تایمر تمام می شود، مایکروویو شما از کار نمی افتد. این وضعیت نگران کننده به طور شگفت انگیزی رایج است. ممکن است لازم باشد درب را به زور باز کنید یا دستگاه را از برق بکشید تا از پخت آن جلوگیری شود. در این مورد، شما می خواهید صرفاً به قطعات الکترونیکی که ممکن است معیوب باشند نگاهی بیندازید. کلید اینترلاک درب ممکن است راه اندازی نشود. یا برد هوشمند مایکروویو که تمام عملکرد های الکترونیکی مایکروویو مانند زمان بندی مدت زمان کارکرد دستگاه را کنترل می کند، سوخته باشد.

خاموش نشدن مایکروویو

5- کار نکردن دکمه های ماکروفر

اگر دکمه‌ های مایکروویو کار نمی‌ کنند، نشان ‌دهنده این است که صفحه لمسی یا صفحه کنترل معیوب است یا آسیب دیده است. دلیل احتمالی دیگر می تواند معیوب بودن برد کنترل اصلی باشد.

6- عدم چرخش سینی مایکروویو

در مایکروویو یک موتور دوار در زیر صفحه وجود دارد که وظیفه چرخش صفحه چرخان را بر عهده دارد. بنابراین محتمل ترین علت این مشکل فرسودگی یا سوختن موتور است. موتور به راحتی قابل تعویض است. اما اگر موتور معیوب نباشد این نشان دهنده ایراد در برد کنترل اصلی است. اگر برد کنترل خوب است، صفحه لمسی یا پانل کنترل را برای مشکل بررسی کنید.

عدم چرخش سینی مایکروویو

7- روشن نشدن لامپ مایکروویو در حین کار

یک لامپ کوچک در داخل مایکروویو شما واقع در پشت گریل وجود دارد که هنگام روشن شدن مایکروویو روشن می شود. اگر لامپ کار نمی کند ممکن است ذوب شده باشد. یکی دیگر از دلایل احتمالی روشن نشدن لامپ مایکروویو در حین کار، معیوب بودن سوکت لامپ و سیم کشی بد است. اگر لامپ، سوکت و سیم‌کشی خوب هستند، برد کنترل اصلی را بررسی کنید. برد کنترل ممکن است خراب شده باشد و ولتاژ را به سوکت لامپ ارسال نکند.

روشن نشدن لامپ مایکروویو در حین کار

8- جرقه در داخل مایکروفر

جرقه زدن در داخل مایکروویو رایج است و نشان نمی دهد که مایکروویو شما خراب شده است. لازم است فورا مایکروویو خود را خاموش کرده و بازرسی لازم را انجام دهید. دلایل احتمالی پشت این مشکل عبارتند از آسیب دیدگی پوشش راهنمای موج، سوختن دیود، پشتیبانی از قفسه آسیب دیده یا رنگ فرسوده از دیوارهای داخلی.

جرقه در داخل مایکروفر

9- سر و صدا کردن ماکروفر

چندین عامل مختلف وجود دارد که می تواند باعث سر و صدا کردن مایکروویو شما شود. ساده ترین راه برای تشخیص و تعمیر مایکروویو پر سر و صدا، صفحه مایکروویو است. اگر صفحه در حال لرزش است، کوپلر و غلتک راهنما را بررسی کنید. اگر موتور درایو یا مگنترون باشد، این ها یکی از چالش بر انگیز ترین مسائل هستند. هم چنین ممکن است دیود ولتاژ بالا باشد. بسته به مایکروویو، ممکن است فن خنک کننده نیز دچار عیب شده باشد.

سر و صدا کردن ماکروفر

10- عدم بسته شدن صحیح درب مایکروویو

یکی از مشکلات مربوط به مایکروویو های قدیمی تر، عدم بسته شدن صحیح درب مایکروویو است. این مشکل اغلب به این دلیل اتفاق می افتد که لولا ها یا فنر ها از حالت سفت کارخانه اولیه خود شل شده اند. هنگامی که درب به درستی بسته نمی شود، گرما می توانند از مایکروویو خارج شود و باعث نقص در قسمت های دیگر دستگاه شود. به مجموعه چفت درب و لولا ها، همراه با فنر های پیچشی مربوط به لولا ها دقت کنید. پیچ های شل را سفت کنید و قطعات آسیب دیده را تعویض کنید.

عدم بسته شدن صحیح درب مایکروویو

سوالات متداول

 • رایج ترین مشکل مایکروویو چیست و به چه دلیلی رخ می دهد؟

طبق گفته تعمیر کاران مایکروویو، رایج ترین مشکل مایکروویو مربوط به گرم نکردن دستگاه می باشد که به دلیل سوختگی مگنترون، خرابی دیود ها، معیوب بود میکرو سوئیچ درب و ایراد در برد الکترونیکی دستگاه رخ می دهد.

 • در صورت بروز مشکلات مایکروویو چه کار کنیم؟

تنها کاری که باید انجام دهید این است که با توجه به علائم و خرابی هایی دستگاه ببینید مشکل از کدام قطعه است و آن را برطرف کنید. در این مقاله تمامی مشکلات متداول مایکروفر را به همراه راه های برطرف کردنشان به صورت کامل توضیح داده ایم.

نتیجه گیری

با توجه به استفاده گسترده از مایکروویو در منازل، لازم است با مشکلات رایج انواع آن ها آشنا شویم. از آن جا که ماکروفر از قطعات مختلفی مانند فیوز حرارتی، فیوز سرامیکی، دیود، ترانسفورماتور، میکروسوئیچ و غیره تشکیل شده است، خرابی هر یک از آن ها موجب اختلال در عملکرد عادی مایکروویو می شود. شما با آشنایی با مشکلات رایج مایکروویو نیز می توانید روند عیب یابی و تعمیر آن ها را سرعت ببخشید.  گرم نکردن مایکروویو، روشن نشدن آن، کار نکردن دکمه ها و جرقه زدن از مشکلات رایج انواع مایکروویو ها می باشد که لازم است توسط تعمیر کار متخصص تعمیر شود و در صورت لزوم، قطعه های معیوب تعویض شوند.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628