پکیج دیواری چیست؟ پکیج دیواری چگونه کار می کند؟

سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که پکیج دیواری چیست و چگونه کار می کند؟ حتی اگر در منزل خود پکیج نداشته باشید ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا بدانید پکیج دیواری چیست و چگونه کار می کند.

پکیج دیواری چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

قبل از این که توضیح دهیم پکیج دیواری چیست، باید انواع مختلف پکیج را معرفی کنیم، با معروف ترین آن ها شروع می کنیم که برای میانگین سه اتاق یک منزل به کار می رود.

اسامی مختلف این پکیج دیواری عبارت است از: اوپن ونت(open vent)، متعارف(conventional)، باقاعده(regular)، پکیج استاندارد(standard boiler)

گرچه اسم دقیق آن ها اوپن ونت است اما با نام هایی نظیر با قاعده یا پکیج استاندارد در بریتانیا نیز شناخته می شود. اما چرا اوپن ونت نام دارد؟

این نام گذاری برای این پکیج دیواری به این دلیل است که دیگ های بخاراین دستگاه در مرکز سیستم گرمایشی این نوع پکیج نصب می شوند. اوپن ونت یا منفذه باز به این معنی است که سیستم گرمایشی به روی فشارهای جوی باز است.

قطعات تشکیل دهنده این پکیج منبع تغذیه و توزیع که در اتاق زیر شیروانی است، و یک سیلندر آب گرم که در مجاورت دیگ بخار قرار دارد را  شامل می شود. این نوع پکیج ها همچنین با گرمای خورشید سازگاری دارند.

پکیج دیواری چیست
پکیج دیواری چیست

دیگ بخار سیستم

دیگ بخار سیستم کمی با دیگ بخار پکیج متعارف تفاوت دارد، در دیگ بخار سیستم نیازی به ذخیره آب سرد در منبع توزیع نیست. دیگ های بخار سیستم آب مورد نیاز سیستم را مستقیما از لوله های اصلی می گیرند و سیستم گرمایشی مرکزی را گرم می کنند و آب گرم مورد نیاز برای مخزن سیلندر را تامین می کنند.

پکیج ترکیبی چیست؟

برخلاف پکیج های اوپن ونت، پکیج های ترکیبی نیازی به منبع توزیع یا سیلندر آب گرم ندارد. اگر فضای نصب پکیجتان کوچک است، پکیج های ترکیبی گزینه مناسبی خواهند بود زیرا نیاز به ذخیره آب سرد یا سیلندر آب گرم ندارند. آن ها به دلیل اندازه کوچکشان در بریتانیا معروف هستند.

چرا این نوع پکیج، پکیج پیچیده نامیده می شوند؟

سوال دیگری که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که چرا پکیج پیچیده نامیده می شوند؟ این به این دلیل است که این پکیج ترکیبی از سیستم گرمایشی مرکزی و آب گرم کن تاثیرگذار است که همه در یک واحد قرار دارند.

از این گذشته، این پکیج ها آب گرم را به لوله های دوش حمام یا لوله های منزل نیز می فرستند. بنابراین، اگر فشار آب حمام منزلتان رضایت بخش است نیازی به لوله کشی دوباره نیست.

پکیج دیواری مناسب فضاهای بزرگ چیست؟

اگر منزل بزرگی دارید و دو حمام دارید، و فکر می کنید که پکیج پیچیده کفاف نمی دهد، نگران نباشید. پکیج های پیچیده بزرگ تری امروزه وارد بازار شده اند که نیاز شما را برطرف می کند.

کدام پکیج برای شما مناسب تر است؟

می خواهید پکیج مدنظرتان چه اندازه ای باشد؟ ای مهم ترین مسئله در انتخاب پکیج است. با توجه به فضای موجود در منزلتان پکیج مناسب را انتخاب کنید.

پکیج دیواری چگونه کار می کند؟

سوالی که بعد از اینکه پکیج چیست برای شما پیش می آید این است که پکیج دیواری چگونه کار می کند؟ اگر تا کنون به دنبال پاسخ این سوال بوده اید ما در طی این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که پکیج چگونه عمل می کند.

پکیج ها ترکیبی از گرم کن ها و لوله های آب گرم هستند که در سرتاسرمنزل قرار می گیرند. در مقابل پکیج های اوپن ونت( که باقاعده یا متعارف نیز نامیده می شوند) دارای مخزن آب گرم هستند. عملکرد یک پکیج شامل :

  • آن ها دارای دو مبدل در مرکز خود هستند.
  • مبدل اولیه( برای دیگ بخار)
  • مبدل ثانویه( برای آب گرم)
  • مبدل اولیه وظیفه توزیع و گردش آب گرم به داخل لوله های منتهی به رادیاتور را دارد.
  • مبدل ثانویه وظیفه گرم کردن آب را دارد.

گرم کردن رادیاتورها – مبدل گرمای اولیه

مبدل گرمای اولیه آبی که به رادیاتورها می رسد را گرم می کند که نشان می­دهد یک رادیاتور چگونه منزل شما را گرم می­کند. این آب به رادیاتورها می­­رود و دوباره به دیگ بخار برمی­گردد. پکیج دوباره آب را گرم می کند و دمای آن را به 60درجه سلسیوس می­رساند. این آب کمی آلوده خواهد شد.

آب تمیز و آشامیدنی- مبدل گرمای ثانویه

آبی که به رادیاتورها می­رود و برمی­گردد غیرقابل آشامیدن است. برای اینکه آب تمیز، گرم و قابل خوردن باشد، زمانی که شیرآب گرم را باز می کنید آب از رادیاتورها می آید یا از دیگ بخار مرکزی توزیع می شود.

سپس شیر آب باز می شود و آب به مبدل ثانویه می رسد و مبدل آب را تمیز می کند و به لوله های آب گرم منزل و دوش حمام می فرستد. هنگامی که این اتفاق می افتد شما صدای روشن و خاموش شدن پکیج را خواهید شنید.

لوله لفاف چیست؟

اگر هوا به داخل سیستم نفوذ کند روی کارایی پکیج،لوله ها و دیگ بخار تاثیر خواهد گذاشت. اگرفشار هوای داخلی پکیج تغییر کند از کار می افتد و کد خطا روی صفحه آن نشان داده می شود.

از لوله لفاف برای تنظیم فشار پکیج استفاده می شود. فشار داخلی نباید کمتر از 1 و بیشتر از 3 باشد. میانگین مناسب و بی خطر بین 1.5 تا 2 است.

چگونه فشار داخلی را دوباره تنظیم کنیم؟

اگر فشار داخلی پایین تر یا بالاتر از حد متعادل شد، لوله لفاف باید تا زمان رسیدن به فشار مناسب باز شود. بهتر از راهنمای کوجود در دفترچه راهنما یا وبسایت کارخانه سازنده مرحله به مرحله این کار را انجام دهید.

خودتان برای نصب پکیج دست به کار نشوید

راه انداختن پکیج پیچیده است و امکانات کامل و امن می خواهد. برخی مردم بر این باورند که خودشان می توانند آن را نصب کنند. نه تنها این کار خطرناک است بلکه غیرقانونی نیز محسوب می شود. با این کار زندگی خود و خانواده تان را به خطر می اندازید.

دوره های مربوط به آموزش نصب پکیج دیواری و تعمیرات آن به طور کاملا عملی و ویژه بازار کار در مچتمع آموزشی پایتخت فناوری آوزش داده  می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟