راهنمای جامع راه اندازی کافی شاپ از صفر تا صد

راهنمای جامع راه اندازی کافی شاپ از صفر تا صد

امروزه کافی شاپ به یکی از پرطرفدارترین مکان ها برای استراحت، سپری کردن لحظات خوش و آرامش بخش در کنار خانواده و دوستان و صرف نوشیدنی های مختلف تبدیل شده است. افراد زیادی علاقمند به راه اندازی کافی شاپ هستند که ابتدا باید در این زمینه اطلاعات لازم را بدست آورند. هرچقدر آگاهی و شناخت نسبت به راه اندازی کافی شاپ بیشتر باشد، کسب و کار موفق تر خواهد بود و به سرعت پیسرفت می کند. اگر شما هم قصد دارید یک کافی شاپ عالی راه اندازی کنید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. قصد داریم راهنمای جامع و کاملی از تاسیس یک کافی شاپ به شما ارائه دهیم.

1- آشنایی با قوانین کافی شاپ

برای راه اندازی کافی شاپ و فعالیت در این حرفه باید قوانینی را رعایت کنید. با پیروی از این مقررات می توانید به احتمال موفقیت کسب و کار خود بیفزایید و از بروز مشکلات مختلف جلوگیری کنید.

آشنایی با قوانین کافی شاپ

از مهمترین این قوانین می توان به موارد زیرا اشاره کرد:

 • رعایت زمان کار که معمولا از ساعت 8 الی 24 می باشد. البته این ساعت با توجه به فاکتورهای مختلفی در هر شهر و منطقه ممکن است متفاوت باشد که توسط اتحادیه مربوطه مشخص می گردد.
 • معرفی یک مباشر مرد توسط خانم هایی که قصد راه اندازی کافی شاپ دارند.
 • نصب دوربین مداربسته و تامین امنیت محل کسب
 • رعایت موازین شرعی و اخلاقی مانند حجاب توسط نیروها و مشتریان
 • ارائه محصولات با قیمت منطقی و مصوب و عدم ارزان فروشی یا گران فروشی
 • برهم نزدن آسایش منطقه با عدم پخش موسیقی بلند یا ایجاد سر و صدای زیاد
 • فراهم کردن متراژ مناسب برای فضای آشپزخانه و فضای پذیرایی
 • رعایت بهداشت
 • سرویس بهداشتی جداگانه برای آقایان و خانم ها
 • درنظر گرفتن محل مناسب استراحت پرسنل
 • نصب مجوزهای مربوطه در معرض دید مشتریان
 • عدم اشتغال زنان و ایستادن آنها در پشت کانتر

2- آشنایی با شرایط راه اندازی

یکی از مهمترین شرایط راه اندازی کافی شاپ، داشتن مکان مناسب است. شما برای فعالیت خود باید یک محل کسب حداقل به مساحت 20 متر مربع داشته باشید. این مکان می تواند متعلق به شما بوده و یا آن را به طور رسمی اجاره کرده باشید.

از دیگر شرایط مورد نیاز می توان به داشتن مجوزهای لازم است. برای هر کسب و کاری نیاز به یکسری مجوزهای قانونی از طرف ارگان ها و سازمان های مربوطه است. کافی شاپ نیز از این قاعده مستثنی نبوده و باید برای راه اندازی آن مدارک مخصوصی داشت.

یکی دیگر از شرایط این است که شما باید از حداقل مقدار بودجه لازم برای تاسیس یک کافی شاپ برخوردار باشید. این بودجه برای هزینه خرید یا اجاره مکان، خرید تجهیزات و مواد اولیه، آماده سازی محل، استخدام کارمندان و … لازم و ضروری است.

3- دریافت مجوز مورد نیاز کافی شاپ

مهمترین مجوزی که برای راه اندازی کافی شاپ و فعالیت در این حرفه نیاز دارید، پروانه کسب است. برای دریافت پروانه کسب ابتدا باید به اتحادیه صنف بستنی، آبمیوه و کافی شاپ رفته و تشکیل پرونده دهید. پس از اخذ پروانه کسب و دیگر مجوزهای نهادهای مربوطه شما اجازه راه اندازی مجموعه خود را خواهید داشت.

دریافت مجوز راه اندازی کافی شاپ

از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت این مجوز شامل موارد زیر است:

 • احراز تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • سند مالکیت، اجاره نامه رسمی، بنچاق یا مبایعه نامه
 • حکم قطعی دادگاه مبنی بر الزام تنظیم اجاره نامه
 • رسید معتبر پرداخت اجاره بها
 • قراردادهای منعقد شده بیم متقاضی پروانه کسب با ادارات و سازمان های دولتی
 • اصل و فتوکپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • کسب رضایت از مالک برای تغییر کاربری (تغییر شغل)
 • گواهی پایان خدمت نظام وظیفه
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • سوابق کاربری تجاری یا اداری یا کارگاهی محل کسب
 • کد پستی ده رقمی محل کسب
 • 12 قطعه عکس 4*3 جدید
 • پروانه کسب قبلی (درصورت داشتن)
 • رضایت محضری وراث و گواهی حصر وراثت در صورت موروثی بون ملک

در صورتی که می خواهید به صورت کامل مراحل دریافت این پروانه کسب را بدانید، مقاله نحوه گرفتن مجوز کافی شاپ به صورت گام به گام را بخوانید. فراموش نکنید که به جز پروانه کسب مجوزهای دیگری نیز نیاز است که از مهمترین آنها می توان به مجوز اماکن، بهداشت، بیمه و دارایی اشاره کرد.

4- شرکت در دوره کافی شاپ و باریستایی

از دیگر فاکتورهای راه اندازی یک کافی شاپ می توان به شرکت در دوره کافی شاپ و باریستایی اشاره کرد. البته افرادی که این دوره را نگذارنند نیز می توانند کافی شاپ راه اندازی کنند؛ اما باید از یک فرد متخصص تهیه قهوه یا همان باریستا که دارای تجربه کاری و مدرک معتبر می باشد برای فعالیت مجموعه خود استفاده کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید زمانی که خودتان به کار مسلط باشید و با نحوه تهیه انواع قهوه و دیگر محصولات کافی شاپ به خوبی آشنا باشید، بهتر می توانید کسب و کار خود را مدیریت کنید. افرادی که خود تجربه باریستایی داشته بهتر از کسانی که فقط راه اندازی کافی شاپ را به عنوان سرمایه گذاری در نظر می گیرند، در کار موفقتر خواهند بود.

5- مشورت با افراد با تجربه در این حوزه

راه اندازی یک مجموعه نیاز به تخصص، تجربه، آگاهی از وضعیت بازار و بسیاری از فاکتورهای دیگر دارد. یک فرد که قبلا راه اندازی کافی شاپ را تجربه کرده و با جزئیات کار آشنا است می تواند به شما راهنمایی های خوبی بکند و مشاوره های مفیدی ارائه دهد.

مشورت با افراد با تجربه فقط برای شروع کار به کمک شما نمی آید؛ بلکه در ادامه راه و کسب موفقیت در این حرفه قطعا مفید واقع می شود.

6- بررسی و تعیین نیازهای اساسی مشتریان

موفقیت هر کسب و کاری به شناخت صاحب کسب و کار از مشتریان بستگی دارد. هرچقدر شما به عنوان مالک کافی شاپ از وضعیت بازار و نیازهای مشتریان باخبر باشید، بهتر می توانید خواسته های آنها را برآورده کنید و در نتیجه به موفقیت دست پیدا خواهید کرد.

بررسی و تعیین نیازهای اساسی مشتریان

برای مثال شما باید بدانید که مشتریان بیشتر کدام نوع قهوه یا نوشیدنی و دیگر محصولات را دوست دارند. در هر فصل چه آبمیوه هایی پرطرفدار است. به غیر از نوشیدنی ها و خوراکی ها، مشتریان به دنبال چه مکانی هستند و محل کسب و کار شما چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا افراد بیشتری جذب شوند.

7- تعیین سرمایه اولیه مورد نیاز برای تاسیس کافی شاپ

تعیین میزان سرمایه و بودجه قبل از شروع هر کاری از الزامات است. شما برای راه اندازی یک کافی شاپ به بودجه مناسبی نیاز دارید. مقدار این بودجه با توجه به عوامل مختلفی مانند محل کسب، میزان اجاره، تعداد و نوع تجهیزات، نوع دکوراسیون، مواد اولیه و … مشخص می شود. قطعا هرچقدر میزان بودجه شما بالاتر باشد دستتان در انتخاب گزینه های مختلف مورد نیاز مجموعه بازتر است. اما به طور کلی، با توجه به نرخ تجهیزات و هزینه های لازم نیاز به یک مبلغ حداقلی دارید. در صورتی که می خواهید هزینه و سرمایه مورد نیاز برای این کار را به صورت دقیق بدانید تا بتوانید یک برآورد درستی داشته باشید، مقاله لیست هزینه ها و سرمایه مورد نیاز کافی شاپ را بخوانید.

هزینه و سرمایه مورد نیاز راه اندازی کافی شاپ

8- برنامه ریزی و تعیین اقدامات لازم برای انجام

هرکاری با برنامه ریزی بهتر انجام شود، احتمال موفقیت آن بالاتر می رود. راه اندازی کافی شاپ نیز نیاز به یک برنامه ریزی دقیق دارد تا مطابق با آن اقدامات لازم صورت بگیرد. این برنامه ریزی شامل دریافت مجوزها، خرید تجهیزات، آماده کردن محل کسب، استخدام کارمندان، تهیه مواد اولیه، تعیین نحوه فروش و … می شود.

9- انتخاب مکان مناسب برای دایر کردن کافی شاپ

یکی از الزامات برای موفق بودن در حرفه کافی شاپ محل کسب مناسب است. شما باید با توجه به موارد مختلفی بهترین مکان را انتخاب کنید. از مهمترین عوامل موثر بر این انتخاب می توان به میزان رفت و آمد مشتریان در آن منطقه است.

انتخاب مکان مناسب برای دایر کردن کافی شاپ

قطعا یک کافی شاپ در منطقه شلوغ و پر رفت و آمد در مرکز شهر موفق تر از مجموعه ای است که در مکانی خلوت دایر شده است. نزدیک بودن به مراکز خرید، مراکز فرهنگی، دانشگاه ها، خیابان های اصلی شهر، مراکز تفریحی و … بهترین مکان برای راه اندازی یک کافی شاپ محسوب می شوند.

البته انتخاب مکان مناسب برای دایر کردن کافی شاپ فقط به منطقه شلوغ و پر رفت و آمد محدود نمی شود. عوامل دیگری نیز در این انتخاب تاثیرگذارند همچون میانگین اجاره منطقه، متراژ مکان، فضا و فرهنگ کافه نشینی منطقه، نحوه دسترسی، میزان بودجه و … .

10- تعیین اسم برند و طراحی لوگوی زیبا

برند و لوگو دو فاکتور مهم در جذب مشتریان در هر کسب و کاری محسوب می شوند. شما برای راه اندازی کافی شاپ و فعالیت موفق در این زمینه نیاز به برند قوی و لوگوی مناسب هستید. نام تجاری شما باید با نوع کار هماهنگی و همخوانی داشته باشد و به خوبی در ذهن مشتریان بماند.

لوگو باید به بهترین شکل ممکن نشان دهنده برند و کار شما باشد. سعی کنید برای انتخاب نام برند و طراحی لوگوی خود از افراد متخصص کمک بگیرید. بدین ترتیب می توانید جذب مشتری بیشتری داشته باشید و در نتیجه فروش بیشتر، به موفقیت بهتری در این حرفه دست پیدا خواهید کرد.

11- طراحی زیبا و ایده پردازی برای دکوراسیون داخلی

ارائه قهوه خوب یا دیگر محصولات و خوراکی های درجه یک دلیل اصلی موفقیت یک کافی شاپ محسوب نمی شوند. درست است که کیفیت نوشیدنی های ارائه شده در جذب مشتریان تاثیر بسزایی دارد، اما نباید از محیط مجموعه نیز غافل شد.

طراحی زیبا و ایده پردازی برای دکوراسیون داخلی

کافی شاپ شما باید از محیطی آرامش بخش و جذاب برخوردار باشد تا مشتریان احساس راحتی داشته باشند. هرچقدر بیشتر حس بهتری از محیط به مشتریان منتقل شود، وابستگی آنها به کافی شاپ شما بیشتر می شود. در نتیجه بر تعداد مشتریان ثابت که سرمایه اصلی کار محسوب می شوند، اضافه می گردد.

برای طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ از ایده های خلاقانه و منحصربفرد استفاده کنید. از مهمترین مواردی که در طراحی فضای داخلی یک کافی شاپ باید مورد توجه قرار بگیرند می توان به رنگ دیوارها، نوع کف پوش، نوع و رنگ میزها و صندلی ها، وسایل زیبا سازی مانند قاب ها، گل طبیعی و …، پیشخوان زیبا و غیره اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله “بهترین و جدیدترین ایده های راه اندازی کافی شاپ” را بخوانید.

12- طراحی حرفه ای و خلاقانه منوی کافی شاپ

اگر می خواهید یک کافی شاپ منحصربفرد داشته باشید، باید منوی خلاقانه و جذابی طراحی کنید. سعی کنید منو کافی شاپ شما خیلی پیچیده نباشد و در مقایسه با منو رقبا از جذابیت بیشتری برخوردار باشد. تنوع بالای آیتم ها در منو کافی شاپ موجب می شود مشتریان با سلایق مختلف مجموعه شما را انتخاب کنند.

طراحی حرفه ای و خلاقانه منوی کافی شاپ

مسئله درج قیمت در منو امری اختیاری و سلیقه ای است. اما تجربه نشان داده درج قیمت می تواند انتخاب راحت تری به مشتریان دهد و آنها بدون درگیری شدن ذهنشان به خوبی می توانند نوشیدنی یا دیگر محصولات مورد نظرشان را سفارش دهند.

البته این نکته به مکان کافی شاپ نیز بستگی دارد. با اینکه اکثر افراد دوست دارند قبل از قطعی شدن خرید خود از قیمت مطلع باشند، باز هم افراد خاصی هستند که هزینه ها هیچگونه اهمیتی برای شان ندارد. برای مثال اگر کافی شاپ شما در منطقه بالاشهر باشد و مشتریان شما ثروتمندان شهر باشند، دیگر قیمت ها برایشان اهمیتی ندارد. برای آشنایی بیشتر با اصول و نکات لازم در طراحی منوی کافی شاپ، مقاله “آموزش طراحی منو کافی شاپ” را بخوانید.

13- تعیین و تهیه کردن لیست تجهیزات مورد نیاز کافی شاپ

برای دایر کردن کافی شاپ نیاز به تجهیزات مختلفی است. بهترین کار تهیه یک لیست اماده از کلیه وسایل و تجهیزات تخصصی و عمومی مورد نیاز است. با داشتن لیست بهتر می توانید نسبت به خرید آنها اقدام کنید. در صورتی که نیاز به یک لیست کامل دارید مقاله چک لیست لوازم و تجهیزات مورد نیاز کافی شاپ را در پایتخت فناوری بخوانید. در این مقاله جزء به جزء وسایلی که به آن نیاز دارید را معرفی کرده ایم تا دیگر دغدغه ای برای تهیه نداشته باشید.

تهیه کردن لیست تجهیزات مورد نیاز کافی شاپ

از مهمترین این تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه قهوه ساز
 • دستگاه اسپرسو ساز
 • دستگاه آسیاب قهوه
 • دستگاه مخلوط کن و میکسر
 • دستگاه آبمیوه گیری
 • یخچال فریزر
 • ظروف مختلف
 • وسایل نظافتی
 • دستگاه چای ساز
 • مبلمان، میز و صندلی
 • وسایل پذیرایی

14- تهیه لیست کاملی از تامین کنندگان تجهیزات و لوازم

تولید کنندگان و عرضه کنندگان متعدد و مختلفی در بازار وجود دارند که تجهیزات مورد نیاز کافی شاپ را ارائه می دهند. هر کدام از این تامین کنندگان تجهیزات یک نوع سیستم کاری داشته و قیمت های مختلفی برای محصولات خود تعیین می کنند. همچنین کیفیت تجهیزات برندهای مختلف نیز با یکدیگر متفاوت است. از این رو تهیه یک لیست کامل از تامین کنندگان این تجهیزات باعث می شود انتخاب راحت تری داشته باشید. بدین ترتیب خریدی مطمئن انجام خواهید داد و به بهترین شکل ممکن نیازهای خود را برآورده می کنید.

15- خریدن مواد غذایی اولیه مورد نیاز

از دیگر فاکتورهای راه اندازی کافی شاپ، خرید مواد اولیه است. مواد اولیه مختلفی در کافی شاپ مورد استفاده قرار می گیرند که باید از بهترین کیفیت برخوردار باشند. هرچقدر کیفیت این مواد بالاتر باشد، محصولات شما کیفیت بیشتری داشته و در نتیجه رضایت مشتریان جلب می شود و موفقی مجموعه شما بیشتر می گردد.

خریدن مواد غذایی اولیه مورد نیاز

16- استخدام و آموزش نیرو های حرفه ای

از دیگر عوامل موثر در موفقیت یک مجموعه، کارمندان هستند. نقش نیروها در توسعه و رشد کافی شاپ بسیار مهم است. هرچقدر نیروهای به کار گرفته شده از تخصص، مهارت و تجربه بیشتری برخوردار باشند، کیفیت کار بالاتر می رود.

استخدام و آموزش نیرو های حرفه ای

به عنوان مثال باریستامن باید توانایی آماده سازی انواع قهوه و نوشیدنی های بر پایه قهوه را داشته باشد. اگر قصد ارائه بهترین آبمیوه ها و بستنی ها را به مشتریان دارید باید فردی را استخدام کنید که در این زمینه تجربه کاری کافی داشته باشد.

پرسنل مهماندار کافی شاپ باید از سطح سواد و اخلاق حرفه ای برخوردار باشند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن به مشتریان خدمات رسانی کرده و رضایت خاطر آنها را فراهم کنند. اگر می خواهید همیشه مواد اولیه عالی و درجه یک برای مجموعه خود استفاده کنید، باید به سراغ استخدام یک مسئول خرید حرفه ای با تجربه کار کافی شاپ بروید. این مسئول خرید باید با تمامی مواد اولیه و تامین کنندگان آنها آشنایی داشته باشد و سطح کیفیت آنها را بتواند مشخص کند.

17- تعیین و اجرای یک سیستم حسابداری قدرتمند

تعیین دقیق مقدار هزینه و درآمد از دیگر نکات مهم در یک مجموعه کاری محسوب می شود. شما برای راه اندازی کافی شاپ نیاز به یک سیستم حسابداری قدرتمند و حرفه ای هستید؛ تا بتوانید تمامی مخارج را مدیریت کرده و از جزئیات مالی باخبر باشید.

مدیریت هزینه ها می تواند باعث سودآوری بیشتر کافی شاپ شما باشد. استخدام یک حسابدار که از تجربه کافی برخوردار بوده و بتواند با نرم افزارهای مدیریتی و حسابداری حرفه ای کار کند از الزامات یک کافی شاپ محسوب می شود.

18- برنامه ریزی برای تبلیغات کافی شاپ

همچون تمامی مواردی که در جذب مشتریان و رسیدن به موفقیت در حرفه کافی شاپ تاثیرگذارند، تبلیغات نیز اهمیت بالایی دارد. با استفاده از روش های تبلیغاتی مناسب می توانید به خوبی مجموعه خود را معرفی کنید. هرچقدر افراد بهتر با کافی شاپ شما آشنا شوند احتمال انتخاب مجموعه شما توسط آنها برای سپری کردن لحظات و نوشیدن قهوه و … بیشتر می شود.

روش های تبلیغاتی مختلفی مانند استفاده از فضای مجازی، بیلبوردها و … وجود دارند که باید با توجه فاکتورهایی همچون ماهیت کار، گستردگی فعالیت، میزان بودجه، مخاطبان هدف و … یکی از آنها انتخاب شود. مهمترین مسئله در تبلیغات جذب مشتری است که باید به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد.

سوالات متداول

1- چه مقدار سرمایه برای راه اندازی کافی شاپ نیاز است؟

تعیین مقدار سرمایه برای راه اندازی کافی شاپ به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. متراژ مکان، منطقه فعالیت، میزان اجاره بها ملک، تعداد و نوع تجهیزات، کیفیت وسایل و مواد اولیه، تعداد و سطح مهارت پرسنل و … در مقدار سرمایه تاثیرگذارند. طبیعی است که هر چقدر سرمایه بیشتری داشته باشید راه اندازی کافی شاپ برایتان راحتتر خواهد بود. اما به طور کلی با توجه به وضعیت بازار و قیمت تجهیزات و دیگر هزینه ها یک مقدار حداقلی برای سرمایه ورود به این کار نیاز است.

2- مجوزهای لازم برای راه اندازی کافی شاپ کدامند؟

برای راه اندازی یک کافی شاپ نیاز به مجوزهای مختلفی است که از مهمترین آنها می توان به پروانه کسب اتحادیه صنف بستنی، آبمیوه و کافی شاپ، اماکن، بهداشت، بیمه، مالیات و دارایی، شهرداری و … اشاره کرد.

نتیجه گیری

راه اندازی کافی شاپ شاید دارای مقداری پیچیدگی و سختی باشد اما اگر موارد گفته شده در این مطلب مورد توجه قرار بگیرند، به امری ساده و راحت تبدیل خواهد شد. هرچقدر سخت گیری و دقت شما در راه اندازی کافی شاپ بیشتر باشد و سعی کنید به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهید، احتمال موفقیت کسب و کارتان بیشتر خواهد بود.

3/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628