رایج ترین علل قطع کامل برق خودرو و راه های رفع آن

رایج ترین علل قطع کامل برق خودرو و راه های رفع آن

سیستم برق رسانی یکی از مهمترین قسمت های ماشین است که اگر دچار مشکل شود برایتان دردسرهای زیادی را به همراه دارد. اطلاع از علت قطع شدن کامل برق خودرو می تواند به شما برای عیب یابی و تعمیر سیستم برقی کمک کند. در این سیستم اجزا و قطعاتی در کنار یکدیگر کار می کنند که اختلال در وضعیت هرکدام بر روی عملکرد دیگر اجزا و به طور کلی برق خودرو تاثیرات زیادی می گذارد. اگر شما هم تجربه قطعی برق خودرو را دارید و می خواهید اطلاعات مفید و کاربردی در این زمینه کسب کنید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه پایتخت فناوری باشید. در این مطلب دلایل قطع شدن برق خودرو را بررسی و معرفی می کنیم تا بتوانید در هنگام بروز مشکل در سریعترین زمان ممکن آن را برطرف نمایید.

آموزش برق خودرو

مهمترین دلایل قطع شدن برق خودرو

با اینکه تشخیص دقیق علت قطع شدن کامل برق خودرو و برطرف کردن آن توسط تکنیسین ها و تعمیرکاران حرفه ای برق ماشین باید صورت بگیرد، اما شما خودتان نیز می توانید تاحدی این کار را انجام دهید. ممکن است مشکل قطع برق خودرو در زمان یا مکانی پیش آید که دسترسی به تعمیرگاه نداشته باشید. در این صورت اگر از قبل درباره عوامل تاثیرگذار در قطعی برق خودرو آگاهی لازم را بدست آورده باشید، می توانید خودتان دست به کار شده و مشکل را رفع کنید. از مهمترین دلایل قطعی برق خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهمترین دلایل قطع شدن برق خودرو

1- خرابی باتری

باتری خودرو را می توان اصلی ترین عضو سیستم برق خودرو در نظر گرفت، زیرا با ذخیره انرژی و انتقال آن به دیگر اجزا باعث فعالیت سیستم برقی و در نتیجه راه اندازی موتور و حرکت ماشین می شود. هرگونه مشکل و خرابی در باتری می تواند منجر به قطع کامل سیستم برق یا قطع و وصل آن گردد. اتمام طول عمر باتری یکی از عوامل رایج قطع برق ماشین محسوب می شود که برای رفع آن باید تعویض باتری انجام شود. گاهی اوقات نیز باتری سالم بوده و هنوز کارایی دارد اما خالی از انرژی است. ممکن است به خاطر مشکلات مختلفی مانند خوب شارژ نشدن باتری، برق دزدی در قسمت های مختلف خودرو مانند ضبط صوت و یا روشن ماندن طولانی مدت چراغ ها به اصطلاح باتری خالی شود. در این صورت سیستم برق خودرو نیز قطع شده و برای فعالیت مجدد نیاز به شارژ شدن باتری دارد.

خرابی باتری خودرو

2- اتصالات نامناسب

شل شدن اتصالات را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل دخیل در قطعی برق ماشین در نظر گرفت. سرباتری همیشه جزو اولین جاهایی است که باید به آن مشکوک شد. اگر اتصال هریک از سرباتری های منفی یا مثبت دچار مشکل شده باشند، قطعی برق رخ می دهد.

اتصالات نامناسب سرباتری خودرو

در بعضی موارد ماشین پارک شده و خاموش شده برق خود را از دست می دهد و نمی توان دوباره آن را روشن کرد. در این زمان اتصالات سرباتری جدا شده اند. اما گاهی اوقات نیز ممکن است خودروی در حال حرکت به خاطر قطع برق به طور ناگهانی از کار بایستد که این امر در اثر شل بودن اتصالات سرباتری و قطع و وصل برق پیش می آید. بنابراین اگر به دنبال علت قطع و وصل شدن برق خودرو در حرکت هستید باید به سراغ اتصالات سرباتری بروید.

البته این امکان نیز وجود دارد که اتصال سرباتری محکم باشد اما باز هم قطعی برق خودرو رخ دهد. در این مواقع وجود رسوبات و سولفاته روی سرباتری ها مانع از اتصال مناسب و انتقال انرژی و برق می شوند. در نتیجه باید هم سر باتری ها و هم گیره های کابل ها را از رسوبات و سولفاته ها پاک کنید.

همانطور که می دانید کابل منفی از باتری به بدنه و کابل مثبت به جعبه تقسیم یا جعبه فیوز متصل می شود. شاید سرباتری ها بدون رسوبات بوده و محکم نیز وصل شده باشند اما بازهم مشکل قطعی برق داشته باشید. در این مواقع باید آن سر کابل ها را نیز بررسی کنید که اتصال درستی به بدنه و جعبه فیوز داشته باشند.

3- خرابی بست فیوز

در برخی از خودروها برای جلوگیری از آسیب رساندن عبور جریان بیش از حد به بخش های مختلف سیستم برقی، از بست فیوز استفاده می شود. بست فیوز به گونه ای طراحی شده تا جریان را کنترل کند و از اهمیت بالایی برخوردار است. خراب شدن بست فیوز را نیز می توان در لیست دلایل قطع شدن کامل برق خودرو قرار داد. بنابراین توصیه می شود هرچند وقت یکبار این بست ها را نیز بررسی نموده و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

خرابی بست فیوز خودرو

4- معیوب شدن سوئیچ خودرو

از دیگر دلایل قطع برق خودرو می توان معیوب شدن سوئیچ را نام برد. ممکن است در قسمت مغزی سوئیچ برخی از سیم ها و اتصالات سوخته یا دچار مشکل شده باشند که در نتیجه منجر به قطع و وصلی سیستم برق می شوند. برای تعمیر سوئیچ نیاز به مهارت و سطح دانش تخصصی است که توصیه می کنیم این امر را به تعمیرکاران و کارشناسان حرفه ای این حوزه بسپارید. در صورتی که می خواهید این مشکل را به صورت جدی بررسی کنید، مقاله “دلایل و نشانه های خرابی سوئیچ ماشین” را بخوانید.

معیوب شدن سوئیچ خودرو

5- خرابی دینام

دینام خودرو قطعه ای است که با فعالیت خود انرژی لازم را برای سیستم برق رسانی تامین می کند. دینام این انرژی را برای ذخیره سازی و سپس انتقال به بخش های دیگر به باتری منتقل می کند. بنابراین اگر دینام معیوب شود نمی تواند به خوبی باتری را شارژ کند و عملا برق مورد نیاز ماشین تامین نمی شود.

خرابی دینام خودرو

فاکتورهای مختلفی باعث خرابی دینام می شوند که از مهمترین آنها می توان به اتمام طول عمر، خرابی در سیستم کنترلی ماشین ECU، عملکرد نامناسب تسمه دینام، خرابی سیم کشی ها و اتصالات و … اشاره کرد. وجود ایراد در دینام از دیگر دلایل قطع شدن کامل برق خودرو محسوب می شود که برای تعویض این قطعه باید به تعمیرگاه های مجاز و باتجربه مراجعه کنید.

سوالات متداول

1- علت قطع و وصل شدن برق خودرو در حرکت چیست؟

از مهمترین دلایل می توان به خرابی دینام، سوئیچ خودرو، باتری، بست فیوز و اتصالات اشاره کرد که در این مقاله همه را به صورت کامل توضیح داده ایم.

2- قطع شدن برق خودرو را چگونه برطرف کنیم؟

شما به کمک راه حل هایی که در این مقاله گفته شده خودتان می توانید یک سری موارد را چک کنید و مشکل را حل کنید. ولی در صورتی که نشد، حتما با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مطلب اصلی ترین علت های قطع شدن برق خودرو را ذکر کردیم. برخی از این مشکلات به سادگی قابل حل بوده و امیدواریم با استفاده از مطالب ارائه شده بتوانید در صورت بروز مشکل در سیستم برق ماشین خودتان عیب یابی و رفع آن را انجام دهید.

3/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628