بازار کار و درآمد شغل تعمیرات لوازم خانگی

بازار کار و درآمد شغل تعمیرات لوازم خانگی

شغل تعمیرات لوازم خانگی یکی از ده مشاغل پردرآمد در جهان و همچنین کشور ما محسوب می شود که افراد زیادی تمایل به فعالیت در این حرفه دارند. این میزان بالا از درآمد حاصل از این حرفه را می توان به علت استفاده افراد از انواع مختلف لوازم خانگی در منازل دانست.

گسترش تکنولوژی باعث طراحی و تولید انواع متنوعی از لوازم و دستگاه های مختلف در منزل شده است که باعث آسان شدن امور منزل و آسایش و راحتی افراد گشته است.

خرابی و مشکلات مختلفی ممکن است در لوازم خانگی مختلف مانند یخچال، تلویزیون، لباسشویی، ظرفشویی و غیره به وجود آید که برطرف نمودن این مشکلات تنها از عهده تعمیرکار بر می آید و امکان تعمیر آن توسط خود فرد وجود ندارد.

اما چگونه می توان در این حرفه به درآمد بالایی دست یافت و آینده شغلی خود را تضمین نمود؟ پاسخ به این سوال مطلبی است که در این مطلب به آن پرداخته شده است.

 

بنرر تعمیرات لوازم خانگی

معرفی شغل تعمیرات لوازم خانگی

تمام وسایل مکانیکی و الکترونیکی ممکن است به دلایل مختلفی مانند خراب شدن قطعات مختلف در آنها، کار کردن زیاد وسیله و موارد مختلف دیگر دچار مشکل و خرابی گردند.

لوازم خانگی از جمله وسایلی می باشند که استفاده از آنها بسیار زیاد بوده و برخی وسایل ماند یخچال فریزر به صورت شبانه روزی روشن می باشد. به همین دلیل امکان خراب شدن این وسایل نسبت به وسایلی که مورد استفاده کمتری قرار می گیرند بسیار بیشتر بوده و با توجه به نیازی که به آنها احساس می شود تعمیر زود هنگام آنها ضروری می باشد.

معرفی شغل تعمیرات لوازم خانگی

لوازم خانگی مختلف دارایی پیچیدگی زیادی در ساختار بوده و امکان تعمیر آنها توسط خود فرد وجود ندارد و این کار می تواند موجب آسیب رسیدن بیشتر به دستگاه شده و هزینه های جبران ناپذیری را برای وی به دنبال داشته باشد.

تعمیرکاران لوازم خانگی افرادی آموزش دیده در زمینه انواع تعمیرات لوازم خانگی می باشند که به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن قادر به عیب یای و تعمیر دستگاه مورد نظر شما می باشند.

این افراد با قطعات مختلف لوازم خانگی آشنایی داشته و نحوه عملکرد این قطعات را می دانند. در نتیجه می توانند به راحتی این قطعات را تعمیر و یا تعویض نمایند.

 

بازار کار شغل تعمیرات لوازم خانگیبازار کار شغل تعمیرات لوازم خانگی

گسترش تکنولوژی باعث شده تا امروزه بسیاری از زندگی ها به صورت اتوماتیک و ماشینی تبدیل شده و ربات های بسیاری انجام امور منزل را بر عهده بگیرند. هر چه فناوری های جدیدتری به لوازم خانگی مختلف افزوده شود تقاضا برای خرید آن بیشتر شده و بازار کار فروش و تعمیرات لوازم خانگی پر رونق تر می گردد. با توجه به قیمت بالایی که انواع لوازم خانگی دارند در صورتی که این وسایل دچار خرابی گردند افراد تمایل به تعمیر وسیله قدیمی خود دارند تا این که به خرید یک وسیله جدید بپردازند. این موضوع در کشور ما از شدت بیشتری برخوردار است چرا که در سال های اخیر تحریم ها سبب افزایش قیمت لوازم خانگی شده و قدرت خرید بسیار کاهش یافته است. در نتیجه بازار کار شغل تعمیرات لوازم خانگی بسیار داغ تر از گذشته شده است.

اگر یک تعمیرکار لوازم خانگی دانش و مهارت کافی را داشته باشد و با دقت زیادی خدمات لازم را ارائه دهد مشتریان او نیز به تدریج بیشتر می­ شوند و سود زیادی در این شغل نصیب او خواهد شد. یکی دیگر از مواردی که میزان درآمد این شغل را افزایش می دهد به روز بودن و آشنایی با انواع مدل­ ها و برندها یکی دیگر از عواملی است که مشتریان شما را افزایش می­دهد. اگر تبلیغات درستی صورت گیرد و در ازای خدماتی که ارائه می دهید دستمزد مناسبی دریافت کنید نیز می­توانید در این شغل پیشرفت قابل توجهی داشته باشید.

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار

در هنگام راه اندازی یک شغل مطلبی که ممکن است ذهن افراد را درگیر خود کند میزان سرمایه ای است که باید در ابتدای راه از آن برخوردار باشند. میزان سرمایه اولیه در مشاغل مختلف متفاوت بوده و نیاز است تا پیش از انتخاب شغل این موضوع با قت بررسی شده و برای آن برنامه ریزی های مورد نیاز انجام گیرد.

مشاغل فنی را می توان از جمله مشاغلی دانست که نیاز به سرمایه برای آنها بسیار کمتر از سایر مشاغل بوده و می توان با اندک مبلغی نیز به راه اندازی یک شغل پرداخت.

تعمیرات لوازم خانگی از جمله مشاغل فنی می باشد که با مقدار اندکی سرمایه و چیزی در حدود 1 الی 2 میلیون تومان به کسب مهارت در این حرفه پرداخت و شروع به کار نمود. پس از کسب مهارت امکان اجاره و یا خرید مغازه برای انجام امور تعمیرات برای فرد وجود داشته و متقاضی این شغل باید سرمایه ای را با توجه به مکان مورد اجاره در نظر بگیرد. در صورتی که تمکن مالی برای این کار وجود ندارد می توان با ارسال رزومه در شرکت های تعمیراتی مختلفی که در سطح شهر وجود دارند استخدام شد و شروع به کار کرد.

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار

برای وارد شدن به این شغل می توان در رشته تعمیرات لوازم خانگی که یک گرایش در رشته کار و دانش می باشد ادامه تحصیل داد و یا این که در رشته برق و الکترونیک نیز تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه داد.

اما علاوه بر این موارد روشی کوتاه تر نیز برای ورود به شغل تعمیرات لوازم خانگی وجود دارد که علاقمندان زیادی نیز از این روش برای کسب مهارت در این حرفه استفاده می کنند. این روش شرکت در دوره های آموزشی تعمیرات لوازم خانگی می باشد که توسط آموزشگاه هایی که تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای می باشند ارائه می گردند.

در این آموزشگاه ها کلاس ها به صورت تئوری و عملی برگزار شده و سرفصل های مختلفی بر طبق دستور سازمان فنی و حرفه ای توسط اساتید حرفه ای در این کار تدریس می گردد.

کارآموزان در این کلاس ها با انواع لوازم خانگی و ساختار و قطعات تشکیل دهنده آنها آشنا گشته و نحوه عیب یابی این دستگاه ها به آنها آموزش داده می شود. نحوه تعمیر در زمانی کوتاه از مواردی است که افراد در این دوره ها آموزش می بینند. ثبت نام در این دوره ها و شرکت در آزمون فنی و حرفه ای برای دریافت مدرک معتبر ضروری بوده و پس از آن فرد قادر به ورود به بازار کار و انجام تعمیرات لوازم خانگی می باشد.

 چگونه در شغل تعمیرات لوازم خانگی به درآمد بالا برسیم؟

با توجه به این که دست در حرفه تعمیرات لوازم خانگی زیاد شده است و افراد زیادی هم مایل به ورود به این حرفه می باشند باید ترفندهای مختلفی را که برای افزایش درآمد وجود دارد به کار برد.

اولین ترفند افزایش مهارت های فنی خود و ارائه کار با کیفیت به مشتری می باشد. حساسیت لوازم خانگی به گونه ای است که کمی بی دقتی در امر تعمیر می تواند باعث آسیب بیشتر به دستگاه گردد و نارضایتی مشتری را به دنبال داشته باشد.

در نتیجه نیاز است تا اطلاعات خود را در رابطه با ساختار انواع لوازم خانگی و نحوه عیب یابی و تعمیر آنها بالا برده تا بتوان کاری با کیفیت را به مشتری ارائه داد.

علاوه بر آن سرعت عمل در این کار از مواردی است که می تواند در جذب مشتری تاثیر بسزایی داشته باشد. به علت این که لوازم خانگی مختلف مانند یخچال و لباسشویی و غیره از جمله دستگاه های ضروری در منزل می باشند خرابی آنها به مدت چند هفته می تواند موجب بی نظمی زیادی در منزل گردد.

در نتیجه نیاز است تا تعمیرکار تمام تلاش خود را کرده تا در کنار کار با کیفیت، سرعت عمل بالایی نیز از خود نشان دهد و در کوتاه ترین زمان ممکن وسیله را تعمیر نماید.

علاوه بر موارد گفته شده حسن خلق و برخورد مناسب از مواردی است که می تواند در افزایش درآمد تاثیرگذار باشد. یک تعمیرکار لوازم خانگی باید با صبر و حوصله به حرف های مشتری گوش کرده و در صورتی که فرد سوالی دارد به طور کامل به سوال وی پاسخ دهد.

به روز بودن و آشنایی با تکنولوژی های جدیدی که وارد انواع لوازم خانگی می شود می تواند سبب تسلط شما بر تعمیرات وسایل مختلف شده و به درآمد بالاتر شما منجر گردد. همچنین نیاز است تا یک تعمیرکار حرفه ای با برندها و مدل های مختلف دستگاه ها آشنایی کامل داشته باشد.

تبلیغات نقش بسزایی در افزایش تعداد مراجعه کنندگان و در نتیجه افزایش درآمد فرد دارد. انجام تبلیغات باید حرفه ای و صحیح بوده و با چاپ تراکت ها و برچسب های مختلف و پخش کردن آنها در سطح شهر به معرفی خود به دیگران پرداخت.

امروزه سایت های مختلفی مانند دیوار و شیپور وجود دارند که افراد به راحتی می توانند به انجام تبلیغات در رابطه با شغل خود پرداخته و به ارائه خدمات مختلف بپردازند.

مذاکره با فروشندگان لوازم خانگی می تواند روش هوشمندانه ای برای جذب مشتریان و افزایش درآمد کلی فرد باشد. فروشندگان لوازم خانگی می توانند شما را به مشتریان معرفی نموده و انجام امور نصب، سرویس و تعمیرات وسایل مختلف را به شما بسپارند.

یک تعمیرکار لوازم خانگی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

  1. فردی که در حوزه­ تعمیر لوازم برقی خانه فعالیت می­ کند باید بتواند هر دستگاهی را باز کند و اجزای آن را از هم جدا کند تا متوجه شود که مشکل از کجاست و وسیله­ مورد نظر را تعمیر کند.
  2. یک تعمیرکار باید بتواند از ابزارهای مختلف استفاده کند. او باید بر مدارها و طرح­ های آن­ها تسلط داشته باشد و بتواند با استفاده از تست کننده­ ها و این گونه ابزارها محلی که در آن اتصال کوتاه یا اتصال به زمین رخ داده است را پیدا کند. همچنین باید بتواند با دستگاه های تِستر سالم بودن قطعات لوازم برقی را تشخیص دهد.
  3. یک تعمیرکار لوازم خانگی باید در سرویس کردن و تعمیرات لوازم خانگی و لوازم گاز سوز مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرف شویی، یخچال و انواع گازهای رو میزی و فر گاز تبحر داشته باشد. او باید بتواند قطعاتی که فرسوده شده اند، آسیب دیده اند و یا خراب شده اند را تعمیر کند.
  4. یک تعمیرکار لوازم خانگی باید بتواند قطعات خراب و فرسوده مانند سوئیچ ­ها، یاتاقان ها، تسمه­ ها، چرخ دنده­ ها، تخته مدارها و یا سیم کشی ­های فرسوده را تعمیر و نو سازی کند. او باید بتواند قطعات مکانیکی فرسوده و از کار افتاده را تعویض کند.
  5. فردی که در حوزه­ تعمیرات لوازم خانگی کار می­ کند باید بتواند پس از باز کردن و جدا کردن قطعات از هم، آن­ها را مجدداً در جای خود قرار دهد و دستگاه را جمع کند. او باید قادر به تنظیم کردن، تمیز کردن و روغن کاری قطعات باشد تا در صورت لزوم این کارها را انجام دهد.
  6. یک تعمیرکار باید با مشتریان به خوبی ارتباط برقرار کند و با آنان صحبت کند تا بتواند راحت تر دستگاه مورد نظر را عیب یابی و تعمیر کند. در صورت وجود مشکل او باید دستورالعمل های لازم را مطالعه کند تا بتواند به تعمیر و تنظیم دستگاه یا سیستم مورد نظر بپردازد.
  7. یک تعمیرکار باید بتواند هزینه­ های ناشی از تعمیر یک وسیله­ برقی یا سیستم را تخمین بزند و آن را به مشتری اعلام کند. او باید بداند که تعمیر کردن یک دستگاه بهتر است یا خریدن یک دستگاه جدید. یک تعمیرکار باید قیمت روز انواع قطعات و دستمزد خدمات را بداند. او باید بتواند درباره­ تعمیرات، نصب و طراحی تجهیزات برقی به دیگران مشاوره بدهد.
  8. یک تعمیرکار متخصص باید حین فعالیت یک وسیله­ برقی آن را بررسی و ارزیابی کند تا مشکلات خاصی همچون نشتی و یا شل شدن قطعات را بتواند تشخیص دهد. قطعات را در حال فعالیت بررسی کند تا ایراد آن­ ها را متوجه شود.
  9. همان طور که گفته شد یک تعمیرکار لوازم خانگی باید در تعمیر و نصب سیستم های گرمایشی و سرمایشی نیز مهارت داشته باشد. او باید پس از نصب عملکرد سیستم را بررسی کند و در صورت لزوم تنظیمات اولیه­ سیستم را انجام دهد. برای اطمینان از عملکرد صحیح قطعات مکانیکی باید آن­ها را تست کند.
  10. فردی که در حوزه­ تعمیرات لوازم خانگی فعالیت می­ کند باید بتواند با استفاده از ابزار دستی شلنگ­ ها و لوله های آب را به دیسپنسر آب و یخ یخچال فریزر متصل کند. پایه ­ها و درب­ه ای یخچال را هم تراز کند و یخچال را تنظیم کند. داشتن مهارت در اتصال لوله­ های آب برای لوازمی همچون ماشین لباسشویی و ماشین ظرف شویی نیز لازم است. علاوه بر لوله کشی آب او باید در نصب لوازم گاز سوز همچون انواع اجاق گازها و پکیج های دیواری مهارت لازم را داشته باشد.

ملزومات شغل تعمیر لوازم خانگی چه چیزهایی هستند؟

تجربه : یکی از چیزهایی که برای یک تعمیرکار لوازم خانگی لازم است داشتن تجربه و آشنایی با سیستم­ ها و دستگاه های مختلف است. مهارت­ های زمین ه­ای، دانش کافی و تجربه برای چنین شغلی لازم اند. برای مثال یک تعمیرکار لوازم خانگی باید سه الی چهار سال کامل تحت آموزش فنی و حرف ه­ای باشد و امتحانات لازم را گذرانده باشد تا بتواند به صورت مستقل فعالیت کند.

تحصیلات : افرادی که در این شغل فعالیت می­ کنند عمدتاً دوره ­های فنی و حرفه ای را گذرانده اند. این افراد بعدها در حین کار تجربیات بیشتری کسب می­ کنند و بر دانش و اطلاعات خود می افزایند.

5 مهارت لازم در ­حرفه تعمیر لوازم خانگی

مهارت در تعمیر : یک تعمیرکار لوازم خانگی باید بتواند با استفاده از ابزار آلات انواع ماشین­ ها و سیستم ­ها را تعمیر کند.

مهارت در سرویس کردن و مراقبت­ های روتین : یک تعمیرکار باید بتواند انواع سیستم­ ها را به صورت منظم چک کند و از عملکرد درست آن­ها اطمینان پیدا کند. او باید تشخیص دهد که در هر زمان لازم است چه اقدامات و تعمیراتی صورت گیرند.

مهارت در عیب یابی : یک تعمیرکار باید بتواند تشخیص دهد که علت مشکل موجود در هر دستگاه چیست و چه اقدامی باید صورت گیرد.

مهارت در گوش دادن : یک تعمیرکار باید به صحبت­ های دیگران با دقت گوش دهد، برای فهمیدن عامل ایجاد مشکل وقت صرف کند و برای فهم بهتر مشکل سؤالات درستی بپرسد.

مهارت در نظارت و بررسی : تعمیرکار باید با دقت درجه­ ها، مصرف سنج­ ها و این گونه نشان گرها را بررسی کند تا از عملکرد درست وسیله­ یا سیستم مورد نظر اطمینان حاصل کند.

با دوره تعمیرات لوازم خانگی به کسب درآمد بالا در این حوزه کار برسید. آموزش تعمیرات لوازم خانگی را در آموزشگاه فنی پایتخت با ارائه مدرک فنی و حرفه ای از دست ندهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه