چگونگی و مراحل أخذ مدرک فنی حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی

چگونگی و مراحل أخذ مدرک فنی حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی

تعمیرکاران لوازم خانگی باید دارای مدارک تخصصی مانند مدرک فنی حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی بوده تا بتوانند علاوه بر ورود به بازار کار، تعمیرکاری موفق شوند. اما چگونه می توان این مدرک را گرفت؟ پاسخ به این سوال مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. لوازم خانگی معمولا الکتریکی بوده و به همین دلیل مانند هر وسیله برقی دیگری امکان خرابی و به وجود آمدن مشکل در آنها وجود دارد. برای تعمیرات لوازم خانگی نیاز به حضور تعمیرکار متخصص در این کار می باشد.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

مدرک فنی حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی چیست؟

مدرک بین المللی فنی و حرفه ای یکی از معتبرترین مدارک سازمان فنی و حرفه ای بوده که با استفاده از آن امکان اشتغال در 186 کشور دنیا که عضو سازمان جهانی کار ILO می باشند وجود دارد. مدارک ارائه شده توسط سازمان فنی و حرفه ای شامل مدرک رسمی، مدرک مورد تایید و مدرک گذر مهارتی می باشد که مدرک رسمی معتبرترین نوع مدرک بوده و با استفاده از آن امکان اخذ وام خود اشتغالی نیز وجود خواهد داشت.

مدرک بین المللی تعمیرات لوازم خانگی مدرکی است که با استفاده از آن می توان به تعمیرات انواع لوازم خانگی پرداخت. امکان دریافت ویزای کار با استفاده از این مدرک برای افرادی که قصد مهاجرت دارند نیز وجود دارد. در صورتی که تمایل دارید جهت انجام تعمیرات لوازم خانگی کسب و کاری راه بیاندازید، در ابتدا نیاز است تا مهارت های مورد نیاز را فرا گرفته و نسبت به دریافت این مدرک اقدام نمایید.

اهمیت داشتن مدرک فنی و حرفه ای برای تعمیرکاران لوازم خانگی

سازمان فنی و حرفه ای کشور اقدام به برگزاری دوره های آموزشی فنی مختلفی می نماید که افراد علاقمند می توانند در این دوره ها شرکت کرده و پس از آن به راحتی جذب بازار کار گردند.

این دوره ها در آموزشگاه هایی که تحت نظارت این سازمان بوده برگزار شده و پس از اتمام دوره به افراد مدرک فنی و حرفه ای اعطا می گردد. داشتن مدرک فنی و حرفه ای مزایای بسیاری دارد که به دلیل وجود این مزایا بسیاری از افراد علاقمند به شرکت در ایت دوره ها و دریافت مدرک می باشند.

در واقع مدرک فنی و حرفه ای نشان دهنده داشتن مهارت فنی یک شخص در حرفه ای خاص می باشد. با استفاده از این مدرک امکان جذب سریع تر فرد توسط شرکت ها و موسسات مختلف وجود داشته و می توان با استفاده از آن نسبت به دریافت وام خود اشتغالی اقدام نمود. مدرک فنی و حرفه ای معادل مدرک دانشگاهی بوده و می توان با استفاده از آن به تدریس در آموزشگاه های مختلف مشغول گردید.

اهمیت داشتن مدرک فنی و حرفه ای تعمیر کار لوازم خانگی

مراحل دریافت مدرک فنی حرفه ای

آموزشگاه های مختلف به برگزاری دوره های آموزشی تعمیرات لوازم خانگی می پردازند که در این دوره ها آموزش ها به صورت تئوری و عملی انجام می شوند. در پایان دوره کارآموزان قادر خواهند بود به عنوان یک تعمیرکار حرفه ای در بازار کار اشتغال داشته باشند. در ادامه به مراحلی که در آموزشگاه ها برای دریافت مدرک بین المللی تعمیرات لوازم خانگی طی می شود اشاره شده است:

ارائه آموزش های تئوری

پس از ثبت نام در آموزشگاه مورد نظر، آموزش های تئوری توسط مدرسین حرفه ای و با سواد آغاز می شود. به صورت کلی این آموزش ها شامل قطعه شناسی و عیب یابی انواع لوازم خانگی مثل یخچال، لباسشویی، ظرفشویی و … می باشد. آموزش تئوری پیش از آغاز کردن آموزش های عملی شیوه ای بسیار موثر بوده و در فراگیری آموزش های عملی تاثیر مثبتی خواهد داشت.

آموزش های عملی

متخصصین و مدرسین باتجربه تاکید زیادی به ارائه آموزش ها به صورت عملی نیز دارند. این مرحله اهمیت زیادی دارد چرا که کارآموزان حین انجام کار و آموزش های عملی، با جزئیات وظایف یک تعمیرکار حرفه ای آشنا می شوند. در تمام مراحلی که افراد با لوازم خانگی مختلف کار می کنند مربی در بالای سر آنها حضور داشته و بر کار آن ها نظارت دارد. به همین خاطر در آینده زمانی که شروع به فعالیت واقعی می کنند، می توانند از تجربه های مفید دوره عملی استفاده کنند.

شرکت کردن در آزمون های فنی و حرفه ای

برای این که مدرک رسمی و بین المللی تعمیرات لوازم خانگی را دریافت کنید نیاز است تا در انتها و پس از پشت سر گذاشتن دوره ها در آزمون های سراسری که از طرف سازمان فنی و حرفه ای برگزار می گردد شرکت نموده و در صورت رسیدن نمره به مقدار حد نصاب، مدرک بین المللی از طرف سازمان برای کارآموز ارسال می گردد.

آزمون ها در دو مرحله تئوری و عملی برگزار می شود و در آزمون های تئوری تعداد مشخصی سوال وجود دارد که باید کارآموز به آنها پاسخ داده و در صورت کسب نمره قبولی باید در امتحان عملی شرکت نمود.
در آزمون عملی فنی و حرفه ای یک وسیله خراب در اختیار شرکت کننده قرار داده شده و گفته می شود که پس از عیب یابی آن نسبت به تعمیر آن اقدام نماید.

پس از انجام تعمیرات بسته به کیفیت کار و سرعت عملی که فرد داشته است به وی نمره ای خاص تعلق می گیرد. با جمع کردن نمره آزمون های تئوری و عملی مشخص می شود که فرد شایستگی دریافت مدرک را داشته یا ندارد.

بازار کار عالی شغل تعمیرات لوازم خانگی

اما یکی از دلایلی که افراد تمایل زیادی به دریافت مدرک بین المللی تعمیرات لوازم خانگی و اشتغال در این حوزه دارند، بازار کار عالی این شغل می باشد. به گونه ای که شغل تعمیرات لوازم خانگی را یکی از 10 شغل پر درآمد در جهان می دانند و افراد با افزایش مهارت های فنی خود در این زمینه و انجام تبلیغات مناسب، قادر به درآمدزایی بالایی بوده و آینده شغلی تضمین شده ای را برای خود رقم می زنند. مشتری مداری و سرعت عمل بالا می تواند تاثیر بسیاری بر جذب مشتری و بالا رفتن درآمد داشته باشد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله بازار کار و درآمد تعمیرات لوازم خانگی را بخوانید.

نتیجه گیری

در این مقاله به شما نحوه دریافت مدرک فنی حرفه ای تعمیر لوازم خانگی را یاد دادیم. در صورتی که می خواهید در این حرفه موفق شوید و به صورت تخصصی کار کنید، در دوره تعمیرات لوازم خانگی پایتخت فناوری شرکت کنید. این دوره به صورت کاملا تخصصی کار تعمیرات لوازم خانگی را یاد می دهد.

3/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628