چگونه مدرک بین المللی فنی و حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی بگیریم؟

چگونه مدرک بین المللی فنی و حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی بگیریم؟

امروزه تمایل افراد به آسایش و رفاه در انجام کارها باعث طراحی و تولید انواع لوازم خانگی با امکانات و ویژگی های متعدد شده است. وسایل کوچک و بزرگی که در خانه و آشپزخانه ها وجود دارند همگی باعث شده اند تا کارهای یدی در حد امکان کاهش یافته و امور خانه داری به صورت اتوماتیک درآید. یخچال، لباسشویی، ماشین ظرفشویی، جاروبرقی، تلویزیون، ماکروفر، لوازم برقی کوچک مانند آبمیوه گیری، پلوپز، چای ساز، غذاساز، سشوار و صدها دستگاه دیگر وجود دارند که امروزه اکثر آنها در تمامی منازل به چشم می خورند.به علت نیاز جامعه به لوازم خانگی، افرادی که در این حرفه فعالیت می کنند از بازار کار خوبی برخوردار بوده و می توانند به سود بالایی دست یابند. یکی از مشاغل مرتبط با حوزه لوازم خانگی، تعمیرات لوازم خانگی می باشد که تعداد مراجعه کنندگان بسیاری داشته و می تواند به عنوان یک شغل پردرآمد برای افراد جویای کار محسوب گردد.اما می توان در این حرفه مهارت های مورد نیاز را کسب نموده و مدرک معتبر تعمیرات لوازم خانگی را دریافت کرد تا بتوان در این شغل به اعتبار بیشتری دست یافته و از تسهیلات و مزایایی که وجود دارد استفاده نمود. در این مطلب به این که چگونه مدرک بین المللی فنی و حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی بگیریم به طور کامل پرداخته شده است. افرادی که تمایل به دریافت این مدرک معتبر می باشند می توانند با مطالعه این مقاله نسبت به انواع مدارکی که برای فنی و حرفه ای وجود دارد و میزان اعتبار آنها اطلاعات جامعی کسب نمایند.

مدرک فنی و حرفه ای چیست و چه فایده ای دارد؟

سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نهادی است که با هدف آماده سازی نیروی متخصص برای ورود به بازار کار تاسیس گردیده است و به افراد علاقمند و توانا، در انواع حوزه های فنی آموزش های تئوری و عملی لازم برای بازار کار را داده و در نهایت به آنها مدرک معتبر فنی و حرفه ای اعطا می نماید. دوره آموزشی مختلفی در تمامی حوزه برای افراد در تمامی سنین و وجود دارد که از آن میان می توان به مهارت هایی مانند قالی بافی، آرایشگری، نصب دوربین مدار بسته، نصب سیستم های سرمایشی و گرمایشی، رایانه کار ICDL، آموزش برق ساختمان، آموزش برق صنعتی، آموزش مکانیک خودرو، آموزش برق خودرو، آموزش تاسیسات ساختمانی و صدها دوره آموزشی دیگر اشاره کرد.

مدرک فنی و حرفه ای در واقع یک گواهینامه معتبر می باشد که نشان می دهد فرد در حرفه مورد نظر مهارت کافی را داشته و توانایی ورود به بازار کار را دارد. علاوه بر آن تسهیلات دیگری نیز وجود دارد که برای برخی از مدارک فنی و حرفه ای قابل ارائه بوده و افراد می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند. در ادامه به انواع مختلفی که برای مدرک فنی و حرفه ای وجود دارد اشاره شده است.

معرفی انواع مدارک فنی و حرفه ای

مدارک فنی و حرفه ای در انواع مختلفی وجود دارند که افراد بسته به نوع نیازی که دارند می توانند نسبت به دریافت هر یک از این مدارک اقدام نمایند.

اصلی ترین و معتبرترین مدرک فنی و حرفه ای، مدرک رسمی یا بین المللی می باشد که این مدرک پس از دریافت قابل ترجمه به زبان های دیگر بوده و می توان از این مدرک جهت انجام امور مهاجرت و دریافت ویزای کاری استفاده نمود. علاوه بر آن افرادی که دارای مدرک رسمی فنی و حرفه ای می باشند می توانند نسبت به حرفه ای که در آن مهارت کسب نموده اند، مبلغی را به صورت وام و تسهیلات از بانک ها دریافت نموده و جهت راه اندازی کسب و کار مورد استفاده قرار دهند. این مدرک به صورت کاغذی نبوده و به شکل یک کد با وارد کردن کد ملی شخص، قابل استعلام توسط سازمان های مختلف جهت استخدام می باشد.

از دیگر مدارک ارائه شده توسط سازمان فنی و حرفه ای مدرک مورد تایید است که این مدرک نیز دارای اعتبار بالایی در داخل کشور بوده اما امکان استفاده از آن در سایر کشورها و انجام مهاجرت از طریق آن وجود ندارد. آموزشگاه های آزادی وجود دارند که وره های آموزشی مختلفی را برای افراد برگزار کرده و در پایان به آنها مدرک مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای را اعطا می نمایند. این مدرک توسط مدیر مسئول آموزشگاه مورد نظر امضا می شود و امکان دریافت وام و تسهیلات از طریق آن وجود ندارد.

مدرک گذر مهارتی هم از دیگر مدارکی است که برای شرکت در سمینارها و همایش های مختلف یا کارگاه های آموزشی یا ورک شاپ های یک یا دو ساعته به افراد ارائه می شود اما اعتباری در سایر کشورها نخواهد داشت. این مدرک می تواند جهت استخدام در شرکت هایی که در ارتباط با مدرک گذر مهارتی دریافت شده می باشند رزومه سودمندی را بسازد.

چرا داشتن مدرک بین المللی فنی و حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی سودمند می باشد؟

در اوضاع اقتصادی امروز جامعه که بسیاری از افراد فارغ التحصیل در رشته های مختلف به دنبال کار می گردند و جوامع مختلف با معضل بیکاری افراد مواجه می باشند، داشتن مهارت های فنی مختلف می تواند در یافتن شغلی مناسب به شما کمک نماید. ممکن است بسیاری از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی نبوده و تمایل به انجام کارهای فنی داشته باشند. در این صورت کسب مهارت های فنی و داشتن مدرک معتبر در این حوزه می تواند کمک بسیاری به آنها جهت درآمدزایی و گذران معیشت نماید.

با توجه به این که بازار لوازم خانگی بسیار پر رونق بوده و انواع و اقسام لوازم خانگی در منزل همه افراد یافت می شود و این وسایل دچار خرابی و مشکل نیز می گردند، شغل تعمیرات لوازم خانگی می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای افرادی که به دنبال کسب و کاری سودمند می باشند، مورد توجه قرار گیرد.

اما با توجه به این که لوازم خانگی دارای قیمت بالایی می باشند، معمولا در صورت خرابی، افراد آنها را نزد تعمیرکارانی می برند که از مهارت و تجربه بالایی در این کار بهره مند بوده تا دستگاهشان را به نحو احسن تعمیر نمایند. به همین دلیل است که علاقمندان به شغل تعمیرات لوازم خانگی باید نسبت به دریافت مدرک معتبر جهت کسب اعتبار بیشتر اقدام نمایند. با داشتن مدرک بین المللی فنی و حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی، این افراد می توانند رزومه ای قوی ساخته و در شرکت های تعمیراتی و خدماتی مختلف نیز استخدام گردند. همچنین با استفاده از این مدرک می توانند جواز کسب تعمیرات لوازم خانگی را دریافت نمود و اقدام به راه اندازی مغازه ای جهت انجام کار نمود.

مدرک تعمیرات لوازم خانگی

چگونه مدرک بین المللی فنی و حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی بگیریم؟

اما چگونه می توان نسبت به دریافت این مدرک اقدام نمود؟ برای ان کار باید در دوره های آموزشی که توسط آموزشگاه های مختلف تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای برگزار می گردد ثبت نام نموده و در کلاس های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کامل شرکت کرد. کلاس ها معمولا دو تا سه بار در هفته برگزار شده و اساتیدی که مشغول به تدریس در این آموزشگاه ها هستند کاملا حرفه ای و با تجربه بوده و توانایی انتقال مفاهیم به کارآموزان را دارند. این دوره ها به صورت تئوری و عملی می باشد و در ابتدا افراد با انواع قطعات لوازم خانگی و نحوه عملکرد آنها آشنا شده و در ادامه در کارگاه های عملی به آموزش های عملی انواع لوازم خانگی می پردازند. البته در صورتی که فردی موفق به یادگیری مباحث در طول دوره نشد امکان بازآموزی و تکرار مجدد دوره برای وی وجود داشته و می تواند در این دوره مجددا شرکت نماید.

پس از اتمام دوره، آزمون های تئوری و عملی از کارآموزان از طرف سازمان فنی و حرفه ای برگزار می گردد که برای دریافت مدرک بین المللی فنی و حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی نیاز است تا نمرات این آزمون ها به حد نصاب برسد. در بتدا آزمون تئوری برگزار شده و داوطلب باید نمره لازم را در این آزمون کسب نموده تا قادر به شرکت در آزمون عملی باشد. پس از قبولی در این آزمون، از متقاضیان آزمون عملی گرفته می شود به این صورت که یک لوازم خانگی که هر چیزی می تواند باشد در اختیار فرد قرار داده می شود. این وسیله دارای مشکلی می باشد که از داوطلب خواسته می شود این دستگاه را عیب یابی نموده و سپس اقدام به برطرف نمودن مشکل آن نماید. برای این کار زمان خاصی در اختیار افراد قرار داده می شود و نیاز است تا داوطلبان پیش از اتمام زمان تعیین شده دستگاه را تعمیر نمایند.

در پایان با توجه به کیفیتی که در کار وجود دارد و زمانی که برای انجام تعمیرات صرف شده است به داوطلب نمره ای داده شده و مشخص می شود که آیا فرد در این آزمون قبول شده است یا نه. در صورت قبولی یک کد از طرف سازمان فنی و حرفه ای به داوطلب اعلام می شود که این کد نشان دهنده مدرک بین المللی فنی و حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی می باشد.

نتیجه گیری

در این مطلب به این که چگونه مدرک بین المللی فنی و حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی بگیریم به طور کامل و با جزئیات پرداخته شد. این نکته قابل ذکر است که پس از دریافت مدرک نیاز است تا فرد توانایی ها و مهارت های خود را افزایش داده و نسبت به تمامی برندها و مدل های انواع لوازم خانگی آگاهی و اطلاعات کافی کسب نماید. چرا که موفقیت در این حرفه نیازمند به روز بودن اطلاعات و داشتن سرعت عمل و کیفیت خوب انجام کار می باشد. با انجام تبلیغات مناسب و بازاریابی می توان در این شغل به درآمدزایی بالایی دست یافت و فرصت های شغلی زیادی را برای خود رقم زد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه