بازار کار نصاب کولر گازی – آینده شغلی و سرمایه مورد نیاز

بازار کار نصاب کولر گازی – آینده شغلی و سرمایه مورد نیاز

همان طور که می دانید امروزه کولر های گازی جایگزین سایر تجهیزات سرمایشی مثل کولر های آبی شده اند زیرا مصرف انرژی پایین تری دارند و به سرعت دمای محیط را متعادل می کنند. از این رو طرفداران زیادی پیدا کرده و تقاضا برای نصب و سرویس آن ها در فصول بهار و تابستان افزایش پیدا کرده است. در این مطلب بازار کار نصاب کولر گازی را با هم بررسی می کنیم.بازار کار نصاب کولر گازی

گسترش استفاده از کولر های گازی باعث شده بازار کار این حرفه رونق بسیاری پیدا کند. عواملی زیادی هستند که باعث می شود افراد در حرفه نصب و تعمیرات کولر گازی جایگاه ویژه تری پیدا کنند.

در حال حاضر کولر های گازی در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. نصاب کولر گازی باید مهارت و تسلط کافی برای نصب تمامی مدل های کولر گازی را داشته باشد چرا که نصب کولر گازی امری تخصصی بوده به همین دلیل افراد هنگام نصب کولر گازی به دنبال نصاب حرفه ای کولر گازی می ‌باشند. همچنین باید اصول ایمنی و استاندارد های کار را بشناسد و به آن ها پایبند باشد.

به همین دلیل بهتر است در دوره های آموزشی فنی حرفه ای شرکت کنند و به صورت تئوری و عملی صفر تا صد نصب و راه اندازی همچنین سرویس کولرهای گازی با برند های مختلف را یاد بگیرد. البته شرکت در این کلاس ها هزینه ای را متحمل متقاضی می کند.

مهارت های مورد نیاز نصاب کولر گازی

نصب و تعمیرات کولر گازی شغلی تخصصی است و نیاز به دانش و مهارت بالایی دارد. در حقیقت نصاب کولر گازی باید با انواع کولر گازی اشنایی داشته باشد و بتواند پنل های داخلی و خارجی را به درستی نصب کند. همچنین باید ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی را بشناسد و با روش استفاده آن ها اشنا باشد. باید قطعات کولر گازی و طرز کار ان ها را بشناسد و در صورت نیاز قادر به تعویض این قطعات مکانیکی و الکتریکی باشد. سرویس، عیب یابی و تعمیر سرما ساز، برد الکترونیک و سایر بخش های کولر گازی از مهارت هایی است که نصاب باید کسب کرده باشد. همچنین باید از جوشکاری و بریدن و خم کردن و گشاد کردن لوله های مسی اطلاعات داشته باشد. توانایی شارژ گاز کولر و سیم کشی، کابل کشی و داکت کشی مدارهای کولر گازی از مهارت های مورد نیاز نصاب است. همچنین باید با سوهان کاری و سوراخ کاری قطعات اشنایی داشته باشد.

ابزار مورد نیاز نصب و تعمیرات کولر گازی

ابزار مورد نیاز نصب و تعمیرات کولر گازی

نصاب کولر گازی باید ابزارهای مورد نیاز را بشناسد و با طرز کار ان ها اشنا باشد. زیرا اگر از ابزار های نامناسب استفاده کند ممکن است باعث اسیب رسیدن به قطعات شود و نصب به درستی انجام نمی شود و خسارات جانی و مالی به همراه دارد.

 • آچار فرانسه
 • سیم چین
 • مولتی متر
 • سوهان
 • پمپ وکیوم
 • خط کش
 • ترمومتر
 • مانومتر
 • چاقو
 • جعبه بکس
 • گیج فشار
 • لوله بر مسی
 • دستگاه پرچ کن لوله مسی
 • دستگاه فنر خم کن لوله مسی
ابزار‌ نصب و تعمیر کولر گازی
ادامه مطلب

روش های ورود به بازار کار کولر گازی

یکی از روش های یاد گیری نصب و تعمیرات کولر گازی مانند هر شغل دیگری، شاگردی نزد شخص متخصص و با تجربه است. که این روش مدت زمان زیادی طول می کشد و برای کسانی که می خواهند به سرعت وارد بازار کار شوند و درامد کسب کنند مناسب نیست و  به فرد مدرکی ارائه نمی شود.

برخی افراد در هنرستان ها و دانشگاه ها رشته برق و الکترونیک را برای مطالعه انتخاب می کنند و در کنار آن مطالعه آزاد در رابطه با کولر گازی دارند و می توانند تا حدودی به این مهارت دست پیدا کنند.

روش دیگر شرکت در دوره های آموزشی آموزشگاه ها است. آموزشگاه های فنی حرفه ای توسط اساتید با تجربه و متخصص در این حوزه نصب کولرگازی را مرحله به مرحله به صورت تئوری و عملی آموزش می دهند. همچنین تمامی کد خطاها و روش های عیب یابی و تعمیرات را یاد می دهند. در پایان دوره ابتدا یک آزمون تئوری برگزار می کنند و در صورت کسب نمره قبولی باید در آزمون عملی شرکت کنید و مهارت هایی که یاد گرفتید را به صورت عملی به آزمون گیرنده نشان دهید و پس از قبولی در آزمون گواهینامه پایان مهارت به شما اعطا می شود که ارزش و اعتبار بالایی هم در کشور خود و هم در کشورهای عضو سازمان جهانی کار دارد.

بازار کار تعمیرات کولر گازی - درآمد شغل تعمیرات کولر گازی در ایران
ادامه مطلب

میزان سرمایه مورد نیاز برای  شغل نصب و تعمیرات کولر گازی

میزان سرمایه مورد نیاز برای  شغل نصب و تعمیرات کولر گازی

سرمایه، عاملی مهمی برای راه اندازی بسیاری از مشاغل آزاد است. اکثر افراد به علت نداشتن سرمایه اولیه مورد نیاز نمی توانند در شغل مورد علاقه خود شروع به فعالیت کنند و مجبور می شوند آن را رها کنند. اما شغل نصب و تعمیرات کولر گازی نیاز به هزینه زیادی ندارد . فقط هزینه اندکی برای شرکت در کلاس های آموزشی لازم است تا مهارت کافی برای کار را کسب کنید. همچنین هزینه ای هم برای تهیه ابزار و لوازم ضروری کار احتیاج دارید که قیمت چندانی ندارند و با ابزارهای ساده با قیمت پایین هم می توانید این شغل را انتخاب و راه اندازی کرد. افراد پس از یادگیری می توانند به استخدام شرکت ها در بیایند و مشغول به کار شوند و یا به صورت مستقل کار کنند. گاهی برخی ترجح می دهند مغازه ای را رهن یا اجاره کنند و به شغل نصب و تعمیرات بپردازند که هزینه اجاره مغازه هم به شهر محل زندگی بستگی دارد.

وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی

حرفه ی نصب و تعمیرات کولر گازی بسیار پیچیده می باشد و از بخش های مختلفی تشکیل شده است. خرابی هر یکی از این بخش های مکانیکی یا الکتریکی  فرد را با مشکل مواجه می کند. اما عیب یابی و تعمیر آن توسط فردی که مهارت و تجربه کافی در این زمینه ندارد امکان پذیر نیست و موجب ایجاد خسارات بیشتری می شود و حتی ممکن است مشکل جزئی که با هزینه اندک به راحتی با تعمیر یا تعویض یک قطعه ساده رفع می شود به مشکل بزرگ تری تبدیل شود و شما را متحمل هزینه بالایی کند و یا اینکه مجبور به خرید یک کولر گازی جدید شوید. پس در صورت مشاهده هر گونه ایراد حتما از نصاب ماهر و با تجربه کمک بگیرید.

وظایف نصاب و تعمیر کار کولر گازی متنوع است و باید به صورت تخصصی و به درستی بتواند آن ها را انجام دهد. این وظایف شامل نصب پنل های داخلی و خارجی و بر طرف کردن لرزش آن ها همچنین نصب فیوز مینیاتوری و پایه زمینی ، شارژ گاز کولر گازی و بر طرف کردن نشتی آن، تعمیر برد و اینورتر کولر گازی، تعویض قطعاتی مانند فیلتر درایر، کمپرسور، کنتاکتور، شیر برقی ، لوله مویی، خازن کولر گازی همچنین لوله کشی، سیم کشی کولر گازی و تخلیه آب درین هستند.

عوامل موفقیت در شغل نصاب کولر گازی

عوامل موفقیت در شغل نصاب کولر گازی

متاسفانه برخی از نصاب های کولر گازی فقط می خواهند کولر را نصب کنند و کیفیت کار و رعایت استاندارد ها را در نظر نمی گیرند. که این مسئله باعث می شود عمر کولر های گازی کوتاه شود و با خالی شدن زود هنگام گاز باعث ایجاد خسارات و مشکلات جدی تری می شود. که این مسئله نتیجه منفی و بی اعتمادی مشتری را در پی دارد. پس دقت کنید هنگام نصب با دقت تمامی مراحل را انجام دهید و از لوازم و تجهیزات با کیفیت استفاده کنید. به همین دلیل رضایت مشتری را کسب می کنید و شما را معرفی می کند. و این نوعی تبلیغات رایگان و مفید برای شما محسوب می شود و در پی آن درامد شما نیز افزایش پیدا می کند.

در تمامی مشاغل تبلیغات از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث شناخته شدن فرد و تخصص او می شود. کار نصب و تعمیرات کولر گازی هم از این مسئله مستثنا نیست. پس لازم است در فضای مجازی مانند سایت های دیوار و شیپور اگهی ثبت کنید همچنین در  برنامه های اینستاگرام و تلگرام تبلیغ کنید و یا به صورت میدانی اقدام به پخش تراکت و نصب بنر کنید. می تواند در سایت هایی مانند آچاره و استاد کار نیز ثبت نام کنید و مشتری جذب کنید.

یکی دیگر از عواملی که باعث جذب مشتری می شود ارتباطات است. شما باید با مغازه های فنی و مشاغلی مانند تعمیرکاران پکیج، برق کار ساختمان، فروشنده و نصاب دوربین های مدار بسته و دزدگیر و اعلام حریق همچنین مهندسین پروژه های ساختمانی اشنا باشید و به آن ها بسپارید هر جایی لازم بود شما را برای نصب کولر گازی معرفی کنند. ارتباطات رابطه مستقیمی با افزایش مشتری و به دنبال آن افزایش درامد دارد. هرچه ارتباطات بیشتر باشد درامد بیشتری کسب می کنید.

چگونه تعمیرکار و نصاب حرفه ای کولر گازی شویم؟
ادامه مطلب

درآمد نصاب کولر گازی

امروزه با افزایش ساخت و ساز نصب کولرگازی رونق زیادی پیدا کرده  و نیاز به نصاب بیشتر دیده می شود از این رو بازار خوبی را به خود اختصاص داده است و به شغل آزاد پرطرفدار و پولساز در کشورتبدیل شده است چرا که این وسیله هر ساله نیاز به سرویس دارد و در صورت خرابی و هر گونه مشکل این چنینی نیاز به تعمیرکار دارد. همان طور که گفتیم عوامل زیادی باعث افزایش مشتری و به دنبال آن افزایش درامد می شود. به طور کلی یک نصاب کولر گازی میانگین 7 تا 15 میلیون تومان در ماه درامد دارد که این درامد درفصول گرم سال و در شرایط مختلف می تواند بیشتر شود.

درآمد شغل نصب و تعمیرات کولر گازی
ادامه مطلب

پایتخت فناوری یکی از برترین مجموعه های پیشرو در زمینه آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش نصب کولر گازی محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628