طریقه نصب و محل نصب پنل داخلی کولر گازی

طریقه نصب و محل نصب پنل داخلی کولر گازی

کولر گازی یکی از سیستم های مهم خانه است که به نصب صحیح و مراقبت از آن باید توجه شود. امروزه بسیاری از مردم ترجیح می دهند که به جای استفاده از کولرهای آبی که رطوبت زیادی هم ایجاد می کنند از کولرهای گازی استفاده کنند که سرمای بیشتر و مطلوب تری را از خود منتشر می کنند. برای این که کولر گازی عملکرد درستی داشته باشد لازم است که به صورت اصولی و با رعایت استانداردهای موجود نصب شود. یعنی نصب کولر گازی یک کار تخصصی است و بهتر است که انجام آن را به نصاب های حرفه ای واگذار کنیم تا بعدها با خیالی آسوده از سیستم خنک کننده خود استفاده کنیم. در ادامه در رابطه با محل نصب پنل داخلی کولر گازی و طریقه نصب آن به صورت دقیق صحبت خواهیم کرد

طریقه نصب و محل نصب پنل داخلی کولر گازی

اگر کولر گازی درست نصب نشود با گذشت رمان به آن فشار وارد می شود و قطعات مختلف آن مشکل ایجاد می کنند. دستگاه هایی که به صورت اصولی نصب نمی شوند مدام به سرویس کار احتیاج پیدا می کنند. برای بهبود عملکرد کولر گازی سرویس سالانه آن نیز اهمیت خاص خود را دارد و باید توسط سرویس کار متخصص انجام شود. یکی از فاکتورهایی که در نصب کولر گازی باید به آن توجه شود انتخاب محل مناسب برای نصب پنل یا یونیت داخلی و خارجی کولر گازی است. محل قرار گرفتن یونیت داخلی و خارجی کولر گازی ویژگی های خاصی دارد که هنگام نصب آن ها باید به این نکات توجه شود وگرنه کولر گازی شما بازدهی بالایی نخواهد داشت و انتظارات شما را برآورده نخواهد کرد. .

اصول و نکات سرویس کولر گازی
ادامه مطلب

انتخاب محل درست برای نصب پنل داخلی کولر گازی

نصب پنل داخلی کولر گازی

انتخاب هوشمندانه محل نصب پنل کولر گازی داخلی می تواند بر نحوه عملکرد و بازدهی کولر گازی تأثیر زیادی بگذارد. برای انتخاب محل نصب یونیت داخلی می توانید با یک نصاب یا کارشناس متخصص مشورت کنید. به طور کی محل پنل داخلی کولر گازی باید ویژگی های زیر را داشته باشد :

 • محلی که دسترسی به آن آسان است. با توجه به این که کولر گازی به سرویس سالانه و تعمیرات گاه به گاه احتیاج دارد بهتر است یونیت داخلی را در قسمتی نصب کنید که زیاد دور از دسترس نباشد و بتوان به راحتی به آن رسیدگی کرد.
 • بهتر است کولر گازی دور از اتاق خواب باشد. امروزه بیشتر افراد داخل آپارتمان های کوچک و متوسط زندگی می کنند. اگر در این نوع خانه ها بخواهیم کولر گازی نصب کنیم بهتر است محل نصب به گونه ای انتخاب شود که باد سرد کولر گازی مستقیماً به اتاق خواب نزند. زمانی که می خوابیم دمای بدنمان کمتر می شود و دمیدن مستقیم کولر گازی به اتاق خواب می تواند باعث بدن درد یا سرما خوردگی افراد داخل اتاق خواب شود. از طرف دیگر وقتی کولر گازی کار می کند کمی سروصدا ایجاد می کند و این می تواند برای افرادی که حساس هستند و خواب سبکی دارند آزار دهنده باشد.
 • محل نصب کولر گازی باید کاملاً صاف و تراز باشد. زمانی که کولر گازی به صورت تراز نصب شود آب جمع شده در آن راحت تر وارد لوله تخلیه شده و به بیرون راه پیدا می کند، توزیع هوا به صورت یکنواخت صورت می گیرد و مبرد به خوبی در داخل کویل ها به گردش در می آید.
 • پنل داخلی کولر گازی باید از لوازم الکترونیکی حداقل یک متر فاصله داشته باشد. از قرار دادن یونیت در مجاورت اجسام و دستگاه های پرسروصدا که لرزش شدید نیز دارند خودداری کنید زیرا این دستگاه ها به کولر آسیب وارد می کنند.
 • فاصله کولر گازی از دیوارهای اطراف اهمیت زیادی دارد. پنل داخلی کولر گازی باید حداقل در ارتفاع 2 متر و 13 سانتی متر نصب شود و حتماً از دیوارهای کناری و سقف حداقل 15 سانتی متر فاصله داشته باشد. با توجه به این که هوای گرم در بالای اتاق جمع می شود بهتر است که یونیت زیاد به سقف نزدیک نباشد و با فاصله بیشتری از سقف نصب شود. به این ترتیب دسترسی به آن نیز آسان تر خواهد بود. یونیت داخلی باید با پریزهای برق، آنتن، کابل های تلویزیون و سیستم ایمنی خانه حداقل 1 متر فاصله داشته باشد.
  انتخاب محل درست برای نصب پنل داخلی کولر گازی

 

 • پنل داخلی کولر گازی داخلی باید از نور و حرارت دور باشد. هرگز کولر گازی را در محلی که خورشید به صورت مستقیم بر آن می تابد یا در نزدیکی یک منبع گرما نظیر بخاری، شوفاژ و غیره نصب نکنید. این منابع بازدهی کولر گازی را کمتر می کند و در دراز مدت به کولرگازی صدمه می زنند.
 • پنل داخلی و خارجی نباید با همدیگر اختلاف سطحی زیادی داشته باشند زیرا اختلاف سطحی بیش از حد استاندارد باعث جمع شدن روغن در کمپرسور و خراب شدن آن می شود.
 • پنل داخلی کولر گازی باید در نزدیکی پنجره یا نزدیک به یک منبع گرد و غبار و پرز نصب نشود زیرا غبار و پرز روی کویل های داخل آن را می پوشاند و عملکرد کولرگازی را مختل می کند. این گرد و غبار می توانند باعث مسدود شدن فیلتر هوای یونیت داخلی و مختل کردن گردش هوا در کولر گازی نیز بشوند.
 • یونیت داخلی و خارجی نباید با یکدیگر فاصله زیادی داشته باشند. هنگام نصب یونیت داخلی دقت کنید که فاصله استاندارد بین دو یونیت رعایت شود.
 • هنگام نصب کولر گازی باید از محکم بودن براکت نگهدارنده مطمئن شوید. از طرقی اتصالات و سیم های برق نیز باید دقیق و محکم متصل شده باشند در غیر این صورت ولتاژ مورد نیاز به کولر گازی نخواهد رسید.
سرویس کولر گازی پنجره ای
ادامه مطلب

طریقه نصب پنل داخلی کولر گازی

 • بعد از این که محل مناسبی را برای نصب یونیت داخلی کولر گازی در اتاق پیدا کردید باید به سراغ مراحل دیگر بروید. دقت کنید که دیواری که کولر را روی آن نصب می کنید استحکام لازم را داشته باشد. برای نصب پنل داخلی کولر گازی ابتدا باید براکت نصب را روی دیوار بچسبانید. براکت را در مقابل محل نصب کولر گازی نگه دارید و آن را تراز کنید. سپس با استفاده از دریل قسمت هایی که باید براکت به دیوار پیچ شود را سوراخ کنید. در داخل سوراخ های روی دیوار رول پلاک بگذارید و براکت را به دیوار پیچ کنید.

طریقه نصب پنل داخلی کولر گازی

 

 • در مرحله بعدی باید روی دیوار سوراخی ایجاد کنید که بتوانید به محیط بیرون دسترسی پیدا کنید. سوراخی به قطر 8 سانتی متر ایجاد کنید و لوله تخلیه آب را از آن عبور دهید تا آب جمع شده در سیستم از این طریق خارج شود.
 • پنل جلوی یونیت داخلی را بلند کنید و بررسی کنید که اتصالات برقی یونیت به پیچ های ترمینال متصل هستند. فیکس کردن اتصالات برقی را با یک وسیله عایق و نارسانا انجام دهید.
 • لوله های یونیت را وصل کنید. بهتر است لوله کشی با کمترین میزان خمیدگی انجام شود تا کولر گازی عملکرد بهتری داشته باشد. لوله PVC را 6 میلی متر کوتاهتر از فاصله بین سطح داخلی و خارجی دیوار برش دهید، بست لوله را در داخل PVC قرار دهید و لوله را از سوراخ ایجاد کرده عبور دهید.
 • باید همه کابل ها و لوله هایی که قرار است به بیرون راه پیدا کنند به همدیگر متصل شوند. بنابراین لوله های مسی، لوله تخلیه آب و کابل ها را با نوار چسب به همدیگر بچسبانید. دقت کنید که موقعیت لوله تخلیه آب به گونه ای باشد که آب را به خوبی هدایت کند.
 • لوله تخلیه را به یونیت داخلی متصل کنید و با آچار پیچ ها را محکم کنید. سپس لوله را به پایه یونیت داخلی وصل کنید.
 • اکنون کابل ها و لوله ها را از سوراخی که ایجاد کرده اید عبور دهید.
 • در نهایت کولر گازی را روی براکت نصب قرار داده و آن را فشار دهید تا محکم به براکت متصل شود و جای آن سفت شود.

بعد از این که تمامی مراحل گفته شده را انجام دادید باید به سراغ نصب یونیت خارجی بروید. نصب یونیت خارجی هم اصول و نکات خاص خود را دارد و باید به آن ها توجه کنید. ممکن است با خواندن مراحل گفته شده فکر کنید که نصب کولر گازی کار ساده ای است و نیازی به حضور نصاب حرفه ای ندارد اما به شما توصیه می شود اگر در انجام کارهای فنی مهارت یا تجربه ای ندارید اقدام به نصب کولر گازی نکنید زیرا در نهایت کولر گازی شما به شکل دلخواه شما فعالیت نخواهد کرد.

نحوه شارژ گاز کولر گازي
ادامه مطلب

پایتخت فناوری یکی از برترین آموزشگاه های کشور در زمینه آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی محسوب می شود، شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه برگزاری کلاس ها و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

3/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628