چگونگی باز پیچی موتور الکتریکی

باز پیچی موتور الکتریکی

باز پیچی موتور الکتریکی یک کار بسیار حساس و ساده است در کل موتورهای الکتریکی دستگاه‌های مکانیکی نسبتا ساده‌ای هستند، اما باز پیچی سیم‌پیچ‌ها در یک موتور DC یک کار بسیار دقیق است که باید توسط کسانی که در زمینه تعمیرات الکتریکی و مکانیکی تجربه دارند، صورت پذیرد. یک اشتباه یا یک سیم‌پیچی ضعیف باعث می‌شود که موتور به خوبی کار نکند. در آن مرحله، تنها گزینه پیش روی شما خرید یک موتور جدید یا دستگاه را به کسی که دوره آموزش سیم پیچی موتورهای الکتریکی را به طور حرفه‌ای گذرانده است برای انجام تعمیرات بسپاریم. باتوجه به انواع مختلف موتور و همچنین سیم‌پیچ، در این مقاله به صورت عمومی به بازپیچی می‌پردازیم. اگر واژگان و اصطلاحا ت را متوجه نمی‌شوید، نبا‌ید یک موتور را بازپیچی کنید، اگر شما سیم‌پیچ اصلی را از بین ببرید هیچ را ه برگشتی وجود ندارد.

مراحل باز پیچی موتور الکتریکی

1- سطح کار خود را از گرد و غبار پاک کنید.

2- کاور موتور را برای ظاهر شدن آرمیچر، استاتور و سیم‌پیچ‌ها بردارید.

3- پیکربندی کنونی را با یادداشت برداری یا عکس گرفتن مستندسازی کنید.

حتی ممکن است به یک فیلم ویدئویی از جداسازی نیاز داشته باشید تا با استفاده از آن بتوانید الگوی اولیه سیم پیچی و اتصالات را به دقت بازسازی کنید.

4- سیم‌ها رابا کادرهای براش پد بردارید.

کادرها را به آرامی خم کنید (تا حد ممکن خمش بسیار کوچک باشد) و قبل از بریدن پیچه از سیم‌پیج، به طور کامل سیمها را جدا کنید.

5- سیم‌پیچ‌ها را از آرمیچر یا استاتور آزاد کنید.

ساده‌ترین مکان برای برش در بالای سیم‌پیچ‌ها و بالای پست‌های آرمیچر یا استاتور است. تعداد پیچش‌ها را در هر سیم‌پیچ‌ بشمارید تا موقع بازپیچی موتور الکتریکی بتوانید موتور را به صورت پیکربندی اولیه بازسازی کنید.

6- قبل از اینکه موتو ر الکتریکی را بازپیچی کنید عایقی که ناحیه‌ی ورقه‌های فولادی را می‌پوشاند بررسی کنید.

اگر عایق شکل مناسبی داشت، می‌توانید قبل از شروع باز پیچی آنرا در جای خود قرار دهید. همچنین می‌توانید عایق‌های سوخته یا آسیب‌دیده را با مواد مشابه یا نوار عایق جایگزین کنید.

7- آرمیچر و استاتور را با همان معیار و نوع سیم مغناطیسی که در موتور اولیه بود، باز پیچی کنید.

اگر تجربه بیشتری داشته باشید ممکن است بخواهید کیفیت سیم خود را افزایش دهید، مثلا سیم با پوشش لاکی اولیه را با سیم با پوشش نایلونی یا پلی اورتان جایگزین کنید.

8- الگوی سیم‌پیچی دقیق و تعداد کویلها در اطراف هر سیم‌پیچ را بازسازی کنید.

برای محکم و دقیق بودن هر کویل و در نتیجه داشتن بهترین کارایی، توجه زیادی خرج کنید.

• هنگامی که اولین دور را شروع کردید، انتهای اولین دور را کمی آزاد بگذارید، منتها طول این قسمت به اندازه کافی بزرگ باشد تا به اولین کادر برسد. آخرین دور به همان نقطه می‌رسد.

• تمام دورها را کریمپ کنید تا سیم در مکان خود نگه داشته شود. دورها را با یک سیم بلند انجام دهید، بنابراین در موقع پیشروی چیزی را نبرید.

• قبل از اینکه سیم‌ها را پشت کنید. از یک چاقوی تیز یا یک سمباده برای لخت کردن (برداشتن قسمت عایق) انتهای سیم در جایی که به تب وصل می‌شود، استفاده کنید.

• اطمینان حاصل کنید که تنها به مقدار‌ی که لازم است عایق‌ها را بردارید تا یک تماس خوب حاصل شود.

9- انتهای آخرین پیچش را به سیم هرزی که در ابتدای پیچش به دور کادر آزاد رها کرده بودید، متصل کنید.

10- بررسی کنید که همه سیم‌های متصل به کادرها در تماس باشند.

11- موتور را مجددا سوار کنید.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه آموزش سیم پیچی موتورهای الکتریکی بود.

برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات بردهای الکترونیک

در صورتی که قصد دارید به صورت کامل سیم پیچی موتورهای الکتریکی را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش سیم پیچی آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار تعمیرات موبایل نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟