چگونه Freon را در يك واحد AC به كار ببریم؟

Freon علامت تجاري ثبت شده ي شركت Chemours براي عدد گذاري هالوكربن هاو همچنین ACمخفف Air Conditioning يا دستگاه تهويه هوا می باشد. تقريبا غير ممكن است كه خودتان بتوانيد فرئون (Freon) را به دستگاه تهويه هوا اضافه كنيد، در صورتی که در رفع مشکل در این زمینه توانا نباشید و خود اقدام به تعمیر کنید ، ممکن است آسیب جدی وارد شود و خطرناک باشد. اگر تمایل دارید که به طور خودکار اقدام به تعمیر کنید در وحله ی اول باید متخصص شوید پس می توانید در جهت این امر به آموزش نصب کولر گازی مراجعه کنید. و اما در این مقاله سعی کردیم یک سری اطلاعات عمومی در خصوص AC ها و برخی از ابزار مورد نظر برای انجام صحیح کار در اختیارتان قرار داده ایم. اين پروسه ممكن است خطرناك باشد، پس اگر مطمئن نيستيد كه چه كاري بايد انجام دهيد يك فرد متخصص در زمينه ی نصب کولر گازی را به كار بگيريد. مي توانيد كار خود را با تشخيص مشكل شروع كنيد و مطمئن شويد ايراد دستگاه ميزان سرد كنندگي پايين است. هنگامي كه ايراد را پيدا كرديد، قبل از شروع كار دستگاه تهويه هوا را به طور كامل تميز كنيد. براي اين كار نياز به يك مصرف سنج با سه لامپ و محفضه ي سرد كن R22 يا R410A جهت پيشرفت كار می باشد.

قسمت اول : شناخت مشكل

١- منفذ و دريچه هايي كه از آن ها باد گرم خارج مي شود و دماي اتاق را چك كنيد.

خروج باد گرم از منافذ يكي از نشانه هايي است كه دستگاه نياز به تعويض يا تعمير دارد. اما، ترموستات شكسته نيز مي تواند باعث بروز اين مشكل شود. اگر مشكل از قسمت سرد كن دستگاه باشد، دماي اتاق به مرور زمان گرم تر و گرم تر مي شود، زيرا دستگاه به مرور زمان خاصيت سرما زايي خود را از دست مي دهد. اما اگر ترموستات شكسته يا دليل ديگري موجب ايراد دستگاه شده باشد، شايد دماي هوا حالت نوساني پيدا مي كند.

2- به دنبال تكه هاي كوچك يخ بر فنر و سيم پيچ هاي دستگاه باشيد.

از دريچه جلويي دستگاه تهويه هوا به لوله ها نگاهي بيندازيد. اگر لوله ها يخ زده به نظر مي رسند يا نشتي دارند، اين به اين معنا است كه دستگاه در حال از دست دادن قدرت خود است. اين نشتي بايد توسط يك تكنسين HVAC (گرما، تهويه، تهويه هواي محيط) رفع گدد وگرنه اين مشكلات پابرجا خواهند ماند. اگر همچنان با دستگاه كار كنيد و نشتي آن را رفع نكنيد اين مشكلات به مراتب بيشتر و آسيب زننده تر خواهند شد.

3- در نزديكي منبع گرم كن به دنبال تجمع آب بگرديد

محل نزديك به منبع گرمايشي را به خوبي جستجو كنيد. اگر در اطراف آن آب جمع شده بود نشانه ي آن است كه يخ هاي روي فنرها و سيم پيچ ها آب شده و بر روي زمين ريختند. اين آب جمع شده مي تواند سبب آسيب به منبع گرمايشي شود و مشكلات را چند برابر كند. بهتر است از يك متخصص كمك بخواهيد تا اين مشكل را رفع كند.

4- از يك تكنسين بخواهيد تمام نشتي ها را تعمير كند.

فدستگاه هاي تهويه هوا اغلب به طور محكم مهر و موم شده اند و فري_آن ها هرگز نبايد دچار نشتي شوند. اگر مجبور به تعمير كولر شديد، پس حتما با نشتي روبرو شديد و اگر آن را رفع نكنيد مشكل در جاي خود باقي خواهد ماند. اضافه كردن سرد كن (تركيبي ماده شكل كه در وسايل سرمايشي و گاها گرمایشي استفاده مي شود) مي تواند مشكل را سريعا حل كند، اما در نهايت به دستگاه آسيب مي رساند.

قسمت دوم : استفاده از سرد كن به طور مناسب

١- قبل از اضافه كردنفرئون براي استفاده از آن برنامه ريزي كنيد.

فيلتر هواي دستگاه تهويه، چرخ مخصوص وزش هوا، سيم پيچ خشك كننده و دستگاه كندانسور (تبديل بخار به ماده) قبل از اضافه كردن ماده سرد كن بايد به طور كامل تميز شوند. اگر اين قسمت ها كثيف باشند و ماده را اضافه كنيد، به دستگاه آسيب مي رسد.

2- ماده سرد كن مناسب براي دستگاه خود را انتخاب كنيد

استفاده از ماده سرد كن نا مناسب مي تواند موجب احتراق و آسيب به دستگاه شود. مي توانيد به دفترچه ااهنماي دستگاه خود مراجعه كنيد و از آن جا نام ماده مناسب را پيدا كنيد. اگر هم دفترچه نداريد مي توانيد از داخل كابين دستگاه اين اطلاعات را مشاهده كنيد. سرد كننده هاي رايج R-22 و R410A هستند. R22 معمولا در دستگاه هاي قديمي استفاده مي شود و كم كم رو به انقراض است، زيرا سبب سوراخ شدن لايه ي ازون مي شود. از آن جايي كه اين محصول ديگر زياد پيدا نمي شود، قيمت آن رو به افزايش است.

3- هنگام كار با ماده سرد كن از پوست، چشم ها، شش ها و ريه ها محافظت كنيد

هنگام استفاده از اين ماده پوشيدن عينك ايمني و دستكش هاي مخصوص را فراموش نكنيد. هيچوقت مستقيما اين ماده را تنفس نكنيد، زيرا ممكن است به مرگ لحظه اي منجر شود. بعضي از اين ماده ها به شدت خطرناك هستند و به محافظ تنفسي نياز دارند.
اگرفرئون با پوست دست تماس پيدا كرد فورا آن را با آب بشوييد و استفاده از تجهيزات پزشكي را فراموش نكنيد.
R717 و R764 به شدت براي چشم ها و ريه ها خطرناك هستند.R717 قابليت اشتعال دارد و بايد با احتياط با آن كار كرد.

4- قبل از انجام كار مطمئن شويد دما بالاي ١٢.٧ درجه ي سانتي گراد است

ماده فرئون به صورت خودکار به دنبال سردترین ناحیه بین سیم پیچ گرمکن و بیرون واحد متراکم سازی می باشد. وقتی دمای بیرون زیر ١٢.٧ درجه ي سانتي گراد است سردترین قسمت سیستم مانند واحد بیرونی می شود و فرئون خاصیت خوبی در این شرایط ندارد.

قسمت سوم : اضافه كردن فرئون به دستگاه

١- از يك متخصص بخواهيد كه اين روند را طي كند

توصيه مي شود كه يك متخصص دستگاه را براي شما تعمير كند. همانطور كه اشاره شد اين روند خطرناك است و اگر به طرز ناصحيح انجام شود هم به شما و هم به دستگاه آسيب مي رسد. در كشور آمريكا افراد اجازه دارند خودشان در منزل اين كار را انجام دهند، اما آژانس حفاظت از محيط زيست پيشنهاد مي دهد براي اين كار افراد متخصص كه داراي مدرك هستند را استخدام كنيد. اگر قصد داريد اين كار را خودتان انجام دهيد به شدت مراقب باشيد، زيرا انجام نادرست آن ممكن است سبب آسيب، انفجار و حتي مرگ شود.

2- ترموستات و ترمز دستگاه را خاموش كنيد

به قسمت ترموستات دستگاه مراجعه و آن را خاموش كنيد. اگر دستگاه داراي فيوز و ترمز چرخه است، آن ها را نيز خاموش كنيد.

3- مصرف سنج هاي سرد كن را به رشته هاي لامپ متصل كنيد

در قسمت هاي چپ و راست دستگاه، سه رشته ي لامپ به سخت افزار دستگاه متصل است. مصرف سنج با لوله ي آبي را به لامپ كم فشار قسمت چپ دستگاه متصل كنيد. لوله ي قرمز مصرف سنج را هم به لامپ پر فشار در قسمت راست دستگاه وصل كنيد. لامپ مياني را نيز آزاد بگذاريد. اين قسمت را بعدا به لوله ي زرد رنگ وصل مي كنيم تا ماده سرد كن را به داخل دستگاه بفرستد.

4- دستگاه تهويه را روشن و به مدت ١٥ دقيقه صبر كنيد

بعد از اين كه دستگاه را روشن كرديد، بايد به مدت چند دقيقه كار كند تا خود را تثبيت كند. تا هنگامي كه دستگاه را چند دقيقه به حال خود نگذاريد، به عملكرد ثابتي نمي رسد.

5- قوطي سرد كن را با استفاده از چرخاندن قسمت پاييني قوطي باز كنيد

لوله زرد رنگ را به لامپ قوطي سرد كن متصل كرده و قسمت انتهايي قوطي را نيز به رشته مياني لامپ مصرف سنج متصل كنيد. يك دكمه يا دستگيره در قسمت انتهايي قوطي سرد كن موجود است. آن را چند بار بچرخانيد تا قوطي باز شود.لامپ مياني همان لامپ بين رشته هاي قرمز و آبي است.

6- لامپ فشار ضعيف آبي را از قسمت چپ دستگاه باز كنيد

لامپ را براي مدتي باز كنيد و سپس دوباره به حالت قبل برگردانيد. سپس دوباره براي چند ثانيه باز كنيد و دوباره ببنديد. اين كار را ادامه دهيد. هدف از اين كار انتقال ذره به ذره ي ماده سرد كن به داخل دستگاه است.

7- به مصرف سنج نگاه كنيد و منتظر بمانيد تا به دماي مورد نظر برسد

دماي مناسب دستگاه بر روي آن درج شده است. با استفاده از مانيتور مصرف سنج دما را چك كنيد تا ببينيد چه زماني لامپ را خاموش كنيد. براي مثال ممكن است بر روي دستگاه درج شده باشد “دماي مورد نظر ١٠ درجه TXV است.

8- لامپ را خاموش و مصرف سنج را منفصل كنيد

هنگامي كه به دماي مورد نظر رسيديد، تمام لامپ ها را خاموش كنيد. دكمه پايين قوطي را بچرخانيد تا سرد كن ديگر به دستگاه وارد نشود. اگر در حين انجام اين پروسه دستگاه روشن باشد، نيازي به ري استارت كردن دستگاه بعد از قطع كردن اتصالات نيست.

9- تست نشتي را انجام دهيد تا مطمئن شويد هيچ مشكلي وجود ندارد

مي توانيد يك تست نشت الكتريكي خريداري كنيد. مدل هاي مختلف اين تستر ها با يكديگر كمي تفاوت دارند. اما به طور كلي كار آن ها اسكن دستگاه جهت پيدا كردن نشتي ها است. اگر احساس مي كنيد توانايي انجام اين كار را نداريد، مي توانيد از يك تكنسين متخصص كمك بگيريد.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه آموزش خدمات کولر گازی بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات نصب کولر گازی

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل نصب و نگهداری کولر گازی را فرا گیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش نصب کولر گازی آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار نصب کولر گازی نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟