چرا دستگاه کپی کاغذ را مچاله می کند ؟ – نحوه تعمیر دستگاه فتوکپی

چرا دستگاه کپی کاغذ را مچاله می کند ؟ – نحوه تعمیر دستگاه فتوکپی

اگر شما فردی هستید که دائماً از یک دستگاه کپی استفاده می کنید حتماً می دانید که مچاله شدن کاغذ توسط دستگاه مشکلی اجتناب ناپذیر است. این اتفاق برای همه ی ما افتاده است. این اتفاق آزار دهنده و ناخوشایند است و به نظر می رسد که همیشه در مواقع حساس رخ می دهد!

در اکثر مواقع جمع شدن کاغذ توسط دستگاه، به دلیل تنظیمات نادرست آن است. در رابطه با این مشکل باید سه چیز را در نظر داشته باشید. اول این که می توانید از وقوع آن پیشگیری کنید. دوم این که به محض بروز این مشکل شما می توانید با سرعت و به صورت ایمن آن را برطرف کنید. و در آخر، شما باید بدانید اگر این مشکل مجدداً تکرار می شود چه باید بکنید .

روش های پیشگیری از مچاله شدن کاغذ در دستگاه

از نوع مناسبی از کاغذ کپی استفاده کنید :

همه ی کاغذ ها به طور یکسان ساخته نمی شوند. استفاده از کاغذ نامناسب باعث می شود مجبور به تماس با یک تعمیر کننده ی دستگاه کپی شوید. کاغذ های با کیفیت بخرید.

نوع کاغذ مناسب را در دفترچه راهنمای دستگاه جستجو کنید و یا با وارد مشخصات دستگاه خود در اینترنت کاغذی که برای دستگاهتان مناسب است را پیدا کنید. کاغذ ها انواع بسیار زیادی دارند.

شما می توانید از کاغذی دارای رنگ روشن تر و یا کاغذی بازیافت شده استفاده کنید. اما آن چه که باید حتماً به آن توجه کنید این است که اندازه و وزن کاغذ مناسب با دستگاه کپی باشد. به خاطر داشته باشید که کاغذ هایتان را در یک محیط گرم و خشک نگه دارید .

در هنگام پر کردن کاغذ دستگاه کاغذ ها را درست در جایگاه خود قرار دهید :

کاغذ ها را با دقت داخل دستگاه قرار دهید. برای آماده کردن کاغذ ها و گذاشتن آن ها در دستگاه یک راه درست وجود دارد.

کاغذ ها را از داخل بسته خود بیرون آورید و به صورت کاملاً مرتب و صاف در داخل جایگاه کاغذ قرار دهید، این به شما کمک می کند که بعداً هنگام استفاده از دستگاه دچار مشکل نشوید. همچنین محل قرار گیری کاغذ ها را بیش از حد پر نکنید .

هدایت کننده های کاغذ را تنظیم کنید :

این یکی دیگر از اقدامات ساده برای جلوگیری از مچاله شدن کاغذ است. هرگاه جایگاه کاغذ دستگاه را پر می کنید، هدایت کننده ها باید بررسی و در صورت لزوم تنظیم شوند.

هدایت کننده ها باید در تماس با کاغذ باشند اما زیاد محکم به سطح کاغذ نچسبیده باشند. زیرا آن ها باید به آرامی کاغذ را هدایت کنند نه اینکه آن را محکم نگه دارند .

رولر ها ( roller ) را تمیز کنید :

هرگاه که می خواهید کاغذهای داخل دستگاه را جایگزین کنید، رولر ها را با استفاده از یک دستمال خشک، تمیز و بدون پرز پاک کنید.

رولر ها به منظور گرفتن کاغذ و هدایت آن در دستگاه کپی تعبیه شده اند و اگر گرد و غبار در آن ها تجمع یافته باشد عملکرد صحیحی نخواهند داشت و این باعث می شود دستگاه کپی به خوبی کاغذ را دریافت نکند .

20 عیب‌ رایج دستگاه کپی و نحوه رفع آن‌ها
ادامه مطلب

چگونه دستگاهی که کاغذ ها را مچاله می کند تعمیر کنیم ؟

صفحه نمایش آن را بررسی کنید

به محض این که با مشکل جمع شدن کاغذ توسط دستگاه مواجه شدید صفحه ی LCD آن را بررسی کنید تا از این که فشردگی کاغذ در کدام قسمت اتفاق افتاده است مطلع شوید. ممکن است آن حاوی دستورالعمل هایی برای باز کردن دستگاه و چگونگی برطرف کردن این مشکل باشد.

دستگاه را خاموش کنید

پیش از این که کاغذ جمع شده را بیرون بیاورید یا هرگونه تعمیری انجام دهید دستگاه را خاموش کنید. شما با یک وسیله ی برقی سروکار دارید و حتی اگر برق آن را به طور کلی قطع کنید احتمال آسیب دیدگی شما کمتر خواهد بود.

کاغذ مچاله شده را بیرون بیاورید

قبل از باز کردن دستگاه کپی و بردن دستتان به داخل آن بهتر صبر کنید تا دستگاه خنک شود. پس از آن دستتان را داخل برده، کاغذ جمع شده را پیدا کنید و به آرامی آن را خلاف جهتی که حرکت کرده و مچاله شده است بکشید. با قدرت و محکم کاغذ را بیرون بکشید بدون این که منجر به پاره شدن آن شوید.

توجه : اگر کاغذ را به زور بیرون بکشید ممکن است تکه ای از آن پاره شود در بخشی از دستگاه گیر کند و این مشکل شما را بدتر خواهد کرد. در چنین مواقعی هرگز از اجسام تیزی که ممکن است لیز خورده و به دستگاهتان آسیب بزنند استفاده نکنید .

به دنبال تکه ها و باقی مانده های کاغذ بگردید

پس از آن که کاغذ جمع شده را بیرون کشیدید به اطراف محلی که کاغذ در آن جمع شده بود نگاه دقیقی بیاندازید تا از جمع کردن تمام خرده ها و تکه های کاغذ اطمینان حاصل کنید. برای مطمئن شدن از اینکه تمام کاغذ را بیرون آورده اید آن را روی یک سطح صاف قرار داده و تمام تکه هایش را کنار هم بگذارید .

رولر ها را بررسی کنید

پس از بیرون کشیدن کاغذ زیر رولر ها را به دقت بررسی کنید تا هیچ گونه کثیفی یا خرده کاغذی که به راحتی نتوان آن را دید وجود نداشته باشد.

دستگاه را ببندید و آن را روشن کنید

پس از این که کاغذ جمع شه را کاملاً خارج کردید، می توانید دستگاه را با دقت ببندید و مطمئن شوید که خوب قفل شده و جا می افتد. سپس دوباره برق آن را وصل کنید .

مجدداً صفحه نمایش را بازبینی کنید

در آخر دوباره صفحه نمایش را بررسی کنید. دستگاه های کپی معمولاً پس از این که به برق وصل می شوند عیب یابی الکترونیکی می کنند و نشان می دهند که آیا به خوبی بسته شده اند و در موقعیت مناسبی برای استفاده قرار دارند یا خیر .

گاهی اوقات دستگاه کپی پس از خرج کردن کاغذ مچاله و تمام تکه های آن، تمیز کردن رولر ها و خوب بستن دستگاه، باز هم شروع به مچاله کردن کاغذها می کند. برای این مشکل دلایل زیادی وجود دارند.

از جمله ناهماهنگی رولر ها، باقی ماندن خرده های کاغذ و یا خراب شدن قطعات داخلی. در این مواقع برای برطرف کردن این مشکل نیاز به تماس با یک سرویسکار خواهید داشت.

دوره های آموزش تعمیرات فتوکپی و پرینتر به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع آموزشی پایتخت فناوری برگزار می گردد.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628