چرا بر روی پنل های خورشیدی رد حلزون ایجاد  می شود؟

پنل خورشیدی

چرا بر روی پنل های خورشیدی رد حلزون ایجاد  می شود؟

                            پنل خورشیدی

سیستم فتوولتائیک خورشیدی سیستمی ساده به نظر می رسد. این امر تا حدودی درست است زیرا هیچ بخش متحرکی ندارد و از نظر فنی تقریباً دارای الزامات عملیاتی و مراقبتی نیست.

با این حال، با تکامل صنعت مشکلات جدیدی در این پنل ها مشاهده شد که قبلاً وجود نداشتند و یا حداقل شناسایی نشده بودند.  یکی از مشکلات متداولی که ممکن است در استفاده از پنل های خورشیدی با آن مواجه شوید آلوده شدن پنل ها به خطوطی همچون رد حلزون می باشد.

معمولاً چند سال پس از فعالیت پنل ها این خطوط روی آن ها ظاهر می شوند. به خطوط کوتاه تیره و یا تغییر رنگ بخش هایی از ماژول های فتوولتائیک، رد حلزون (snail trail) گفته می شود.

از سال 2012 روی پنل های خورشیدی خطوط قهوه ای رنگ یا بخش های رنگ پریده ای مشاهده شد که از آن پس برای فهمیدن تأثیراتی که این خطوط بر عملکرد پنل ها و تولید انرژی دارند تحقیقاتی صورت گرفت.

 

رد حلزون تنها بر روی ظاهر تأثیر می گذارد یا سبب اختلال در عملکرد نیز می شود؟

                         پنل

زمانی که رد حلزون به تازگی شناسایی می شد، افراد معتقد بودند که این مسئله موجب تضعیف عملکرد پنل خورشیدی می شود و حتی به مرور زمان می تواند منجر به از کار افتادن ماژول ها شود. صنعت این مسئله را بیماری پنل های فتوولتائیک می دانست.

با این وجود، در آن زمان هیچ شخص یا شرکتی علت به وجود آمدن این خطوط را نمی دانست.

هنگامی که این مسئله به میزان زیادی توجه صنعت را به خود جلب کرد، محققان این موضوع را سرفصل تحقیقات خود قرار دادند.

آن ها با استفاده از ابزارهایی مانند یک دوربین EL، میکروسکوپ الکترونی اسکن کننده ی انتشار نوری و میدانی و تجهیزاتی دیگر، مجموعه ای از آزمایشات پیچیده همچون الکترولومینسانس و عکس برداری فروسرخ را انجام دادند.

آن ها عملکرد ماژول های فتوولتائیک دارای رد حلزون را با ماژول های عادی مقایسه کردند.

نتایج این مقایسات تصویر کاملاً جدیدی را به بازار عرضه کرد. هیچ یک از نتایج نشان دهنده ی این نبودند که رد حلزون بر روی تولید انرژی ماژول خورشیدی اثر می گذارد.

منشأ رد حلزون روی ماژول های خورشیدی، ذرات نانو Ag2Co3 هستند. آن ها می توانن نور خورشید را جذب و پراکنده کنند و این منجر به ایجاد خطوط تیره رنگ روی سطح ماژول می شود. در بیشتر مواقع، ریزگردها و ترک های کوچک هم باعث ایجاد رد حلزون می شوند.

رطوبت، اکسیژن، کربن دی اکسید و دیگر ترکیبات از طریق ترک ها، لبه های سلول، و یا با عبور از محل پیوند بستر های سیلیکونی با لایه های کپسول کننده (پوششی محافظ) می توانند به شبکه ی نقره ای دسترسی پیدا کنند و با آن واکنش بدهند و آن را اکسید کنند.

بدین ترتیب خطوطی به رنگ قهوه ای یا بی رنگ روی ماژول پدید می آیند. در حقیقت خود رد حلزون به تنهایی تأثیر چندانی بر تولید انرژی نمی گذارد، بلکه این ترک ها هستند که میزان تولید انرژی را کاهش می دهند.

ترک ها به دلایل مختلفی ایجاد می شوند. آن ها ممکن است در حین تولید، حمل و نقل، و یا نصب ایجاد شوند. گفته می شود که بسیاری از ترک ها به خاطر نظارت و بررسی ضعیف بر روی سلول ها ایجاد می شوند.

با این حال، به عنوان طرفداران انرژی خورشیدی، نباید زیاد نگران رد حلزون باشیم. با تکیه بر تحقیقات دانشمندان، کاهش تولید انرژی در اثر ایجاد رد حلزون تهان 0.56% است که این میزان کاهش طبیعی است.

این درحالی است که خسارت های ناشی از ترک ها در بلند مدت می توانند به شدت بر تولید انرژی تأثیر بگذارند. بنابراین باید روش مدیریت ماژول فتوولتائیک خود را بهبود ببخشیم.

یکی دیگر از روش هایی که از طریق آن می توانیم متوجه شویم که آیا رد حلزون بر تولید انرژی اثر می گذارد یا نه این است که میزان تولید انرژی ماهانه ی ماژول را با تولید انرژی آن در همان ماه در سال گذشته مقایسه کنیم.

اگر تحت شرایطی که خرابی و از کار افتادگی وجود ندارد و میزان تابش خورشید در حد نرمال است، کاهش تولید انرژی بین 0.8% الی 1%باشد، در واقع میزان افت تولید انرژی معقول است چرا که به طور طبیعی هم سال به سال از میزان تولید انرژی توسط پنل ها کاسته می شود.

اگر میزان افت در تولید بیشتر است، می توان نتیجه گرفت که این کاهش در تولید انرژی ناشی از خرابی و آسیب دیدگی ماژول است.

 

دوره آموزش نصب پنل خورشیدی به صورت صفر تا صد و کاملا عملی ویژه بازار کار در آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟