علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز

علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز

آیا علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز را می‌دانید؟آیا از راه‌های برطرف کردن این مشکل، اطلاعی دارید؟

امروزه طرفداران بسیاری در سراسر جهان علاقه‌مند به نوعی از قهوه به نام اسپرسو می‌باشند، از این رو است که بسیاری از افراد برای خریدن اسپرسو ساز اقدام می کنند و از این دستگاه در منزل و یا محل کار خود، استفاده می‌کنند. گاهی اوقات وقتی برای خوردن این نوشیدنی جذاب اقدام می‌کنید، ممکن است با مشکلاتی در حین درست کردن قهوه خود مواجه شوید. امکان دارد یکی از این مشکلات، چکه کردن آب از دستگاه باشد. در این صورت دستگاه شما به درستی عمل نخواهد کرد و در نتیجه نوشیدنی خوشمزه‌ای به شما تحویل نخواهد داد. همچنین باید بدانید در صورتی که به موقع برای رفع این مشکل اقدام نکنید، ممکن است مشکلات بیش‌تری برایتان به وجود آید و در نهایت هزینه‌های بیش‌تری را یرایتان به وجود آورد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا در صورت مواجهه شدن با این مشکل بتوانید در اسرع وقت، مشکل خود را برطرف سازید.

در این مقاله قصد داریم علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز را برایتان شرح داده و سپس راه حل‌هایی را جهت رفع این مشکل توضیح خواهیم داد.

علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز چیست

اگر در زمان استفاده از دستگاه با چکه کردن آب مواجه شدید، سردرگم نشوید زیرا اگر بتوانید مشکل دستگاه اسپرسوز خود را به درستی پیدا کنید، می‌توانید با تعمیراتی جزئی و سریع به این مشکل پایان دهید. البته لازم است که این مشکل را در اسرع وقت حل کنید زیرا ممکن است در صورت ادامه پیدا کردن این مشکل، به قسمت‌های دیگر دستگاه، آسیب جدی وارد شود.

تقریبا شکل تمام دستگاه‌های اسپرسو ساز شبیه به همان دستگاه‌های قهوه ‌ساز است و اگر بتوانید با دستگاه‌های قهوه ساز کار کنید، کار با دستگاه اسپرسو ساز نیز کار مشکلی نیست.

اکنون اگر با مشکلی همچون چکه کردن آب مواجه شدید، لازم است که عیب‌یابی دستگاه را شروع کنید و بتوانید منشأ مشکل به وجود آمده را پیدا کنید و برای رفع آن، اقدامات لازم را انجام دهید.

 چکه کردن اسپرسو

در این قسمت قصد داریم که در ابتدا مواردی که علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز می‌باشند را نام برده و در هر بخش به طور جداگانه، هر کدام را توضیح خواهیم داد.

رایج‌ترین این علت‌ها عبارت‌اند از:

 • ترک خوردن المنت
 • پوسیده شدن واشر دستگاه
 • ایجاد مشکل در نازل بخار
 • ضد آب نبودن پورتا فیلتر دستگاه
 • ترک خوردن مخزن آب اسپرسو ساز
 • پاره شدن شلنگ دستگاه اسپرسو ساز

اکنون به توضیح ترک خوردن المنت در دستگاه اسپرسو ساز می‌پردازیم.

ترک خوردن المنت دستگاه یکی از علت های چکه کردن آب از اسپرسو ساز

جهت ذخیره شدن و گرم شدن آب در این دستگاه قهوه ساز، قطعه‌ای به نام المنت در درون دستگاه، تعبیه شده است. در دستگاه‌های اسپرسو ساز ساده و کوچک، معمولا یک المنت تنها جهت ذخیره شدن و گرم شدن آب در دستگاه گذاشته شده است. اما در دستگاه‌های بزرگ‌تر، برای ایجاد بخار، یک المنت دیگر را هم برای درون دستگاه طراحی و تولید کرده‌اند.

ممکن است پس از مدتی استفاده از دستگاه، رسوبات آهکی جمع شده و رسوب کنند، در این صورت ممکن است که در اثر ترک خوردن المنت دستگاه، با نشتی آب از درون دستگاه مواجه شویم.

راه حلی جهت رفع این مشکل: به منظور جلوگیری از این اتفاق، لازم است که دستگاه اسپرسو ساز خود را هر چند مدت یک بار و به طور مرتب رسوب زدایی کنید و از تمیز بودن آن، اطمینان حاصل کنید. اما اگر با انجام دادن این کار مشکلتان رفع نشد، لازم است که پس از عیب یابی دقیق و پیدا کردن علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز، المنت دستگاه را عوض کرده و المنت جدید را جایگزین کنید.

پوسیده شدن واشر دستگاه اسپرسو ساز چه مشکلاتی را ایجاد می کند

علت چکه کردن آب از دستگاه اسپرسو ساز، می‌تواند پوسیده شدن واشر دستگاه باشد. اگر در طول کار با دستگاه واشر کف مخزن دچار پوسیدگی شود، به مرور زمان باعث نشتی آب از دستگاه می‌شود.

زمانی که با نشتی آب از دستگاه مواجه شدید، جهت عیب یابی کردن دستگاه، به عنوان یکی از راه‌های پیش رو می‌توانید مخزن دستگاه را از آب پر کنید و سپس منتظر بمانید و ببینید که آیا آبی از درون دستگاه و قسمت زیری آن، نشتی دارد یا نه.

اگر پاسخ‌تان مثبت بود، به احتمال زیاد واشر‌ها دچار پوسیدگی شده‌اند و یا ممکن است دچار شکستگی هم شده باشند، اگر مطمئن شدید که مشکل ایجاد شده به همین دلیل است، لازم است که واشر‌های پوسیده و یا شکسته شده را با یک واشر جدید، تعویض کنید. لازم است بدانید که تجمع بیش از اندازه‌ی رسوبات آهکی، باعث می‌شود به مرور زمان واشر‌ها و لوله‌های دستگاه دچار آسیب شود.

راه حلی جهت رفع این مشکل: حال که علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز را فهمیدید، برای جلوگیری از نشتی آب و پوسیده شدن واشر‌ها، لازم است که دستگاه اسپرسو ساز خود را به طور مرتب تمیز کنید و اگر رسوباتی هم در دستگاه وجود دارد، قبل از آن که مشکلات جدی به وجود آورد، آن‌ها را تمیز کنید. البته در صورتی که با شکستگی و یا پوسیدگی واشر‌ها مواجه شدید، در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کنید، در صورت تعویض نکردن واشر‌ها، ممکن است مشکلات جدی‌تر در دستگاه به وجود آید که به مراتب هزینه‌های سنگین‌تری در پی دارد.

خرابی در نازل بخار دستگاه اسپرسو ساز چه عواقبی برای دستگاه اسپرسو ساز دارد

علت چکه کردن آب از دستگاه اسپرسو ساز می‌ تواند به دلیل به وجود آمدن مشکل در نازل بخار دستگاه باشد که در این قسمت به توضیح این مشکل و نحوه‌ی برطرف کردن آن، خواهیم پرداخت.

در داخل دستگاه اسپرسو ساز یک محفظه‌ی کوچک طراحی شده است که در این محفظه به میزان لازم آب ریخته می‌شود و دستگاه‌هایی که شامل نازل بخار هستند، می‌توانند این آب را به بخار تبدیل کنند. حال ممکن است در طول استفاده از دستگاه، مشکلاتی در این نازل بخار به وجود آید، که یکی از این مشکلات می‌تواند نشتی آب از نازل بخار دستگاه باشد. سعی کنید که در اولین زمان ممکن نسبت به تعمیر و تعویض آن اقدام کنید، زیرا در غیر این صورت مشکلات بیش تری در قسمت‌های دیگر دستگاه به وجود خواهد آمد.

راه حلی جهت رفع این مشکل: اکنون که دانستید علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز، خرابی نازل بخار دستگاه است، لازم است آن را تعویض کرده و نازل بخار جدیدی را جایگزین کنید. همچنین برای جلوگیری از این موضوع هر چند مدت یک بار و به طور منظم دریچه‌ی نازل و لوله دستگاه را تمیز کرده و از هر گونه رسوب، پاک کنید. با انجام این کار، احتمال به وجود آمدن مشکل در نازل بخار تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

تاکنون با 3 علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز آشنا شده‌اید، اکنون به سراغ توضیح یکی دیگر از علت‌ها، یعنی ضد آب نبودن فیلتر دستگاه می‌پردازیم.

ضد آب نبودن پرتا فیلتر دستگاه اسپرسو ساز به چه معناست و چه مشکلاتی را ایجاد می کند

در دستگاه‌های قهوه ساز لازم است که قبل از گرفتن عصاره‌ی قهوه، ذرات قهوه در درون محفظه‌ای فشره شوند، به این منظور در دستگاه‌ها پورتا فیلتر دستگیره‌ای را که مخصوص این کار است، طراحی کرده‌اند. در داخل پرتا فیلتر‌ها یک واشر تعبیه شده است که برای قرارگیری در درون محفظه‌ی آن طراحی و تولید شده است. در حالت معمول پرتا فیلتر دارای خاصیت ضد آب است، اما اگر واشر این محفظه، دچار پوسیدگی شود، پورتا فیلتر خاصیت ضد آب بودن خود را از دست می‌دهد و اگر به موفع متوجه این موضوع نشوید ممکن است با نشتی آب از درون دستگاه مواجه شوید.

راه حل جهت رفع این مشکل: اگر پی بردید که علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز به دلیل پوسیدگی واشر در محفظه‌ی پرتا فیلتر است، لازم است که در اسرع وقت برای تعویض آن، اقدام کنید. همچنین لازم است بدانید که این واشر به راحتی در بازار‌ها پیدا می شود و می‌توانید در صورت نیاز نسبت به تهیه‌ی آن اقدام کنید و در کمترین زمان به مشکل خود پایان دهید.

ترک خورن مخزن دستگاه چه مشکلاتی را به وجود خواهد آورد

یکی از اصلی‌ترین مواد در دستگاه‌های قهوه ساز، آب است. برای تأمین آب در دستگاه‌های قهوه ساز از یک مخزن استفاده می‌کنند. مخزن‌ها در جنس‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند اما بیش‌تر مخزن‌ها امروزه از جنس پلاستیک می باشند.

ممکن است بعد از چند مدت که از دستگاه اسپرسو ساز خود استفاده می کنید، با نشتی آب از داخل دستگاه مواجه شوید. رایج‌ترین علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز، می‌تواند ترک خورن مخزن دستگاه باشد. در صورتی که با چکه کردن آب از دستگاه مواجه شدید، لازم است در اسرع وقت مشغول به عیب‌یابی دستگاه شوید.

راه حلی جهت رفع این مشکل: اکنون که علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز را دریافتید، لازم است که برای جلوگیری از بروز این مشکل، اقداماتی را انجام دهید. یکی از راه حل‌های مهم این است که در زمان شست و شوی مخزن، از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید، زیرا معمولا آب در داخل ماشین ظرفشویی به نسبت حرارت بالایی دارد و با قرار دادن مخزن در ماشین ظرفشویی، ممکن است به آن آسیب وارد شود. از این رو لازم است که از قرار دادن مخزن در ماشین ظرفشویی خودداری کنید. همچنین باید بدانید، در صورت ایجاد ترک در مخزن، باید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

پارگی شلنگ دستگاه علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز

علت چکه کردن آب از اسپرسو یاز دلایل متعددی داشت که در قسمت های بالا به آن اشاره کردیم، اما به عنوان یک دلیل دیگر می توان به پاره شدن شلنگ دستگاه اشاره کرد.

در دستگاه‌های اسپرسو ساز قطعه‌ای به نام پمپ طراحی شده است که وظیفه دارد آب را با فشاری بیش از هجده بار پمپاژ کند. وجود پمپ در این دستگاه‌ها به عنوان یک ویژگی خاص در آن‌ها، شناخته شده است. همچنین به آن‌ها شلنگ‌هایی متصل شده است که با وجود این فشار زیاد، معمولا فشار بالایی در آن‌ها وجود دارد و ممکن است در اثر همین فشار قوی، شلنگ‌ها دچار پارگی شوند و از محلی که اتصال دارند، کم کم آب شروع به چکه کردن کند. همچنین ممکن است که رسوبات آهکی نیز از خروج آب از دستگاه، جلوگیری کند.

راه حلی جهت رفع این مشکل: اگر متوجه شدید که رسوبات آهکی در درون محفظه وجود دارد، لازم است که محفظه را به طور منظم و هر چند وقت یک بار، رسوب گیری نمایید. با انجام این کار از به وجود آمدن مشکلات جدی دیگر در دستگاه جلوگیری می‌شود.

همچنین اگر متوجه پارگی شلنگ شدید، لازم است که در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

چکه کردن قهوه ساز

مشکلات دیگری که ممکن است در دستگاه اسپرسو ساز رخ دهد

در بخش‌های قبل، علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز را خدمت شما عزیزان شرح دادیم. اکنون جهت آشنایی بیش‌تر شما مشکلات دیگری را که ممکن است در دستگاه اسپرسو ساز رخ دهد را خدمتتان نام می‌بریم. برخی از این مشکلات عبارت‌اند از:

 • روشن نشدن قهوه ساز
 • گرم نشدن آب در محفظه‌ی دستگاه
 • جوشیدن قهوه در هنگام آماده شدن آن
 • تلخ بودن مزه‌ی قهوه در هنگام نوشیدن
 • رقیق بودن قهوه‌ی آماده شده
 • داغ نماندن قهوه در زمان آماده شدن
 • و غیره

علت چکه کردن آب از اسپرسو را دانستید و راه حل‌هایی را جهت رفع این مشکل خدمتتان شرح دادیم. اکنون لازم است بدانید که نگهداری از دستگاه فهوه ساز کار خیلی مشکلی نیست و تنها با دانستن چند مورد، می‌توانید سال‌ها از دستگاه خود استفاده کنید. جهت جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات بیش‌تر، لازم است در هنگام خرید اسپرسو ساز از دفترچه‌ی راهنمای آن استفاده کنید تا از بروز مشکلات در آن، جلوگیری کنید.

سخن پایانی

اگر شما هم عاشق نوشیدنی قهوه هستید و علاقه‌مند به استفاده از دستگاه اسپرسو ساز می‌باشید، باید بدانید که ممکن است مثل هر وسیله‌ی دیگری در طول استفاده از این دستگاه نیز مشکلاتی به وجود آید. در این مقاله سعی کردیم علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز را به طور کامل و جامع خدمت شما عزیزان شرح داده و به طور کلی مشکلاتی که در این دستگاه رخ می‌دهد را بیان کنیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برایتان کارآمد و مفید بوده باشد.

آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات لوازم خانگی می باشد.برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • حمیدرضا گفت:

  سلام من هرسری ک می‌خوام کف شیر بگیرم از نازل بخار اول آب میاد آیا این طبیعیه یا مشکل داره همش باید اول آب نازل بگیرم بد دوباره…..

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه