پی ال سی صنعتی چیست ؟ – آشنایی با plc صنعتی

پی ال سی

پی ال سی صنعتی چیست ؟

پی ال سی

 

پی ال سی مخفف عبارت کنترل کننده ی منطقی برنامه پذیر است که از خانواده ی کامپیوترها به شمار می رود. به عبارت دیگر کنترل کننده ی منطقی برنامه پذیر، یک کامپیوتر است که دارای یک میکرو پردازشگر می باشد اما صفحه کلید، ماوس و مانیتور ندارد.

این نوع کنترل کننده اغلب در صنعت به کار برده می شود. وجود پی ال سی برای استفاده در محیط های صنعتی سخت بسیار ضروری است. پی ال سی ها را می توان بر اساس اندازه، میزان ورودی ها، حافظه و غیره به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد .

شکل متمایز کامپیوتر آن برای استفاده در سیستم های کنترلی صنعتی طراحی شده است.

پی ال سی دارای ساختاری مستحکم و قابلیت های عملی منحصر به فردی است، از جمله کنترل دائمی، تسهیل برنامه ریزی، تایمرها و شمارشگرها، قابلیت های کنترلی قابل اطمینان و داشتن سخت افزاری که استفاده از آن آسان است .

پی ال سی صنعتی به گونه ای طراحی شده است که مقاومت بسیار زیادی داشته باشد، به همین دلیل می تواند شرایط محیط های صنعتی سخت و خشن مانند دماهای بسیار بالا و بسیار پایین، لرزش های شدید، رطوبت و نویز های الکتریکی را تحمل کند.

کنترل کننده های منطقی اغلب وظیفه دارند تعداد زیادی از سنسورها و محرک ها را تحت کنترل و نظارت خود قرار دهند. بنابراین آن ها با سیستم های کامپیوتری معمولی در تنظیمات 0 و 1 (خروجی/ ورودی) گسترده ی خود بسیار متفاوت هستند .

پی ال سی ها علاوه بر این که به عنوان کامپیوترهای دیجیتالی برای مقاصد خاص استفاده می شوند می توانند در سیستم های کنترلی سایر حوزه ها و صنایع نیز به کار برده شوند. به همین دلیل است که از پی ال سی ها اغلب تحت عنوان کامپیوتر های صنعتی یاد می شود.

 

معمولاً برای کاربرد های شهری نیز از پی ال سی استفاده می شود؛ برای مثال در کارواش ها، چراغ های راهنمای کنترل ترافیک و آسانسورها نیز از آن ها استفاده می شود.

این کامپیوترها در سیستم های ساخت و ساز و بسیاری از صنایع برای کنترل و نظارت بر فرایند های تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند.

هنگامی که پی ال سی برنامه ریزی می شود، پس از این که توسط محرک هایی که به آن ها ورودی (inputs) گفته می شود فعال شود، به صورت دائمی فعالیت هایی انجام خواهد داد.

او این داده های ورودی را از طریق تأخیر در فعالیت ها مانند شمارش وقایع و یا تأخیر زمانی دریافت می کند.

این کامپیوتر ها با سیستم های هوشمند دیگر مانند کامپیوترها و گوشی های هوشمند متفاوتند زیرا :

  1. یک پی ال سی با عملکرد بهتر و قابلیت اطمینان بالاتر فقط یک فعالیت یا مجموعه ای پی در پی از فعالیت ها را انجام می دهد، به جز در مواقعی که تحت فشارهای واقعی باشد. این ویژگی برخلاف کامپیوترها و گوشی های هوشمند است که طراحی شده اند تا در چهارچوب ویندوز یا سیستم عامل خود چندین کار را به صورت همزمان انجام دهند.
  2. پی ال سی ها قابلیت هایی دارند که در کامپیوترهای معمولی یافت نمی شوند مانند محافظت در برابر شرایط محیطی همچون گرما، سرما، گرد و غبار و غیره.
  3. در مقایسه با دیگر سیستم های کنترلی به صرفه تر هستند. هنگامی که برای کاربرد های مختلف از پی ال سی استفاده می کنید برای تغییر کاربرد تنها لازم است که اجزای نرم افزاری آن را عوض کنید. این در حالی است که برای تغییر کاربرد سیستم های میکرو کنترلی دیگر باید علاوه بر نرم افزار اجزای سخت افزاری را نیز تعویض نمایید .

این کنترل کننده ی دارای میکرو پردازشگر، حاوی یک حافظه ی قابل برنامه ریزی است که دستورالعمل ها را ذخیره کرده و وظایف و نقش های خود را به انجام می رساند شامل : مرتب سازی، زمان بندی، منطق، حساب و شمارش .

 

دوره آموزش plc به صورت عملی ویژه بازار کار در آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟