هنگام انتخاب دوربین مداربسته باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

از آنجایی که قابلیت و تنوع تجهیزات دوربین های شبکه نسبت به دوربین های آنالوگ به مراتب بیشتر است ، نه تنها انتخاب صحیح دوربین اهمیت زیادی پیدا کرده است ، تنوع زیاد برندها باعث مشکل شدن انتخاب دوربین شده است . هنگام انتخاب دوربین مداربسته باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکات مهم در انتخاب دوربین مداربسته

پیش از انتخاب تجهیزات ویدئوی شبکه باید مواردی از قبیل تعداد دوربین های لازم ، جغرافیای منطقه و هدف استفاده از سیستم ویدئوی حفاظتی مشخص شود . نکاتی که در انتخاب دوربین شبکه / کدگذار ویدئو و همچنین دوربین های معمولی موثر هستند ، عبارتند از :

 • نوع دوربین . کدام نوع دوربین (ثابت ، گنبدی ثابت یا PTZ) برای کاربری مدنظر مناسب است؟ دوربین PTZ یا گنبدی با قدرت بزرگنمایی اپتیکی بالا ، علاوه بر تولید تصاویر با کیفیت و با جزئیات بیشتر می تواند منطقه وسیعی را تحت پوشش قرار دهد . برای استفاده از تمام امکانات دوربین PTZ باید از یک کاربر یا تور حفاظتی خودکار استفاده شود . استفاده از دوربین های ثابت برای ضبط ویدئوی دوربین هایی که به طور زنده کنترل نمی شوند ، به صرفه تر است .
 • دوربین داخل / خارج ساختمانی . دوربین در کجا نصب خواهد شد؟ در خارج ساختمان باید از دریچه دیافراگم خودکار ، محفظه ی نگهدارنده ی مناسب و دوربین هایی با حساسیت نوری بهتر استفاده شود .
 • کیفیت تصویر . کیفیت تصویر تا چه اندازه اهمیت دارد؟ کیفیت تصویر دوربین های مختلف با یکدیگر فرق می کند . مطمئن شوید که دوربین انتخاب شده ، کیفیت لازم را داشته باشد .
 • حساسیت نوری دوربین و سطح روشنایی مورد نیاز آن . از آنجایی که تولید کنندگان از روش های متفاوتی برای اندازه گیری حساسیت نوری دوربین ها استفاده می کنند ، در تعیین حساسیت نوری دوربین نباید صرفا به مقادیر مندرج در برگه اطلاعات فنی آن اکتفا کرد .
 • وضوح تصویر . آیا وضوح تصویر VGA برای کاربری کافی است یا نیاز به وضوح تصویر مگاپیکسلی است؟ پیش از انتخاب دوربین باید وضوح تصویر مورد نیاز تعیین شود .
 • محدوده تحت پوشش ویدئوی حفاظتی . در هر مجموعه حفاظتی باید علاوه بر تعیین مناطق نیازمند پوشش ویدئوی حفاظتی ، دوری و نزدیکی شان به هم مشخص شود . به عنوان مثال استفاده از دوربین مگاپیکسلی با لنز زاویه باز برای پوشش دو منطقه کوچک و نزدیک به هم نسبت به دو دوربین معمولی ارجحیت دارد .
 • پنهان یا آشکار بودن سیستم ویدئوی حفاظتی . نوع سیستم ویدئوی حفاظتی در نحوه نصب دوربین تاثیر گذار است . در صورت لزوم پنهان سازی دوربین باید برای استتار دوربین از طراحی های ویژه ای (بدنه ، ابعاد ، رنگ ، …) استفاده شود .
 • قابلیت های هوشمند . آیا به قابلیت های هوشمند نظیر اعلام ورود غیر مجاز نیاز است؟ پیش از انتخاب دوربین باید قابلیت های مورد نظر کارفرما مشخص شود.
 • قابلیت شبکه شدن . آیا دوربین شبکه ی انتخاب شده تمامی پروتکل های مورد نیاز را برای شبکه شدن پشتیبانی می کند؟
 • ضد خرابکاری و دستکاری بودن محفظه نگهدارنده و دیگرم الزامات . محفظه نگهدارنده باید در برابر ورود آب ، گرد و غبار ، گرما و خرابکاری از دوربین محافظت کند . نوع تصویر . پیش از انتخاب دوربین باید نوع میدان دید و تصوير تعیین شود . تصاویر به دو دسته: ۱) تصویر منظره نما (به عنوان مثال نمای باز از صحنه حرکت مردم در خیابان) و ۲) تصویری با جزئیات زیاد برای تشخیص هویت افراد یا اجسام (تشخیص چهره ، پلاک خودرو یا صندوق فروشگاه) تقسیم می شوند .
 • برند . آیا برند دوربین در انتخاب آن تاثیر گذار است؟ بالغ بر ۲۰۰ برند دوربین وجود دارد .

تنوع محصولات برند 

پس از انتخاب دوربین ، شرکت هایی که محصولات برند موردنظر شما را تامین می کنند (نظیر دوربین های ثابت ، گنبدی ، گنبدی PTZ و …) شناسایی کنید تا در آینده مشکلی در تامین تجهیزات جانبی جدید نظیر سیستم های صوتی ، تجهیزات شبکه  بی سیم و یا توسعه سیستم ویدئوی حفاظتی با دوربین های مگا پیکسلی پیش نیاید . اگر ناچار به استفاده از دوربین های آنالوگ هستید ، برندی را انتخاب کنید که کدگذار و کدگشای ویدئو هم تولید کند .

پشتیبانی از چند نرم افزار کنترلی و امکان يکپارچه سازی با سیستم های دیگر . در صورت امکان کدگذار ویدئو با دوربینی را انتخاب کنید که از چند نرم افزار مدیریتی پشتیبانی کند . این قابلیت باعث افزایش قدرت مانور طراح می شود .

ابزاری برای مدیریت سیستم های بزرگ . شبیه اکثر تجهیزات شبکه ، دوربین شبکه یا کد گذار ویدئو یک آدرس IP و نرم افزار داخلی دارند که باعث سهولت به روزرسانی آنها می شود .

به روزرسانی محصولات بسیاری از برندها مجانی است . در زمان خرید حتما هزینه تنظیم آدرس های IP تجهیزات و به روزرسانی نرم افزار تمام دوربین ها یا کدگذارهای ویدئو را پس از نصب در نظر بگیرید.

فروشنده تجهیزات ویدئوی شبکه باید ابزار مدیریت این فرآیندها و هزینه تخمینی آنها و نیز مدت از کارافتادگی تجهیزات برای به روزرسانی و تنظیمات مجدد را در اختیار خریدار قرار دهد.

علاوه بر این فروشنده باید برنامه هایی که برای موقعیت یابی خودکار تجهیزات ویدئوی شبکه و گزارش وضعیت فعالیت آنها استفاده می شوند را در اختیار خریدار قرار دهد.

برند باید در طولانی مدت از محصولات خود پشتیبانی کند . آیا محصولات برند انتخابی در پروژه های زیادی استفاده می شود و نمایندگی رسمی در کشور دارد؟ آیا برند انتخابی جهانی است؟

با توجه به افزایش تقاضا برای به روز شدن تجهیزات باید از محصولاتی استفاده شود که تولید کننده ی آنها دیدی طولانی مدت به بازار دارد و همواره در حال ارتقاء کمی و کیفی محصولات خود است.

 • ضمانت نامه ها . آیا دوربین انتخابی از برند معتبری است و کیفیت کافی و ضمانت نامه های لازم را دارد؟ در اکثر سازمان ها سیستم ویدئوی حفاظتی بخش مهمی از سرمایه آنها را تشکیل می دهد و برای آنها عمرکاری طولانی در نظر گرفته می شود . از این رو باید از متناسب بودن مدت اعتبار ضمانت نامه فروشنده با عمر کاری در نظر گرفته شده برای تجهیزات انتخابی اطمینان حاصل شود.
 • PoE ) Power over Ethernet): آیا دوربین شبکه با کدگذار ویدئو از این قابلیت پشتیبانی می کند؟ برق مصرفی با استفاده از قابلیت PoE ، از طریق کابل اترنت به تجهیز ویدئویی منتقل می شود . قابلیت PoE باعث کاهش کابل مصرفی و هزینه های کابل کشی در حدود چندصدهزار تومان برای هر دوربین می شود . تجهیزات ویدئویی دارای قابلیت PoE باید از استاندارد IEEE 802. 3af پشتیبانی کنند . انطباق تجهیز با این استاندارد باعث آزادی عمل طراح در استفاده از انواع مختلف سوئیچ های شبکه می شود .
 • امکانات امنیتی و شبکه ای اضافی . برخی از امکانات مهم شبکه ای و امنیت شبکه عبارتند از :

سازمان های مختلف از DHCP برای مدیریت آدرس های IP استفاده می کنند.

رمزنگاری HTTPS برای ارتباطات امن استفاده می شود.

از فیلتر کننده آدرس IP برای تعریف آدرس های IP مجاز به دسترسی دوربین استفاده می شود .

از 802.1X برای تعریف سطح دسترسی درگاه ها (Ports) استفاده می شود.

از IPv6 برای پشتیبانی از استاندارد آدرس دهی جدید IP استفاده می شود .

 • فن آوری بی سیم . استفاده از ارتباط بی سیم گزینه مناسبی برای شرایطی است که اجرای کابل کشی بین شبکه LAN و یک تجهیز ویدئویی غیر عملی ، سخت یا هزینه بر باشد . استفاده از ارتباط بی سیم به خصوص در بناهای تاریخی که اجرای کابل کشی باعث صدمه به بافت اثر می شود و یا مکان هایی که نیاز به جابجایی مکرر دوربین وجود دارد (نظیر مغازه ها یا دوربین های خارج ساختمانی) بهترین گزینه است.
 • ضبط و پخش صدا . کاربر با استفاده از این قابلیت می تواند از راه دور صدای محیط را گوش دهد و در صورت لزوم دستورالعمل ها ، هشدارها و فرامین لازم را به افراد حاضر در محل بدهد . از این قابلیت می توان به عنوان یک روش تشخیصی مستقل نیز استفاده کرد . ضبط ویدئو و پیام های هشداردهنده فقط زمانی شروع می شوند که صدای موجود در محیط تحت پوشش از یک سطح خاص بیشتر شود . دوربینی که از قابلیت صوتی پشتیبانی می کند ، یا میکروفن داخلی دارد و یا از یک میکروفن خارجی استفاده می کند . پخش کننده صدا نیز می تواند داخلی یا خارجی باشد . طراح باید یک یا دوطرفه بودن ارتباط صوتی را تعیین کند
 • قابلیت های هوشمند و تحلیلی دوربین / کد گذار ویدئو . برخی از دوربین ها امکاناتی نظیر VMD ، تشخیص دستکاری دوربین و شمارش افراد را دارند . چنین قابلیت هایی باعث افزایش قدرت مانور طراح در ایجاد سیستم ویدئوی حفاظتی هوشمند می شود . از آنجایی که دوربین در مورد زمان ارسال ویدئو تصمیم می گیرد ، پهنای باند مصرفی و فضای ذخیره سازی لازم برای ضبط ویدئو کاهش می یابد . برای اجرای این فرامین قدرت پردازشی بالایی نیاز است و اگر این قابلیت ها به جای این که در داخل دوربین یا کدگذار تعبیه شده باشند ، در سرویس دهنده (Server) قرار داشته باشند با افزایش تعداد دوربین ها سرویس دهنده سریع هنگ (Overload) می کند.
 • رابط های ورودی / خروجی (I/O) . تجهیزات کنترلی و تشخیصی (نظیر حسگر تشخیص شکسته شدن شیشه ، تشخیص حرکت مادون قرمز ، قفل درب) با استفاده از رابط های ورودی به دوربین شبکه یا کدگذار ویدئو متصل می شوند . در کاربری هایی که هدف استفاده از دوربین شناسایی افراد است نیازی به ضبط پیوسته ی ویدئو نیست و با استفاده از یک درگاه ورودی دوربین فقط با باز شدن درب شروع به فیلم برداری و ارسال ویدئو می کند . دوربین با استفاده از درگاه های خروجی می تواند تجهیزاتی نظیر آبپاش اطفای حریق ، قفل درب ، تولید دود و کلید روشن کردن لامپ را فعال کند .

کیفیت تصویر

از آنجایی که کیفیت تصویر جزء شاخصه های غیر کمی و ادراکی محسوب می شود ، انتخاب دوربینی با کیفیت تصویر مناسب کار دشواری است . برای توضیح چالشی که در انتخاب دوربین وجود دارد به شکل ۵-۳۳ توجه کنید . این تصاویر توسط دو دوربین مختلف تحت شرایط نوری یکسان 10 لوکس گرفته شده اند . دوربین ها قیمتی مشابه دارند و از برندهای معروفی هستند . نتیجه چنین مقایسه ای این است که برای تعیین کیفیت تصویر تحت شرایط مدنظر طراح باید خروجی دوربین آزمایش شود .

علاوه بر این باید در نظر داشت که حتی اگر دوربین تصاویر خوبی تولید کند این مسئله را نباید به قدرت آن در فیلم برداری صحنه های پر تحرک تعمیم داد .

انتخاب دوربین

شکل ۵-۳۳ کیفیت تصاویری که تحت شرایط نوری یکسانی توسط دو دوربین با قیمتی مشابه گرفته شده اند ، متفاوت است . در شکل سمت راست به نویز زیاد تصویر توجه شود .

دوره های آموزش نصب دوربین مدار بسته به طور کاملا عملی در کلاس های مجهز مجتمع آموزشی پایتخت فناوری برگزار می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟