نکات کلیدی در تست دستگاه اعلام حریق

تست دستگاه اعلام حریق برای اطمینان از عملکرد آن امری ضروری است. به طور متوسط در جهان هر روز ده ها نفر در اثر آتش سوزی جان خود را از دست می دهند. گرچه این آمار بسیار بالاست، اما استفاده از دستگاه اعلام حریق توانسته است به طور زیادی حوادث مربوط به آتش سوزی، آسیب های جدی و مرگ را کاهش دهد. نصب سیستم هوشمند اعلام حریق یکی از بهترین راه های کم خرج است که می تواند از شما و اشخاصی که برای تان مهم هستند، محافظت کند و شما را از موقعیت های خطرناک به دور نگه دارد. با این حال، دانستن این نکته نیز مهم است که این دستگاه ها هنگامی حافظ جان شما هستند که به درستی کار کنند. اگر این سیستم درست کار نکند، می تواند در مواقعی که به شدت به آن نیاز دارید شما را نا امید کند.

بخش اول: انجام آزمایش برای تست دستگاه اعلام حریق

1. به افراد خانواده هشدار دهید.

اگر قصد دارید تست دستگاه اعلام حریق را انجام دهید، لطفاً از قبل اعضای خانواده را در جریان قرار دهید تا هنگام شروع سر و صدا توسط دستگاه، وحشت زده نشوند.

اگر سیستم شما به سیستم امنیتی متصل است، قبل از تست دستگاه اعلام حریق به شرکت امنیتی اطلاع دهید. مطمئناً نمی خواهید که به خاطر یک آزمایش، آتش نشانی وارد خانه ی شما شود

 

2. از یک نفر کمک بخواهید.

 

هنگام تست دستگاه اعلام حریق ، مطمئنا برای شما که درست زیر آن ایستاده اید، صدای بسیار بلندی خواهد داشت. همچنین این نکته را نیز باید بدانید که این صدا آن قدر بلند خواهد بود که تمام اعضای خانه آن را به وضوح خواهند شنید. این صدا باید آن قدر بلند باشد تا حتی افرادی که خواب بسیار سنگینی دارند را نیز از خواب بیدار کند.
موقع تست دستگاه اعلام حریق از افراد خانه بخواهید که در دورترین نقطه ی ممکن نسبت به سیستم بایستند. همچنین می توانید از آن ها بخواهید تا بیرون از خانه بایستند تا ببینید آیا صدای دستگاه به بیرون نیز می رود، یا خیر.

3. قدرت دستگاه را آزمایش کنید.

بسیاری از سیستم های تشخیص حریق از چراغی استفاده می کنند که نشان دهنده دریافت نیرو توسط دستگاه است. با این وجود، باید از دکمه ی تست استفاده کنید تا مطمئن شوید سیستم ایراد خاصی ندارد. می توانید این کار را با فشار دادن دکمه ی تست و نگه داشتن آن برای چند ثانیه انجام دهید. هنگامی که این دکمه را فشار می دهید، دستگاه شروع به صدا دادن می کند، اما اگر با فشار دکمه هیچ صدایی از دستگاه خارج نشد، این به این معناست که دستگاه نیرو دریافت نمی کند. ممکن است راه حل آن تعویض باتری ها باشد، یا می توانید از یک متخصص کمک بخواهید تا سیم کشی های دستگاه را چک کند. اگر خودتان قصد این کار را دارید، می توانید از یک نردبان و یا دسته ی بلند برای فشار دادن دکمه ی تست استفاده کنید. صدای برخی از سیستم ها بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه، به طور خودکار خاموشمی شود، اما برخی از آن ها باید توسط فشار دادن مجدد دکمه غیر فعال شوند.

4. سنسور تشخیص دود را توسط اسپری چک کنید.

علاوه بر این که باید اطمینان حاصل کنید باتری دستگاه به خوبی کار می کند، باید مطمئن شوید سنسور های تشخیص دود نیز کار خود را به درستی انجام می دهند. می توانید از یک اسپری مخصوص و ارزان قیمت که به همین منظور ساخته شده است استفاده کنید. اگر هنگام استفاده از این اسپری، دستگاه به درستی صدا ندهد، امکان دارد سنسور های شما از کار افتاده باشند. در این صورت، فورا سیستم خود را تعویض کنید.

 • راهنمایی های موجود بر قوطی اسپری را دنبال کنید.
 • این اسپری ها را با قیمت پایین می توانید در فروشگاه ابزار خانگی پیدا کنید.
 • برای خاموش کردن هشدار بعد از تست کردن، می توانید از یک جاروی دستی برای پاک کردن مواد موجود برروی سیستم استفاده کنید. برخی سیستم ها دارای دکمه ی ” silence” هستند، که می توانید از آن برای خاموش کردن صدای هشدار دستگاه استفاده کنید. بهتر است قبل از این که خود دستگاه خود به خود خاموش شود، آن را غیر فعال کنید. در غیر این صورت، باتری دستگاه ضعیف می شود.

5. سنسور دود را با دود واقعی تست کنید.

در هنگام تست دستگاه اعلام حریق شما می توانید از دود واقعی برای تست سنسورهای سیستم استفاده کنید. برای این کار، دو یا سه کبریت را روشن کنید و آن ها را با فاصله ی کمی در زیر دستگاه قرار دهید. اگر دستگاه شما به درستی کار کند، سیستم باید شروع به صدا دادن کند. اگر این اتفاق نیفتاد، فورا سیستم خود را عوض کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که کبریت با دستگاه کمی فاصله داشته باشد، و گرنه امکان دارد دستگاه ذوب شده یا به سیستم آسیب برسد.
 • مانند تست دود با اسپری، در این مورد نیز می توانید از جاروی دستی برای تمیز کردن مواد استفاده کنید و اگر دستگاه دارای دکمه ی silence است، می توانید از آن استفاده کنید.

6. سیستم خود را حد اقل ماهی یک بار چک کنید.

برخی افراد پیشنهاد می دهند حتماً تست دستگاه اعلام حریق را هفته ای یک بار انجام دهید. این کار کاملا بی ضرر است، پس اگر می توانید سیستم را هفته ای یک بار چک کنید. اگر هم وقت ندارید، طوری برنامه ریزی کنید که حتما ماهی یک بار این کار را انجام دهید.

 • چک کردن سیستم اغلب به این معناست که به دنبال یک اشکال در عملکرد آن باشید، بنابراین، اگر سیستم را درست و به موقع چک کنید، سیستم شما همیشه عملکرد درستی خواهد داشت.
 • هر ماه، بین سی دقیقه تا یک ساعت برای چک کردن سیستم وقت بگذارید، مطمئن باشید چک کردن سیستم به صورت ماهانه به نفع شما خواهد بود.

بخش دوم: نکات مهم در نگهداری از سیستم اعلام حریق

 

1. سیستم تشخیص حریق را تعویض کنید.

 

این دستگاه ها می توانند تا 10 سال عمر کنند. بعد از گذشت این مدت سنسور های دستگاه ممکن است توسط گرد و خاک و یا آلودگی های دیگر، کارایی خود را از دست بدهد. بنابراین، بعد از ده سال استفاده از این سیستم ها، باید آن را تعویض کنید.

 • اگر از عمر دستگاه خود اطلاع ندارید، می توانید در قسمت پشتی سقف دستگاه آن را مشاهده کنید.
 • اگر بر روی سیستم شما تاریخ درج نشده است، آن را تعویض کنید.
 • اگر در دستگاه شما از سیم کشی های زیادی استفاده شده است، قبل از نصب سیستم جدید، جریان برق را قطع کنید. بهتر است برای نصب سیستم جدید از یک تکنسین متخصص کمک بخواهید که دوره آموزش نصب سیستم اعلام حریق را گذرانده باشد.

2. سیستم را تمیز کنید.

در هنگام تست دستگاه اعلام حریق به صورت ماهانه، بهتر است از یک جارو برقی، برس شوینده یا یک لباس تمیز برای زدودن گرد و خاک و آلودگی ها استفاده کنید.اگر آتش سوزی اتفاق بیفتد، ممکن است برخی قسمت های سیستم دچار کاهش عملکرد خوب شوند. در صورتی که لوازم پاک کننده، سنسور ها را آلوده می کنند از آن ها استفاده نکنید. جارو کردن و زدودن آلودگی های سیستم باید به مقدار کافی انجام شود.

3. دو بار در سال باتری ها را تعویض کنید.

اگر دستگاه شما توسط باتری تغذیه می شود، و حتی اگر به درستی کار میکند، بهتر است که دو بار در سال باتری های آن را تعویض کنید تا از عملکرد درست دستگاه اطمینان حاصل کنید.

 • اگر باتری های کنترل تلویزیون شما تمام شده است و سیستم تشخیص حریق نیز نیاز به تعویض باتری دارد، هرگز آن ها را جایگزین یکدیگر نکنید.
 • می توانید به طور مناسب، باتری های قدیمی را بازیابی کنید. هرگز باتری های قدیمی را در سطل آشغال خانه نیندازید، می توان با روش های صحیح از آن ها استفاده کرد.
 • می توانید هنگام تغییر ساعت تابستانی (تغییر ساعت در منطقه های زمانی) که باتری های ساعت دیواری را تعویض می کنید، باتری های سیستم را نیز تعویض کنید. با این روش همیشه یادتان می ماند که چه زمان باتری ها را تعویض کنید.

بخش سوم: نکات ایمنی را تمرین کنید

1. در مواقعی که آتش سوزی رخ می دهد، نقشه ای برای فرار از خانه، با تمام اعضای خانواده طراحی کنید.

این مسئله ی بسیار مهمی است که هر شخص بداند در هنگام وقوع آتش سوزی، چه کاری باید انجام دهد. برای این کار وقت بگذارید و تمام اعضای خانواده را دور هم جمع کنید و نقشه ی خانه را بررسی کنید و با هم فکری یکدیگر راهی برای فرار از خانه در هنگام آتش سوزی طراحی کنید، که تمام اعضا بتوانند از آن استفاده کنند.

اطمینان حاصل کنید که تمام اعضای خانواده شماره ی اضطراری آتش نشانی را به یاد داشته باشند. مطمئن باشید که برای هر اتاق، حداقل دو راه فرار وجود داشته باشد. اگر خانه ی شما دو طبقه است، به فکر یک نردبان امن نیز باشید که بتوانید از طریق آن از پنجره به بیرون بروید. نقطه ی خاصی را مشخص کنید تا تمام افراد بعد از خروج از خانه، در آن جا یکدیگر را پیدا کنند، مانند خانه ی یک همسایه ی نزدیک. شخصی را مشخص کنید تا بتواند در صورت عدم توانایی برخی افراد برای خروج از خانه، به آن ها کمک کند. برای مثال، اگر صاحب فرزند کوچک هستید، یا شخصی مسن در خانه ی شما زندگی می کند، شخص مورد نظر باید بداند که مسئولیت خارج کردن این افراد از خانه بر روی دوش او است. اگر فرزند نوجوان یا کم سن دارید، نقشه ی فرار را زیر تخت خواب آن ها قرار دهید تا آن را به خاطر بسپرند و به آن عمل کنند.

2. نقشه ی فرار را تمرین کنید.

سالی یک یا دوبار از اعضای خانواده بخواهید تا نقشه ی فرار را در تمام اتاق ها تمرین کنند. به تمام اعضای خانواده آموزش دهید تا هنگام مشاهده ی آتش سوزی چه کاری انجام دهند. برای مثال، اگر کسی آتش را مشاهده کرد، داد بزند یا به دیوار بکوبد تا سایر اعضای خانواده نیز از وقوع آتش سوزی با خبر شوند. به اعضای خانواده بگویید که قبل از باز کردن درها، آن ها را لمس کنند. اگر در داغ باشد، باید از راه جایگزین برای فرار استفاده کرد. اگر دود زیادی خانه را در بر گرفته باشد، اعضای خانه باید بر روی زمین بخزند و از خانه بیرون بروند، تا دود زیاد را وارد ریه های خود نکنند.

3. اطمینان حاصل کنید که در ها و پنجره ها بسته نباشند.

تمام در ها و پنجره های خانه را چک کنید. اگر هر گونه شیء در معرض آن ها قرار دارد که راه فرار شما را در هنگام آتش سوزی سخت می کند، آن ها را از سر راه بردارید. زیرا در هنگام آتش سوزی، هر چه بیشتر راه فرار داشته باشید، به نفع شما و افرادی است که برای آن ها اهمیت قائل هستید. برای مثال، اجازه ندهید یک جا لباسی بلند جلوی راه خروج پنجره را بگیرد، زیرا در هنگام حادثه ممکن است آن قدر نیرو نداشته باشید که آن را از سر راه بردارید.

4. یک آتش سوزی فرمالیته اجرا کنید.

باید حداقل یک بار این کار را انجام دهید. بدون این که به کسی بگویید زنگ هشدار را به صدا در بیاورید تا همه چیز واقعی به نظر برسد. این کار را هنگامی که تمام افراد در خانه هستند انجام دهید. تمام افراد باید بفهمند که لزومی ندارد تعلقات خود را به همراه داشته باشند. هر کس از خانه خارج شد، تحت هیچ شرایطی حق بازگشت به خانه را ندارد.

 

5. اطمینان حاصل کنید که کاملا مورد حفاظت هستید.

 

داشتن تنها یک دستگاه تشخیص حریق در خانه، به نظر کافی نیست، مگر این که در یک خانه ی بسیار کوچک زندگی کنید. باید مطمئن باشید که تعداد این سیستم ها به حدی باشد که از تمام اعضای خانواده محافظت کند و تمام سیستم ها نیز به یکدیگر متصل باشند. (اگر یک دستگاه به صدا در می آید، بقیه نیز این چنین باشند)

این سیستم را در تمام مکان های خانه مثل زیر زمین و اتاق زیر شیروانی نیز نصب کنید.

دستگاه را در تمام اتاق ها و همچنین فضای بیرونی اتاق ها نیز نصب کنید.

 

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه تست دستگاه اعلام حریق بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

 

مقالات نصب اعلام حریق

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل نصب اعلام حریق را فرا گیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش نصب اعلام حریق آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار نصب اعلام حریق نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟