نکات کلیدی در تست دستگاه اعلام حریق

نکات کلیدی در تست دستگاه اعلام حریق

ممکن است ایمنی در برابر آتش سوزی اولین چیزی باشد که ذهن شما را درگیر محل کار و تجارت خود می کند، اما انجام اقدامات لازم برای اطمینان از آزمایش سیستم اعلام حریق و مطابقت با الزامات ذکر شده در استانداردهای آتش سوزی تا حد زیادی می تواند به امنیت شما و خانواده تان و همچنین محل کار یا سکونت شما کمک نماید.این هشدارها نه تنها در صورت آتش سوزی در ساختمان شما کارمندان را ایمن نگه می دارند، بلکه در صورت آتش سوزی خارج از ساعات کار به مسئولان نیز هشدار می دهند. کارکرد صحیح این سیستم ها نیاز به آزمایش منظم توسط یک تکنسین حرفه ای دارد، که مشخص می کند سیستم اعلام حریق و اجزای مرتبط با استانداردهای جهانی سازگار هستند یا خیر و مناطقی را که ممکن است نیاز به توجه داشته باشند مانند اجزای معیوب را شناسایی می کند و در صورت تعویض آنها را عوض می نماید.

بازرسی و نگهداری منظم سیستم اعلام حریق همچنین به شما اطمینان می دهد که سیستم های اعلام حریق شما با هرگونه الزامات محافظت در برابر آتش سوزی که توسط ارائه دهنده بیمه شما مشخص شده است همسو می شود، که در صورت نیاز به ادعای خلاف بیمه نامه خود می تواند در هزینه شما صرفه جویی نماید.

دستورالعمل های اولیه تست

سیستم اعلام حریق می تواند در هر زمان، چه هنگام نصب و چه بعد از آن، به خطر بیفتد. آزمایشات سیستمی که هنگام نصب اولیه سیستم انجام می شود، تأیید می کند که آیا نصب تمام الزامات تعیین شده در NFPA 72 و همچنین سایر استانداردها و کدهای مربوطه رعایت شده است. طبق این دستورالعمل های ایمنی، این آزمایش اولیه همچنین باید نشان دهد که سیستم ایمنی در برابر آتش در پروتکل مناسب کار می کند. پس از آزمایش، مهندس باید یک دفتر جامع برای مالک یا مدیر ساختمان صادر کند که در آن نوع آزمایشی که انجام شده است، این که سیستم عمل نکرده است یا خیر، و در صورت نیاز به پیشرفت سیستم چه نوع پیشرفتی لازم است، ذکر شده باشد. سوابق این آزمایش باید در صورت نیاز برای دفاع قانونی در دادگاه، ایمن و در دسترس باشد.

بازرسی های دوره ای

بازرسی های سالانه اعلام حریق باید همیشه توسط تکنسین های دارای مجوز انجام شود، در حالی که سیستم های سرکوب مربوطه باید هر شش ماه آزمایش شوند. بسته به اندازه ساختمان شما، ممکن است لازم باشد برنامه ریزی ماهانه بازرسی ها انجام شود. به عنوان مثال، در یک ساختمان بزرگتر، تکنسین های معتبر ماهیانه بخشی از سیستم اعلام حریق شما را آزمایش می کنند و هر بار یک منطقه سیستم متفاوت را مورد بررسی قرار می دهند.

عوامل مختلفی می توانند بر اثربخشی سنسور دود تأثیر بگذارند و بر توانایی عملکرد آن در سطح مطلوب تأثیرگذار باشند. موارد زیر برای تست شرح داده شده توسط استانداردهای اعلام حریق، به محدود کردن مسائل مربوط به تجهیزات کمک می کند:

جمع شدن گرد و غبار و خاک جمع شده بر روی دستگاه های اعلام حریق

خرابکاری یا دستکاری

عدم نظارت بر اتصال سیستم

نصب نادرست

مواجهه محیطی با دما، رطوبت و ولتاژ

فرسودگی سیستم

جلوگیری از هشدارهای کاذب

نگه داشتن سیستم اعلام حریق در برنامه مشخص شده، می تواند از ایجاد هشدارهای کاذب آزار دهنده جلوگیری نماید، که نه تنها می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد بلکه باعث آتش سوزی سازمان آتش نشانی محلی شما شود. در هر صورت هشدارهای کاذبی که منجر به حضور آتش نشانی در محل می گردند می تواند برای شما هزینه زیادی در بر داشته باشد. اگر این هشدارهای کاذب بیش از اندازه شود و هر بار سبب حضور آتش نشانی گردد، می توانید با یک جریمه سنگین از سمت سازمان آتش نشانی مواجه شوید.

بررسی سنسور دود

استنشاق دو ، حتی بیشتر از آتش سوزی، خطر قابل توجهی برای صاحبان ساختمان و مدیران ایجاد می کند. در حقیقت، افراد بیشتر از سوختگی ناشی از آتش، از استنشاق دود می میرند. دود غلیظ و سنگین در یک منطقه محدود می تواند به سرعت افراد را ناتوان کند و باعث شود آنها نتوانند به خروجی ساختمان برسند. سیستم های اعلام حریق باید بتوانند در صورت بروز آتش سوزی به افراد به سرعت هشدار دهند تا از رسیدن آنها به زمان خروج اطمینان حاصل کنند و از قربانی شدن در اثر حادثه استنشاق دود جلوگیری کنند. به همین دلیل است که توصیه می شود حتما در هنگام تست سیستم اعلام حریق، دتکتور دود نیز مورد بررسی قرار گیرد تا در صورتی که این سیستم دچار مشکل است به سرعت آن را برطرف نمایند.

تست کردن سیستم اعلام حریق از کجا باید شروع شود

دانستن عمر سیستم و تاریخچه تعمیر و نگهداری به شما کمک می کند قدم هایی را که باید برای حفظ آمادگی عملیاتی آن بردارید، تعیین کنید. سیستم های زیر پنج سال برای نگهداری به تلاش کمی احتیاج دارند. در سیستم های بسیار جدید، مشکلات معمولاً به دلیل نصب حاشیه ای مانند زمین نامناسب یا عوامل محیطی مانند افزایش یا کاهش ولتاژ رخ می دهد. آزمایش و بازرسی دوره ای سیستم توسط متخصصین واجد شرایط می تواند بسیاری از این مشکلات را تشخیص دهد.

سیستم های بین پنج تا ده سال ممکن است تجزیه جزء ناشی از عوامل محیطی سخت، اما طبیعی را تجربه کنند. نوسانات ولتاژ، دما و رطوبت ممکن است باعث خرابی سیستم یا مشکلات هشدار مزاحم در سیستم اعلام حریق گردد.

سیستم های بین ده تا پانزده ساله هنوز می توانند پاسخ مناسب ایمنی را ارائه دهند. با این حال، سیستم های این دسته حتی با رعایت مراحل مناسب نگهداری نیاز به توجه دقیق دارند. اگر سیستم سابقه نگهداری ضعیفی داشته باشد، احتمالاً خرابی اجزا و نظارت نادرست بر اجزای سیستم رخ می دهد.

سیستم های نزدیک به 20 سال ممکن است در صورت نگهداری صحیح سیستم به طور مطلوبی به کار خود ادامه دهند، اما برای اطمینان از بروز واکنش مناسب سیستم در شرایط اضطراری، به آزمایش و بازرسی توسط متخصصان آموزش دیده نیاز دارید.

اعلام حریق

مراحل فعالیت های نگهداری سیستم های اعلام حریق را می توان در پنج مرحله جمع بندی کرد:

  1. حسگرهای هشدار مانند دتکتورهای شعله و دود را براساس مشخصات سازنده، تست و کالیبره کنید. این کار مستلزم آگاهی از سنسورهای مختلف و دستورالعمل های آزمایش آنها و شرایط نصب مجدد است.
  2. ورودی ها را شبیه سازی کنید و هشدار دهنده ها را نیز آزمایش کنید. این امر نیاز به دانش خاصی از سیستم مورد آزمایش دارد.
  3. میزان حساسیت را تنظیم کنید. این کار مستلزم درک درستی از سیستم مورد نظر، کاربردهای خاص و تئوری تشخیص حریق است.
  4. با سازمان آتش نشانی هماهنگ شوید تا ورودی سیستم آنها را آزمایش کنید.
  5. باتری را از نظر خوردگی و تاریخ انقضا بررسی کنید، سپس در صورت لزوم اقدامات مناسب را انجام دهید.

این مراحل به اندازه کافی ساده به نظر می رسند، به شرط آن که دانش کافی در این رابطه داشته باشید. اگر توجه دقیق به جزئیات نداشته باشید، انجام این کار بی فایده است.

استانداردها و دستورالعمل ها

اکثر سازندگان سیستم حداقل یک تست و بازرسی کامل سالانه پس از نصب و پذیرش اولیه را توصیه می کنند. آژانس ها، سازمان ها و مقامات محلی گوناگون انجام تست ها را با فواصل کوتاه توصیه می کنند و در برخی موارد نیز مجوز می دهند. انجمن ملی حفاظت از آتش استاندارد  NFPA 72 را ارائه می دهد. این استاندارد به کاربرد، نصب، عملکرد و نگهداری سیستم های سیگنالینگ محافظ و اجزای آنها می پردازد.

نتیجه گیری

در صورت عدم نگهداری درست، بهترین سیستم اعلام حریق تاثیری در حفاظت و امنیت ساختمان نداشته و همچنین خطر آتش سوزی در این مکان ها وجود دارد. هر ماه، اعضای NFPA درباره فاجعه های آتش سوزی مطالعه می کنند و همچنین در مورد آتش سوزی هایی که سیستم های عملکرد مناسب موجب نجات جان افراد و کاهش وقفه در کار می شود، مطالعه هایی دارند.

همانطور که در این مقاله ذکر گردید نیاز است تا نسبت به تست کردن سیستم اعلام حریق خود در فواصل زمانی کوتاه اقدام نمود و برای انجام این کار از تکنسین های ماهر استفاده کرد.

آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار کننده دور ه های آموزشی از جمله آموزش نصب اعلام حریق می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه