نحوه ی نصب کانتاکتور

برق قطعات بزرگ بسیاری از تجهیزات به طور مستقیم از خطوط ولتاژ بالا تامین می شود. این خطوط در اکثر خانه ها از استاندارد ۱۲۰ ولت AC استفاده می کنند. قطعات بزرگ تجهیزات مانند موتور، ماشین آلات صنعتی و لوازم خانگی بزرگ (لباسشویی و خشک کن و … ) معمولا از ولتاژ ۲۴۰ ولت AC و ۴۸۰ ولت AC استفاده می کنند. این ولتاژ باید به صورت الکتریکی از استاندارد ۱۲۰ ولت AC جدا شود. کانتاکتورها برای جداسازی مورد استفاده قرار می گیرند. کانتاکتورها از یک نیروی استاندارد ۱۲۰ ولت برای اتصال یک سیم پیچ مغناطیسی استفاده می کنند که مجموعه ای از اتصالات داخلی برای نزدیک شدن و تامین برق بیشتر برای تجهیزات را فراهم می کنند. از این نکات که در در آموزش مونتاژ تابلو برق هم گفته شده ، می توانید برای یادگیری نحوه نصب کانتاکتور هم استفاده کنید.

مراحل نصب کانتاکتور

۱٫ جهت نصب کانتاکتور اول کانتاکتور راتهیه کنید.

مطمئن شوید که اتصالات کنتاکتور هم برای ولتاژ وهم برای جریان در نظر گرفته شده باشد تا بار مورد نیاز تجهیزات را کنترل کند. کانتاکتورها در فروشگاه های عرضه لوازم ساختمانی و ساخت و ساز و همچنین برخی از فروشگاه های بزرگ سخت افزاری موجود می باشند.

۲٫ اطلاعات تولید کننده ی کانتاکتور را مطالعه کنید

اطلاعات تولید کننده ، دو پین ورودی را برای کنترل ۱۲۰ ولت AC نشان می دهد. ممکن است دو مجموعه ی اتصال خروجی یا بیشتر را نشان دهد. این اتصالات بر روی برچسب ممکن است به صورت نرمال باز (NO) و نرمال بسته (NC) نشان داده شده باشد. این اتصالات همچنین ممکن است به صورت یک خط از یک اتصال که به یک نقطه می رسد (اتصال NC )و یک خط دیگر از یک اتصال دیگر که در نزدیکی نقطه قرار دارد ، اما به نقطه نمی رسد (اتصال NO ) نشان داده شوند.

۳٫ اتصال خروجی کمکی را بررسی کنید.

بعضی از کنتاکتورها یک اتصال خروجی کمکی مانند یک سیگنال به بخش جدا شده مدار که کنتاکتور به آن برق رسانی می کند ، فراهم می کنند. این اتصال کمکی در ۱۲۰ ولت AC مورد استفاده قرار می گیرد و در ولتاژهای بالاتر بکار نمی رود.

۴٫ مسیر سیم را مشخص کنید.

تمام برق های متصل به سیم ها را قطع کنید. تمام سیم های ورودی و خروجی را به کنتاکتور متصل کنید. این سیم ها باید در اطلاعات تولید کننده ارزیابی شده باشند. برای بریدن طول اضافی از انتهای سیم، از سیم چین استفاده کنید واطمینان حاصل کنید که طول سیم ها برای اتصال مورد نظر کافی باشند. سیم چین ها در فروشگاه های فروش لوازم سخت افزاری و فروشگاه های عرضه لوازم برقی موجود است.

۵٫ سیم را لخت کنید.

از سیم چین استفاده کنید و یک و نیم اینچ (۱۳ میلیمتر) از انتهای هر سیم را لخت کنید. اگر سیم ، پیچ خورده باشد، سیم پیچ خورده را باز کنید تا مطمئن شوید که هیچ رشته ای از آن باقی نمانده باشد. رشته های پراکنده ممکن است با قسمتی از تجهیزات تماس نادرست داشته باشد و موجب آسیب شود.

۶٫ ورودی و اتصالات کمکی را متصل کنید.

از سیم چین استفاده کنید و یک و نیم اینچ (۱۳ میلیمتر) از انتهای هر سیم را لخت کنید. اگر سیم ، پیچ خورده باشد، سیم پیچ خورده را باز کنید تا مطمئن شوید که هیچ رشته ای از آن باقی نمانده باشد. رشته های پراکنده ممکن است با قسمتی از تجهیزات تماس نادرست داشته باشد و موجب آسیب شود.

۷٫ کانتاکتور را روشن کنید.

کنترل کننده ولتاژ را به ورودی اعمال کنید. به کانتاکتور گوش دهید تا آن را درگیر کند. کنتاکتور را خاموش کنید.

۸٫ در مرحله آخر نصب کانتاکتور خروجی ها را وصل کنید.

بعد از شل کردن پیچ های بلوک، انتهای لخت شده هر سیم را در بلوک اتصال مناسب قرار دهید. مطمئن شوید که هیچ رشته پراکنده ای از بلوک اتصال خارج نشود. پیچ ها را روی بلوک های اتصال سفت کنید .

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه تابلو برق بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مونتاژ تابلو برق

در صورتی که قصد دارید به صورت کامل تعمیرات بردهای الکترونیک را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش مونتاژ تابلو برق آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار تعمیرات بردهای الکترونیک نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.