عیب یابی ماشین لباسشویی

عیب یابی ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از لوازم برقی بسیار ضروری در خانه است. هنگامی که عملکرد لباسشویی شما دچار اختلال می شود بهتر است قبل از اینکه با متخصص تماس بگیرید، خودتان کمی آن را بررسی کنید. اگر قصد تعمیر آن در منزل را دارید، پیش از شروع ماشین را از برق بکشید. در این مطلب به بررسی عیب یابی ماشین لباسشویی می پردازیم.

عیب یابی ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی با آب پر نمی شود

عیب یابی ماشین لباسشویی
عیب یابی ماشین لباسشویی

              

ابتدا از بسته شدن درب ماشین اطمینان حاصل کنید و سپس شلنگ ورود آب و شیر ورودی آب را هم بررسی کنید.

 

صفحه و شلنگ ورودی آب

عیب یابی ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی از طریق شلنگ پرکن به منبع آبی در خانه متصل هستند. این شلنگ ها معمولاً یک الی یک و نیم متر طول دارند و اغلب دارای یک صفحه ی مشبک پلاستیکی یا سیمی هستند که در داخل انتهایی از شلنگ که به شیر آب متصل می شود، قرار می گیرد.

این صفحه از ورود رسوبات از سوپاپ ورود آب به داخل ماشین جلوگیری می کند. اگر لباسشویی شما نه با آب سرد و نه با آب گرم پر نمی شود اول باید چک کنید که شیر آب باز است یا نه و بررسی کنید که شلنگ ورود آب پیچ نخورده باشد.

پس از آن باید شیر آب را ببندید و شلنگ ورود آب را از سوپاپ ورود آب باز کنید. صفحات مشبک داخل شلنگ را بررسی کنید تا در صورت لزوم آن ها را تمیز و یا تعویض کنید. انتهای شلنگ را داخل یک تشت یا سطل بگذارید و شیر آب را باز کنید تا مطمئن شوید که فشار آب مناسب است.

اگر این طور نبود، شلنگ را از شیر آب باز کنید و صفحات مشبک را بررسی کنید تا بفهمید که رسوبات در لابه لای آن جمع شده است و یا آسیب دیده است، سپس در صورت لزوم آن ها را تمیز کنید و یا آن ها را جایگزین کنید.

اگر ماشین همچنان با آب پر نمی شود باید به سراغ سوپاپ ورودی آب که در پشت ماشین لباسشویی قرار دارد بروید.

 

سوپاپ ورود آب

عیب یابی ماشین لباسشویی
عیب یابی ماشین لباسشویی

                        

سوپاپ ورود آب به ماشین لباسشویی، آب سرد و گرم مورد نیاز برای شست و شو و آب کشی را فراهم می کند. این سوپاپ دارای دو سیملوله است که برای تأمین آب سرد و گرم کار می کنند. دکمه های تایمر یا کنترل الکترونیکی، انتخاب کننده ی دمای آب چرخه، و انتخاب میزان فشار آب همگی این سوپاپ را کنترل می کنند.

اگر لباسشوی با آب سرد و گرم پر نمی شود و فشار آبی که وارد سوپاپ ورود آب می شود مناسب است، باید بررسی کنید که آیا در بخش آب گیری چرخه ی شست و شو سیملوله برق دارد؟ این را می توانید به وسیله ی یک مولتی متر یا ولتاژ سنج بررسی کنید. این یک تست ولتاژ است و باید توسط یک فرد متخصص صورت بگیرد.

اگر در پایانه های سیملوله برق وجود داشت، سوپاپ خراب شده است و باید جایگزین شود. اگر در پایانه ها برقی وجود ندارد، باید دیگر اجزای مدار سوپاپ ورود آب را بررسی کنید. اگر نمی توانید ولتاژ سوپاپ را چک کنید، می توانید پیوستگی جریان سیملوله ها را با استفاده از مولتی متر بررسی کنید.

اگر جریان سیملوله پیوستگی نداشته باشد، آن سیملوله خراب است و باید عوض بشود و چون معمولاً سیملوله ها به صورت تکی در دسترس نیستند، باید کل سوپاپ را تعویض کنید. قبل از این که این سنجش را انجام دهید ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

دکمه ی انتخاب دمای آب

دکمه ی انتخاب دمای آب برای تنظیم دمای آب بخش های شست و شو و آب کشی چرخه  است. این دکمه دارای مداری است که برق سیم لوله های صحیح سوپاپ ورود آب را تأمین می کند. اگر در سیم لوله های سوپاپ آب برق وجود نداشته باشد احتمالاً  دکمه ی انتخاب دمای آب دچار مشکل شده است.

می توانید با استفاده از مولتی متر ادامه ی عملکرد دکمه را بررسی کنید. پیش از این کار می توانید به راهنمای سیم کشی نگاهی بیاندازید تا متوجه شوید که کدام پایانه ها باید بررسی شوند. پیش از انجام این تعمیر و بررسی باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

دکمه ی انتخاب فشار آب

دکمه ی انتخاب فشار آب یک دکمه ی تنظیم کننده ی فشار آب است که بخشی از مدار سوپاپ ورود آب را تشکیل می دهد. این قسمت معمولاً در پشت صفحه ی کنترل قرار دارد که دارای یک شلنگ یا لوله ی هوا است که آن را به مخزن ماشین لباسشویی متصل می کند.

در ماشین هایی که به صورت الکترونیکی کنترل می شوند، ممکن است این کلید در قسمت پایینی  در زیر مخزن قرار گرفته باشد. اگر این کلید خراب باشد به سوپاپ ورود آب برق رسانی نخواهد کرد. می توانید سالم بودن کلید فشار آب را با استفاده از مولتی متر بررسی کنید.

پیش از این کار می توانید به راهنمای سیم کشی نگاهی بیاندازید تا متوجه شوید که کدام پایانه ها باید بررسی شوند. پیش از انجام این تعمیر و بررسی باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

تایمر و کنترل کننده ی الکترونیکی

تایمر یا کنترل کننده ی الکترونیکی برای انتخاب زمان برق رسانی به سوپاپ ورود آب استفاده می شود. تایمر مکانیکی دارای تعدادی اتصالات الکتریکی است که با یک موتور کوچک کار می کند. در طول بخش های شست و شو و آب کشی لباس ها، این اتصالات به مدار سوپاپ ورود آب برق رسانی می کنند.

می توانید جریان این اتصالات را با استفاده از مولتی متر بررسی کنید اما این کار نیازمند دیدن نمودار الکتریکی ماشین است تا بتوانید پایانه های درست را برای سنجش تشخیص دهید. قبل از انجام این کار ماشین را از برق بکشید.

در ماشین هایی که دارای کنترل کننده ی الکترونیکی هستند، باید با مطالعه ی نمودار الکتریکی دستگاه بفهمید که کدام سیم ها ولتاژ مدار پرکن را تأمین می کنند و سپس در قسمت پر شدن آب در مخزن در چرخه ی شست و شو، ولتاژ را بررسی کنید. این یک تست ولتاژ واقعی است و تنها باید به دست افراد متخصص صورت بگیرد.

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی شامل تعمیرات مکانیکی و تعمیرات برد آن ها به طور کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی پایتخت فناوری برگزار می گردد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟