مزایا و معایب دوربین های مداربسته مگاپیکسلی

مزایا و معایب دوربین های مداربسته مگاپیکسلی

کیفیت تصاویر دوربین های NTSC شبکه ، نسبت به دوربین های آنالوگ متصل به کدگذار بهتر است ولی از نظر نرخ فریم ارسالی و حساسیت نوری (محدودیت پردازنده و حسگر CMOS) هر دوی آنها ضعف اساسی دارند . در این مطلب به بررسی مزایا و معایب دوربین های مداربسته مگاپیکسلی می پردازیم.

دوربین شبکه مستقیما از اطلاعات دیجیتال تصاویر را تولید می کند و به همین دليل دائما اطلاعات ویدئوی آنالوگ به پردازشگر داخلی دوربین شبکه می رسد . حجم سنگین پردازش اطلاعات در دوربین شبکه باعث شده است که این دوربین ها نتوانند نرخ فریم ارسالی fps 30 را در وضوح تصویر بالاتر حفظ کنند .

این مشکل در مورد دوربین های شبکه PTZ در نرخ ارسال ۳۰ فریم در ثانیه و جبران چرخش ، تغییر جهت بزرگنمایی و اجرای عملیات فشرده سازی قالب های 4-MPEG یا 264 .H حادتر می شود .

مزیت های استفاده از دوربین های مداربسته مگاپیکسلی

دوربین های مگاپیکسلی برای دو کار استفاده می شوند:

۱) برای مشاهده جزئیات بیشتر (وضوح تصویر بالاتر) در تصویر

۲) برای پوشش حفاظتی صحنه های وسیع تر در مواردی که ابعاد تصویر با دوربین معمولی یکسان باشد (شکل های ۵-۲۹ الی ۵-۳۱ را مشاهده کنید) .

دوربین های مداربسته مگاپیکسلی

شکل ۵-۲۹ (راست) تصویر فیلم برداری شده توسط دوربین شبکه با وضوح تصویر VGA  (۴۸۰×۶۴۰) ، (چپ) نمای بسته خودروی سواری .

تعمیرات دوربین های مگاپیکسلی

شکل ۵-۳۰ تصویر فیلم برداری شده توسط دوربین شبکه با وضوح تصویر (۱۰۲۴× 1280 )  یا ۱٫۳ مگاپیکسل (راست) از آنجایی که وضوح تصویر دوربین مگا پیکسلی نسبت به دوربین معمولی سه تا چهار برابر بیشتر است ، جزئیات بیشتری در تصویر فیلم برداری شده دیده می شود (چپ) .

معایب دوربین های مگاپیکسلی

شکل ۵-۳۱ (راست) تصویر با وضوح تصویر VGA  ( ۴۸۰×۶۴۰) ، (چپ) تصویر با وضوح تصویر ۱۰۲۴× ۱۲۸۰ یا ۱٫۳ مگا پیکسل . پوشش حفاظتی با ثابت ماندن ابعاد تصویر و افزایش وضوح تصویر ، وسیع تر می شود .

کاربرد دوربین های مداربسته مگاپیکسلی

دوربین های مگاپیکسلی در بخش های مهم صنعتی و تجاری ، برای حل مشکلات سیستم های ویدئوی۔ حفاظتی زیر استفاده می شوند:

  • دوربین های مگاپیکسلی به علت تولید تصاویر منظره ای وسیع تر و با جزئیات بیشتر به طور موثری روی کاهش دزدی در فروشگاه ها تاثیر گذار هستند .
  • از دوربین های مگاپیکسلی به علت تولید تصاویری با جزئیات زیاد در سیستم های ویدئوی – حفاظت شهری برای شناسایی چهره افراد و اجسام استفاده می شود .
  • از دوربین های مگاپیکسلی به علت تولید تصاویری با جزئیات زیادی که برای شناسایی افراد و ضبط هر گونه رفتار مشکوک لازم است ، به طور گسترده ای برای حفاظت از ساختمان های دولتی ، اداری و . . . استفاده می شود .
  • در راهروهای مدارس از دوربین های مگاپیکسلی برای شناسایی راحت تر دانش آموزان استفاده می شود .

وضوح تصویر اکثر دوربین های مگاپیکسلی ۱٫۳ و ۲ مگاپیکسل است و در طرح های مختلفی نظیر دوربین های ثابت ، گنبدی ثابت و بی سیم ساخته می شوند (شکل ۵-۳۲) .

دوربین های مگاپیکسلی

شکل ۵-۳۲ دوربین های مگاپیکسلی امروزی در طرح های مختلف نظیر دوربین های ثابت و گنبدی ثابت ساخته می شوند .

معایب دوربین های مداربسته مگاپیکسلی

فن آوری ساخت دوربین های مگا پیکسلی فعلی با وجود تولید تصاویری کیفیت بالا و جزئیات بیشتر ، معایبی دارد . حساسیت نوری دوربین های مگاپیکسلی نسبت به دوربین های معمولی کمتر است و ابعاد اکثر حسگر آنها به دلایل اقتصادی و ساخت، هم اندازه یا کمی بزرگتر از حسگرهای معمولی ساخته می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فناوری ساخت این دوربین ها می توانید در دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزشگاه پایتخت فناوری شرکت نمایید.

یعنی با وجود ابعاد برابر تعداد پیکسل های دوربین مگاپیکسلی نسبت به دوربین معمولی بیشتر و ابعاد آنها کوچکتر است .

کوچک شدن ابعاد پیکسل به مفهوم کاهش توانایی پیکسل در جمع آوری نور و در نتیجه کاهش حساسیت نوری دوربین های مگاپیکسلی نسبت به نمونه مشابه دوربین های معمولی است .

بسیاری از دوربین های مگاپیکسلی در وضوح تصویر کامل نمی توانند ۳۰ فریم در ثانیه تولید کنند و مورد دیگری که در زمان استفاده از دوربین های مگاپیکسلی باید مد نظر قرار داد این است که وضوح – تصویر بالای چنین دوربین هایی نیاز به پهنای باند ارسال و فضای ذخیره سازی ویدئوی بیشتر دارد .

اگرچه همه دوربین های مگاپیکسلی استاندارد فشرده سازی 4-MPEG را پشتیبانی نمی کنند و بسیاری از آنها فقط از استاندارد JPEG متحرک استفاده می کنند اما استفاده از استاندارد فشرده سازی 4-MPEG می توان تا حدی مشکل پهنای باند و فضای ذخیره سازی را برطرف کند .

دوربین هایی که از استاندارد فشرده سازی 264 .H استفاده می کنند بسیار کاربردی تر هستند و پهنای باند و فضای ذخیرهسازی را تا حد زیادی کاهش می دهند .

کمبود پروتکل های استاندارد ویدئویی برای دوربین های شبکه باعث محدودیت های زیادی در یکپارچه سازی آنها تحت یک سیستم یکپارچه مدیریت ویدئویی (VMS – Video Management System) شده است . به همین دلیل قبل از انتخاب دوربین شبکه باید از سازگاری آن با VMS انتخابی اطمینان حاصل شود.

امتیاز دهید


دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
02166577378
02166577378