مزایای پکیج دیواری چیست؟

مزایای پکیج دیواری چیست؟

در سال های گذشته به منظور تامین گرمایش ساختمان و آب مصرفی، از موتورخانه ها استفاده می شد. این کار نیاز به صرف زمان و هزینه بالایی داشت و نگهداری و تعمیرات تجهیزات موتورخانه نیز کاری سخت به شمار می رفت. رفته رفته طراحان انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی به این فکر افتادند که موتورخانه را در ابعادی بسیار کوچکتر طراحی نموده و در ساختمان ها مورد استفاده قرار دهند. پکیج دیواری وسیله ای است که قادر به انجام این کار بوده و قابلیت نصب در تمام واحدهای ساختمانی به صورت مجزا را دارد. این که مزایای پکیج دیواری چیست و چرا مورد استقبال افراد مختلف قرار گرفته است موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

 پکیج دیواری چیست؟

به نوعی از سیستم گرمایشی که جایگزین استفاده از موتورخانه و آبگرمکن در ساختمان ها شده است، پکیج گفته می شود. پکیج ها قادر به گرم کردن ساختمان از طریق رادیاتورها و شوفاژها و همچنین سیستم گرمایش ا کف می باشند. این سیستم ها همچنین می توانند آب مصرفی ساختمان را گرم نموده و آب گرم را در لوله ها جاری سازند. پکیج ها را معمولا در آشپزخانه ها نصب می کنند و با توجه به فضای اندکی که این وسیله اشغال می کند مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. امروزه پیمانکاران ساختمانی استفاده از پکیج را به عنوان سیستم گرمایشی توصیه می کنند و خریداران ساختمان نیز به دنبال واحدهایی هستند از سیستم پکیج دیواری برخوردار باشد.

پکیچ دیواری

پکیج ها دارای دو حالت تابستان و زمستانی می باشند که عملکرد این دو حالت با یکدیگر متفاوت بوده و در این دو فصل پکیج با مکانیسم های مختلفی کار می کند. زمانی که نیاز به آب گرم باشد و ساختمان نیازی به گرم شدن نداشته باشد باید پکیج را در وضعیت تابستانی قرار داد. در حالت، با باز شدن شیر آب گرم، سنسور فشار باعث روشن شدن مشعل می گردد و با بستن آن نیز پکیج خاموش می شود. برد الکترونیکی پکیج باعث صادر کردن این فرمان می گردد و در نهایت مبدل حرارتی ثانویه سریعا باعث تولید آب گرم می گردد.

آموزشگاه پایتخت فناوری دوره آموزش نصب و تعمیرات پکیج را در محیطی مجهز و به صورت کاملا عملی برگزار می کند

اما در حالت زمستانی پکیج وظیفه سیستم با حالت تابستانی متفاوت بوده و علاوه بر گرم کردن آب شیر، آب موجود در رادیاتورها و لوله های مدار گرم کننده نیز باید گرم شوند. در این وضعیت، زمانی که شیر آب گرم باز می شود سنسور برقی مدار باعث قطع شدن رادیاتور تا زمانی که آب گرم باز است می گردد و با بسته شدن شیر آب گرم، لوله های متصل به رادیاتور مجددا وصل شده و شوفاژ و رادیاتورها به گرم کردن ساختمان می پردارند. در واقع می توان گفت در وضعیت زمستانی پکیج اولویت با آب گرم مصرفی می باشد.

معرفی انواع پکیج

بر اساس نحوه قرارگیری و همچنین نوع سوختی که مصرف می کنند، پکیج ها را در انواع مختلفی دسته بندی می نمایند. پکیج های زمینی و دیواری انواعی از پکیج ها می باشند که هر یک دارای ویژگی هایی می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

پکیج زمینی: این نوع از پکیج ها به صورت یک مخزن هستند که به صورت دائمی درون آن ها آب گرم وجود دارد. زمانی که این اب گرم استفاده می شود طی مکانیسمی مجددا آب به درون مخزن باز می گردد و به گرم کردن آب مصرفی و گرمایش ساختمان می پردازد. همانطور که از نام این پکیج ها مشخص است، محل قرارگیری آنها بر روی زمین بوده و اندازه ای بزرگتر از پکیج های دیواری دارند. امروزه استفاده از پکیج های زمینی کمتر مرسوم بوده و بیشتر از پکیج های دیواری استفاده می شود.

پکیج دیواری: نصب این نوع از پکیج ها بر روی دیوار باعث می شود تا فضای کمتری در ساختمان اشغال شود. از نظر ظاهری می توان گفت پکیج های دیواری شبیه به آبگرمکن دیواری می باشند. پکیج های دیواری قادر به گرم کردن محیط و همچنین تامین آب مصرفی گرم بوده و در نهایت دود حاصله را از طریق دودکش به بیرون از ساختمان انتقال می دهند. استفاده از پکیج های دیواری امروزه با استقبال زیادی مواجه شده است و این به دلیل مزایای بسیاری است که این پکیج ها دارند. در ادامه مطلب به این که مزایای پکیج دیواری چیست و چرا استفاده از آن مفید است می پردازیم.

مزایای پکیج دیواری چیست؟

امروزه پکیج دیواری را می توان از رایج ترین سیستم های گرمایش موجود در جهان دانست که در اکثر ساختمان ها به چشم می خورد. اگر بخواهیم دلیل این امر را بررسی کنیم می توانیم به موارد زیر بپردازیم:

 • با استفاده از پکیج دیواری امکان به کار بردن هر دستگاه برای یک واحد مجزا وجود دارد. همانطور که می دانید موتورخانه ها را برای تمامی واحدهای یک ساختمان می سازند و هزینه نصب و نگهداری تمامی تجهیزات در بین ساکنین تقسیم می گردد. اما با وجود پکیج، هر واحد هزینه های جداگانه خود را پرداخت نموده و می تواند در مصرف انرژی صرفه جویی نماید. در واقع با وجود پکیج نیازی به راه اندازی موتورخانه مرکزی در ساختمان وجود نخواهد داشت.
 • با وجود پکیج می توان دستگاه را از داخل منزل به راحتی کنترل نمود. میزان کم و زیاد کردن دمای ساختمان و یا انجام هرگونه تنظیمات دیگری، بر عهده شخص ساکن در هر واحد می باشد.
 • یکی از مزایای اصلی پکیج نسبت به موتورخانه، نصب و نگهداری آسان آن می باشد. راه اندازی موتورخانه نیاز به تجهیزات زیادی داشته و بنابراین نگهداری از آن هم دشوارتر خواهد بود.
 • راندمان بالایی که پکیج های دیواری نسبت به موتورخانه ها دارند، دلیل دیگری بر استقبال از این دستگاه می باشد.
 • وجود سنسورهای مختلف از جمله سنسور آب گرم مصرفی، سنسور دود و غیره باعث می شود تا پکیج ها ایمنی نسبتا بالایی برخوردار باشند و احتمال وقوع خطر در آنها بسیار کم می باشد.
 • پکیج های دیواری نیاز به فضای زیادی نداشته و بنابراین در واحدهای مسکونی که از مساحت کمی برخوردار می باشند نیز به راحتی قابل استفاده است. اندازه پکیج های دیواری را می توان در حدود اندازه آبگرمکن های کوچک دیواری دانست با این تفاوت که راندمانی که پکیج ها دارند و کاری که انجام می دهند به مراتب بهتر و بالاتر از آبگرمکن ها می باشد.
 • پکیج ها می توانند در مصرف انرژی صرفه جویی زیادی نمایند. تامین آب گرم مصرفی در کمترین زمان ممکن باعث می شود تا از هدر رفتن انرژی تا حد زیادی جلوگیری شود.
 • پکیج های دیواری به صورت اتوماتیک عمل می کنند. یعنی در زمان هایی که به آب گرم مصرفی نیاز نمی باشد دستگاه خاموش شده و به محض نیاز به آب گرم، روشن می گردد.
 • یک پکیج قادر است گرمارسانی را در ساختمان های کمتر از 350 متر مربع به راحتی انجام دهد و عملکرد قابل اطمینانی را داشته باشد.
 • آرام و بی سروصدا بودن پکیج در هنگام کار کردن باعث می شود تا افراد آرامش روانی داشته باشند.
 • هوشمند بودن پکیج های دیواری باعث می شود تا در صورتی که مشکل یا خرابی در قسمت های مختلف آن به وجود بیاید در صفحه نمایشگر دستگاه، ارور یا کد خطای مورد نظر نمایش داده شده و بدین طریق عیب یابی و تعمیر دستگاه توسط تعمیرکار بسیار راحت باشد.
 • زیبایی ظاهری که پکیج های دیواری دارند از دیگر مزایایی است که برای آنها در نظر گرفته شده است. امروزه در آشپزخانه های مدرن، از یک کاور ام دی اف برای پنهان کردن پکیج استفاده می شود که این امر به دلیل کوچک بودن پکیج بسیار راحت می باشد.
 • داشتن عملکرد مناسب در تابستان و زمستان باعث افزایش بهره وری از آن شده و به مزایای پکیج دیواری افزوده است.  

بررسی معایب پکیج دیواری

مزایای پکیج دیواری

در کنار مزایای بیشماری که برای پکیج های دیواری وجود دارد، معایبی نیز برای آن به چشم می خورد که برای سیستم های مختلف این امر طبیعی بوده و نیاز است تا طراحان سیستم های گرمایشی در فکر برطرف نمودن این ایرادها و بهبود پکیج نمایند.

از جمله معایبی که برای پکیج های دیواری می توان در نظر گرفت عمر کمتر انها نسبت به سایر سیستم های گرمایشی می باشد اما با توجه به این که امکان تعمیر و تعویض قطعات مختلف وجود دارد می توان تا حدودی از این مشکل صرف نظر کرد.

از دیگر ایراداتی که به این سیستم ها وارد است عدم کاربرد آنها برای ساختمان های با متراژ بزرگ می باشد. در واقع در ساختمان هایی که مساحتی بیش از 350 متر دارند توصیه می شود از پکیج به عنوان سیستم گرمایشی استفاده نکنند.

پکیج دیواری با فشار آب کار کرده و زمان هایی که آب شهر دارای فشار کمی باشد عملکرد پکیج دچار اختلال می گردد.

آبریزش پکیج نیز از دیگر مواردی است که در لیست معایب پکیج دیواری قرار می گیرد و نیاز است تا سازندگان به اصلاح این نکته بپردازند. در پایان نیاز است تا این نکته ذکر گردد که نصب پکیج امری کاملا تخصصی بوده و نیاز به حضور نصاب متخصص پکیج دیواری می باشد. چرا کوچکترین بی دقتی در هنگام نصب می تواند در آینده مشکلاتی را در حین استفاده از پکیج به وجود آورد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه