چگونه می توان ماشین لباسشویی را که پر شدن آب در آن متوقف نمی شود تعمیر کرد؟

لباسشویی

چگونه می توان ماشین لباسشویی را که پر شدن آب در آن متوقف نمی شود تعمیر کرد؟

                   لباسشویی

اگر آب پس از این که به میزان کافی وارد مخزن شست و شو شد، همچنان در حال پر کردن ماشین باشد منجر به پر شدن بیش از حد مخزن، سرازیر شدن آب به بیرون، و در نهایت خیس شدن کف زمین و دردسرهای بزرگ می شود.

در چنین حالتی مشکل یا از سوئیچ کنترل کننده ی فشار آب است و یا از شیر ورودی آب. شیر ورودی آب به منظور این که آب سرد، گرم، یا داغ مورد نیاز برای چرخه ی شست و شوی مورد نظر شما را وارد مخزن شست و شوکند، در داخل ماشین لباسشویی قرار گرفته است.

این شیر به وسیله ی سیم پیچ های الکتریکی کار می کندکه توسط تایمر یا برد کنترل الکترونیکی و سوئیچ انتخاب کننده یا تنظیم کننده ی فشار آب کنترل می شود.

نیازی نیست که فوراً با تعمیرکار تماس بگیرید. خودتان با روش های ساده می توانید منشأ مشکل را تشخیص داده و ماشین لباسشویی را تعمیر کنید.

اگر در حین انجام شست و شو ماشین لباسشویی شما همچنان پر از آب شود، ممکن است که شیر ورودی آب خراب شده باشد.

برای این که مطمئن شوید مشکل از شیر ورودی آب است، هنگامی که متوجه شدید مخزن همچنان در حال پر شدن است ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

اگر هنوز هم ماشین لباسشویی در حال پر شدن از آب است، یعنی شیر ورودی آب خراب شده است. اگر ورود آب به داخل مخزن متوقف شد، یعنی مشکل از مدار الکتریکی ( یا همان سوئیچ کنترل کننده ی فشار آب ) است که عملکرد شیر را کنترل می کند.

 

چگونه با استفاده از مولتی متر سالم بودن شیر ورودی آب را بررسی کنیم ؟

 1. ابتدا باید مطمئن شوید که قبل از انجام هر کاری ماشین لباسشویی را کاملاً از برق کشیده اید چرا که با قطعات الکتریکی سر و کار دارید.
 2. محل شیر ورودی را پیدا کرده و آن را جدا کنید. این شیر معمولاً درست در پشت محل اتصال شلنگ ها قرار گرفته است و برای دسترسی به آن لازم است که پنل پشت ماشین لباسشویی را باز کنید.
 3. نگاهی به شیر بیاندازید و وجود آسیب دیدگی یا پوسیدگی در آن را بررسی کنید. این شیر در داخل خود صفحات توری دارد. اگر رسوبات و مواد خرده ریز روی صفحه جمع شده اند با دقت آن ها را از روی صفحه ها پاک کنید. این کار را باید آهسته و با دقت انجام دهید چرا که این صفحات قابل تعویض نیستند و اگر آسیب ببینند باید کل شیر را عوض کنید.
 4. مولتی متر را روی R´1 گذاشته و فیش های آن را به پایانه های شیر ورودی اتصال دهید. این که مولتی متر باید چه عددی را نشان دهد بسته به مدل ماشین لباسشویی متفاوت است و برای فهمیدن این عدد باید به دفترچه راهنمای ماشین مراجعه کنید.
 5. اگر شیر ورودی آسیب دیده است و یا آن چه که در دفترچه راهنماست با عدد روی مولتی متر متفاوت است، شما باید شیر ورودی را تعویض نمایید.

سوئیچ تنظیم فشار آب سوئیچی است که با فشار آب فعال می شود و برای تشخیص فشار آب داخل مخزن مورد استفاده قرار می گیرد. این سوئیچ معمولاً در پشت کنترل پنل قرار دارد و دارای یک شلنگ یا لوله ی هوای گنبدی شکل است که آن را به مخزن متصل کرده است.

در بعضی از ماشین لباسشویی هایی که به صورت الکترونیکی کنترل می شوند ممکن است این سوئیچ در ناحیه ی تخلیه ی آب و در زیر مخزن قرار گرفته باشد.

هنگامی که آب داخل مخزن پر می شود، باعث فشرده شدن هوای داخل آن می شود و به طرف دیافراگمی که درون سوئیچ است هل داده می شود.

این سوئیچ، شیر ورودی آب را کنترل می کند و هر زمان که میزان فشار آب مناسب باشد شیر ورودی را خاموش می کند.

اگر لوله ی متصل کننده ی سوئیچ به مخزن سوراخ باشد یا آسیب دیده باشد نمی تواند به اندازه ی کافی هوا را به طرف سوئیچ هدایت کند تا آن را فعال کند و در نتیجه مخزن ماشین بیش از اندازه پر از آب می شود.

خراب شدن سوئیچ هم می تواند باعث پر شدن بیش از حد ماشین لباسشویی شود.

 

چگونه سوئیچ تنظیم کننده ی فشار آب را تست کنیم ؟

 1. به دلیل آن که با قطعات الکتریکی سروکار دارید، قبل از شروع به کار مطمئن شوید که ماشین لباسشویی را به طور کامل از برق کشیده اید.
 2. پیچ های پنل ماشین لباسشویی را باز کرده و آن را جدا کنید تا بتوانید به سوئیچ تنظیم کننده ی فشار آب و لوله ی هوای گنبدی شکل دسترسی پیدا کنید. یک انتهای لوله را وارد آب کنید و از انتهای دیگر به داخل آن بدمید. اگر لوله ی هوا سالم باشد هیچ حبابی از آن خارج نمی شود.
 3. شلنگ و دریچه را بررسی کنید که در آن ها آثار خرابی، پوسیدگی و یا ترک خوردگی وجود نداشته باشد.
 4. اگر هر یک از آسیب های گفته شده در بالا را مشاهده کنید، سوئیچ شما نیاز به تعویض دارد.

دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار تعمیرات لوازم خانگی به صورت صفر تا صد در کارگاه های مجهز آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می گردد.

2 دیدگاه در “چگونه می توان ماشین لباسشویی را که پر شدن آب در آن متوقف نمی شود تعمیر کرد؟

 1. سجاد می گوید:

  سلام ،سوالی داشتم که ذهنم درگیرش شده،الان تعمیرات لوازم خانگی که هم تعمیر برد و تعمیر مکانیکی،در طول ۷۰ساعت تمام این وسایل رو به طورکامل آموزش میدید،یا مختصر بعضی هاش رو آموزش میدید،ممنون میشم راهنمایی کنید،تشکر فراوان🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟