طریقه صحیح راه اندازی اسپلیت یا کولر گازی

طریقه صحیح راه اندازی اسپلیت یا کولر گازی

آیا با طریقه صحیح راه اندازی اسپلیت یا کولر گازی آشنایی دارید؟شاید فکر کنید که نصب اسپیلت یا کولر گازی کار بسیار ساده‌ای است، اما لازم است بدانید این کار نیازمند آموزش نصب کولر گازی و دانش فنی در این زمینه می‌باشد و اگر در طول نصب در یکی از مراحل دچار خطا شوید، ممکن است که مشکلات زیادی در طول استفاده از دستگاه برایتان پیش آید. ما در این مقاله جهت آشنایی شما عزیزان با طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی، مطالب جامعی را ارائه خواهیم داد.

همان‌طور که گفتیم راه اندازی اسپلیت بسیار مهم است و باید برای نصب تک تک تجهیزات دقت لازم را به خرج داد، زیرا همان طور که گفتیم عدم توجه کافی به نصب این دستگاه‌ها ممکن است مشکلات زیادی در طول استفاده برایتان پیش آید. به عنوان مثال اگر راه اندازی درست انجام نشود، ممکن است هزینه و انرژی زیادی هدر رود و کارایی درستی از دستگاه نیز نداشته باشید.

از اسپیلت و یا کولر گازی در تمام فصول به خصوص فصل‌های تابستان و زمستان استفاده می‌شود و مشخص است که در فصل زمستان از سیستم گرمایشی و در فصل تابستان از سیستم سرمایشی آن‌ها استفاده می‌شود.

در این مقاله ابتدا تجهیزات لازم برای نصب دستگاه اسپیلت یا کولر گازی را خدمتتان شرح می‌دهیم و پس از آن مهم‌ترین مراحل راه اندازی را توضیح می‌دهیم، سپس به بررسی نحوه‌ی نصب یونیت داخلی و نحوه‌ی قرارگیری لوله تخلیه آب و همچنین چگونگی نصب یونیت خارجی خواهیم پرداخت. اگر شما هم می‌خواهید اطلاعاتی در رابطه با طریقه صحیح راه اندازی اسپلیت یا کولر گازی بدست آورید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

اکنون به سراغ مراحل نصب و طریقه صحیح راه اندازی اسپلیت یا کولر گازی می‌رویم.

همه چیز درباره ی طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی

درست است که بیش‌تر افراد برای راه اندازی اسپلیت خود از نصاب کمک می‌گیرند. اما باید بگوییم که اگر شما در این زمینه دانش کافی را داشته باشید، می‌توانید خودتان اسپیلت را راه اندازی کنید. به عنوان مثال افرادی که در زمینه کار لوله‌کشی کولر گازی تجربه کافی را دارند، می‌توانند خودشان به تنهایی دست به کار شوند و نصب اسپیلیت خود را به درستی انجام دهند.

دقت داشته باشید که کولرهای گازی انواع مختلفی دارند که باید بسته به فضا و نیاز خود، یکی از مدل‌ها را تهیه کرد. هر مدل از کولرهای گازی طریقه نصب متفاوتی دارد که برای هر کدام در یک دفترچه راهنما این طریقه نصب به طور کامل توضیح داده شده است و با مطالعه کامل این مقاله و همچنین دستورالعمل‌هایی که در دفترچه کولر آورده شده است، می‌توانید راه اندازی اسپلیت را انجام دهید. البته دقت داشته باشید که اگر فردی صبور نیستید این کار را به عهده نگیرید، زیرا نصب اسپیلیت نیاز به زمان کافی و دفت و تمرکز بالایی دارد و لازم است که در طول نصب، صبر کافی را داشته باشید تا به خوبی بتوانید از عهده‌ی کار بر بیایید.

در ادامه مراحل نصب اسپیلیت را در بخش‌های جداگانه توضیح خواهیم داد.

در ابتدا لازم است تجهیزات مورد نیاز برای نصب را بشناسید تا بتوانیم طریقه صحیح راه اندازی اسپلیت یا کولر گازی را خدمتتان شرح دهیم.

تجهیزات و مراحل نصب راه اندازی اسپلیت

پیش از آن که طریقه صحیح راه اندازی اسپلیت یا کولر گازی را خدمتتان شرح دهیم، لازم است تجهیزات مورد نیاز برای نصب را بشناسید. در این بخش تجهیزاتی را که در طول نصب به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید، خدمتتان نام می‌بریم.

همچنین لازم است بگوییم داشتن این تجهیزات به راه اندازی آسان‌تر و سریع‌تر دستگاه کمک می‌کند.

تجهیزات مورد نیاز در راه اندازی دستگاه اسپیلت یا کولر گازی عبارت است از:

 • کاتر
 • دریل
 • گیج
 • لوله بر
 • گرد بر
 • چکش
 • سیم چین
 • خم کن لوله
 • پمپ وکیوم
 • آچار فرانسه
 • انواع پیچ گوشتی‌ها در مدل های مختلف
 • دستگاه مولتی‌متر و متر

اکنون مراحل نصب را خدمتتان توضیح می دهیم و لازم است یادآور شویم که طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی بستگی به این دارد که تمامی این مراحل را با دقت و توجه کافی انجام دهید.

پیش از آن که مراحل نصب را شرح دهیم، لازم است بگوییم که اگر در زمینه کارهای فنی و نصب اسپیلت یا کولر گازی تخصصی ندارد، تنهایی کار نصب را انجام ندهید و حتما از یک نصاب ماهر و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. دقت داشته باشید نصب دستگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اگر در حین نصب دانش کافی نداشته باشید، ممکن است مشکلات زیادی در طول استفاده از دستگاه برایتان پیش آید و مجبور شوید هزینه‌ی زیادی را جهت تعمرات بپردازید. بنابراین تنها اگر در نصب اسپیلت یا کولر گازی تخصصی دارید، اقدام به نصب کنید.

مراحل نصب در راه اندازی دستگاه اسپیلت یا کولر گازی عبارت است از:

بین پنل دستگاه و کندانسور باید اتصالی صورت گیرد و جهت انجام این کار، باید بین پنل دستگاه و کندانسور لوله‌کشی انجام شود.

یکی از مهم ترین مرحله‌ها در طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی، پرچ کردن لوله‌های دستگاه می‌باشد. این کار باعث می‌شود لوله‌ها کم‌تر در معرض آسیب قرار بگیرند.

سیم‌کشی دستگاه نیز یکی از مراحل مهم در نصب می‌باشد و باید در این مرحله دقت بسیای داشته باشید.

برای کولرهای نو لازم است که حتما هواگیری دستگاه را انجام دهید.

دقت داشته باشید که برای راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی لازم است که دستگاه شارژ داشته باشد.

شیر گاز، فشار و نشتی لوله را حتما مورد بررسی قرار دهید.

وصل کردن پمپ وکیوم کولر گازی را فراموش نکنید.

دقت داشته باشید که در طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی حتما مراحل بالا را با دقت انجام دهید، زیرا لازم است که در نصب، این مراحل به خوبی انجام شود.

اکنون به سراغ توضیح مرحله‌ی نصب یونیت در داخل کولر گازی از مراحل نصب و طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی می‌پردازیم.

نصب یونیت در داخل کولر گازی چگونه انجام می شود

برای آن که طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی را بدانید، لازم است که با نصب یونیت در داخل کولر گازی آشنا شوید. در این بخش و بخش‌های بعدی این مورد را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

دیوار داخلی منزل می تواد بهترین گزینه برای نصب یونیت داخلی کولر گازی باشد.

نکاتی که باید برای محل نصب یونیت داخلی کولر گازی در نظر بگیرید، عبارت است از:

 • از منابع گرمایی و همچنین نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.
 • از محل‌هایی که احتمال نشت نفت و یا گاز در آن وجود دارد و ممکن است گاز گوگرد در آن محیط پخش شود، دوری کنید.
 • زمانی که یونیت را نصب می‌کنید، دقت داشته باشید که باید از بالا و اطراف نیاز به فضای باز دارد و باید فاصله‌ای به اندازه‌ی حداقل 15 سانتی‌متر داشته باشید.
 • از محکم بودن دیوار به اندازه‌ی کافی مطمئن شوید، زیرا باید مطمئن شوید که دیوار برای نصب دستگاه به اندازه‌ی کافی مقاومت دارد و می‌توانید وزن آن را تحمل کند.
 • گاهی نیاز است که برای محافظت از سیستم از یک فرم فلزی و یا چوبی استفاده کنید و لازم است بدانید که به راحتی می توان این فرم‌ها را ساخت.

از دیگر راه‌ها برای طریقه راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی می‌توان به محکم کردن صفحه فلزی روی دیوار اشاره کرد. برای محکم کردن صفحه فلزی روی دیوار لازم است که نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • در مقابل دیواری که قصد دارید یونیت داخلی را روی آن قرار دهید، صفحه فلزی یا همان پایه را نگه دارید.
 • برای قرار دادن صفحه روی دیوار، نقاط مناسبی را ایجاد کنید.
 • در سوراخ، رول پلاک را قرار داده و بر روی دیوار صفحات را به وسیله‌ی پیچ محکم کنید.

نکات نصب یونیت داخلی

همان‌طور که گفتیم طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی نیازمند در نظر داشتن نکات زیادی است. در این بخش قصد داریم ادامه نکات نصب یونیت را خدمتتان شرح دهیم.

برای لوله کشی روی دیوار، یک سوراخ ایجاد کنید. جهت انجام این کار، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • برای به وجود آوردن سوراخ به بیرون طبق باز کردن قلاب سوار شده، بهترین نقطه را پیدا کنید.
 • برای طی کردن به واحد خارجی، فاصله‌ای نیاز است، و لازم است که این فاصله و طول لوله در نظر گرفته شود.
 • به قطر 7.5 سانتی‌متر در درون دیواری، سوراخی ایجاد کنید. دقت داشته باشید که سوراخ باید به گونه‌ای باشد که به سمت بیرون و پایین حرکت کند، با انجام این کار زهکشی به خوبی انجام می‌شود.

اگر می‌خواهید به طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی را انجام دهید، لازم است که اتصالات الکتریکی را چک کنید.

 • جلوی دستگاه پوشش پانل را بردارید.
 • مطمئن شوید که سیم‌های کابل به پایانه‌ی پیچ متصل شده است و همچنین آن‌ها را با نمودار یونیت مطابقت دهید.

اتصال لوله‌ها به یکدیگر نیز از دیگر راه‌هایی است که باید جهت دانستن طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی از آن اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید. در اتصال لوله‌ها لازم است که نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • در زمان نصب اسپیلیت دقت داشته باشید که به سمت سوراخی که درون دیوار انجام شده است، لوله‌کشی مسی را انجام دهید.
 • زاویه انحراف یا همان زاویه خمیدگی را کم کنید (زاویه را به حداقل برسانید). با انجام این کار مطمئن می‌شوید که واحد به درستی کار می‌کند.
 • نسبت به طول لوله بین سطح داخلی و خارجی دیوار، طول لوله PVC را کوتاه‌تر کرده و آن را قطع نمایید.
 • در قسمت درونی و انتهای لوله PVC، کلاه لوله را قرار دهید. به سمت سوراخ داخل دیوار، لوله را هدایت کنید.
 • لوله تخلیه که شامل زهکش_فاضلاب و ابگذر می‌باشد و کابل‌های قدرت و لوله مسی را با نوار الکتریکی ببندید. برای آزاد شدن جریان آب، لوله تخلیه را در قسمت پایین قرار دهید.
 • کابل ها و لوله‌ها را در داخل سوراخ دیوار قرار دهید. همچنین لازم است که مطمئن شوید که لوله زهکشی آب، در یک محل مناسب آب را تخلیه می‌کند.

در بخش بعد نکات مهم دیگری را توضیح می‌دهیم تا با طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی به خوبی آشنا شوید.

 رعایت نکات در نصب لوله تخلیه آب کولر گازی

طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی نیازمند رعایت نکات زیادی است. در این بخش به توضیح یکی دیگر از مراحل نصب می‌پردازیم.

لوله تخلیه آب در زمانی که نصب یونیت داخلی کولر گازی را انجام می دهید باید نسبت به کولر گازی در سطح پایین‌تری قرار داشته باشد. دقت داشته باشید که در لوله تخلیه آب کولر گازی، نشتی و یا سوراخی وجود نداشته باشد. در بررسی این مورد توجه و دقت بالایی داشته باشید.

اگر نشتی و یا سوراخی در لوله وجود داشته باشد، ممکن است آب کولر گازی به دیواره‌ها برخورد داشته و در داخل منزل یا ساختمان، رطوبت داخلی ایجاد کند. این مورد باعث می‌شود که دیوار دارای رطوبت شود.

معمولا همه در مورد چگونگی قرارگیری لوله اطلاعات کاملی دارند اما لازم است این نکته را یادآور شویم که نصب لوله تخلیه آب کولر گازی باید باید به طور کامل شیب‌دار باشد. دقت داشته باشید که در هنگام نصب خروجی هوای کولر گازی گرفته شده باشد. اگر این مورد انجام نشده باشد باعث می‌شود که در روند کاری دستگاه اختلال به وجود آید. بنابراین می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین نکات در طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی شیب دار نصب کردن لوله تخلیه آب کولر گازی است.

به مکانی که کولر گازی نصب می‌شود، نمی‌توان به طور راحت و درست دسترسی داشت. این عمل می‌تواند از جمله اشتباهاتی باشد که نصاب‌ها در هنگام نصب دستگاه اسپیلت یا کولر گازی آن را انجام می‌دهند و دیگر در صورت لزوم نمی‌توان به دستگاه دسترسی داشت. هنگامی که می‌خواهید نصب یونیت خارجی کولر گازی را شروع کنید، دقت داشته باشید که نصب آن را در محلی قرار دهید که بتوانید به آن دسترسی داشته باشید. زیرا دستگاه اسپیلت یا کولر گازی در طول زمان نیازمند سرویس می‌باشد و ممکن است جهت بروز مشکلاتی در آن مجبور به بررسی و رفع مشکل شویم. بنابراین باید بتوان به دستگاه دسترسی داشت و آن را مورد بررسی قرار داد.

البته لازم است بگوییم که ساختار برخی از ساختمان‌ها به گونه‌ای است که مکان مناسبی برای نصب دستگاه اسپیلت یا کولر گازی در آن وجود ندارد و امکان دسترسی راحت به دستگاه نیز وجود ندارد. در این مورد دیگر کاری نمی‌توان انجام داد و باید برای بررسی دستگاه راه چاره‌ی دیگری در نظر گرفت.

دقت داشته باشید که برای پیدا کردن مکان مناسب جهت نصب اسپیلت یا کولر گازی اگر خودتان نمی‌توانید از یک نصاب کمک بگیرید. همچنین می‌توانید از افرادی که در این زمینه تخصص کافی دارند مثل برخی از تعمیرکاران کمک بگیرید.

نکات نصب یونیت خارجی

اکنون که با نکات نصب یونیت داخلی آشنا شده اید، قصد داریم بخش دیگری از طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی، یعنی نصب یونیت خارجی را خدمتتان شرح دهیم. برای نصب یونیت خارجی نیز لازم است نکاتی را مد نظر داشته باشید. مهم‌ترین نکات در نصب یونیت خارجی عبارت است از:

اگر دستگاه دیگری در کنار محل نصب یونیت قرار دارد، باید دقت داشته باشید که حتما بین کولر و دستگاه به مقدار 80 سانتی متر فاصله‌ی بیش‌تری ایجاد شود.

برای آن که دستگاه در معرض کثیفی قرار نگیرد، سعی کنید از نصب آن در مکان‌هایی که بیش‌تر امکان کثیفی وجود دارد، خودداری کنید.

زیرا کثیف شدن فیلتر کولر هوا، سبب تهویه نشدن محیط می‌شود و همچنین ممکن است توسط وسروس‌ها و باکتری‌ها محیط آلوده گردد. این  باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند در ایجاد بیماری‌های تنفسی و پوستی نقش مهمی داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین نکات در طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی این است که دقت داشته باشید در هنگام نصب اسپیلیت نور خورشید بر روی دستگاه به صورت مستقیم برخورد نداشته باشد.

زیرا نور خورشید باعث ایجاد گرما می‌شود و همین می‌تواند علت کارکرد ضعیف دستگاه باشد. مصرف بیش از حد انرژی نیز می‌تواند به دلیل وجود گرما باشد.

اگر قصد دارید نصب یونیت خارجی را بر روی پنجره انجام دهید، دقت داشته باشید که برای نگه داشتن یونیت باید از دستگاه لرزه‌گیر استفاده کنید.

نکته قابل ذکر دیگر در طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی این است که در مکان های شیب‌دار باید نصب یونیت با ترازبندی انجام شود.

زمانی که سوراخ کاری مکان مورد نظر را انجام دادید، جهت حفظ ایمنی حتما با خمیر مخصوص سوراخ‌ها را پر کنید.

برای آن که مشکلی برای خودتان و دیگران پیش نیاید، لازم است که به صدای دستگاه توجه کنید.

دقت داشته باشید که راه‌های ورودی و خروجی هوای کندانسور را مورد بررسی قرار دهید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم طریقه صحیح راه اندازی اسپیلت یا کولر گازی را در بخش‌های مختلف خدمتتان توضیح دهیم. دانستیم که در ابتدا برای انجام این کار نیازمند یک سری تجهیزات می‌باشیم که با داشتن آن‌ها نصب دستگاه بسیار آسان‌تر خواهد بود. همچنین مراحل مهم از نصب دستگاه اسپیلت یا کولر گازی را خدمتتان توضیح دادیم و نکاتی که باید در مورد هر مرحله رعایت کنید را شرح دادیم. امیدواریم که با خواندن این مقاله مطالب مفیدی را در رابطه با نصب اسپیلت یا کولرگازی بدست آورده باشید.

4.7/5 - (4 امتیاز)


دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
02166577378
02166577378